Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 87

Θέμα: Honda hornet 600 vs honda cb 1000r!

  1. #46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ιδια τιμή έχει καινούριο ένα rsv4 κι ένα cb1000r;

    (για το κόστος συντήρησης, υποθέτω ένας V θέλει περισσότερα αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας)
    Πως μπήκε στην κουβέντα το RSV4?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #47
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Πως μπήκε στην κουβέντα το RSV4?
    Εκ κεκτημενης ταχύτητας, μιλουσαμε για σοβαρά μηχανάκια

    ΟΚ, τουόνο-σεμπε είναι η σύγκριση στην τιμή απόκτησης.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #48
    κατοχος χορνετ 600 εδω και πολλα χρονια που εχω παει πιστα εχω παει απειρα ταξιδια,σου συνιστω να παρεις το 1000 μονο και μονο το παραπανω κυβισμο και γκαζι το συνιθηζεις το 600αρι σου φαινετε λιγο.
    τωρα οσο αφορα τα ταξιδια, δηλαδη ελεος ρε μαγκες λετε μερικοι ειναι γυμνο και δεν μπορεις να πας.
    εγω μια χαρα πηγα εξωτερικο δικαβαλο με μπαγκαζια φουλ 80λιτρα σαμαρια συν μπακτσερ και πηγαινα με 140-160 ανετα και για πολλες ωρες εκανα συνολο 3.800χλμ και παραπανω σε χλμ αντεχα να παω σε ταχυτητα αλλα δεν πας γιατι πολυ απλα ρουφαει το ατιμο βενζινη.
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  4. #49
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από power hornet Προβολή μηνύματος
    κατοχος χορνετ 600 εδω και πολλα χρονια που εχω παει πιστα εχω παει απειρα ταξιδια,σου συνιστω να παρεις το 1000 μονο και μονο το παραπανω κυβισμο και γκαζι το συνιθηζεις το 600αρι σου φαινετε λιγο.
    τωρα οσο αφορα τα ταξιδια, δηλαδη ελεος ρε μαγκες λετε μερικοι ειναι γυμνο και δεν μπορεις να πας.
    εγω μια χαρα πηγα εξωτερικο δικαβαλο με μπαγκαζια φουλ 80λιτρα σαμαρια συν μπακτσερ και πηγαινα με 140-160 ανετα και για πολλες ωρες εκανα συνολο 3.800χλμ και παραπανω σε χλμ αντεχα να παω σε ταχυτητα αλλα δεν πας γιατι πολυ απλα ρουφαει το ατιμο βενζινη.
    Τώρα, οκ, το ότι εσύ πας, δεν σημαίνει ότι θα πήγαινες πιο άνετα με μηχανή σχεδιασμένη για ταξίδια.

    Η κουβέντα αυτή έχει γίνει 1500 φορές και κουράζει πλέον. Και με παπί πας όλο τον κόσμο. Τα ΄χουμε ξαναπεί.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Εκ κεκτημενης ταχύτητας, μιλουσαμε για σοβαρά μηχανάκια

    ΟΚ, τουόνο-σεμπε είναι η σύγκριση στην τιμή απόκτησης.
    Δεν έχω διαβάσει όλη την κουβέντα. Αν μιλάμε για κόστος απόκτησης CB1000R vs Tuono V4 APRC και όλα τα σχετικά, φαντάζομαι πως είναι μεγάλη. Δεν απευθύνονται στο ίδιο κοινό όμως.
    Τα V2 όχι, δεν έχουν μεγαλύτερο κόστος συντήρησης απ΄τα 4cyl αν κατάλαβα καλά το point σου.

    Βασικά, ποιό ακριβό είναι το κόστος service στo SH300...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #51
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από power hornet Προβολή μηνύματος
    κατοχος χορνετ 600 εδω και πολλα χρονια που εχω παει πιστα εχω παει απειρα ταξιδια,σου συνιστω να παρεις το 1000 μονο και μονο το παραπανω κυβισμο και γκαζι το συνιθηζεις το 600αρι σου φαινετε λιγο.
    τωρα οσο αφορα τα ταξιδια, δηλαδη ελεος ρε μαγκες λετε μερικοι ειναι γυμνο και δεν μπορεις να πας.
    εγω μια χαρα πηγα εξωτερικο δικαβαλο με μπαγκαζια φουλ 80λιτρα σαμαρια συν μπακτσερ και πηγαινα με 140-160 ανετα και για πολλες ωρες εκανα συνολο 3.800χλμ και παραπανω σε χλμ αντεχα να παω σε ταχυτητα αλλα δεν πας γιατι πολυ απλα ρουφαει το ατιμο βενζινη.
    Πολυσυζητημένο το θέμα βέβαια, αλλά 160 με αυτό το μηχανάκι για ώρα άνετα δεν πας, ότι κι αν λέμε

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  7. #52
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από power hornet Προβολή μηνύματος
    εγω μια χαρα πηγα εξωτερικο δικαβαλο με μπαγκαζια φουλ 80λιτρα σαμαρια συν μπακτσερ και πηγαινα με 140-160 ανετα και για πολλες ωρες εκανα συνολο 3.800χλμ και παραπανω σε χλμ αντεχα να παω σε ταχυτητα αλλα δεν πας γιατι πολυ απλα ρουφαει το ατιμο βενζινη.
    Το έχουμε χιλιοαναλύσει αυτό το θέμα.

    Ο καθένας με το σβέρκο του και τις αντοχές του.
    Άλλος λυγίζει στα 150 και στο μισάωρο, κι άλλος αντέχει για 4 ώρες στα 200.

  8. #53
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω διαβάσει όλη την κουβέντα. Αν μιλάμε για κόστος απόκτησης CB1000R vs Tuono V4 APRC και όλα τα σχετικά, φαντάζομαι πως είναι μεγάλη. Δεν απευθύνονται στο ίδιο κοινό όμως.
    Σαφώς, συμφωνώ, απλά για να καλύψω τα περί απευθείας συγκρισης Τουονο και σεμπε.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Τα V2 όχι, δεν έχουν μεγαλύτερο κόστος συντήρησης απ΄τα 4cyl αν κατάλαβα καλά το point σου.

    Βασικά, ποιό ακριβό είναι το κόστος service στo SH300...
    Δεν το ξέρω, δεν με νοιάζει κιόλας
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Το έχουμε χιλιοαναλύσει αυτό το θέμα.

    Ο καθένας με το σβέρκο του και τις αντοχές του.
    Άλλος λυγίζει στα 150 και στο μισάωρο, κι άλλος αντέχει για 4 ώρες στα 200.
    ενταξει ναι συμφωνω αλλα μην τρελαθουμε οτι δεν κανει και για ταξιδια.να τα πεταξουμε τοτε ολοι μας και να παμε να αγορασουμε βαρκαντερο και στρομ και gs
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  10. #55
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από power hornet Προβολή μηνύματος
    ενταξει ναι συμφωνω αλλα μην τρελαθουμε οτι δεν κανει και για ταξιδια.να τα πεταξουμε τοτε ολοι μας και να παμε να αγορασουμε βαρκαντερο και στρομ και gs
    Άλλο το "δεν κάνουν για ταξίδι" άλλο το "δεν είναι τα ιδανικά μηχανάκια για ταξίδι".

    Δεν είδα κάποιον μέχρι στιγμής να λέει το πρώτο

  11. #56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Άλλο το "δεν κάνουν για ταξίδι" άλλο το "δεν είναι τα ιδανικά μηχανάκια για ταξίδι".

    Δεν είδα κάποιον μέχρι στιγμής να λέει το πρώτο
    τεσπα ειναι γενικα πολυ υποκειμενικο το ολο θεμα,και οντος σαν συζητηση κουραζει γιατι για εμενα π.χ τοσα χρονια μια χαρα κανω τα ταξιδια μου,για εναν αλλον μπορει να θελει πολυθρονα για να ταξιδεψει.
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  12. #57
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από power hornet Προβολή μηνύματος
    τεσπα ειναι γενικα πολυ υποκειμενικο το ολο θεμα,και οντος σαν συζητηση κουραζει γιατι για εμενα π.χ τοσα χρονια μια χαρα κανω τα ταξιδια μου,για εναν αλλον μπορει να θελει πολυθρονα για να ταξιδεψει.
    Αντικειμενικό είναι το θέμα

    Το τι κάνεις εσύ δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι το μηχανάκι δεν ενδείκνυται για την χρήση που κάνεις

    Και εγώ πηγαινοέφερνα καφέδες μια μέρα με το hornet, μήπως να το πάρουν και ντελιβεράδες ;

    Πρόπερσι στην ετήσια έφυγα μετά τον καφέ (δικάβαλος) για να κατέβω Μεγάλο Πεύκο που με περίμεναν

    Είχα γεμίσει βενζίνη λίγο πριν τις Θερμοπύλες και κατέβηκα με 160~170 από την Αθηνών Λαμίας

    Μέχρι να φτάσω Αττική χρειαζόμουν βενζίνη και ο σβέρκος μου ακόμα πονάει από το κούνημα

    Το μηχανάκι δεν έχει καμία προστασία από τον αέρα, καίει σαν παλαβό τόσο ψηλά (προφανώς και η - ανύπαρκτη - αεροδυναμική ευθύνεται) και για να περάσεις τα 150 χλμ (στο σχεδόν 1.85 που είμαι) πρέπει να φτάσεις πίσω και να ακουμπήσεις το πηγούνι στο κοντέρ, χωρίς να συζητάμε τι γωνία έχουν τα χέρια σου έτσι

    Όχι φυσικά ότι το 1000 θα είναι καλύτερο για αυτή τη δουλειά (πιθανόν να καίει λιγότερο βέβαια λόγω κινητήρα)

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Αντικειμενικό είναι το θέμα

    Το τι κάνεις εσύ δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι το μηχανάκι δεν ενδείκνυται για την χρήση που κάνεις

    Και εγώ πηγαινοέφερνα καφέδες μια μέρα με το hornet, μήπως να το πάρουν και ντελιβεράδες ;

    Πρόπερσι στην ετήσια έφυγα μετά τον καφέ (δικάβαλος) για να κατέβω Μεγάλο Πεύκο που με περίμεναν

    Είχα γεμίσει βενζίνη λίγο πριν τις Θερμοπύλες και κατέβηκα με 160~170 από την Αθηνών Λαμίας

    Μέχρι να φτάσω Αττική χρειαζόμουν βενζίνη και ο σβέρκος μου ακόμα πονάει από το κούνημα

    Το μηχανάκι δεν έχει καμία προστασία από τον αέρα, καίει σαν παλαβό τόσο ψηλά (προφανώς και η - ανύπαρκτη - αεροδυναμική ευθύνεται) και για να περάσεις τα 150 χλμ (στο σχεδόν 1.85 που είμαι) πρέπει να φτάσεις πίσω και να ακουμπήσεις το πηγούνι στο κοντέρ, χωρίς να συζητάμε τι γωνία έχουν τα χέρια σου έτσι

    Όχι φυσικά ότι το 1000 θα είναι καλύτερο για αυτή τη δουλειά (πιθανόν να καίει λιγότερο βέβαια λόγω κινητήρα)
    Με συγχωρεις βρε φιλε εχεις υψος 1,85 και πηγες και πήρες γυμνό μηχανάκι τοτε εκανες λαθος αγορά μηχανής. Παντος εγω μια χαρα εχω χτυπήσει 200αρες και εχω αντεξει μεχρι 40 λεπτα.
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  14. #59
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από power hornet Προβολή μηνύματος
    Με συγχωρεις βρε φιλε εχεις υψος 1,85 και πηγες και πήρες γυμνό μηχανάκι τοτε εκανες λαθος αγορά μηχανής. Παντος εγω μια χαρα εχω χτυπήσει 200αρες και εχω αντεξει μεχρι 40 λεπτα.
    Δηλαδή εμένα που ειμαι 1.89 δεν μου κάνει το Hornet 900 που καβαλάω 11 χρόνια τώρα?

    Πριν 10 χρόνια πήγαινα άνετα Αθήνα Σερρες 180 σταθερα, τωρα ζορίζομαι λίγο περισσότερο είναι η αλήθεια.

    Ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια και τις δικές του αντοχές και αποφασίζει αναλόγως.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #60
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι δεν έχει καμία προστασία από τον αέρα, καίει σαν παλαβό τόσο ψηλά (προφανώς και η - ανύπαρκτη - αεροδυναμική ευθύνεται) και για να περάσεις τα 150 χλμ (στο σχεδόν 1.85 που είμαι) πρέπει να φτάσεις πίσω και να ακουμπήσεις το πηγούνι στο κοντέρ, χωρίς να συζητάμε τι γωνία έχουν τα χέρια σου έτσι
    Ρε 'σεις...τι λέτε?
    Σε ποιά 150 και 3 πουλάκια πρεπει να πέσεις ψαράκι ??

    Ρε sapila, θα πηδήξω από κανένα παράθυρο ρε
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF