Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 63

Θέμα: Starter kit!

  1. #1

    Starter kit!

    Τώρα, σίγουρα κάπου θα το έχετε πει, αλλά οι πληροφορίες για τα εργαλεία είναι τεράστιες εδώ, οπότε θα (ξανα) ρωτήσω :

    Υπάρχει σετ εργαλείων vfm για ερασιτεχνική χρήση που να καλύπτει ότι βασικές εργασίες μπορεί να χρειαστεί μια μοτοσυκλέτα (εκτός κινητήρα).
    Επίσης, αν κάποια απ αυτά είναι σε compact μορφή για να μπορείς να τα έχεις μαζί σου, ακόμα καλύτερα.
    Δεν μιλάω για πιο "ειδικα" εργαλεία όπως πχ το γαντζοκλειδο για την ανάρτηση ή το μπουζοκλειδο, αλλά για εργαλεία που να μπορούν να λύσουν όλες τις βίδες και τα παξιμαδια που μπορεί να χρειαστεί.
    Ίσως, η πιο καλή λύση είναι να πάρεις μεμονωμένα κομμάτια που κάνουν για την μηχανή σου αλλά πως μπορεί κανείς να ξέρει ποια ακριβώς νούμερα χρειάζονται.
    Υπάρχει πχ κάπου κανένας πίνακας με αντιστοιχία μοντέλου-εργαλείων;

  2. #2
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει σετ εργαλείων vfm για ερασιτεχνική χρήση που να καλύπτει ότι βασικές εργασίες μπορεί να χρειαστεί μια μοτοσυκλέτα (εκτός κινητήρα).
    Ναι υπάρχει, αλλά δεν υπάρχει ένα για όλες τις μοτοσυκλέτες. Αν σήμερα έχεις honda και αυριο πάρεις bmw θα χρειαστείς οποσδήποτε κάποια επιπλέον εργαλεία.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Επίσης, αν κάποια απ αυτά είναι σε compact μορφή για να μπορείς να τα έχεις μαζί σου, ακόμα καλύτερα. Δεν μιλάω για πιο "ειδικα" εργαλεία όπως πχ το γαντζοκλειδο για την ανάρτηση ή το μπουζοκλειδο, αλλά για εργαλεία που να μπορούν να λύσουν όλες τις βίδες και τα παξιμαδια που μπορεί να χρειαστεί.
    Αυτά που μπορείς να έχεις συνέχεια μαζί σου μπορεί να μην κάνουν τα πάντα αλλά σίγουρα θα κάνουν όλα όσα μπορείς να κάνεις στην άκρη του δρόμου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Ίσως, η πιο καλή λύση είναι να πάρεις μεμονωμένα κομμάτια που κάνουν για την μηχανή σου αλλά πως μπορεί κανείς να ξέρει ποια ακριβώς νούμερα χρειάζονται.
    Υπάρχει πχ κάπου κανένας πίνακας με αντιστοιχία μοντέλου-εργαλείων;
    Όχι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα αλλά μπορώ να σου πω τα πιο στανταρντ εργαλεία για την κάθε σχολή (Europe vs japan).

    Πες λίγο μέχρι πόσα μπορείς να διαθέσεις και επειδή ξέρω σε τι φάση είσαι (από θέμα μηχανής) θα σου πω τι είναι το καλύτερο να κάνεις.
    Sent from me using a computer.

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ναι υπάρχει, αλλά δεν υπάρχει ένα για όλες τις μοτοσυκλέτες. Αν σήμερα έχεις honda και αυριο πάρεις bmw θα χρειαστείς οποσδήποτε κάποια επιπλέον εργαλεία.



    Αυτά που μπορείς να έχεις συνέχεια μαζί σου μπορεί να μην κάνουν τα πάντα αλλά σίγουρα θα κάνουν όλα όσα μπορείς να κάνεις στην άκρη του δρόμου.



    Όχι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα αλλά μπορώ να σου πω τα πιο στανταρντ εργαλεία για την κάθε σχολή (Europe vs japan).

    Πες λίγο μέχρι πόσα μπορείς να διαθέσεις και επειδή ξέρω σε τι φάση είσαι (από θέμα μηχανής) θα σου πω τι είναι το καλύτερο να κάνεις.
    Ας πούμε για τα τζαπαν σχολή, αλλά επειδή μπορεί να ενδιαφέρει κι άλλους, ας δούμε και τις διαφορές με Ευρώπη.

    Το μπατζετ... Δεν ξέρω καθόλου τιμές... Αν πούμε γύρω στο 100ρικο είναι κάτι λογικό;

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Τώρα, σίγουρα κάπου θα το έχετε πει, αλλά οι πληροφορίες για τα εργαλεία είναι τεράστιες εδώ, οπότε θα (ξανα) ρωτήσω :

    Υπάρχει σετ εργαλείων vfm για ερασιτεχνική χρήση που να καλύπτει ότι βασικές εργασίες μπορεί να χρειαστεί μια μοτοσυκλέτα (εκτός κινητήρα).
    Επίσης, αν κάποια απ αυτά είναι σε compact μορφή για να μπορείς να τα έχεις μαζί σου, ακόμα καλύτερα.
    Δεν μιλάω για πιο "ειδικα" εργαλεία όπως πχ το γαντζοκλειδο για την ανάρτηση ή το μπουζοκλειδο, αλλά για εργαλεία που να μπορούν να λύσουν όλες τις βίδες και τα παξιμαδια που μπορεί να χρειαστεί.
    Ίσως, η πιο καλή λύση είναι να πάρεις μεμονωμένα κομμάτια που κάνουν για την μηχανή σου αλλά πως μπορεί κανείς να ξέρει ποια ακριβώς νούμερα χρειάζονται.
    Υπάρχει πχ κάπου κανένας πίνακας με αντιστοιχία μοντέλου-εργαλείων;
    Το τί θα πάρεις είναι δύσκολο να το βάλουμε σε μιά λίστα. Εξαρτάται από το τι θα κάνεις και πόσα λεφτά θα ξοδέψεις. Πχ ένα μπαουλάκι εργαλείων της KTC με ότι χρειαστείς για μοτο είναι στα 2000+ ευρώ. Αυτό:http://honyaku.j-server.com/LUCKTC/n...PORG=,&XJSID=0

    Το ίδιο σε Nepros ξεφεύγει λίγο παραπάνω....

    Υπερβάλλω σκόπιμα βέβαια. Μιά κασετινούλα 3/8, μερικά καλά κατσαβίδια Ph, 5-6 αλλενάκια(3,4,5,6,8mm) και λίγα γερμσνοπολύγωνα (7,8,10,12,13,14,17mm για γιαπωνέζικα (το 13mm για ότι ευρωπαικό -σχάρες βαλιτσάκια κτλ)) καλύπτουν το 80% από αυτά που θα κάνεις μόνος σου. Φιλτρόκλειδο και λεκανάκι με ένα σταντ για πίσω ρόδα (εάν δεν έχει κεντρικό) και 2-3 άλλα πραματάκια που θα βρεις ότι σου λείπουν , με κανα 200-250 είσαι ΟΚ.

    Για κάτι σαν λίγο μεγαλυτερο από το σετ εργαλείων που έχουν όλες οι μοτο μιά θήκη στα 12-18 ευρώ για τα παραπάνω μάλλον χωράει στο βαλιτσάκι ή στο tank-bag εκτός ίσως από κασετίνα 3/8 οπόταν πέρνεις και μια μικρούλα 1/4 σαν αυτές στο mini κασετίνες thread.
    edit-
    Κάτι τέτοιο γιατί μου αρέσουν τα όνειρα και οι υπερβολές...:

    http://honyaku.j-server.com/LUCKTC/n...PORG=,&XJSID=0

    edit# 2 : Τα δύο link είναι για οφθαλμοπορνεία μόνο αλλά έχουν αναλυτική κατάσταση των εργαλείων. Ξεκίνα από εκεί αλλά όχι βέβαια αυτής της εταιρίας.... Κάτι σε Toptul-Carolus με τελευταία-φτηνότερη επιλογή την Force θα σε κρατήσουν κάτω από 200-250 ευρώ.
    Τελευταία τροποποίηση από Leon67; 26/09/2016 στις 06:09.

  5. #5
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Κατ αρχάς σήμερα μπορείς να αγοράσεις ότι θέλεις με ότι τιμή θέλεις. Πριν λίγο καιρό κάποιος είχε βάλει μια εργαλειοθήκη μεταλλική, με συρτάρια, με κάθε λογής εργαλείο, που κόστιζε λιιιιγο πάνω από 100 ευρώ.
    Οπότε ναι, με 100 ευρώ μπορείς να πάρεις τα βασικά εργαλεία αλλά όσο περισσότερα πάρεις τόσο χειρότερα θα ειναι ποιοτικά. Δεν υπάρχουν προσφορές στους καταλόγους, που κάνουν τα καλά εργαλεία, φθηνά!

    Για να πάρει κάποιος με 100 ευρώ ένα καλό σταρτερ κιτ θέλει λίγο ψάξιμο και κάποιες γνώσεις. Ναι, είναι εφικτό αν το ξεπεράσουμε οριακά και όχι, δεν είναι τόσο εύκολο αν δεν ξέρεις την αγορά. Για να μη γίνουμε λοιπόν γκουρού μέχρι να πάρουμε δυο εργαλεία να μαστορεύουμε, πάμε λίγο πιο ψηλά στην τιμή ώστε και η ποιότητα να ειναι ικανοποιητική και στο τέλος η συλλογή μας να είναι όσο πιο πλήρης γίνεται για κάθε είδους βασική εργασία.

    Αναπόφευκτο είναι κάποια στιγμή να χρειαστούμε και κάτι άλλο. Κάτι που πολλοί ανακαλύπτουν αργά, είναι πως όσο περισσότερα εργαλεία έχουμε τόσο περισσότερα επιχειρούμε και όσο περισσότερα επιχειρούμε τόσο περισσότερα θα χρειαζόμαστε.
    Επίσης κάποια ευρωπαικά μηχανάκια έχουν ορισμένες βίδες που δεν είναι τόσο κοινές. Πχ τα bmw έχουν πολλά torx ενώ στα Ιαπωνικά σπάνια συναντάμε τέτοιες βίδες. TX 55 για τον πίσω άξονα δεν έχουν όλοι στις συλλογές τους μέχρι να τους χρειαστεί.

    Αγοράζοντας κασετίνες και συλλογές αντί για χύμα εργαλεία, μπορεί να πάρουμε και κάτι που δεν μας είναι χρήσιμο ή να λείπει κάτι που χρειαζόμαστε! Είναι όμως ένας καλός τρόπος να έχουμε τα εργαλεία μας τακτοποιημένα! Στο τέλος πάντως, μια μικρή εργαλειοθήκη δε θα τη γλιτώσουμε.

    Τι θα χρειαστούμε?
    Πριν αρχίσω να μιλάω πάλι για καρε 3/8 και 1/4 και μύτες 5/16, όποιος δεν παρακολουθεί τα θέματα ας ριξει μια ματιά εδώ.. (μέχρι ποστ 513 για να συνεννοηθούμε)

    Από καρυδάκια λοιπόν, ένα καλό μέγεθος για τις μηχανές είναι τα 3/8. Έχουν λίγο μεγαλύτερο μέγεθος απ’ το 1/4 αλλά δανείζονται πολύ απ’ την δύναμη και την αντοχή που έχει το 1/2. Παρόλα αυτά δεν μπορούν να κάνουν όλες τις δουλειές γιατί άλλοτε είναι πολύ μικρά και άλλοτε πολύ μεγάλα.

    Οπότε τα ελάχιστα απαραίτητα μεγέθη που να μπορούν να κάνουν όλες τις δουλειές είναι το 1/4 και 1/2. ΚΑΙ τα δύο δυστυχώς είναι απολύτως απαραίτητα αν δεν θέλουμε κάποια στιγμή να μείνουμε με το μηχανάκι μισολυμένο στην αυλή μας.

    Σε 1/4 απ’ το 6 μέχρι το το 10 είναι σούπερ απαραίτητα. 12 και 13 καλό είναι να υπάρχουν, το 9 δε θα το συναντήσουμε (σχεδόν) ποτέ. Το 11 αν δεν υπάρχει το αγοράζουμε ξεχωριστά.

    Σε 1/2 τώρα, κάποια νούμερα δε θα τα χρειαστούμε ποτέ (μιλάω για ερασιτεχνικές εργασίες σε μηχανάκια). Ξεκινόντας απ’ το 10, το 11 μπορεί να μην υπάρχει αν το έχουμε σε 1/4 (μόνο αν το έχουμε σε 1/4). 15, 16, 18 δεν είναι τόσο κοινά νούμερα σε μηχανάκια αλλά σήμερα το 16 έχει αντικαταστήσει το 17 και το 18 έχει αντικαταστήσει το 19, οπότε δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε. Το 15 επίσης θα το συναντήσουμε αρκετές φορές μπροστά μας αν και όχι πάντα σε μηχανάκια. Είναι κρίμα να μη μπορούμε να βγάλουμε τον άξονα ενός ποδηλάτου (και όχι μόνο) επειδή χρειάζεται δυο 15αρια και έχουμε μόνο το γερμ/νο. Οπότε απ’ το 10 μέχρι το 19 μόνο το 11 μας είναι ψιλοάχρηστο και αν κάποια συλλογή δεν το έχει δε μας απασχολεί. Από κει και πάνω μας χρειάζονται το 22, 24, 27, 30, 32, 36. 21 θα βρούμε συνήθως σε μπουλόνια μεγάλων αυτοκίνητων, όλα τα άλλα είναι σπάνια και μπορούν να αγοραστούν ξεχωριστά αν χρειαστεί.

    Οδηγοί για καρυδάκια.
    Κλασικά. Καστάνια, προέκταση, μανέλα, αρθρωτός σύνδεσμος είναι τα ελάχιστα που χρειαζόμαστε οπότε δε μας ενδιαφέρουν οι συλλογές που έχουν 100 κομμάτια μέσα και παίρνουμε την καλύτερη δυνατή ποιότητα με λιγότερα εργαλεία (ακόμα και αν κοστίζει όσα αυτή με τα 100). Η μανέλα για το 1/4 δεν είναι σούπερ απαραίτητη ενώ για το 1/2 μπορεί να αντικατασταθεί με σπαστή μανέλα.

    Γερμανοπολύγωνα απ’ το 8 μέχρι το 19 ή 22. Ναι μέχρι το 19 αλλά καλό είναι μερικές φορές να υπάρχει και το 22 για κανένα ντουπλάρισμα ή για τις σπάνιες φορές που δεν χωράει το καρυδάκι (πάνω από 22 δε θα συμβεί ποτέ αυτό). Σε όλες τις βίδες που είναι μεγαλύτερες μπορούμε να βάλουμε καρυδάκι. Φυσικά αποφεύγουμε 20 και 21. (και τα 16 18 ίσως, αν τα έχω σε καρυδάκια)

    Πένσα, μυτοτσίμπιδο, κοφτάκι είναι τα ελάχιστα πενσοειδή. Καλό είναι να υπάρχει και μια γκαζοτανάλια.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 25/09/2020 στις 19:16.
    Sent from me using a computer.

  6. #6
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Κατσαβίδια..
    Σε σταυρούς οποσδήποτε ph1,2,3 στην καλύτερη δυνατή ποιότητα και με την καλύτερη δυνατή λαβή που ταιριάζει στο χέρι μας. Λίιιιγο να ψάξουμε θα βρούμε αξιόλογες μάρκες χωρίς να βάλουμε το χέρι βαθιά στην τσέπη. Καλό είναι τα ph2,3 να είναι χτυπητά.
    Δύσκολα θα βρούμε βίδες για ίσιο κατσαβίδι σήμερα στα μηχανάκια μας με εξαίρεση στους σφυχτήρες των κολάρων που έχουν βιδα κατσαβιδιού αλλά και εξάγωνο για καρυδάκι 7mm (και τα δύο μαζί). Τα ίσια κατσαβίδια όμως κάνουν 10αδες άλλες δουλειές οπότε δε μας ενδιαφέρει τόσο η μαλακή και ανατομική και αντιολισθητική σούπερ λαβή, αλλά το μέταλλο θέλουμε να είναι όσο το δυνατόν καλύτερο.
    Νούμερα.. 3mm μύτη οποσδήποτε. 5.5 ή 6mm και ένα μεγάλο 7.5 ή 8mm είναι τα λιγότερα που πρέπει να έχουμε. 4mm είναι πιο πολύ για ηλεκτρολογικές εργασίες οπότε αν τo πάρουμε, καλό είναι να είναι ίσιας μορφής όπως είναι τα περισσότερα δοκιμαστικά κατσαβίδια (που συνήθως είναι 3.5mm). Από 5.5 και πάνω καλό είναι να είναι χτυπητά ή να έχουμε τουλάχιστον ένα χτυπητό.

    Στα κατσαβίδια υπάγονται και τα αλλενάκια και τα τορξάκια. Τα τορξάκια τα αφήνουμε για την ώρα και παίρνουμε μια καλή συλλογή με μακριά ή μεσαία αλλεν με μπίλια.

    Σφυρί. Πολλοί λένε γιατί να πάρουν καλό σφυρί! Ένα καλό σφυρί έχει 15 ευρώ, ένα πολύ καλό έχει 20. Ένα ψευτικό έχει έως 7. Αν το σφυρί δεν ειναι καλό διαλύεται και τα κομματάκια μπορεί να μπουν στα μάτια μας ενώ το σίγουρο είναι πως αργά ή γρήγορα θα ψάχνουμε για καινούριο. Το να μας παιδέψει επειδή φεύγει συνέχεια απ' το ξύλο ή να σπάσει το ξύλο από μια άστοχη, είναι επίσης πολύ πιθανά.

    Τι άλλο είναι καλό να έχουμε..

    Μύτες! Μερικές μύτες και ένα κατσαβίδι με υποδοχή 1/4, είναι καλό να υπάρχει! Ο μαγνήτης του κατσαβιδιού μαγνητίζει και την μύτη οπότε συγκρατεί και τις βίδες. Μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε σε φθαρμένες βίδες, για να μη φθείρουμε το ακριβό μας κατσαβίδι, αλλά μπορούμε να του βάλουμε και μύτη άλλεν ώστε να μη μας τη σπάει το L αλλενάκι μας σε βίδες με μικρές ροπές (φερινγκ κ.α). Και torx μπορούμε να έχουμε και ότι άλλο χρειαζόμαστε. Μια μέση ποιότητα δεν είναι πολύ ακριβή.
    Επίσης με δυο αντάπτορες μπορούμε να βάζουμε τις μύτες και στις καστάνιες μας όπως ακριβώς είναι και τα πρεσαριστά καρυδάκια.


    Γερμανικά. Απ’ το 24 και μετά (εφ’ όσον έχουμε γερμανοπολύγωνα μέχρι το 22) μπορεί να χρειαστούμε 24-27, 30-32. Δεν χρειαζόμαστε γερμανοπολύγωνα σε αυτά τα μεγέθη γιατί δεν μας χρειάζεται το δαχτυλίδι. Αν δε χωράει καρυδάκι, η βίδα θα θέλει γερμανικό κλειδί και όχι δαχτυλίδι από γερμανοπολύγωνο. (αισθητήρες λ κ.α) Έτσι έχω 2 κλειδιά αντί για 4 που μάλιστα το καθε ένα διπλό γερμανικό, είναι φθηνότερο από ένα μόνο νούμερο γερμανοπολύγωνου.

    Μερικές πιο μικρές προεκτάσεις και ίσως μια σπαστή μανέλα για το 1/2 οπότε αν η συλλογή έχει και απ’ αυτό, μας αρέσει περισσότερο.

    Μάρκες!!!

    Χοντρικά, χοντρικά, δεν κοιτάμε μάρκες. Κοιτάμε τιμή. Και δεν εννοώ την τιμή που γουστάρει να πουλήσει ο καθένας. Εννοώ την τιμή που δίνει η κάθε εταιρία. Στο θρεντ με τους καταλόγους προσφορών υπάρχουν τιμές για όλα τα παραπάνω από πολλές εταιρίες. Παίρνουμε αυτό που χρειαζόμαστε και η τιμή του ταιριάζει στην τσέπη μας. Όχι αυτό που έχει την ίδια τιμή με αυτή που μπορούμε να διαθέσουμε, αλλά έχει περισσότερα εργαλεία μέσα. Έχοντας τα παραπάνω μπορούμε να κάνουμε το 95% των εργασιών που κάνει ο μηχανικός μας, αλλά πιο αργά και το 100% των εργασιών που θα χρειαστεί να κάνουμε εμείς. Φυσικά για να ολοκληρωθούν κάποιες εργασίες πρέπει να έχουμε κι άλλα εργαλεία όπως γατζόκλειδα, μπουζόκλειδα κτλ.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 12/06/2017 στις 01:04.
    Sent from me using a computer.

  7. #7
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Με βάση τα παραπάνω.

    Μια κασετίνα με 1/2 και 1/4. Λείπει η μανέλα για το 1/2 αλλά μπορεί κάποιος να αγοράσει μόνο σπαστή μανέλα για τις βίδες με μεγάλες ροπές. Εγώ αυτό θα έκανα! Αργότερα καλό είναι να αντικατασταθεί το καρυδάκι 34 με 36αρι. Επιπλέον έχει και μαγνητικά μπουζοκαρυδάκια.
    Τιμή στον κατάλογο 80+φπα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	carolus 3.jpg 
Προβολές:	822 
Μέγεθος:	25,0 KB 
ID:	368661

    1/4 με κοντή καστάνια και μερικές βασικές μυτούλες. Αυτό δίπλα απ' τις μύτες με τα πολύ χοντρά τοιχώματα ειναι ο αντάπτορας ώστε οι μύτες να γίνονται καρυδάκια.
    Τιμή στον κατάλο 25 + φπα. Στα γρήγορα. (η περιγραφή περιεχομένων στο σαιτ είναι λαθος.)
    Φθηνότερα (όσο έπρεπε με βάση την τιμή που δίνει ο κατάλογος)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bacho3.jpg 
Προβολές:	807 
Μέγεθος:	29,0 KB 
ID:	368663
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 26/09/2016 στις 04:42.
    Sent from me using a computer.

  8. #8
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    1/4 με μεγαλύτερη καστάνια μανελίτσα και εύκαμπτη προέκταση (για βίδες σφυχτήρων στα κολαρα). Μια μεγαλύτερη κανονική προέκταση μάλλον θα χρειαστεί.
    30+φπα στον κατάλογο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bacho 7.jpg 
Προβολές:	808 
Μέγεθος:	36,6 KB 
ID:	368666

    1/4 και 1/2 + γερμανοπολύγωνα μέχρι το 19. Δυστυχώς τα καρυδάκια 1/2 φτάνουν μέχρι το 24. Σε σύγκριση με την carolus από πάνω δεν έχει μπουζοκαρυδάκια και τα 4 μεγάλα καρυδάκια που είναι ψιλοακριβά ενώ έχει τα γερμανοπολύγωνα. Η carolus έχει και προέκταση ασφαλείας.
    Τιμή καταλόγου 81+φπα.
    Στα γρήγορα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bacho 4.jpg 
Προβολές:	809 
Μέγεθος:	60,8 KB 
ID:	368667

    Όπως καταλαβαίνετε τα γερμ/να που έχει μέσα δε μπορεί να είναι ίδια με αυτά. (για να μη συγχυστούν όσοι δεν παρακολουθούν όλα τα θέματα).
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 26/09/2016 στις 04:54.
    Sent from me using a computer.

  9. #9
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Μία που δεν μπορούμε να την παραβλέψουμε γιατί πράγματι, αν και ακριβότερη απ' τις άλλες, η ποιότητα είναι ανώτερη και η τιμή της μπορεί να συγκριθεί με χαμηλότερης ποιότητας εργαλεία. (Η ποιότητα είναι η ίδια γνωστή της facom για όσους αναρωτιούνται και ούτε πρόκειται για μαιμού. Την έχουν αγοράσει αρκετά μέλη).

    http://www.tbs-aachen.de/1/2_Stecksc...3719_55980.htm

    Υπάρχουν κι άλλες επιλογές, εγώ απλά έβαλα μερικές. Περισσότερες επιλογές και επιλογές για τα υπόλοιπα εργαλεία που ανέφερα, αύριο. (Ξέχασα να βάλω και καμία σκέτη 1/2)

    Περιπτώσεις σαν την facom από πάνω υπάρχουν κι άλλες (αν και όχι με τόσο μεγάλη έκπτωση), μερικές έχουν αναφερθεί κατά καιρούς μέσα στο φόρουμ.




    Edit. Όταν έγραφα τα παραπάνω η φακομ είχε κάπου στα 130 ευρώ. Τώρα δεν υπάρχει πια ή τιμή της είναι πάνω από 200 ευρώ.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 03/03/2019 στις 14:42.
    Sent from me using a computer.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2016
    Μηνύματα
    94
    Εγώ μηχανή δεν έχω άλλα σαν αρχάριος στα μαστορεματα μπορώ να σου πω πως με μία συλλογή 3/8, μία συλλογή με μύτες κατσαβιδιών και μερικά γερμανικά για κόντρες έλυσα και έδεσα, σασμαν, βοηθητικό κιβώτιο και ξήλωσα όλο το ταμπλό από ένα σαμουράι! (Είμαι στο δέσιμο ακόμα)
    Δεν ξέρω γιατί αλλά τα εργαλεία 1/2 τα θεωρώ υπερβολή για μεγέθη μέχρι 20mm καρυδάκι. Δεν μου κάθεται καλά στο χέρι να λύνω βίδα με 13αρι κεφάλι με 1/2 καστάνια.
    Οπότε θα σου πρότεινα μία συλλογή 3/8 (εγώ ακόμα ψάχνω τι θα πάρω) και μερικά καλά κατσαβίδια ή εναλλακτικά μία καλή συλλογή με μύτες (Είναι πιο εύκολο να λύνεις βίδες με την καστάνια παρά με το κατσαβίδι).
    Προσοχή μην ξεχάσεις το Ph4 όταν πετύχεις βίδα με τέτοιο κεφάλι τότε σίγουρα θα την χαλάσεις αν χρησιμοποιήσεις μικρότερο κατσαβίδι (μου έτυχε εχθές)
    Εμένα βέβαια ως αρχάριο με βοήθησε ένα δυναμοκλειδο της norbar στα 3/8 που έχω. Για τους αρχάριους θεωρώ πως είναι το πλέον χρήσιμο εργαλείο καθώς η έλλειψη εμπειρίας μπορεί να σε βάλει σε περιπέτειες. Λίγο παραπάνω ή λίγο λιγότερο σφίξιμο και την έκανες την ζημιά ή έμεινες στην άκρη του δρόμου. Τρόμος ή πρώτη φορά που αλλάζεις μπουζί σε κάποια μηχανή...τι ροπή να βάλεις με το χέρι!??
    Α ξέχασα και το πιο σημαντικό... το μανουαλ της μηχανής σου. Χωρίς μανουαλ αρχάριος δεν πάει πουθενά.

    Edit: Ανακεφαλαιώνοντας:
    1) Service Manual του αντικειμένου που θέλεις να λύσεις
    2) Δυναμόκλειδο 3/8 (Εγώ έχω το Norbar 8-50 Nm)
    3) Μία συλλογή 3/8 (Έχω του Lidl αλλά σύντομα θα την πετάξω)
    4) Συλλογή Γερμανικά (Έχω της Carolus)
    5) Μύτες κατσαβιδιών (Έχω μία της Bahco και ένα κατσαβίδι καστάνια της Carolus)
    6) Μία καλή Πένσα (Πήρα μία Knipex)
    7) Ένα σφυρί με πλαστικές κεφαλές (έχω ένα findor αλλά ζαχαρώνω ένα τέτοιο http://www.wiha.com/en/produkte/soft...ow-hammer.html)
    8) Και ένα ταπόκλειδο ανάλογα του τι έχει η μηχανή

    Με αυτά νομίζω ξεκινάς. Πριν από κάθε εργασία διαβάζεις το μανουαλ και αν απαιτεί κάτι επιπλέον το αγοράζεις πριν ανοίξεις το οτιδήποτε.
    Τελευταία τροποποίηση από gaganian; 26/09/2016 στις 08:22.

  11. #11
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gaganian Προβολή μηνύματος
    Εγώ μηχανή δεν έχω άλλα σαν αρχάριος στα μαστορεματα μπορώ να σου πω πως με μία συλλογή 3/8, μία συλλογή με μύτες κατσαβιδιών και μερικά γερμανικά για κόντρες έλυσα και έδεσα, σασμαν, βοηθητικό κιβώτιο και ξήλωσα όλο το ταμπλό από ένα σαμουράι! (Είμαι στο δέσιμο ακόμα)
    Δεν ξέρω γιατί αλλά τα εργαλεία 1/2 τα θεωρώ υπερβολή για μεγέθη μέχρι 20mm καρυδάκι. Δεν μου κάθεται καλά στο χέρι να λύνω βίδα με 13αρι κεφάλι με 1/2 καστάνια.
    Έτσι ακριβώς είναι.
    Η καλή περιοχή για το 1/4 είναι μέχρι 10 (ή Μ6) αλλά μπορούν να δουλέψουν και σε 13 (Μ8)
    Η καλή περιοχή για το 3/8 είναι από 10 μέχρι 17 (Μ10) αλλά δουλεύουν μέχρι 22 (Μ14). Για το Μ5, Μ6 όμως και πάλι θα χρειαστεί 1/4 (χωμένες βίδες που θα μας στείλουν να ψάχνουμε για σωληνωτό 10αρακι αν δεν έχουμε 1/4 ή βίδες σε δύσκολα σημεία)
    Η καλή περιοχή για το 1/2 είναι από 17 μέχρι 32 (αλλά δουλεύουν οριακά και το 36 -> όχι όλο).

    Αλλά

    Αν δεν έχω 1/2 πως θα λύσω τις βίδες που είναι πάνω από 22? 24, 27, 30, 32 και 36? Ακόμα και 14άρες βίδες (Μ10) σε βάσεις κινητήρα δεν θα λυθούν καθόλου εύκολα με μια μανελίτσα 3/8. Και όχι δεν μπορεί κάποιος να βάλει πάντα γερμανοπολυγωνο αλλά και να μπορούσε το 14αρι δεν είναι μεγαλύτερο από την μανελίτσα 3/8. Οι βίδες στην τιμονόπλακα είναι 27, 30, 32 και χρειάζονται και μεγάλη προέκταση. Οι βίδες για το εμπρός γρανάζι είναι μέχρι και 36 και χρειάζονται σίγουρα προέκταση αν δεν έχω πολύ μεγάλη σπαστή μανέλα. Πολλές βίδες για τον πίσω άξονα είναι 24 και στα 1000αρια φτάνουν το 36.

    3/8 χρησιμοποιώ και εγώ, αλλά το 1/4 και το 1/2 είναι και πάλι απαραίτητα. Οπότε για τα απολύτως απαραίτητα εργαλεία που μπορούν να κάνουν τις περισσότερες δουλειές το 3/8 βγαίνει στην απ' έξω.

    1/2 με 1/4 και γερμανοπολύγωνα μέχρι το 19 ή το 22 είναι τα ελάχιστα που μπορούν να κάνουν σχεδόν τα πάντα ακόμα και σε πολύ απαιτητικές εργασίες. 24-27, 30-32 γερμανικά καλό είναι να υπάρχουν (ή αλλιώς ένα καλό γαλλικό 10")

    Τα γερμανικά κλειδιά δεν είναι για μεγάλες ροπές. Αν εξαιρέσουμε τις μεγάλες βίδες που δεν καταλαβαίνουν τίποτα στις μικρότερες Μ12 και κάτω μπορεί να χαλάσουν το κεφάλι οπότε όταν μπορούμε βάζουμε δαχτυλίδι αντί για ανοιχτό άκρο (νόμος) με πρώτη επιλογή 6γωνο καρυδάκι. Το δαχυτλίδι του γερμανοπολύγωνου είναι αναντικατάστατο, δυνατό, δε χαλάει τη βίδα, λεπτό ώστε να χωράει σχεδόν παντού. Δεν μπορούμε να αποφύγουμε την αγορά γερμανοπολύγωνων. Όχι αν θέλουμε μια αξιόλογη συλλογή που να μπορούμε να κάνουμε τα πάντα.

    Δυναμόκλειδα κ.τ.λ δεν υπάγονται στα βασικά εργαλεία αλλά έχεις δίκιο ότι καλό είναι να υπάρχουν. Γι' αυτό παίρνουμε καλά εργαλεία απ' την αρχή ώστε μετά να συμπληρώνουμε τη συλλογή μας με εγαλεία βολάν, πένσες καμπάνας, δυναμόκλειδα κτλ. αντί να ανανεώνουμε τις καστάνιες μας που χάλασαν. Γιατί σίγουρα θα χρειαστούμε έχτρα εργαλεία απ' το σταρτερ κιτ. τα οποία όμως μπορούμε να τα αγοράζουμε μεμονωμένα όταν μας χρειάζονται.

    Όοοοοοολα τα παραπάνω είναι δική μου άποψη. Δεν υπάρχει εγχειρίδιο και ο καθένας μπορεί να επιλέξει αυτό που τον βολεύει. Θα μπορούσα να συμπιέσω ακόμα περισσότερο αυτά που εγώ θεωρώ βασικά αλλά είπαμε να έχουμε τουλάχιστον μια καλή βάση που να ασχολείται με τις περισσότερες βίδες που θα συναντήσω ανεξαρτήτου μάρκας, μοντέλου και εταιρίας μηχανής. (και όχι μόνο για μηχανάκια και στο αμάξι μας μπορούμε να βάζουμε χέρι και σε ότι άλλο γουστάρουμε)




    Μια συλλογή 1/2 για να συνδυαστεί με τις 1/4 που έβαλα παραπάνω για όποιον τις θέλει ξεχωριστά ώστε να είναι πιο πλήρης (με τα βασικά που περιέγραψα στην αρχή). Έχει όλα τα καρυδάκια που χρειάζομαι (εκτός του 36 που δύσκoλα θα το βρω σε κασετίνα) + σπαστή μανέλα. Ο αντάπτορας δίπλα απ' το πολυσπαστο σε συνδυασμό με την προέκταση γίνεται σταθερή μανέλα.
    Τιμή καταλόγου 80+φπα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bacho 8.jpg 
Προβολές:	808 
Μέγεθος:	25,2 KB 
ID:	368676
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 12/06/2017 στις 01:09.
    Sent from me using a computer.

  12. #12
    Νομίζω ότι η κουβέντα δε πάει πουθενά αν δεν μιλήσουμε για συγκεκριμένο μηχανάκι. Παράδειγμα που μου έτυχε. Πήγα να βοηθήσω φίλο με TDM 900 να αλλάξει λάδια στα μπροστινά. Είχα μαζί μου όλα τα εργαλεία μου. Πήγα και πήρα τα @@ μου. 19αρι άλλεν έχει μπροστά στο τροχό. Ψάχναμε κυριακάτικα στο παζάρι στο Σχιστό να βρούμε άλλεν 19. Αποκλείεται να βρεις αυτό το καρυδάκι σε κάποια συλλογή. Θα το πάρεις χώρια. Και ο τροχός είναι κάτι που μπορεί να χρειαστεί να το βγάλεις.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    19αρι άλλεν έχει μπροστά στο τροχό. Ψάχναμε κυριακάτικα στο παζάρι στο Σχιστό να βρούμε άλλεν 19. Αποκλείεται να βρεις αυτό το καρυδάκι σε κάποια συλλογή. Θα το πάρεις χώρια. Και ο τροχός είναι κάτι που μπορεί να χρειαστεί να το βγάλεις.

    Κάνει και σωληνωτο
    Επίσης, δεν είχε το tdm κλειδί στα εργαλεία του;

  14. #14
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι η κουβέντα δε πάει πουθενά αν δεν μιλήσουμε για συγκεκριμένο μηχανάκι. Παράδειγμα που μου έτυχε. Πήγα να βοηθήσω φίλο με TDM 900 να αλλάξει λάδια στα μπροστινά. Είχα μαζί μου όλα τα εργαλεία μου. Πήγα και πήρα τα @@ μου. 19αρι άλλεν έχει μπροστά στο τροχό. Ψάχναμε κυριακάτικα στο παζάρι στο Σχιστό να βρούμε άλλεν 19. Αποκλείεται να βρεις αυτό το καρυδάκι σε κάποια συλλογή. Θα το πάρεις χώρια. Και ο τροχός είναι κάτι που μπορεί να χρειαστεί να το βγάλεις.
    Οι περισσότερες μηχανές στους εμπρός τροχούς έχουν πολύ μεγάλα άλλεν. Και τα ντουκατι για τον πίσω άξονα θα σε στείλουν αντιπροσωπία για special tool ή ebay. Είπα στην αρχή ότι κάποια εργαλεία ανάλογα με το μηχανάκι μας θα πρέπει να τα πάρουμε αργότερα ή ξεχωριστά. πχ τορχ 55 για τον πίσω αξονα σε bmw.
    Το θέμα είναι να δουλεύουμε πρώτα στο δικό μας μηχανάκι και αν αλλάξουμε μηχανάκι να πάρουμε μόνο τα ένα δυο επιπλέον που χρειάζεται. Για να δουλεύουμε σε όλα τα μηχανάκια όποτε μας καπνίσει χωρις να φοβόμαστε δεν χρειαζόμαστε τίποτε λιγότερο απ' αυτά που έχει και το συνεργείο μας. (Εδώ πολλοί με συνεργεία τρέχουν τελευταία στιγμή με τους κινητήρες ανοιγμένους ρε Αχιλλέα).
    Sent from me using a computer.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Κάνει και σωληνωτο
    Επίσης, δεν είχε το tdm κλειδί στα εργαλεία του;
    Είχαμε σωληνωτό και έγινε σα τσίχλα. Αυτά είναι ημίμετρα. Το είχε σφίξει ο λαστιχάς με αερόκλειδο, θα έλυνε με σωληνωτό; Τι να έχει στα εργαλεία, άλλεν καρυδάκι 19 ;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Racing Kit
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2004, 13:43
  2. Honda CBR 1000 και 600RR Arrow Kit
    από anco στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2004, 16:20
  3. Δυναμομέτρηση ZX10 & CBR1000 με ARROW kit
    από Wizard13 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 17:37
  4. Kit For Kymco B&w 50cc Lc
    από alexander_g16 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 01:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF