Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 104

Θέμα: Γαλλία: Γάντια…δια νόμου!

  1. #16
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Ναι οκ, αλλά αν θες να πετάξεις κάποιον για μια δουλειά (και να είσαι και νόμιμος) θα πρέπει να έχεις κάβα επάνω σου 2 μπουφάν, 2 ζευγάρια γάντια, 3 κράνη και 10 ζευγάρια μπότες από 37 έως 44...

    Ε το πηδάμε λίγο, έτσι δεν είναι ;
    μακαρι να εφαρμοζόταν, δε χαίρεσαι που δεν θα χρειάζεται να μπεις στον κόπο να εξηγήσεις το φιλόδοξο οτι δεν γίνεται πια να το πάρεις δικάβαλο, καλό γιαυτόν γιατί η μηχανή είναι μέσο για τους υποψιασμένους και αυτούς που γουστάρουν γνωρίζοντας τα ρίσκα και όχι για τους ανυποψίαστους επιβαίνοντες, αφετέρου καλό σε εσένα γιατί μια στο εκατομμύριο να γινόταν "μαλακία" εκτός οτι θα είσαι εκτεθειμένος θα το κουβαλάς για πάντα στην ψυχούλα σου..

    το εύχομαι συνεπιβάτες χωρίς πλήρη εξοπλισμό να μην ανεβαίνουν
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stefanos73
    Εγγραφή
    29/11/2015
    Μηνύματα
    214
    Να σας υπενθυμίσω ότι ο τραυματισμός των χεριών μπορεί να είναι πολύ σοβαρός. Ένα έγκαυμα τριβής στα χέρια μπορεί να πάρει μήνες για να επουλωθεί, ένα δάχτυλο μπορεί να ακρωτηριαστεί με ευκολία και βέβαια κάθε τραύμα της άκρας χείρας είναι ένας μεγάλος "μπελάς" για όποιον πρέπει να το αντιμετωπίσει. Με λίγα λόγια η ιδέα δεν είναι κακή, όσο και να είναι δύσκολη στην εφαρμογή ή "σπαστική".

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Γαλλικές Παπαριές!

  4. #19
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    μακαρι να εφαρμοζόταν, δε χαίρεσαι που δεν θα χρειάζεται να μπεις στον κόπο να εξηγήσεις το φιλόδοξο οτι δεν γίνεται πια να το πάρεις δικάβαλο, καλό γιαυτόν γιατί η μηχανή είναι μέσο για τους υποψιασμένους και αυτούς που γουστάρουν γνωρίζοντας τα ρίσκα και όχι για τους ανυποψίαστους επιβαίνοντες, αφετέρου καλό σε εσένα γιατί μια στο εκατομμύριο να γινόταν "μαλακία" εκτός οτι θα είσαι εκτεθειμένος θα το κουβαλάς για πάντα στην ψυχούλα σου..

    το εύχομαι συνεπιβάτες χωρίς πλήρη εξοπλισμό να μην ανεβαίνουν
    Ναι οκ, καλή η θεωρία, και συμφωνώ ότι είναι μαλακία να γυρίσεις τον κόσμο και ο συνεπιβάτης σου να φοράει jet κράνος αγορασμένο από το παζάρι και τίποτα άλλο

    Όμως επειδή η ζωή είναι μαθηματικά, μας αρέσει δε μας αρέσει, εγώ προσωπικά παίρνω το "ρίσκο" να πάω π.χ. έναν φίλο μου από το γραφείο μέχρι το ΚΕΠ χωρίς να φοράει πανοπλία, γιατί ξέρω ότι έχω π.χ. πιθανότητα 1 τοις χιλίοις να σκοτωθώ στα 850 μέτρα που θα διανύσω

    Αν κυκλοφορώ π.χ. 10 ώρες τη μέρα με μηχανάκι το 1%ο γίνεται 10% (λέμε τώρα), οπότε εκεί αν είχα έναν μαζί μου συμφωνώ ότι θα έπρεπε να τον υποχρεώσω να λάβει όλα τα μέτρα

    Όμως μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, δεν είναι το ίδιο πράγμα

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Κονδύλι για να τα αγοράζεις όλα αυτά έχει ;

    Και καλά πες ο οδηγός, και ο συνεπιβάτης μαζί ;
    αν εχεις λεφτα για μηχανη προβλεπεις για αυτα απλο ειναι... αν δεν εχεις λεφτα υπαρχουν λεωφορεια μετρο κτλ...
    ORGIA!!!!!

  6. #21
    και οκ το αρθρο τα κανει λιγο τραγικα τα πραγματα... εκτος απο το παρισι που γηνετε ενας χαμος απο μοτο και σκοοτερ και 2-3 μεγαλοπολεις, οπουδηποτε αλλου δεν βλεπεις μοτο παρα μονο ατομα που βολταρουν.

    γενικως διαβασω πολλα απο ατομα που απλα δεν ξερουν και λενε οτι τους κατεβει..
    ORGIA!!!!!

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Γαλλικές Παπαριές!
    Αυτό.

  8. #23
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Δεν θα επρεπε εκτος,αν υποθετεις οτι ειμαι ανθρωπος των ακρων.

    Ναι στον εξοπλισμο ασφαλειας,αλλα τσιγκινο βρακακι με προδιαγραφες δεν σκοπευω να φορεσω.Οπως λεει και ο DrEvil παραπανω,θα τους σταματανε και θα ψαχνουνε εγκρισεις σε γαντια,μπουφαν,κρανη και κορδονια?Για μενα αυτα ειναι ακρα και δεν τα αποδεχομαι.

    Εξαλλου η Γαλλικη κυβερνηση γνωριζουμε οτι εχει εδω και αρκετα χρονια τους μοτοσυκλετιστες στο στοχαστρο.Δεν κοιταζει να τους προφυλαξει αλλα να αποτρεψει την χρηση των μηχανων.
    Ακρο ειναι το μπουφαν και τα γαντια?

    Και φυσικα να γινουν διανομου απαραιτητα. Και κακιστα που δεν ειναι.
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Ακρο ειναι το μπουφαν και τα γαντια?

    Και φυσικα να γινουν διανομου απαραιτητα. Και κακιστα που δεν ειναι.
    Το παντελονι και τα μποτακια τα βγαζεις απ εξω?

    Ακρα ειναι να σε ξεβρακωνουνε στον δρομο και να ψαχνουνε τις προδιαγραφες του εξοπλισμου σου.

    Οπως ειναι ακρα,κατα την αποψη μου,να κυκλοφορει καποιος με πληρη εξοπλισμο μεσα στην πολη.Οτι παραπανω βαζουμε ειναι καλο για την προστασια μας και μειωνει τις πιθανοτητες να παθουμε κατι σοβαρο,αυτο δεν το αμφισβητει κανενας.Απο εκει και περα ομως κοιταζω και την πρακτικη εφαρμογη ενος τετοιου νομου.

  10. #25
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Το παντελονι και τα μποτακια τα βγαζεις απ εξω?

    Ακρα ειναι να σε ξεβρακωνουνε στον δρομο και να ψαχνουνε τις προδιαγραφες του εξοπλισμου σου.

    Οπως ειναι ακρα,κατα την αποψη μου,να κυκλοφορει καποιος με πληρη εξοπλισμο μεσα στην πολη.Οτι παραπανω βαζουμε ειναι καλο για την προστασια μας και μειωνει τις πιθανοτητες να παθουμε κατι σοβαρο,αυτο δεν το αμφισβητει κανενας.Απο εκει και περα ομως κοιταζω και την πρακτικη εφαρμογη ενος τετοιου νομου.
    Συμφωνω μαζι σου οχι να σε ψαχνουν για προδιαγραφες αλλα πιστευω γνωριζουν ολοι οτι τα επωνυμα ειναι εγκεκριμενα και οι μαρκες δεν ειναι αγνωστες... Ακρα για μενα ειναι τα "απο κατω" εντος Πολης οπως ειπες για πρακτικους λογους. Αν και εχω μπανισει κατι τζινακια με προστασιες και μου φαινονται πολυ σωστα. Επισης το μποτακι εστω και απλο δεν ειναι καθολου κακο για 9 μηνες στην Ελλαδα.
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  11. #26
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Ε καλά, να χαμε να λέγαμε

    Η κουβέντα φαντάζομαι ότι γίνεται μεταξύ ανθρώπων που καβαλάνε μηχανάκια 10~15 χρόνια και πλέον, μην κοροϊδεύουμε ο ένας τον άλλον

    Μεγάλα παιδιά είμαστε, δε φοράμε ότι φοράμε γιατί το λέει κάνας νόμος, τα φοράμε γιατί έχουμε δει και έχουμε ακούσει τόσα, οπότε κοιτάμε να φιλάμε τον κώλο μας

    Κάπου υπάρχει ένα όριο μεταξύ ρίσκου που παίρνει ο καθένας και πρακτικότητας στην καθημερινότητά του

    Προσωπικά μιλώντας, κάθε μέρα στη δουλειά φοράω υφασμάτινο παντελόνι και "καλά" παπούτσια

    Ε, εις γνώση μου δεν φοράω μποτάκια και παντελόνι, φοράω όμως κράνος / μπουφάν / γάντια

    Όταν είχε 40 βαθμούς δεν άντεχα ούτε το μπουφάν ούτε τα γάντια

    Από τις 250 μέρες λοιπόν το χρόνο που κάνω κάθε μέρα το ίδιο δρομολόγιο υπήρξαν 10 μέρες που πήγα μόνο με το πουκάμισο

    Ξέρω ότι αν γινόταν κάτι, υπήρχαν πολλές πιθανότητες να πάθω μεγαλύτερη ζημιά από ότι θα πάθαινα αν τα φόραγα

    Επίσης ξέρω ότι με τα παπούτσια που οδηγώ πάλι αν γίνει μια στραβή μπορεί να πάθω μεγαλύτερη ζημιά από ότι θα πάθαινα αν φόραγα μποτάκια

    Ξέρω όμως επίσης ότι και δερμάτινη στολάρα αν βάλω, υπάρχει και η πιθανότητα να με περάσει και ένα τριαξονικό από πάνω, οπότε το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο με το αν δε φόραγα τίποτα στην τελική

    Στη προηγούμενη δουλειά που ήμουν, φόραγα και τζην και μποτάκια, γιατί δεν υπήρχε πρόβλημα

    Τώρα για να το κάνω αυτό θα πρέπει να κουβαλάω μαζί μου παντελόνι, κάλτσες, ζώνη και παπούτσια

    Και που θα τα βάλεις αυτά ;

    Και το υφασμάτινο παντελόνι σε τι κατάσταση θα βγει από μια τσάντα ;

    Όποιος μπορεί να μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία, μαγκιά του

    Εγώ παίρνω τα ρίσκα μου

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  12. #27
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Δε νομίζω πως το ζητούμενο είναι τι θα πάθουμε αν μας πατήσει φορτηγό, αλλά να εξασφαλίζουμε για τους εαυτούς μας την καλύτερη δυνατή προστασία, ώστε αν, χτύπα ξύλο, μας βρεί το κακό, να βγούμε όσο γίνει λιγότερο τραυματισμένοι.

    Η δική μου δουλειά με πηγαίνει από σπίτι σε σπίτι, πέρα από κράνος/μπουφάν/γάντια δεν το βρίσκω πολύ πρακτικό να φοράω παντελόνι μηχανής και μποτάκι. Έχω σταμπάρει κάτι "κλασσάτα" της Dainese και kevlar-ο-jean, αλλά το μπάτζετ προς το παρόν δεν επιτρέπει...

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rockobok
    Εγγραφή
    19/06/2007
    Μηνύματα
    282
    Καλό θα ήταν να μπει και ένα πρόστιμο στα ψηλοτάκουνα γιατί είναι επικίνδυνα για να στραμπουληξουν τον αστράγαλο οι κοπέλες.

  14. #29
    Νόμιζα πως εδώ μέσα λέγαμε ότι είναι αυτονόητο να φοράς τα απαραίτητα όταν καβαλάς και μέσα σε αυτά είναι και τα γάντια.
    done.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rockobok
    Εγγραφή
    19/06/2007
    Μηνύματα
    282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    Νόμιζα πως εδώ μέσα λέγαμε ότι είναι αυτονόητο να φοράς τα απαραίτητα όταν καβαλάς και μέσα σε αυτά είναι και τα γάντια.
    Σύμφωνοι. Απλά είναι υποκρισία να επικαλούνται την υγεία σου για να σου κόψουν πρόστιμο να γεμίζουν τον κουμπαρά. Αν πραγματικά τους ένοιαζε η ασφάλεια σου δε θα βάζανε φόρο 24% για κάτι απαραίτητο όπως λενε , θα ήταν αφορολογητο. Και στην τελική δε θέλω ένα μπάτσο από πάνω μου να με ελέγχει για τα πάντα.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μαλακά γάντια... Πώς;;;
    από jtoros στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 09:42
  2. στριβειν δια του συμπλεκταρειν!!!!!
    από ktm640lc4 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 18:15
  3. πωλησεις μοτο στη Γαλλια
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2005, 16:48
  4. Συνθηματα Με Γαλλια
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2004, 10:39
  5. Ερώτηση για γάντια!!
    από bikersonly στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 19:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF