Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 63

Θέμα: Starter kit!

  1. #16
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Είχαμε σωληνωτό και έγινε σα τσίχλα. Αυτά είναι ημίμετρα. Το είχε σφίξει ο λαστιχάς με αερόκλειδο, θα έλυνε με σωληνωτό; Τι να έχει στα εργαλεία, άλλεν καρυδάκι 19 ;
    Σε όλα τα συνοικιακά μαγαζάκια. Μακρύ παξιμάδι για ντίζα. Μπαίνει όλο μέσα στη βίδα και περισσεύει να το πιάσεις με καρυδάκι ή γερμανοπολύγωνο.
    Μεγέθη μέχρι και 22. 10, 13,17, 19 βρίσκεις πανεύκολα παντού.
    Εναλλακτικά απλή βίδα παξιμάδι κολλημένα με ηλεκτροκόλληση.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ντιζα.jpeg 
Προβολές:	329 
Μέγεθος:	2,6 KB 
ID:	368680
    Sent from me using a computer.

  2. #17
    Δεν το κάνεις sticky το θέμα; ουσιαστικές πληροφορίες συμπυκνωμένες σε 1 σελίδα!

  3. #18
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Εναλλακτικά απλή βίδα παξιμάδι κολλημένα με ηλεκτροκόλληση.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ντιζα.jpeg 
Προβολές:	329 
Μέγεθος:	2,6 KB 
ID:	368680
    Και θα αντέξει η ηλεκτροκόλληση τόση ροπή; όσα τέτοια "εργαλεία" είχαμε φτιάξει με τον συγχωρεμένο τον γέρο μου μόλις έδινες γερή ροπή (κοινώς πήγαινες να σφίξεις η να ξεσφίξεις γερά) έσπαγαν.....


    Ρε συ σουπιά, είπαμε, οι σουπιές σπάνια κοιμούνται αλλά εσύ......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #19
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Και θα αντέξει η ηλεκτροκόλληση τόση ροπή; όσα τέτοια "εργαλεία" είχαμε φτιάξει με τον συγχωρεμένο τον γέρο μου μόλις έδινες γερή ροπή (κοινώς πήγαινες να σφίξεις η να ξεσφίξεις γερά) έσπαγαν.....


    Ρε συ σουπιά, είπαμε, οι σουπιές σπάνια κοιμούνται αλλά εσύ......
    Ρε συ ημίμετρα είναι αυτά. Η καλύτερη λύση τελευταίας στιγμής που μπορώ να σκεφτώ είναι το παξιμάδι ντίζας παραπάνω.

    Αυτές οι βίδες στους άξονες ΔΕΝ πρέπει να σφίγγονται δίχως αύριο. Δεν χρειάζονται τρομερή ροπή. Κανονικά έπρεπε να μπορεί να λυθεί και με το εξάγωνο σωληνωτό που είπε ο bross. Εντάξει ο Μισκιν έπεσε στην περίπτωση που το είχε σφίξει ΚΔΟΑ, όλοι μπορούμε να βρεθούμε σε ανάλογες περιπτώσεις ακόμα και αν έχουμε ένα μικρό συνεργείο σπίτι μας.

    Βάλε 3 βιδες μαζί και γέμισέ τες σε μηχανουργείο. Ξέρω 'γω! Αλλά το πιο εύκολο και φθηνό είναι να πάρεις ένα παξιμάδι ντίζας με μισό ευρώ.

    Θέλετε να σας βρω τέτοια εργαλεία? Αυτές οι βίδες δεν χρειάζονται καρυδάκια άλλεν. Τα άλλεν νο 17 και 19 είναι για καρέ 3/4 της ίντσας (υπάρχουν βέβαια και σε 1/2 αλλά σε κανονικές βίδες τους κλάνει τα παπάκια το 1/2). Υπάρχουν ειδικά εργαλεία για τέτοιες βίδες τροχών και έχουν πολλές μάρκες τέτοια. Κάποιες μάλιστα αρκετά φθηνά (force κ.α).

    Εδώ είπαμε να μην μιλήσουμε ούτε για μπουζόκλειδα, θα μιλήσουμε για σπεσιαλ τουλς τροχών?


    Edit.. Μια λύση είναι αυτή αλλά είπαμε να μην ασχοληθούμε με τέτοια εδώ μέσα. Ίσως αργότερα..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	st.jpg 
Προβολές:	321 
Μέγεθος:	17,1 KB 
ID:	368682
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 26/09/2016 στις 13:12.
    Sent from me using a computer.

  5. #20
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Μια απλή βίδα σταυρού μπορεί να μας παιδέψει όσο δε έχουμε φανταστεί ποτέ. Ναι μερικές φορές χρειάζεται και σφυροκατσάβιδο. Δεν τελειώνουν τα εργαλεία.. το είπα στην αρχή.
    Όσα περισσότερα έχουμε τόσο περισσότερα επιχειρούμε και όσα περισσότερα επιχειρούμε τόσο περισσότερα θα χρειαζόμαστε. Δεν υπάρχει σωτηρία γι' αυτόν που θέλει να κάνει τα πάντα, στα πάντα, την κυριακή το απόγευμα στο σπίτι του.
    Sent from me using a computer.

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Είχαμε σωληνωτό και έγινε σα τσίχλα. Αυτά είναι ημίμετρα. Το είχε σφίξει ο λαστιχάς με αερόκλειδο, θα έλυνε με σωληνωτό; Τι να έχει στα εργαλεία, άλλεν καρυδάκι 19 ;

    Το ότι κάποιος το έσφιξε σαν να μην υπάρχει αύριο δεν το φανταστηκα.
    Ναι στα εργαλεία μπορεί να έχει σωληνωτο για αυτή τη βίδα. Είχα στο zx7r εργαλεία για μπρος κ πισω τροχό.

  7. #22
    Χάνουμε πάλι το νόημα. Το θέμα μας είναι τι εργαλεία θα χρειαστεί ο ggs για να κάνει βασικές εργασίες στη μηχανή του. Αυτό που είπα για το TDM είναι ένα παράδειγμα. Αν θα έβρισκα ή όχι κυριακάτικα παξιμάδι ντίζας 19, ή αν θα το έλυνα με το σωληνωτό δεν έχει σημασία. Σημασία έχει να πούμε τι εργαλεία (όχι ημίμετρα) θα χρειαστεί ο τάδε με το τάδε μηχανάκι. Το να πούμε ότι θα πάρεις μια συλλογή 3/8 και δυο κατσαβίδια δε λέει κάτι.
    Ας πούμε ότι έχει vstrom (δε θέλω ουουου). Θα χρειαστεί μια συλλογή 3/8 που θα έχει μέσα το 12 και 18 και 22. Μια συλλογή άλλεν με μπίλια (και το άλλεν 4 χωρίς μπίλια). Ένα καρυδάκι Τ-handle μακρύ 8άρι. Κατσαβίδια PH2, .......... και πάει λέγοντας. Κάτι τέτοιο δε ψάχνει να του πούμε; Έχω καταλάβει λάθος;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2016
    Μηνύματα
    94
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μια απλή βίδα σταυρού μπορεί να μας παιδέψει όσο δε έχουμε φανταστεί ποτέ. Ναι μερικές φορές χρειάζεται και σφυροκατσάβιδο. Δεν τελειώνουν τα εργαλεία.. το είπα στην αρχή.
    Όσα περισσότερα έχουμε τόσο περισσότερα επιχειρούμε και όσα περισσότερα επιχειρούμε τόσο περισσότερα θα χρειαζόμαστε. Δεν υπάρχει σωτηρία γι' αυτόν που θέλει να κάνει τα πάντα, στα πάντα, την κυριακή το απόγευμα στο σπίτι του.
    Αχ αυτο το Κυριακη απόγευμα είναι όλα τα λεφτά...ΠΑΝΤΑ να θέλεις κάτι να αγοράσεις και δεν θα υπάρχει ανοιχτο μαγαζί!
    Αντε περίμενε μέχρι το επόμενο ΣΚ...

  9. #24
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει σωτηρία γι' αυτόν που θέλει να κάνει τα πάντα, στα πάντα, την κυριακή το απόγευμα στο σπίτι του.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gaganian Προβολή μηνύματος
    Αχ αυτο το Κυριακη απόγευμα είναι όλα τα λεφτά...ΠΑΝΤΑ να θέλεις κάτι να αγοράσεις και δεν θα υπάρχει ανοιχτο μαγαζί!
    Αντε περίμενε μέχρι το επόμενο ΣΚ...
    Γιαυτό κάνουμε τον κ. Ηλία Βράττη κουμπάρο και ησυχάζουμε.......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Χάνουμε πάλι το νόημα. Το θέμα μας είναι τι εργαλεία θα χρειαστεί ο ggs για να κάνει βασικές εργασίες στη μηχανή του. Αυτό που είπα για το TDM είναι ένα παράδειγμα. Αν θα έβρισκα ή όχι κυριακάτικα παξιμάδι ντίζας 19, ή αν θα το έλυνα με το σωληνωτό δεν έχει σημασία. Σημασία έχει να πούμε τι εργαλεία (όχι ημίμετρα) θα χρειαστεί ο τάδε με το τάδε μηχανάκι. Το να πούμε ότι θα πάρεις μια συλλογή 3/8 και δυο κατσαβίδια δε λέει κάτι.
    Ας πούμε ότι έχει vstrom (δε θέλω ουουου). Θα χρειαστεί μια συλλογή 3/8 που θα έχει μέσα το 12 και 18 και 22. Μια συλλογή άλλεν με μπίλια (και το άλλεν 4 χωρίς μπίλια). Ένα καρυδάκι Τ-handle μακρύ 8άρι. Κατσαβίδια PH2, .......... και πάει λέγοντας. Κάτι τέτοιο δε ψάχνει να του πούμε; Έχω καταλάβει λάθος;
    Έτσι περίπου.
    Ο σκοπός μου είναι να βρούμε τα βασικά εργαλεία που χρειάζονται για τις βασικές δουλείες της μηχανής.
    Αλλαγή αναλωσίμων ( λαδιων, φιλτρων, τακακια , κλπ )
    Μικρο βλαβες (ντιζες, λαμπες ,μανετες κλπ)
    Δεν μιλάμε ούτε για λύσιμο κινητήρα , ουτε για δίσκους συμπλέκτη , ούτε για κάτι άλλο πιο σοβαρό.
    Βασικές εργασίες που θα γίνονται σπίτι ή στην ακρη του δρόμου και δεν θα χρειάζεται να την πας στον μαστορα.

    Σιγουρα , κάθε μηχανή εχει κάποια συγκεκριμένα εργαλεία , όμως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κάποια εργαλεία μπορούν να καλύψουν 70-80% τις παραπάνω ανάγκες σε ολες τις μηχανές . για ότι εξτρα εργαλείο χρειαστεί ο καθένας θα το ψάξει ανάλογα με την μηχανή του.
    Σκοπος είναι
    1. Να κανει – μαθει καποιος τις βασικες εργασιες μονος του.
    2. Να αποφύγει τα χαζά κόστη σε μαστορους .
    3. Να είναι οικονομική η απόκτηση τω εργαλειων ετσι ώστε να τον συμφερει. (αν πχ θελει ένα 500ρικο , θα πει αστο …το πάω στον μαστορα)


    Οσο πιο …compact και οικονομικη λυση , τόσο καλύτερο

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι η κουβέντα δε πάει πουθενά αν δεν μιλήσουμε για συγκεκριμένο μηχανάκι. Παράδειγμα που μου έτυχε. Πήγα να βοηθήσω φίλο με TDM 900 να αλλάξει λάδια στα μπροστινά. Είχα μαζί μου όλα τα εργαλεία μου. Πήγα και πήρα τα @@ μου. 19αρι άλλεν έχει μπροστά στο τροχό. Ψάχναμε κυριακάτικα στο παζάρι στο Σχιστό να βρούμε άλλεν 19. Αποκλείεται να βρεις αυτό το καρυδάκι σε κάποια συλλογή. Θα το πάρεις χώρια. Και ο τροχός είναι κάτι που μπορεί να χρειαστεί να το βγάλεις.
    Το κουβεντάζαμε στον παραθαλάσσιο καφέ αλλά εγώ τι να πώ με allen 24mm στον εμπρός τροχό της Suzie? Σε καρυδάκι 1/2 ή 3/4 δεν υπάρχει. Κόβεις allen 24αρι και το βάζεις σε καρυδάκι ή αγοράζεις κάτι τέτοιο από Force(έχουν και άλλοι πχ Λούης.de): http://www.vardakas-tools.gr/alysida...s-Force-9Y0151 13 έουρα

  12. #27
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Να πω κι εγώ την εμπειρία μου.
    Δώσε τα παραπάνω χρήματα να πάρεις τη facom από το tbs. (αν δε θες να ξεφύγεις από τα 100 σου πουλάω μια παρόμοια proxxon που έχω να πάρω εγώ αυτή του tbs )

    Ξεκινάς με αυτή. Στην πορεία βλέπεις τι χρειάζεσαι και συμπληρώνεις. Ωστόσο μπορεί και να αλλάξεις μηχανάκι και να μη χρειάζεσαι κάποια ή να θες άλλα
    Όπως είπε και ο daz : κάλιο λίγο καλύτερης ποιότητας και τα μαζεύεις σιγά σιγά, παρά κάτι φτηνό που όταν το χρειαστείς δε θα κάνει τη δουλειά του σωστά ή καθόλου.
    Φύγαμε...

  13. #28
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Έτσι περίπου.
    Ο σκοπός μου είναι να βρούμε τα βασικά εργαλεία που χρειάζονται για τις βασικές δουλείες της μηχανής.
    Αλλαγή αναλωσίμων ( λαδιων, φιλτρων, τακακια , κλπ )
    Μικρο βλαβες (ντιζες, λαμπες ,μανετες κλπ)
    Δεν μιλάμε ούτε για λύσιμο κινητήρα , ουτε για δίσκους συμπλέκτη , ούτε για κάτι άλλο πιο σοβαρό.
    Βασικές εργασίες που θα γίνονται σπίτι ή στην ακρη του δρόμου και δεν θα χρειάζεται να την πας στον μαστορα.
    Αυτό προσπαθώ να κάνω. Αν κάποιος δεν ξεκινήσει με τα βασικά, δεν έχει σημασία αν θα έχει γατζόκλειδο για το ρουλεμάν του λαιμού απ' τη στιγμή που δε θα μπορεί να λύσει το παξιμάδι τις τιμονόπλακας.
    Στο τέλος μπορούμε να πούμε κάποια εργαλεία που είναι must για της μοτοσυκλέτες όπως επίσης και κάποια περίεργα που χρειάζονται κάποια μοντέλα. Η τιμή για τα δεδομένα τα δικά μου (αυτό που προτείνω εγώ) δε θα ξεπεράσει τα 200 ευρώ, επιλέγοντας τα φθηνότερα απ' αυτά που προτείνω και θα υπάρχει και αέρας για μερικά ιδιαίτερα εργαλεία ακόμα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Οσο πιο …compact και οικονομικη λυση , τόσο καλύτερο
    Το ξέρω. Κάποια εργαλεία όμως δεν μπορεί να είναι πολύ οικονομικά. Αν θέλω κάποια στιγμή να πάρω εργαλείο για να περνάω την αλυσίδα στο σπίτι μου αντί να δίνω 30-40 ευρώ στο συνεργείο, θα ξεκινήσω με ένα καλό σετ από εργαλεία που θα μου δώσουν τη δυνατότητα σε πρώτη φάση να λύσω το γμν παξιμάδι του εμπρός γραναζιού. Το εργαλείο θα μου κοστίσει 50 ευρώ 10-15 ευρώ παραπάνω απ' αυτά που θα μου πάρει ο μάστορας και θα τα δώσω όταν έρθει η ώρα της αλυσίδας. Αλλά θα πρέπει να έχω 36αρι καρυδάκι για τη βίδα, ένα χτυπητό κατσαβίδι ή ζουμπά για την ασφάλεια και μια γερή μανέλα 1/2 να την πατήσω με το πόδι. Όχι να έχω υπόψη μου ότι πρέπει να πάρω καινούρια καστάνια και ένα κοφτάκι και το σφυρί μου πνέει τα λοίσθια, γιατί δε θα τα δώσω ποτέ για τον κόφτη, πρεσαριστή αλυσίδας και θα πάω καρφί συνεργείο.

    Όχι οι συλλογές που έχουν 1/4 1/2 και 3/8 μαζί με 3 προεκτάσεις για το καθένα και μερικές δεκάδες καρυδάκια άλλεν και τορχ για το κάθε μέγεθος, στην ίδια τιμή των συλλογών που έβαλα παραπάνω δεν είναι καλή λύση. Δλδ είναι αλλά θα τα ανανεώνω μια ζωή αντί να παίρνω κάποια εργαλεία για πιο σπεσιαλ εργασίες και παράλληλα θα μου δημιουργούν και προβλήματα.
    Sent from me using a computer.

  14. #29
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Δεν είμαι εγώ αρμόδιος για να απαντήσω στον ggs. Όποιος μπορεί να απαντήσει στην ερώτησή του καλύτερα να το κάνει. Ούτε έχει σημασία αν εγώ διαφωνώ ή όχι. Και εγώ την άποψή μου λέω και επιδέχεται τόσο κριτικής όσο και αμφισβήτησης. Να βλέπω όμως και αυτα που έχετε να αντιπροτείνεται.

    Γράφω αυτά που θα έπαιρνα εγώ αν κάποιος μου έκλεβε όλα μου τα εργαλεία και βρισκόμουν με τα χέρια άδεια. Θεωρώ ότι θα πάρω τα οικονομικότερα που θα δουλεύουν για μια ζωή για έναν weekend warrior με σκοπό να κάνω όσα περισσότερα μπορώ.

    Ο Γιώργος ζήτησε μια απ' όλα και όσοι ξέρουν τι είναι αυτό το απ' όλα ξέρουν πόσο δύσκολο είναι για κάποιον που δεν έχει ούτε ένα εργαλείο να φτάσει να κάνει το 90% των βασικών εργασιών σε όλα τα μηχανάκια με τα ελάχιστα δυνατά εργαλεία. (Ή με πολλά και φθηνότερα, η επιλογή ανήκει στον καθένα ξεχωριστά).

    Το 10% να ξέρετε ότι πάντα θα μένει κενό. Είτε συνεργείο έχω είτε ένα παλιοπαπί που το παιδεύω πάντα θα χρειάζομαι και κάτι ακόμα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 26/09/2016 στις 21:59.
    Sent from me using a computer.

  15. #30
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Χάνουμε πάλι το νόημα. Το θέμα μας είναι τι εργαλεία θα χρειαστεί ο ggs για να κάνει βασικές εργασίες στη μηχανή του.
    Ξέρεις τι μηχανή έχει ο ggs?

    Δεν έχει!

    Ξέρεις πόσες έχει αλλάξει μέσα σε ένα χρόνο?

    Μήπως ξέρεις τι να πάρει? Γιατί ακόμα το ψάχνει! Γι' αυτό δεν γράφω συγκεκριμένα για τη μηχανή του ggs.



    Edit. Ίσως αυτά έπρεπε να διευκρινιστούν νωρίτερα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 26/09/2016 στις 19:03.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Racing Kit
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2004, 13:43
  2. Honda CBR 1000 και 600RR Arrow Kit
    από anco στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2004, 16:20
  3. Δυναμομέτρηση ZX10 & CBR1000 με ARROW kit
    από Wizard13 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 17:37
  4. Kit For Kymco B&w 50cc Lc
    από alexander_g16 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 01:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF