Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: Κρίση και τυπος/μεγεθος/συχνοτητα βόλτας.

  1. #1
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939

    Κρίση και τυπος/μεγεθος/συχνοτητα βόλτας.

    Εδώ και καιρό τριγυρνά στο μυαλό μου το συγκεκριμένο θέμα.
    Πόσο έχει αλλάξει τις βόλτες μας η οικονομική στενότητα;πόσα χλμ τους έχει κόψει ας πούμε;
    Πχ βλέπω όταν μπαίνουν κοντινές βολτιτσες στην αθηνα,μαζευεστε πολλοί και χαίρομαι!σε πιο μακρινες είναι ψιλό στάνταρ τα άτομα που περιμένουμε να συμμετέχουν.
    Βέβαια είναι και πολλοί συντροχοι που δεν βολταρουν μακριά ασχέτως οικονομικών.
    Τι βόλτες κανουμε,μονο καφέ και πίσω; φαγητό πιο δύσκολα;.μήπως το ταπερακι δίνει λύση;
    Προσωπικα ( κι επειδή συνήθως βολταρω διπλός) ένα φαγητό σε ταβέρνα = 30+ € οπότε προτιμώ να φτιαξω τα σαντουιτσακια μου και τα 25€ που περισσεύουν να τα βάλω βενζίνη στην επόμενη βόλτα.
    Εξαιρούνται καταστάσεις ειδικών συνθηκών βλεπε ρερεση .
    Πόσο συχνά βγαίνουμε βόλτα πλέον;μιλάω πάντα σε σχέση με πριν λίγα χρόνια και για οικονομικούς λόγους,οχι αύξηση υποχρεώσεων. Κλπ.
    Θα ήθελα να διαβάσω απόψεις περί του θέματος.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  2. #2
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Γ@μησε τα και αφησε τα... Αυτη ειναι η αποψη μου!!

    Και αν δεν βρω δουλεια συντομα, θα καθομαι να το κοιταω το μηχανακι ή θα το πουλησω και θα μεινω μονο με τον παπιο.
    Στο αμαξι παραδωθηκαν οι πινακιδες...

    Κατα τα αλλα, 4 μηνες δουλευα ολη μερα-καθε μερα...

    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Δεν έχουν κοπεί οι βόλτες, έστω οι κοντινές, αλλά θυμάμαι εποχές 2008-2010, που ήμουν κάθε, μα κάθε Κυριακή Επίδαυρο, απλά για έναν καφέ. Ούτε καν μου περνάει από το μυαλό να κάνω κάτι τέτοιο τώρα.
    Life begins at 45°.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.853
    Οι βολτες λιγοστεψαν για ολους,αλλα εναν καφε με φιλους ή συντροχους μπορεις να τον πιεις σε μια κοντινη,
    δεν νομιζω οτι εχουμε φτασει ακομη στο σημειο να μην μας περισσευουν 20 ευρω.
    Το προβλημα ειναι αλλου,η σημερινη θλιβερη κατασταση μάς εχει κλεισει στο καβουκι μας και δεν εχουμε
    διαθεση για βολτες κτλ.
    Το βλεπεις και εξω στον κοσμο,ολοι μουτρωμενοι και κλαψα ολη την ωρα,αλλα δεν βγαινει τιποτα ετσι.
    Οικονομικα δεν βλεπω κανενα φως,αλλα βολτες θα κανω οσο μπορω,ταβερνα η οχι δεν εχει σημασια.

  5. #5
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Ή συχνότητα και τα χιλιόμετρα, έχουν μειωθεί δραματικά. Εκεί που ξυπνουσα πριν 3-4 χρόνια το Σάββατο και έλεγα" δεν πάω μέχρι Ναύπλιο γα καφέ", τώρα ούτε που να το σκεφτώ. Πρέπει να έχει γίνει προγραμματισμός.
    Ακόμη όμως και να έχεις κανει τα κουμαντα σου, το σκέφτεσαι διπλά για να τα ξοδέψεις, αυτά τα 30 ευρώ. Έτσι αρκεισαι σε κοντινές και σου μένουν και για μία επόμενη κοντινή.

    Από άποψη φαγητού, ποτέ δεν έπαιζε, οπότε ένας λόγος παραπάνω, τώρα. Αν τύχει και γουργουρισει το στομάχι, με ένα κουλούρι ή τυρόπιτα είμαι πλήρης. Είπαμε, το φαγητό δεν είναι απόλαυση, αλλά ανάγκη.

    Από όρεξη, άλλο τίποτα. Πραγματικά ήδη έχω βγάλει πρόγραμμα με κοντινές και λίγο πιο "μακρινές" βόλτες για τη σεζόν. Μέρη που θα ήθελα να πάω δηλαδή. Όπως και πέρυσι όμως, θα αρκεστω στα κοντινά αφού οι μακρινές δεν βγαίνουν. Διανύουμε και τον χειρότερο Σεπτέμβρη που θυμάμαι πότε! Όλα σκ@τα. Προσωπικά, με έχει τερματίσει τόσο, που αισθάνομαι ευχαριστημένος που μπορώ να κάνω 100-200 χλμ κάθε δεύτερη Κυριακή.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  6. #6
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Φοβο τον λενε. Φοβο μη λειψουν τα 20 ευρω.
    Φυσικα δε μιλαω για οσους εχουνε περιελθει σε δυνη θεση αλλα για τον μ.ο.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #7
    δυστυχώς ο μ.ο. εχει περιέλθει σε δεινή θέση πλέον...

  8. #8
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Φοβο τον λενε. Φοβο μη λειψουν τα 20 ευρω.
    Φυσικα δε μιλαω για οσους εχουνε περιελθει σε δυνη θεση αλλα για τον μ.ο.
    Σίγουρα όπως λες υπάρχουν και άνθρωποι που πραγματικά δεν τους περισσεύουν.
    Εγώ θα προτιμησω να κόψω δύο καφέδες ή κάτι έξτρα στην καθημερινότητα μου και να πάω μία βόλτα την κυριακη.
    @taisteal:είναι πως την βαραει στον καθενα.αλλον τον κλείνει σπιτι,αλλον τον κάνει να δίνει ακόμα πιο πολύ βάση στο να πάει μία βόλτα,να ξεφύγει από την σαπιλα.
    Για μένα είναι ψυχοθεραπεία..
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  9. #9
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maxim46 Προβολή μηνύματος
    δυστυχώς ο μ.ο. εχει περιέλθει σε δεινή θέση πλέον...
    δεν νομιζω οτι θα συμφωνησω (αλλα αυτη ειναι μια ακρως υποκειμενικη αντιληψη κι ενδεχομενως κι απολυτα λανθασμενη). μαλλον η ο πτικη και οι προτεραιοτητες εχουν αλλαξει (και δεν ειναι και απαραιτητα κακο αυτο).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα όπως λες υπάρχουν και άνθρωποι που πραγματικά δεν τους περισσεύουν.
    Εγώ θα προτιμησω να κόψω δύο καφέδες ή κάτι έξτρα στην καθημερινότητα μου και να πάω μία βόλτα την κυριακη...
    εγω παλι...εχω αναγκη το αντιθετο μαλλον πλεον. η πιεση με κανει να θελω να ξεσκασω σε καθημερινη βαση και να δω τους φιλους μου. οπως την βρισκει ο καθενας!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    να προσθεσω εδω οτι η βολτα προϋποθετει και παρεα...
    και να μιλησω λιγο και για τα ss...
    τι να το κανω, να εχω μαζεψει ενα Χ ποσο για βολτα και να μην εχω φιλους για να ερθουν μαζι?

    δεν ξερω, εμενα δεν μου λενε πολλα οι μοναχικες βολτες...
    το μηχανακι ειναι ιδιαιτερο...καιει πολυ, δεν ανεβαινει ευκολα αλλος ανθρωπος, εστω και για λιγα χλμ, του τυπου 150-200χλμ μονης διαδρομης...
    τα ss χτυπηθηκαν πρωτα απο την κριση γιατι ειναι μηχανακια κ@υλας και οχι "εξυπηρετησης"...οποτε ή ειναι για πουλημα στο car.gr ή πουληθηκαν σε πιτσιρικαδες που τα εχουν για burn out ή κατατεθηκαν πινακιδες ή βγαινουν απο τους συνειδητοποιημενους μονο για πιστα...



    παλιοτερα υπηρχαν παρεακια που εκαναν καταδρομικες...πλεον μια τετοια θελει 50€ μονο για βενζινες πηγαινε-ελα + ο καφες σου και το σνακ σου (τοστ, λουκουμαδες, κλπ)...



    εδω στην Θεσ/νικη δε, ειδικα απο εδω μεσα, δεν κανονιζεται τιποτα...μια αξιολογη στην αρχη του καλοκαιριου απο τους g.s.t στον μωλο και αυτο ηταν...

  11. #11
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος

    εγω παλι...εχω αναγκη το αντιθετο μαλλον πλεον. η πιεση με κανει να θελω να ξεσκασω σε καθημερινη βαση και να δω τους φιλους μου. οπως την βρισκει ο καθενας!
    Κι αυτό χρειάζεται εννοείται,να περάσεις καλά με πέντε ανθρώπους που πιθανόν και λόγο ωραρίων να μην βρίσκεσαι εύκολα.δυστυχως δεν χωράνε όλα σε μία κυριακη.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  12. #12
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.656
    Εμένα παίδες αυτό που με πονάει περισσότερο δεν είναι οι οργανωμένες βόλτες που αραίωσαν.
    Είναι το γεγονός ότι δεν βγάζω το μηχανάκι έξω "έτσι","χωρίς λόγο" στην καθημερινότητα μου.
    Δε θυμάμαι ποτέ τον εαυτό μου προ κρίσης (που και τότε δεν μου περίσσευαν), να σκέφτομαι τόσο προνοητικά με απώτερο στόχο την οικονομία.
    Προ '09, μπορεί να έκανα και 200 και 300 χλμ μέσα στην Αθήνα για το γούστο.
    Προφανώς και αυτός ο φόβος που λέει ο τρούπης, παίζει το ρόλο του.
    Τα τελευταία χρόνια υπήρξαν μεγάλα διαστηματα που όχι το 20€, αλλά ούτε 5€ δεν περίσσευαν.
    Οι διακυμάνσεις νομίζω μας πετυχαίνουν όλους,και είναι πράγματι πολύ εύκολο και έρχεται πολύ φυσιολογικά το να κλειστείς στο καβούκι σου.
    Απο προσωπική εμπειρία, καταλήγω ότι αν λίγο δεν πάρεις ανάσα οικονομικά, τότε δύσκολα βγαίνεις απο το καβούκι.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Κόβω από παντού,αλλά οι βόλτες....βόλτες
    Χωρίς μηχανή δεν μπορώ να με φανταστώ!!!

  14. #14
    Α ραααααααα Το avatar του/της Hayate
    Super Moderator
    Εγγραφή
    21/01/2010
    Μηνύματα
    1.372
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    δεν νομιζω οτι θα συμφωνησω (αλλα αυτη ειναι μια ακρως υποκειμενικη αντιληψη κι ενδεχομενως κι απολυτα λανθασμενη). μαλλον η ο πτικη και οι προτεραιοτητες εχουν αλλαξει (και δεν ειναι και απαραιτητα κακο αυτο).
    εγω παλι...εχω αναγκη το αντιθετο μαλλον πλεον. η πιεση με κανει να θελω να ξεσκασω σε καθημερινη βαση και να δω τους φιλους μου. οπως την βρισκει ο καθενας!

    Εγώ πιστεύω είναι οι προτεραιότητες που έχει βάλει ο καθένας στη ζωή του και μόνον και καλά κάνει κιόλας,κακήν κακώς τα 20-40 ευρώ έστω και για 1 βολτούλα κάπου θα βρεθούν.Εμένα τουλάχιστον έπαιξε και καθοριστικό ρόλο α)το οτι "ξε@#$λώνω πιο πολύ στην μπίστα παρά σε μιά 400αρα χλμ. που θα μου βγεί στα ίδια λεφτά με φαγητό βενζίνες κτλπ κτλπ β)Ο χρόνος λόγω του φόρτου εργασίας έχει περιοριστεί πάρα πολύ. Εξ'άλλου πλέον έχει μπεί κ στο καλεντάρι μου μια φορά το χρόνο να γίνεται ταξιδι στο εξωτερικό με τη μηχανή ή και χωρίς ,τουλάχιστον αυτή είναι η "πρέζα" μου και το αγχολυτικό μου.Ντάξ και για τους ανθρώπους που συντηρούν μια οικογένεια πλέον τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα με τη δεδομένη κατάσταση.Και οκ θεωρώ τον εαυτό μου ευνοημένο γιατί έχω μια δουλειά που με καλύπτει και 1 σταθερότητα δε το αντιλέγω,αλλά δε θα κάτσω να γίνω και υπόδουλος του χρήματος.

    Στην τελική έχουν υπάρξει μήνες που είχα μπεί απο χρέη ως το κεφάλι και έφτασα στο σημείο να ζητήσω απο κολλητό 40 ευρώ δανεικά για να βάλω βενζίνη να φύγω να εξαφανιστώ μια εκδρομή να ξεσκάσει το μυαλό μου.Άρα παίζει και αυτό το ρόλο του να ξέρεις οτι υπάρχουν άνθρωποι που σε μια δεδομένη στιγμή που παίρνεις την κατρακύλα βλέπουν οτι κάτι δεν πάει καλά και σε βοηθούν και στην ψυχική ανάταση.Και τον επόμενο μήνα συνειδητά όχι μόνο επέστρεψα όλο το ποσό έδωσα και παραπάνω γιατί στην δύσκολη στιγμή ο άλλος δεν ήξερε πόσο καλό πραγματικά μου έκανε.

    Επίσης σημασία δεν έχει το αν παλιά πηγαίνανε 500 μηχανάκια στην Επίδαυρο κάθε σ/κ σημασία ανήκει στο παρελθόν,σημασία έχει πως αυτούς που γουστάρουμε να πηγαίνουμε εκδρομή μαζί τους ακόμα και ως τη Χαλκίδα για ένα ρημαδοκαφέ θα τον πείσουμε να έρθει να τον βοηθήσουμε ψυχολογικά ή και ακόμα οικονομικά (εγώ τουλάχιστον στα @@ μου δε με ενδιαφέρουν τα λεφτά ας έρθει κάποιος να μου πεί πάμε ρε φίλε και βάλε μου την βενζίνη).

    Η ανθρωπιά μας τελειώνει παίδες...όχι τα λεφτά...αυτό είναι ο μεγαλύτερος μου φόβος δυστυχώς (και δεν εννοώ όλους εμάς που συμμετέχουμε στο θρεντάκιο γιατί τους περισσότερους ξέρετε οτι έχουμε πεί και 2-3 κουβέντες παραπάνω εκτός των μονοσυναντήσεων)

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Oσοι σκεφτονται τα 20 ευρω ,ενω τα εχουνε,τους εχω ασχημα νεα.Θα τα δωσουνε πολλαπλασια σε χαπια και ψυχιατρους.

    Αν δεν σου περισευουνε οσα θελεις για να κανεις αυτα που θελεις,βαζεις 10 ευρω βενζινη,παιρνεις το καφεδακι απο το σπιτι,δινεις ενα ραντεβουδακι με την παρεα,κανεις καμμια εκατοστη χιλιομετρα και γυριζεις πισω αλλος ανθρωπος.

    Για να απαντησω και στον Ακη.Λιγο πολυ οτι εκανα απο χιλιομετρα κανω,μη σου πω και περισσοτερα.Στις δυσκολες εποχες πας παρακατω,μονο αν κανεις πραγματα που σε ευχαριστουνε.Υπαρχουνε πολλες εναλλακτικες.Τα κοστη μου,συνηθως,ειναι μονο οι βενζινες.Φαγητο προχειρο και σκηνακι στα καλυτερα μερη.Δεν το κανω γιατι ειμαι τσιγκουνης,η γιατι δεν εχω.Αυτο ειναι τροπος ζωης για μενα.

    Δυστυχως δεν εχω οσο χρονο θα ηθελα για πολυημερα ταξιδια,αλλα και αυτα που κανω μου ειναι αρκετα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2011, 11:15
  2. Οικονομία, κρίση, και μέλλον
    από monstermind στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2009, 05:09
  3. Κριση και εδω?????????????
    από castor στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2008, 23:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF