Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 87

Θέμα: Honda hornet 600 vs honda cb 1000r!

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της Kostas156
    Εγγραφή
    18/02/2015
    Μηνύματα
    44

    Honda hornet 600 vs honda cb 1000r!

    Καλησπερα σε ολους!!Eιμαι σε διλημμα ρε γαμωτη...Λοιπον καταρχας ειμαι 24 οδηγαω 2 χρονια παπι και 2 χρονια ειχα ΧΤ 600 με το οποιο και τρακαρα ασχημα γιατι καποιος ειχε την τρομερη ιδεα να με παρει σβαρνα αλλα τωρα νταξει.. ολα καλα και σιδερενιος αφου φοραγαμε τον απαραιτητο εξοπλισμο!!Να τονισω οτι τα μυαλα τα ειχα παντα στο κεφαλι μου και ποτε δεν εκανα χοντρες μαλακιες!Την μηχανη δεν την βλεπω αποκλειστικα σαν μεσο μετακινησης αφου υπαρχει κουτι στην οικογενεια αλλα και τα μεσα μαζικης μεταφορας δεν με χαλανε οταν δεν υπαρχει φραγκο!Με προυποθεσεις την αξιοπιστια ,την ομορφια ( υποκειμενικα μιλωντας ) και το να μην χρειαζεται να εχω 45 καραβια για να συντηρησω μια μηχανη καλοβλεπα ασχημα το Ηοnda Hornet 600 απο 2007-8 και μετα!!Μετα ομως ειδα το honda cb 1000r και κολλησα ρε φουστη.....Να σας πω οτι η μηχανη θελω να τα κανει ολα , προφανως με υποχωρησεις..δηλαδη και πολη και ταξιδακια αλλα ισως και πιστα για να μαθω να οδηγω σωστα καποια στιγμη...για πειτε ρε αλητες...τι να κανω?εχει τοσο τρομερη διαφορα η μεταξυ τους συντηρηση ? (δεν εννοω βενζινες...δεν με ενδιαφερει καθολου...αμα δεν εχω φραγκο απλα δεν καβαλαω...) Ευχαριστω ολους εκ των προτερων!
    Τελευταία τροποποίηση από Kostas156; 26/09/2016 στις 21:16.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostas156 Προβολή μηνύματος
    Μετα ομως ειδα το honda cb 1000r και κολλησα ρε φουστη.....
    Στην αγορα μηχανης πανω απ΄ολα μετραει η καψουρα...

    Με το καλο και καλοταξιδη.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Καλοριζικο το 1000.
    Μη το σκεφτεσαι,δεν εχουν και τρελες διαφορες στη συντηρηση,εφοσον δε κανεις και τρελα χλμ.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostas156 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σε ολους!!Eιμαι σε διλημμα ρε γαμωτη...Λοιπον καταρχας ειμαι 24 οδηγαω 2 χρονια παπι και 2 χρονια ειχα ΧΤ 600 με το οποιο και τρακαρα ασχημα γιατι καποιος ειχε την τρομερη ιδεα να με παρει σβαρνα αλλα τωρα νταξει.. ολα καλα και σιδερενιος αφου φοραγαμε τον απαραιτητο εξοπλισμο!!Να τονισω οτι τα μυαλα τα ειχα παντα στο κεφαλι μου και ποτε δεν εκανα χοντρες μαλακιες!Την μηχανη δεν την βλεπω αποκλειστικα σαν μεσο μετακινησης αφου υπαρχει κουτι στην οικογενεια αλλα και τα μεσα μαζικης μεταφορας δεν με χαλανε οταν δεν υπαρχει φραγκο!Με προυποθεσεις την αξιοπιστια ,την ομορφια ( υποκειμενικα μιλωντας ) και το να μην χρειαζεται να εχω 45 καραβια για να συντηρησω μια μηχανη καλοβλεπα ασχημα το Ηοnda Hornet 600 απο 2007-8 και μετα!!Μετα ομως ειδα το honda cb 1000r και κολλησα ρε φουστη.....Να σας πω οτι η μηχανη θελω να τα κανει ολα , προφανως με υποχωρησεις..δηλαδη και πολη και ταξιδακια αλλα ισως και πιστα για να μαθω να οδηγω σωστα καποια στιγμη...για πειτε ρε αλητες...τι να κανω?εχει τοσο τρομερη διαφορα η μεταξυ τους συντηρηση ? (δεν εννοω βενζινες...δεν με ενδιαφερει καθολου...αμα δεν εχω φραγκο απλα δεν καβαλαω...) Ευχαριστω ολους εκ των προτερων!
    Το λοξοκοιτούσα και εγώ αλλά όταν το καβάλησα,άλλαξα γνώμη...δεν ξέρω γιατί αλλά μου φαινόμουν αστείος πάνω σε μια τόσο μικρή(ως προς το μέγεθος)μοτοσυκλέτα!
    Αν το είδες μόνο και δεν το οδήγησες,κάνε έναν κόπο να του κάνεις ένα test ride για να δεις αν σε καλύπτει.Αν ναι,βρες ένα ποιοτικό από τα πολλά διαθέσιμα μεταχειρισμένα που υπάρχουν και προχώρα

  5. #5
    Καλημέρα φίλε.

    Καταλαβαίνεις οτι και τα δυο μηχανάκια που κοιτάς είναι γυμνά, οπότε το κομμάτι "ταξίδια" είναι κάπως υποκειμενικό μιας και δεν θα μπορείς να πηγαίνεις με πολλά χλμ για παρατεταμένο χρονικό διάστημα.

    Αφου θέλεις ενα απο τα δυο εγώ θα διαλεγα το CB1000R διοτι, εκτός του οτι το θεωρώ πιο όμορφο, η ροπή που έχει στις χαμηλομεσαίες είναι ολα τα λεφτά. Δεν θα το έχεις με το Hornet αυτο οπου θα πρέπει να το δουλευεις ψηλά σε στροφές για να δώσει.

    Ψαξε βρες ενα καλό ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ διότι και εγώ οταν εψαχνα τον Αύγουστο είδα μερικά και γίνεται της ....τανας απο πεσμένα και προβληματικά.

    Με το καλό οτι και να ειναι και ΠΑΝΤΑ εξοπλισμό παντου
    The R is for Respect.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της Kostas156
    Εγγραφή
    18/02/2015
    Μηνύματα
    44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα φίλε.

    Καταλαβαίνεις οτι και τα δυο μηχανάκια που κοιτάς είναι γυμνά, οπότε το κομμάτι "ταξίδια" είναι κάπως υποκειμενικό μιας και δεν θα μπορείς να πηγαίνεις με πολλά χλμ για παρατεταμένο χρονικό διάστημα.

    Αφου θέλεις ενα απο τα δυο εγώ θα διαλεγα το CB1000R διοτι, εκτός του οτι το θεωρώ πιο όμορφο, η ροπή που έχει στις χαμηλομεσαίες είναι ολα τα λεφτά. Δεν θα το έχεις με το Hornet αυτο οπου θα πρέπει να το δουλευεις ψηλά σε στροφές για να δώσει.

    Ψαξε βρες ενα καλό ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ διότι και εγώ οταν εψαχνα τον Αύγουστο είδα μερικά και γίνεται της ....τανας απο πεσμένα και προβληματικά.

    Με το καλό οτι και να ειναι και ΠΑΝΤΑ εξοπλισμό παντου
    Ναι το καταλαβαινω αυτο που λες για τα ταξιδια αλλα απο την αλλη με το ΧΤ ειχα γυρισει την μιση ελλαδα....μην ασχολεισαι ειμαι μαζοχα και την βρισκω με τον αερα

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της Kostas156
    Εγγραφή
    18/02/2015
    Μηνύματα
    44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Το λοξοκοιτούσα και εγώ αλλά όταν το καβάλησα,άλλαξα γνώμη...δεν ξέρω γιατί αλλά μου φαινόμουν αστείος πάνω σε μια τόσο μικρή(ως προς το μέγεθος)μοτοσυκλέτα!
    Αν το είδες μόνο και δεν το οδήγησες,κάνε έναν κόπο να του κάνεις ένα test ride για να δεις αν σε καλύπτει.Αν ναι,βρες ένα ποιοτικό από τα πολλά διαθέσιμα μεταχειρισμένα που υπάρχουν και προχώρα
    ελα ρε συ...τοσο πολυ μικρο???σαν το Ζ 750 μου φαινεται εμενα...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Παρε το 1000.
    Οσο για το θεμα ταξιδι και γυμνο,μη σκας.Εμεις δλδ που το 80 ταξιδευαμε με γυμνα (cbx 550 πχ)τι παθαμε;
    Στη τελικη βαλε μια ζελατινα.

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostas156 Προβολή μηνύματος
    Ναι το καταλαβαινω αυτο που λες για τα ταξιδια αλλα απο την αλλη με το ΧΤ ειχα γυρισει την μιση ελλαδα....μην ασχολεισαι ειμαι μαζοχα και την βρισκω με τον αερα
    Σε καταλαβαίνω αλλά το CB1000 δεν είναι XT600. Τρέχει! εχε το στα υπόψιν.
    The R is for Respect.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Το 600 πάρε διότι δεν έχουν αξιόλογη διαφορά στο γκάζι, το 600 είναι οικονομικότερα σε βενζίνες κλπ, είναι πιο εμπορεύσιμο όταν χρειαστεί να το πουλήσεις, από την άλλη υπάρχουν αρκετά προς πώληση και μπορείς να βρεις αυτό που σου ταιριάζει, η γεωμετρία του είναι καλύτερη και στο φινάλε τα 2-3 χιλιάρικα που θα δώσεις παραπάνω για το 1000 δεν θα τα δεις πουθενά.

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της Kostas156
    Εγγραφή
    18/02/2015
    Μηνύματα
    44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Το 600 πάρε διότι δεν έχουν αξιόλογη διαφορά στο γκάζι, το 600 είναι οικονομικότερα σε βενζίνες κλπ, είναι πιο εμπορεύσιμο όταν χρειαστεί να το πουλήσεις, από την άλλη υπάρχουν αρκετά προς πώληση και μπορείς να βρεις αυτό που σου ταιριάζει, η γεωμετρία του είναι καλύτερη και στο φινάλε τα 2-3 χιλιάρικα που θα δώσεις παραπάνω για το 1000 δεν θα τα δεις πουθενά.
    Ρε συ δεν ειναι ομως 2-3 χιλιαρικα παραπανω..μιλαμε για ιδια τιμη πανω κατω... :/

  12. #12
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ Hornet και cb1000r, πουθενά.

    Όχι μόνο οπτικά που το 1000 είναι μακράν πιο όμορφο (οκ, υποκειμενικό αυτό) αλλά κυρίως στον κινητήρα, φρένα κλπ
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #13
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Το 600 πάρε διότι δεν έχουν αξιόλογη διαφορά στο γκάζι,() , η γεωμετρία του είναι καλύτερη() και στο φινάλε τα 2-3 χιλιάρικα που θα δώσεις παραπάνω για το 1000 δεν θα τα δεις πουθενά.
    Δεν αλλαζει μονο ο κυβισμος σε αυτα τα 2 μοτο...

    Οπως ειπε κ o sniper...απλα δεν συγκρινονται!
    Ride(s) the wind of change...

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της Kostas156
    Εγγραφή
    18/02/2015
    Μηνύματα
    44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ Hornet και cb1000r, πουθενά.

    Όχι μόνο οπτικά που το 1000 είναι μακράν πιο όμορφο (οκ, υποκειμενικό αυτό) αλλά κυρίως στον κινητήρα, φρένα κλπ
    Ναι το καταλαβαινω αυτο αλλα προβληματιζομαι ως προς τη συντηρηση που απαιτει το καθενα , γιατι νταξει σιγουρα σαν τετρακυλινδρα εχουν πολυ μεγαλυτερο κοστος συντηρησης απο τα χρεπια που καβαλουσα αλλα ποσο μεγαλυτερο ειναι το κοστος στο 1000 απο οτι στο 600..???

  15. #15
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ Hornet και cb1000r, πουθενά.

    Όχι μόνο οπτικά που το 1000 είναι μακράν πιο όμορφο (οκ, υποκειμενικό αυτό) αλλά κυρίως στον κινητήρα, φρένα κλπ
    + 1074 σε οτι είπε!

    Δεν έχει μεγαλύτερο κόστος συντήρησης το 1000 εκτός κι αν το πλακώνεις και τρως λαστιχα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF