Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 63

Θέμα: Starter kit!

  1. #31
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Συνεχίζω..

    Σε γερμανοπολύγωνα δεν χρειάζεται να πάρω κάποια συλλογή. Έτσι κι αλλιώς σπάνια πληρώνω λιγότερο για την συλλογή απ' ότι αν τα πάρω ξεχωριστά. Οπότε μπορώ να πάρω μόνο τα νούμερα που θέλω.

    8, 10, 11, 12,13 14, 17, 19,22. Καλό είναι να υπάρχουν και το 15 ενώ το 16, 18 αν το έχω σε καρυδάκι μπορώ να μην το πάρω. Αν έχω Ιαπωνικά και δεν δουλεύω σε Ευρωπαικά ή σε καινούρια αυτοκίνητα δε θα μου χρειαστούν ποτέ. Τα καρυδάκια είναι αρκετά.

    Μια συλλογή με τα παραπάνω μπορεί να κοστίζει μέχρι 30 ευρώ το πολύ.

    πχ.. τα carolus

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	carolus.jpg 
Προβολές:	312 
Μέγεθος:	66,8 KB 
ID:	368732


    Δεν βάζω άλλα γιατί σε μαγαζιά είναι πιο εύκολο να να βρούμε ακόμα καλύτερα, σε αυτήν την τιμή. rahsol, elofort (και τα δυο made in germany) δεν θα είναι ακριβότερα. Οικονομικά και καλά επίσης είναι τα toptul κ.α. Περισσότερες επιλογές και ψάξιμο ίσως αργότερα.

    Για πένσα δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω από ένα απλό μοντέλο της κνιπεχ με κόστος γύρω στα 10 ευρώ για την 160αρα και άλλα 13 για κοφτάκι απλό 160αρι. Τα βρίσκουμε παντού αλλά προσέχουμε να τα πάρουμε σε "σωστή" τιμή.

    Αν θέλω χοντρές λαβές η τιμή ανεβαίνει. Αν θέλουμε χρώμιο το ίδιο. Δεν χρειαζόμαστε όμως τίποτε παραπάνω απ' αυτό που είναι φθηνό και καλό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	knipex.jpg 
Προβολές:	314 
Μέγεθος:	21,8 KB 
ID:	368730

    Η 180αρα είναι ελάχιστα ακριβότερη. Η 180αρα με μαλακές λαβές άλλο λίγο. Επιλέγω αυτή που με βολεύει.

    Κατσαβίδια είναι εύκολο να βρούμε στην Ελληνική αγορά και μάλιστα αρκετά φθηνά. Για όσους δεν θέλουν να κάνουν βόλτα στα μαγαζιά της Σ.Πάτση και της Αθηνάς και να βρουν 10αδες καλές μάρκες αρκετά φθηνά, ίσως τα πληρώσουν λίγο παραπάνω ή πάρουν λίγο χειρότερης ποιότητας. Τα vessel που έχει ο Μητρόπουλος είναι πολύ καλή επιλογή και σε τέτοια τιμή δε θα τα ξαναβρούμε όταν του τελειώσουν. Ο Κ. Βράττης μας κάνει καλές τιμές και αξίζει να πάρουμε τους 3 σταυρούς τουλάχιστον, σε όσο καλύτερη ποιότητα. Μια ματιά στο θρεντ με τα κατσαβίδια και θα γνωρίσει κάποιος πολλές αξιόλογες μάρκες πριν βγει βόλτα. Ακόμα και αν βαριέται να το κάνει δε νομίζω πως όταν δει αυτό σε καλή τιμή θα πρέπει να του πει κάποιος αν είναι καλό ή όχι.
    Αν αποφασίσουμε ότι δε μας ενδιαφέρει η μαλακή λαβή στα σταυρού μπορούμε να πάρουμε πραγματικά πολύ φθηνά κατσαβίδια εξαιρετικής ποιότητας.

    Για τα ίσια είναι ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα γιατί δε μας ενδιαφέρει τόσο η λαβή. Αυτά είναι φθηνά και καλά. Παίρνουμε χύμα τουλάχιστον το 5.5 και το 7 να έχουμε να κοπανάμε. Τα βρίσκουμε παντού αλλά προσέχουμε να γράφουν japan.
    Δε συνεχίζω, υπάρχουν και τα ανάλογα θέματα για ερωτήσεις. 15 ευρώ είναι παραπάνω από αρκετά για τα βασικά κατσαβίδια που χρειάζομαι ενώ με 20 παίρνουμε κάτι εξαιρετικής ποιότητας.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 28/09/2016 στις 12:38.
    Sent from me using a computer.

  2. #32
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Σφυρί.. (μπορεί να βάζω λινκ από θεσσαλονίκη αλλά τα ίδια έχει και labo στην αθήνα).

    Για αλλενάκια δεν θα γράψω τίποτα, πάνω από 10, 12 ευρώ δεν χρειάζεται να δώσω (τόσο είχαν τα gedore στον κατάλογο προσφορών).

    Πολύ μεγάλη βοήθεια και πολλές φορές λύση, είναι οι μύτες. Ειδικά όταν συνδιάζονται με τους κατάλληλους αντάπτορες μπορώ να έχω πολλές λύσεις και επιλογές για δύσκολες βίδες ή για βίδες που είναι περίεργες και δεν έχω το καταλληλο καρυδάκι.

    Μια απλή κασετίνα με μύτες σε συνδιασμό με αντάπτορες σαν αυτούς μπορούν να μετατρέψουν τις μύτες κατσαβιδιού σε καρυδάκι για τις καστάνιες μας. Και οι δύο θα παίρνουν μύτες 1/4 και ο ένας θα μπαίνει στην καστάνια 1/4 και ο άλλος στην καστάνια 1/2. Μύτες μπορούμε να πάρουμε και μακριές και κοντές. Τις ίδιες μύτες μπορούμε να τις βάλουμε και σε κατσαβίδι ή κατσαβιδολαβή που παίρνει ότι πρόσθετο θέλουμε.
    Μερικά παραδείγματα εδώ. Η μακριά μύτη τορχ είναι carl arndt και όλο το σετ με τα πιο κοινά νούμερα ήταν αρκετά φθηνό. Ποιοτικά είναι μια μέση λύση που θα με βγάλει μερικά χρόνια και ίσως κάποια στιγμή χρειαστεί να αντικαταστήσω τα νούμερα που δουλεύω πιο συχνά. Αλλά το κόστος θα είναι πολύ μικρό. Εναλλακτικά τα νούμερα που δουλεύω πιο συχνά μπορώ να τα πάρω σε καλύτερης ποιότητας.
    Λίγο πολύ θα χρειαστεί να έχω τουλάχιστον αυτούς τους τύπους που φαίνονται στο πινακάκι του grafton.

    Τις ίδιες λαβές και τους ίδιους αντάπτορες έχει και η carolus (ανήκει στην gedore) και αν θυμάμαι καλά είναι και λίγο πιο φθηνοί. Και οι Unior κάπου τόσο έχουν αν θυμάμαι καλά. Αυτούς τους τρεις έχω χρησιμοποιήσει απ' τους φθηνούς και ήταν αρκετά καλοί. Φυσικά μπορούμε να επιλέξουμε και άλλη μάρκα αν θέλουμε.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gedore 11.jpg 
Προβολές:	308 
Μέγεθος:	49,7 KB 
ID:	368736

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gedore 10.jpg 
Προβολές:	305 
Μέγεθος:	27,1 KB 
ID:	368735
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 27/09/2016 στις 06:01.
    Sent from me using a computer.

  3. #33
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Για να κάνουμε τα βασικά τα παραπάνω είναι απαραίτητα. Χωρίς καρυδάκια 1/4 και 1/2, γερμ/να, 2 κατσαβίδια και μια πένσα δεν κάνω τίποτα. Με τις μύτες και τους αντάπτορες μπορώ να κάνω ακόμα περισσότερα σε πιο πολλές μηχανές ενώ σε συνδυασμό με τα καρυδάκια 1/4 είναι μια καλή λύση για να μην κουβαλάω κατσαβίδια και αλλενάκια κάτω απ' τη σέλα.

    Αν κάποιος θέλει πιο κόμπακτ καταστάσεις για κάτω απ' τη σέλα υπάρχουν λύσεις. (όχι πως έχουν όλες οι μηχανές χώρο αλλά λέμε τώρα)
    Στα γρήγορα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bacho 10.jpg 
Προβολές:	308 
Μέγεθος:	67,3 KB 
ID:	368738

    Στο σπίτι μου μπορώ να έχω και μια κανονική καστάνια 1/4 μαζί με 2 προεκτάσεις και το 11αρι που λείπει, αλλά αυτή η συλλογούλα μαζί με δυο γερμ/να μπορεί να κάνει κάποιες βασικές εργασίες στην άκρη του δρόμου (πολύ βασικές και πολύ απλές). Φυσικά δεν γλιτώνω τα "βαριά", για να ρυθμίζω αλυσίδα πχ. (Κάποιες λύσεις για το πως θα γλιτώσω βάρος και όγκο συζητήσαμε εδώ.)

    Περισσότερες στο ανάλογο θρεντ.

    Το πενσάκι επίτηδες είπα να είναι 160αρι, γιατί δεν ξέρω τι θέλει να έχει κάποιος μαζί του και γιατί δεν χρειάζεται μεγαλύτερο για τις εργασίες στη μηχανή του. Μαζί μου θα έχω ότι χρειάζομαι απ' αυτά που περιέγραψα στην πρώτη σελίδα.
    Το 1/2 δυστυχώς δεν είναι το κατάλληλο μέγεθος για κάτω απ' τη σέλα αλλά δε θα χρειαστούμε πολλά απ' το δαυτο για τις εργασίες στην άκρη του δρόμου.

    Στο σπίτι μου όμως θα χρειαστεί να έχω όλα όσα ανέφερα στην πρώτη σελίδα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 27/09/2016 στις 13:59.
    Sent from me using a computer.

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Για να κάνουμε τα βασικά τα παραπάνω είναι απαραίτητα. Χωρίς καρυδάκια 1/4 και 1/2, γερμ/να, 2 κατσαβίδια και μια πένσα δεν κάνω τίποτα. Με τις μύτες και τους αντάπτορες μπορώ να κάνω ακόμα περισσότερα σε πιο πολλές μηχανές ενώ σε συνδυασμό με τα καρυδάκια 1/4 είναι μια καλή λύση για να μην κουβαλάω κατσαβίδια και αλλενάκια κάτω απ' τη σέλα.

    Αν κάποιος θέλει πιο κόμπακτ καταστάσεις για κάτω απ' τη σέλα υπάρχουν λύσεις. (όχι πως έχουν όλες οι μηχανές χώρο αλλά λέμε τώρα)
    Στα γρήγορα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bacho 10.jpg 
Προβολές:	308 
Μέγεθος:	67,3 KB 
ID:	368738

    Στο σπίτι μου μπορώ να έχω και μια κανονική καστάνια 1/4 μαζί με 2 προεκτάσεις και το 11αρι που λείπει, αλλά αυτή η συλλογούλα μαζί με δυο γερμ/να μπορεί να κάνει κάποιες βασικές εργασίες στην άκρη του δρόμου (πολύ βασικές και πολύ απλές). Φυσικά δεν γλιτώνω τα "βαριά", για να ρυθμίζω αλυσίδα πχ. Κάποιες λύσεις για το πως θα γλιτώσω βάρος και όγκο συζητήσαμε εδώ.

    Περισσότερες στο ανάλογο θρεντ.

    Το πενσάκι επίτηδες είπα να είναι 160αρι, γιατί δεν ξέρω τι θέλει να έχει κάποιος μαζί του και γιατί δεν χρειάζεται μεγαλύτερο για τις εργασίες στη μηχανή του. Μαζί μου θα έχω ότι χρειάζομαι απ' αυτά που περιέγραψα στην πρώτη σελίδα.
    Το 1/2 δυστυχώς δεν είναι το κατάλληλο μέγεθος για κάτω απ' τη σέλα αλλά δε θα χρειαστούμε πολλά απ' το δαυτο για τις εργασίες στην άκρη του δρόμου.

    Στο σπίτι μου όμως θα χρειαστεί να έχω όλα όσα ανέφερα στην πρώτη σελίδα.
    Την συγκεκριμενη συλλογη την ειχα παντα μαζι μου στο RT και ητανε πραγματι πολυ βολικη.
    Νομιζω οτι αξιζει να την εχει καποιος οτι μηχανη κι αν εχει.
    Ειναι πολυ μικρη και η καστανια της ειναι πολυ δυνατη

  5. #35
    Συγνωμη, αλλα ολα αυτα εμενα μου ακουγονται ακριβα για εναν ιδιοκτητη μοτο ο οποιος δεν ειναι εργαλειοFAN.
    Προσωπικα εχω μια force κασσετινα των 100€, σετ αλλεν και κατσαβιδια απο το lidl (ναι οκ, αλλα κανουν μια χαρα την δουλεια τους) και ενα σετ γερμανοπολυγωνα stanley (8-21, οχι το 20).
    Η μηχανη παρεχει τα κλειδια για το λυσιμο των τροχων.
    Πενσα, σφυρι ειναι αστειο να μιλαμε για κοστος.
    Θα επενδυα σε ενα σετακι καλα δυναμοκλειδα γιατι υπαρχουν και σιδεροφαγοι.



    edit: Τωρα ειδα οτι κοστιζει 115€ η κασετινα της force.:mad :http://www.tool-mania.gr/store/Produ...o.aspx?id=2108
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  6. #36
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Συγνωμη, αλλα ολα αυτα εμενα μου ακουγονται ακριβα για εναν ιδιοκτητη μοτο ο οποιος δεν ειναι εργαλειοFAN.
    Bross γι' αυτό έγραψα στα πρώτα ποστ τα ελάχιστα απαιτούμενα εργαλεία, ώστε ο καθένας να ψωνίσει την ποιότητα που θέλει χωρις να πάρει ούτε κάτι επιπλέον ούτε τίποτε λιγότερο.
    Η κασετίνα σου είναι μια χαρά. Ναι καλό είναι να έχεις και μακριά καρυδάκια αλλά είναι τόσο απαραίτητα για απλές εργασίες? Οπότε μπορώ να μην τα πάρω και να διαθέσω το ίδιο ποσό για λιγότερα παίρνοντας καλύτερη ποιότητα. Ή και λιγότερα χρήματα παίρνοντας την ίδια ποιότητα με λιγότερα εργαλεία. Έβαλα κάποιες επιλογές που κατά την άποψή μου είναι vfm με ποιότητα που θα ανταπεξέλθει στο οτιδήποτε. Επειδή force όλοι έχουμε δουλέψει η κασετίνα σου είναι μια χαρά για τον περιστασιακό χρήστη χωρίς απαιτήσεις. Είναι λίγο χειρότερη τουλάχιστον όσο αφορά τις καστάνιες τόσο την αντοχή τους στο χρόνο όσο και στα χαρακτηριστικά (χοντρές κεφαλές σε σχέση με τις carolus πχ που είναι ακριβότερες) αλλά αν αυτή είναι η ποιότητα που σε καλύπτει, δεν είναι άσχημη επιλογή.
    Υπάρχουν και πιο πλήρης κασετίνες σε χαμηλότερη τιμή απ' την δική σου και ίσως κάποιος τις θεωρήσει καλύτερη επιλογή. Για μενα δεν είναι, αλλά Who cares? Και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά.


    Υπάρχει πάντως η επιλογή να πάρουμε και αργότερα κάτι επιπλέον.

    πχ.
    κάπου στα 15-16 ευρώ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bacho 6.jpg 
Προβολές:	297 
Μέγεθος:	49,8 KB 
ID:	368825

    Αν κάποιος αθροίσει αυτά που έβαλα (με εξαίρεση την φακομ) η τιμή δε θα είναι τόσο εξωφρενική και σε σύγκριση με χαμηλότερης ποιότητας αλλά περισσότερων κομματιών επιλογές, είναι λίιγο ακριβότερη.

    Επίσης δεν χρειάζεται να πάει κάποιος σε 10 μαγαζιά για να τα πάρει ή να πάρει τους δρόμους. Είναι εργαλεία που τα βρίσκεις πανεύκολα αλλά υπάρχουν και άλλες επιλογές που στην ίδια τιμή δε θα έχουν ουσιαστικές διαφορές.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 28/09/2016 στις 12:44.
    Sent from me using a computer.

  7. #37
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Κάποιοι ίσως θεωρήσουν ακόμα και αυτά τα λίγα που έβαλα υπερβολικά, γιατί μίλησα για βάσεις κινητήρα, τιμονόπλακες κ.α.
    Εγώ απλή εργασία θεωρώ αυτή που για να ολοκληρωθεί δεν χρειάζεται κανένα εργαλείο που δεν γνώριζε ο παππούς μου. Δεν θα λύσω ποτέ ρε φίλε την τιμονόπλακα, γιατί δεν έχω ούτε θα πάρω γατζόκλειδο για να γρασάρω το ρουλεμάν, ούτε θα κάτσω να κάνω βίδες το μοχλικό για να το γρασάρω, ούτε έχω καμιά δουλειά με τις βάσεις κινητήρα ούτε θα αλλάξω ποτέ αλυσίδα για να λύσω τα γρανάζια.

    Συμφωνώ, μπορεί όμως κάποιος δίμετρος να θέλει να σηκώσει απλά το τιμόνι του και επειδή οι ντίζες τους γκαζιού είναι ίσα ίσα, θέλει να τους αλλάξει θέση και για να γίνει αυτό ίσως χρειάζεται να λύσει την επάνω πλάκα. Μπορεί να θέλω να αλλάξω τα δυο λαμάκια του μοχλικού (τα dog bones) για να το σηκώσω, να πάω μηχανικό για δυο βίδες? Θέλω να βγάλω τον τροχό να τον πάω για αλλαγή σαμπρέλας επειδή σήμερα το πρωί το βρήκα πίτα ή απλά θέλω να βάλω μεγαλύτερο γρανάζι πίσω (ή μικρότερο μπροστά) για να ξεσαλώνω στα φανάρια. Θέλω να βάλω κάγκελα ή θέλω να τα βγάλω γιατί στραβώσανε και τα γμν πιάνουν επάνω στις βάσεις κινητήρα. Θέλω να βγάλω το εμπρός φτερό γιατί γέμισε λάσπη και θα σπάσει και να το δέσω στη σχάρα.
    Πήρα μια καινούρια ανάρτηση απ' το ebay και είδα ότι είναι μια βιδά πάνω και μια κάτω και αποφάσισα να το κάνω μόνος σου.
    Θέλω να λύσω την μάσκα εμπρός, να αφαιρέσω το φανάρι και να αλλάξω ελαστικές ροδέλες στην βάση του κοντέρ για να μην τρίζει.

    Γι' αυτές τις απλές εργασίες χρειάζομαι όλα τα παραπάνω. Αν έχω τενερέ και το έδωσα και πήρα άφρικα 750 χρειάζομαι όλα τα παραπάνω, όσα δε χρησιμοποίησα στο πρώτο θα τα χρησιμοποιήσω στο δεύτερο. Όσες μοτοσυκλέτες και να αλλάξω θα τα χρησιμοποιώ όλα.
    Αυτά τα εργαλεία χρειάζονται και χρησιμοποιούνται σε όλα τα μηχανακια ευρωπαικά και Ιαπωνικά για τις πιο απλές εργασίες.

    Φυσικά θα ρυθμίσουν και βαλβίδες αν έχω φιλεράκια. Θα λύσουν και το ψαλίδι αν έχω το σπεσιαλ τουλ για τον άξονα ψαλιδιού κτλ κτλ.

    Δεν έβαλα εργαλεία που κάνουν μόνο μία δουλειά και δεν ταιριάζουν σε ΌΛΑ τα μηχανάκια όπως πχ το τροχόκλειδο. Αν είχα αυτό το τροχόκλειδο πχ όταν πήρα το τενερέ θα με έστελνε για ψώνια γιατί δεν κάνει. (όχι πως δεν είναι καλό να το έχω)

    Κάποια επιπλέον εργαλεία για ευρωπαικά (που σπάνια θα συναντήσουμε σε Ιαπωνικά) ίσως άλλη φορά.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 27/09/2016 στις 18:17.
    Sent from me using a computer.

  8. #38
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2016
    Μηνύματα
    94
    Ίσως όχι και πολύ σχετικό με το θέμα αλλά καθώς δούλευα σήμερα με την Lidl 1/4 καστάνια μου παρατήρησα πως έλειπε η μία βίδα που κρατά το καπάκι του μηχανισμού! Πραγματικά δούλεψε ελάχιστα!!!
    Τελικά έχει δίκιο ο daz ...τα φτηνιάρικα εργαλεία δεν κάνουν ούτε για ερασιτεχνική χρήση!!!
    Για αυτό στο start up kit ποτέ ξανά φτηνιάρικα εργαλεία!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P9280928-1.jpg 
Προβολές:	265 
Μέγεθος:	51,3 KB 
ID:	368966

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alexandross
    Εγγραφή
    13/11/2015
    Μηνύματα
    155
    Mεχρι να διαλυσει τελειως η καστανια ,βαλε μια βιδα εμπορίου με Loctite-κολλα σπειρωματων .
    Κάνε το χόμπι σου επάγγελμα και δεν θα χρειαστεί να ''δουλέψεις'' ποτέ!

  10. #40
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Οι βίδες στις καστάνιες (ειδικά αυτού του τύπου) χρειάζονται locktite (για μικρές βίδες)

    Edit. Αλεξ.
    Sent from me using a computer.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.805
    Γνώμη μου πάντως είναι ότι η προσέγγιση sterter kit είναι λανθασμένη.
    Βεβαίως χρειάζονται μερικά βασικά αλλά αρχικά επικεντρωνόμαστε σε αυτό που θέλουμε να κάνουμε.
    Για λάδια φίλτρα χρειάζονται κάποια από τα βασικά και ένα κλειδί για το φίλτρο.
    Για μπουζί χρειάζεται μπουζόκλειδο.
    Για να ρυθμίσεις μείγμα στο καρμπιρατέρ μπορεί να χρειαστεί ένα κοντό ίσιο κατσαβίδι.
    Αν δεν προσδιορίσουμε τι θέλουμε να κάνουμε και δεν εξετάσουμε τι εργαλεία χρειάζεται η συγκεκριμένη
    δουλειά, πιθανόν να μην μπορούμε να ολοκληρώσουμε τίποτα απ ότι αρχίσουμε.
    Αν κάποιος θεωρεί ότι φτάνει μέχρι λάδια φίλτρο μπουζί αρκούν ελάχιστα εργαλεία ελάχιστου κόστους.
    Από ένα σημείο και μετά το πράγμα γίνεται πολύ περίπλοκο και στην εξίσωση μπαίνουν και άλλοι παράγοντες,
    χώρος, πάγκος, χρόνος και όλα αυτά πριν αποσβέσουμε το κόστος του starter kit...

  12. #42
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Στέφανε έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι. Και εγώ το είπα ότι χωρίς, μπουζόκλειδο, φιλτρόκλειδο, γατζόκλειδο, φιλεράκια κ.α μόνο οι πολύ απλές εργασίες μπορούν να ολοκληρωθούν και όχι οι βασικές εργασίες συντήρησης.

    Όμως πρώτον, απ' την αρχή ο Γιώργος δεν ζήτησε να αναφερθούμε σε τέτοια εργαλεία και δεύτερον όπως είπες (και εσύ και ο μισκιν) από κει και πέρα το πράγμα γίνεται τόσο πολύπλοκο που δεν μπορεί να βγει κάποια άκρη. Όχι αν δεν μιλήσουμε τουλάχιστον για συγκεκριμένο μηχανάκι.

    Πχ. Το φιλτρόκλειδο με τον ιμάντα μπορεί να μην κάνει σε κάποιο μηχανάκι και να χρειάζεται αράχνη ή να μην χρειάζεται καθόλου φιλτρόκλειδο όπως το δικό μου. Το ένα μηχανάκι να χρειάζεται διαφορετικό νούμερο γατζόκλειδου στο λαιμό ή το ένα να έχει 16αρι μπουζί και το άλλο 20.8.
    Το ρυθμιζόμενο γατζόκλειδο είναι ακριβό για κάποιον που θέλει και μπορεί να κάνει μόνο τα βασικά και σίγουρα δεν θα πάρει 2 διαφορετικά φιλτρόκλειδα αν πρώτα δεν του χρειαστούν. Οπότε αυτά είναι εργαλεία που τα παίρνεις για το μηχανάκι που έχεις.

    Κάποιες εργασίες που δεν χρειάζονται κανένα απ' τα παραπάνω εργαλεία περιέγραψα στο ποστ 37. Και εφ' όσον δεν μιλάμε για συγκεκριμένο μηχανάκι δεν μπορούμε να αφήσουμε κάποια νούμερα απ' έξω. Πχ το δικό μου δεν έχει 24αρα βίδα πουθενά αλλά το αφρικα έχει στον πίσω άξονα. Το δικό μου έχει 27αρι στο λαιμό και το άφριψα 30 ή 32. Και τα δύο αυτά μηχανάκια ο Γιώργος τα είχε αλλά όσα μηχανάκια και να άλλαζε αυτά τα νούμερα θα έπαιζαν λίγο πολύ σε όλα. Οπότε τα ελάχιστα εργαλεία που λες δε βλέπω πως μπορεί να είναι λιγότερα απ' αυτά που περιέγραψα.

    Για το "ελάχιστου κόστους", είναι θέμα οπτικής. Μια συλλογή της force δεν είναι φθηνότερη από της bacho με τα 1/2, 1/4 και γερμ/να που έβαλα. Πόσο πιο χαμηλά? Lidl? Μπορεί! Για κάποιους μπορεί η λύση να είναι lidl και δεν το βρίσκω καθόλου κακό. Για τέτοιες συλλογές όμως δεν ρωτάς "τι να πάρω" ή "τι χρειάζομαι"! Απλά πας και τα παίρνεις. Αν θέλει κάποιος να πάρει εργαλεία με ελάχιστο κόστος θα πάει να ψάχνει νούμερα από καρυδάκια και χύμα κατσαβίδια? Θα πάρει μια συλλογή με απ' όλα στα 4.63 και δώρο τη βάση να τελειώνει.

    Μπορεί κάποιος να κρίνει ρε παιδί μου ότι η κνιπεχ με τα 10 ευρώ είναι υπερβολή. Οκ, ας πάρει force με 7 ή tactics με 4 ή το σετ του λιντλ με 3 είδη στην τιμή του ενός. Σε συνδυασμό και με το σφυρί της honigton θα γλιτώσει μια ντουζίνα ευρώ. Δε νομίζω όμως ότι χρειάζεται να του το προτείνει κάποιος άλλος για να το κάνει.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 28/09/2016 στις 23:51.
    Sent from me using a computer.

  13. #43
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    επικεντρωνόμαστε σε αυτό που θέλουμε να κάνουμε.
    Να πάρω εργαλεία γι' αυτό που έχω? Σε 1 χρόνο θα το έχω αλλάξει, θα ξαναψάχνω μετά? Μήπως έτσι τα πάρω διπλά? Μήπως υπάρχουν κάποια εργαλεία που θα μου χρειάζονται λίγο πολύ σε όλα τα μηχανάκια, να τα πάρω ρε παιδί μου σε μία συλλογή να έχω τα βασικά? Αν στο μέλλον χρειαστώ διαφορετικό φιλτρόκλειδο, το αγοράζω!

    Νομίζω αυτό ρώτησε ο Γιώργος! Σε πρώτη φάση, ποια εργαλεία είναι must have ανεξαρτήτου μηχανής. Αυτά που θα σε βοηθήσουν να δουλέψεις στο 80% όλων των μηχανών, ώστε με ένα δυο πιο ειδικά εργαλεία ακόμα, να πας στο 95% του ενός, αυτού που έχεις τώρα. Και στο επώμενο μηχανάκι να ξεκινήσεις πάλι απ' το 80%.

    Και μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν μόνο σε αυτό το 80%. Και εγώ στο πεζοδρόμιο με τους περαστικούς να περνάνε και τα αυτοκίνητα παρκαρισμένα δίπλα μου δε νομίζω να μπορούσα να ρυθμίσω βαλβίδες. Τι να τα κάνω τα φιλεράκια?

    Τι εργαλεία θα προτείνατε εσείς για εργασίες του πεζοδρομίου? -> Εννοώ τι θα προτείνατε γι' αυτόν που εκ των πραγμάτων δεν έχει τη δυνατότητα για τίποτε εξεζητημένο αλλά δεν θέλει να τρέχει στον μηχανικό για δυο βίδες ή να δανείζεται απ' τον γείτονα.
    Ελάχιστη ποσότητα, ελάχιστη ποιότητα και να δουλεόυν σε όσο το δυνατόν περισσότερα μηχανάκια για τις ίδιες απλές εργασίες σε όλα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 29/09/2016 στις 00:18.
    Sent from me using a computer.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    τα εργαλεια σχετιζονται με τη δουλεια και η δουλεια με τον χωρο
    αν δεν υπαρχει μια κλειστη αποθηκη, μια αυλη ή εστω μια πυλωτη δουλεια στον δρομο δε γινεται οποτε οτι εργαλεια και να εχεις θα τα κοιτας
    στο πεζοδρομιο και η αλλαγη λαδιων ταλαιπωρια ειναι
    αν υπαρχει χωρος και ορεξη αποφασιζεις τι δουλειες μπορεις να κανεις στη μηχανη σου και αγοραζεις τα αναλογα εργαλεια
    λαδια, φιλτρα, μπουζι, αλυσιδογραναζα παραφλου ,υγρα φρενων κλπ
    αντε και πηρα γατζοκλειδο, ειδικα καρυδακια κλπ πως θα λυσω μπροστινο για ρουλεμαν ή για τσιμουχες αν δεν μπορω να στηριξω τη μηχανη ή αν δεν εχω που να φυλαξω ολα αυτα που θα ξεμονταρω

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Να πάρω εργαλεία γι' αυτό που έχω? Σε 1 χρόνο θα το έχω αλλάξει, θα ξαναψάχνω μετά? Μήπως έτσι τα πάρω διπλά? Μήπως υπάρχουν κάποια εργαλεία που θα μου χρειάζονται λίγο πολύ σε όλα τα μηχανάκια, να τα πάρω ρε παιδί μου σε μία συλλογή να έχω τα βασικά? Αν στο μέλλον χρειαστώ διαφορετικό φιλτρόκλειδο, το αγοράζω!

    Νομίζω αυτό ρώτησε ο Γιώργος! Σε πρώτη φάση, ποια εργαλεία είναι must have ανεξαρτήτου μηχανής. Αυτά που θα σε βοηθήσουν να δουλέψεις στο 80% όλων των μηχανών, ώστε με ένα δυο πιο ειδικά εργαλεία ακόμα, να πας στο 95% του ενός, αυτού που έχεις τώρα. Και στο επώμενο μηχανάκι να ξεκινήσεις πάλι απ' το 80%.

    Και μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν μόνο σε αυτό το 80%. Και εγώ στο πεζοδρόμιο με τους περαστικούς να περνάνε και τα αυτοκίνητα παρκαρισμένα δίπλα μου δε νομίζω να μπορούσα να ρυθμίσω βαλβίδες. Τι να τα κάνω τα φιλεράκια?

    Τι εργαλεία θα προτείνατε εσείς για εργασίες του πεζοδρομίου? -> Εννοώ τι θα προτείνατε γι' αυτόν που εκ των πραγμάτων δεν έχει τη δυνατότητα για τίποτε εξεζητημένο αλλά δεν θέλει να τρέχει στον μηχανικό για δυο βίδες ή να δανείζεται απ' τον γείτονα.
    Ελάχιστη ποσότητα, ελάχιστη ποιότητα και να δουλεόυν σε όσο το δυνατόν περισσότερα μηχανάκια για τις ίδιες απλές εργασίες σε όλα.
    ακριβως αυτο.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Racing Kit
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2004, 14:43
  2. Honda CBR 1000 και 600RR Arrow Kit
    από anco στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2004, 17:20
  3. Δυναμομέτρηση ZX10 & CBR1000 με ARROW kit
    από Wizard13 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 18:37
  4. Kit For Kymco B&w 50cc Lc
    από alexander_g16 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 02:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF