Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Φταίω;

  1. #1
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181

    Φταίω;

    Κινούμενος σήμερα σε επαρχιακά δρόμο προς το κέντρο της πόλης, η κατεύθυνση μου είχε δύο λωρίδες.
    Εγώ κινούμουν στην δεξιά λωρίδα και σιγά σιγά προσπερνούσα, μιας και η κίνηση αριστερά ήταν πιο αργή.
    Ξαφνικά και πάνω σε δεξιά στροφή ένα όχημα από τα αριστερά μπαίνει στη λωρίδα μου χωρίς φλας και χωρίς να ακούσει την κόρνα μου, ρίχνοντας με παραλίγο κάτω.
    Τον συναντάω στο φανάρι, αυτός φυσικά με το κινητό στο χέρι, με κοιτάει απαξιωτικά και δεν απαντάει...

    Απ'όσο θυμάμαι, ο κοκ δεν προβλέπει προσπέραση από δεξιά ακόμα και με δύο λωρίδες, αλλά αναρωτιέμαι, όταν οδηγάω εγώ το κουτί, γιατί πάντα ελέγχω και προσπαθώ να έχω τα μάτια μου δεκατέσσερα πριν κάθε αλλαγή;

  2. #2
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Δεν καταλαβα καθολου τι εγινε..

    Εσυ ησουν στην δεξια λωριδα ή στην αριστερη..;; Ο δρομος ειχε 4 λωριδες συνολικα..;; 2 για καθε ρευμα..;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Εννοείται ότι φταίει ο άλλος από το γεγονός και μόνο ότι μπήκε στην δική σου λωρίδα χωρίς να ελέγξει όπως ήταν υποχρεωμένος ενώ εσύ κινιόσουν κανονικά στην πορεία σου
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Δεν καταλαβα καθολου τι εγινε..

    Εσυ ησουν στην δεξια λωριδα ή στην αριστερη..;; Ο δρομος ειχε 4 λωριδες συνολικα..;; 2 για καθε ρευμα..;;
    Δρόμος διπλής κατεύθυνσης, δύο λωρίδες έκαστη κατεύθυνση κι εγώ κινούμαι στη δεξιά λωρίδα.

  5. #5
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Δρόμος διπλής κατεύθυνσης, δύο λωρίδες έκαστη κατεύθυνση κι εγώ κινούμαι στη δεξιά λωρίδα.
    Οκ, οποτε προφανως φταιει ο αλλος που χωθηκε ξαφνικα στη δεξια, χωρις φλας, χωρις να ελεγξει και χωρις να εχει την καταληλη αποσταση ασφαλειας απο τον πισω.

    ..Μπορει να ελεγε κατι σημαντικο στο κινητο εκεινη την ωρα μωρε....
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    δυστυχως μεσα στο φορουμ,δεν μπορω να γραψω τι πρεπει να ακουνε (και τι πρεπει να παθαινουν)οοοοολοι αυτοι/ες , που επειδη ειναι ζωα με εμφανιση ανθρωπου ,περνουν ενα οχημα και γραφουν στα αρχ.....α τους την ζωη των αλλων.

  7. #7
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Οκ, οποτε προφανως φταιει ο αλλος που χωθηκε ξαφνικα στη δεξια, χωρις φλας, χωρις να ελεγξει και χωρις να εχει την καταληλη αποσταση ασφαλειας απο τον πισω.

    ..Μπορει να ελεγε κατι σημαντικο στο κινητο εκεινη την ωρα μωρε....
    Ωχ... και τον διέκοψα με την κόρνα μου... Ε λογικό να με απαξιώσει..

  8. #8
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    άρθρο 17

    8.α) Σε μονόδρομους και οδούς διπλής κατεύθυνσης, που υπάρχουν δύο τουλάχιστον λωρίδες κυκλοφορίας, κατά κατεύθυνση, μέσα σε κατοικημένες περιοχές και τρείς εκτός αυτών, διαχωριζόμενες με κατά μήκος διαγραμμίσεις, επιτρέπεται η κυκλοφορία σε παράλληλες σειρές (στοίχους). β) Στην περίπτωση αυτή, αλλαγή λωρίδας επιτρέπεται μόνον εφόσον δεν προκαλείται κίνδυνος ή παρακώλυση της κυκλοφορίας και δίνεται έγκαιρα προειδοποίηση, αύμφωνα με το άρθρο 21 παρ. 2 του παρόντος Κώδικα. γ) Στην περίπτωση που προβλέπεται στο εδάφιο α' της παρούσας παραγρόφου, ο προβλεπόμενος τρόπος οδήγησης δε θεωρείται ότι αποτελεί προσπέρασμα κατά την έννοια του παρόντος άρ8ρου. Η διάταξη της περίπτωσης στ' της παραγράφου 3 του άρθρου αυτού παραμένει εφαρμόσιμη. 9. Αν η πυκνότητα της κυκλοφορίας είναι τέτοια ώστε τα οχήματα να καταλαμβάνουν ολόκληρο το πλάτος του οδοστρώματος προς την κατεύθυνση της κυκλοφορίας και κινούνται με την ταχύτητα του προπορευόμενου αυτών οχήματος, αλλαγή λωρίδας επιτρέπεται μόνο προκειμένου το όχημα να στρίψει δεξιά ή αριστερά ή να σταθμεύσει. (source ©: www.kok.gr)

    όπως καταλαβαίνεις... φταις που του χάλασες την ησυχία ή το χαλβάδιασμα στο κινητό

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Τον συναντάω στο φανάρι, αυτός φυσικά με το κινητό στο χέρι, με κοιτάει απαξιωτικά και δεν απαντάει...

    Απ'όσο θυμάμαι, ο κοκ δεν προβλέπει προσπέραση από δεξιά ακόμα και με δύο λωρίδες, αλλά αναρωτιέμαι, όταν οδηγάω εγώ το κουτί, γιατί πάντα ελέγχω και προσπαθώ να έχω τα μάτια μου δεκατέσσερα πριν κάθε αλλαγή;
    Λάθος κάνεις. Η μια λωρίδα κινείται ανξάρτητα από την άλλη. ΑΝ δηλαδή επιβραδύνει για κάποιο λόγο η αριστερή η δεξιά συνεχίζει.
    Από εκεί και πέρα αν κάποιος του χώσει τη μοτρόλα στο γκ.... και τον κοιτά απαξιωτικά θα υπάρχει πρόβλημα?
    ανανήψαντας

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Η "προσπέραση από δεξιά" απαγορεύεται όντως. Αλλά όταν η κίνηση γίνεται σε στοίχους, δε θεωρείται προσπέραση από δεξιά.

    Φταίει 100%.
    Life begins at 45°.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Δεν θεωρειται προσπεραση αυτο που εκανες.Η κινηση ειναι ανεξαρτητη στις δυο λωριδες.


    Ο αλλος εκανε λαθος κινηση.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stefanos73
    Εγγραφή
    29/11/2015
    Μηνύματα
    214
    Συμβαίνει συστηματικά στους ελληνικούς δρόμους! Ειδικά όταν οι δύο λωρίδες ανά κατεύθυνση βρίσκονται σε στροφή τότε ξυπνάει ο "πιλότος" μέσα στον κάθε παπ@ρα και σημαδεύει την κορυφή της στροφής, οπότε ξαφνικά βλέπεις μέσα από το τζάμι του, τι χρώμα παπούτσια φοράει!
    Υπάρχει ελπίδα αλλά είναι αλλού!

  13. #13
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Αφού σ' αυτήν τη χώρα σχεδόν κανείς δεν ξέρει τον Κ.Ο.Κ. και ο καθένας έχει πάντα δίκιο. Κατά τα άλλα η πρόταση του Κτήνου με βρίσκει σύμφωνο, αλλά ποιος το κάνει...
    Φύγαμε...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Από ότι καταλαβαίνω το συμβάν έγινε στο κέντρο μίας επαρχιακής πόλης. Δεν αναφέρεις την πόλη ούτε τη σχέση σου με αυτή, δικαίωμα σου και δεν έχει και πολύ σημασία. Εγώ θα σου πρότεινα όταν κινείσαι μέσα σε πόλη με το παπί να είσαι πολύ προσεχτικός και προσηλωμένος στην οδήγηση και μόνο. Λες ότι αυτός σου μπήκε σφήνα, αλλά από την περιγραφή σου μάλλον εσύ έκανες τις σφήνες με τη πάπια. Φίλε πρόσεχε! Το πόρισμα μου είναι ότι φταις

  15. #15
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Από ότι καταλαβαίνω το συμβάν έγινε στο κέντρο μίας επαρχιακής πόλης. Δεν αναφέρεις την πόλη ούτε τη σχέση σου με αυτή, δικαίωμα σου και δεν έχει και πολύ σημασία. Εγώ θα σου πρότεινα όταν κινείσαι μέσα σε πόλη με το παπί να είσαι πολύ προσεχτικός και προσηλωμένος στην οδήγηση και μόνο. Λες ότι αυτός σου μπήκε σφήνα, αλλά από την περιγραφή σου μάλλον εσύ έκανες τις σφήνες με τη πάπια. Φίλε πρόσεχε! Το πόρισμα μου είναι ότι φταις
    Επειδή αναφέρω την προσπέραση φαντάζομαι το λες.
    Λοιπόν, πληροφοριακά, κινούμουν στον δρόμο από Σταυρό Αμυγδαλεώνα προς Καβάλα, στα υπέροχα στροφιλίκια, χωρίς σφήνες, καρφωμένος στην δεξιά λωρίδα απολαμβάνοντας τις κλίσεις με την ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΜΟΥ (ακούς εκεί παπί το cbf ).
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, τώρα θα πρέπει να ζώ μια ζωή με τις τύψεις ότι μπορεί να του χάλασα το τυχερό, με αντίτιμο τη φτηνή ζωή μου

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εγώ φταίω για όλα.....
    από Motoulis στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 14:46
  2. Δηλαδή φταίω εγώ τώρα?
    από SF στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2005, 18:59
  3. Φταιω εγω ...
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2005, 10:17
  4. αν εχουν ξαναπαιξει δε φταιω εγω!!!!
    από evvou στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 02:08
  5. Φταιω εγω....???
    από ireneepi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2005, 08:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF