Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: επιλογη λουκετου και αλυσιδας

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johny7 Προβολή μηνύματος
    13mm..σχημα δεν ειναι καλο δυστηχως..αυγοειδες ο κρικος,στρογγυλο σαν διατομη και κενο στη μεση..
    το μονο καλο ειναι πως κανει ευκολα θορυβο απο οτι παρατηρησα..για αυτο και δε βαζω καλλυμα..
    ενας φιλος αλουμινας που την ειδε μου ειπε δε κοβεται επειδη και οι κοφτες αυτοι εχουν ατσαλενιες λεπιδες δε μπορουν να κοψουν το ατσαλι..το ατσαλι δεν κοβει ατσαλι..
    15 ευρω το μετρο εχει..εχει βεβαια δυο ποιοτητες..τη κορεατικη που πηρα εγω και την αμερικανικη που ειναι πιστοποιημενη αλλα αρκετα πιο ακριβη..και μου ειπαν οτι δεν εχει καμια τρελη διαφορα και πιο πολυ ειναι για δουλειες που θελουν υλικα με πιστοποιηση κατι τετοιο..
    και ενα καλο λουκετο Hugo με πηρο και κλειδι με μπιλιτσες οχι κλασσικο 50ευρω..και αυτο ατσαλενιο..ο φιλος μου ο αλουμινας το πηρε και μου ειπε επισης οτι αυτα για να τα κοψει θελει ενα δισκακι στο τροχο..ο πηρος ειναι ισα ισα για να μπουν δυο κρικοι..
    το αλλο καλο ειναι πως κουβαλιεται μαζι σε ανεκτο επιπεδο σε μια τσαντα..
    τι να πω για τα 75 ευρω που εδωσα συνολο που εχω νιωθω οτι κατι εκανα..
    φυσικα η αλυσιδα τεντομενη και οχι πατωμα..δλδ πειραζοντας τη η αυτη η το λουκετο φλερταρεις με το συναγερμο..
    ε του π****η δηλαδη!!!
    ωραιος

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    12/07/2016
    Μηνύματα
    30
    Καλησπερα επειδη ψαχνω και εγω αξιοπιστη αλυσιδα για τη μηχανη , μηπως θα μπορουσα να μαθω το μαγαζι στον Πειραια με τις αλυσιδες?
    ευχαριστω

  3. #18
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Οι κόφτες έχουν σκληρότητα πανω 50 hrc και μία αλυσίδα κάτω από 30. Άνετα ένας κόφτης κόβει κάτι πιο μαλακό. Εδώ κόβουν τα ειδικά αντικλεπτικα που έχουν πολύ μεγαλύτερη σκληρότητα απ την αλυσίδα.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Εγώ έχω πάρει μια "καραβίσια" 1.5m 25€ μαζί με ένα καλό λουκέτο 20€ που πιάνει στο ψαλίδι, δεν χωράει άλλου.
    Μετά έχω στην άλλη την μπλε που πήρα απο practiker 25€ που πιάνει στις δισκόπλακες + 2 λουκέτα στα δισκόφρενα μπρος πίσω.
    Μαζί με τον συναγερμό υποτίθεται έχω 5 προστασίες.
    Τώρα σκέφτομαι να προσθέσω ένα λουκέτο δισκόφρενου με δικό του συναγερμό στο μπροστινό σύστημα.
    Είναι λίγο μανούρα να τα βάζω και να τα βγάζω όλα αλλά τι να κάνουμε.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_20170523_124136.jpg‎  

  5. #20
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Έχω μια αλυσίδα σαν την παρακάτω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3201.jpeg 
Προβολές:	184 
Μέγεθος:	12,7 KB 
ID:	441840

    Σκέφτομαι να πάρω κάτι τέτοιο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8177.jpeg 
Προβολές:	183 
Μέγεθος:	13,3 KB 
ID:	441841

    Πιστεύετε ότι είναι πιο ασφαλές;

  6. #21
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Έχω μια αλυσίδα σαν την παρακάτω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3201.jpeg 
Προβολές:	184 
Μέγεθος:	12,7 KB 
ID:	441840

    Σκέφτομαι να πάρω κάτι τέτοιο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8177.jpeg 
Προβολές:	183 
Μέγεθος:	13,3 KB 
ID:	441841

    Πιστεύετε ότι είναι πιο ασφαλές;
    Το επάνω ΔΕΝ είναι αλυσίδα, ένα συρματόσχοινο είναι με κάλυψη.... Το κάτω ΕΙΝΑΙ αλυσίδα, οπότε ναι, είναι καλύτερο, θεωρητικά. Το θεωρητικά πάει στην κλειδαριά....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Μην ξεχνάτε το σιδεροπριονο χεριου που με υπομονή και σχεδόν αθόρυβα μπορεί να κόψει τα πάντα,.

    Αυτοί πάντα θα βρούνε κόφτη από τιτάνιο,διαμάντι η ότι ειδικά κράματα υπάρχουν για να κόψουνε όσο σκληρή αλυσίδα και να έχεις βάλει,,. Η κλειδαριά εφόσον μπαίνει κλειδί μέσα θα βρούνε τρόπο να αντιγράψουν το κλειδί η την κίνηση του και να την ανοίξουν αθόρυβα, ίσως με μηχάνημα,τσιμπιδακια άλλες με κωδικο, περιστροφικές και αυτές τις ανοίγουν και γενικά ότι τύπος υπάρχει ξέρουν να τον ανοίγουν,,,.

    Με ένα παπί με εξάτμιση να μαρσαρει-κανει θοριβο και έναν φορητό γωνιακό τροχό (δλδ με μπαταρία) κόβουν ότι κλειδαριά τέρας έχεις βάλει όπως και αλυσίδα 100mm μέχρι και την μηχανη σου στην μέση μπορούνε να κόψουνε αν θέλουν,,.

    Η καλύτερη λύση είναι πολλά και διαφορετικά συστήματα για να τους πάρει χρόνο να ασχοληθούν με το καθένα,,,,.

    Δλδ 1 η 2 αλυσίδες σε πλαίσιο,υποπλαίσιο,εξάτμιση,τροχους,.
    2-3κλειδαριες δισκόφρενων, 1 καλό λουκέτο στο πίσω γρανάζι, κλειδαριά μανετας, ψεύτικη κάμερα,κουκούλα,συναγερμός,κλειδωμένο τιμόνι και ότι άλλο... Ενίσχυση κλειδαριάς τιμονιού μιας και αν την πάρουν σπρωχτη θα την σπασουν δίνοντας κλωτσιά στο τιμόνι, αν έχουν βαν δεν θα χρειαστεί, τα απλά λουκέτα των 5-10-20€ ανοίγουν πανευκολα με 2 Γερμανικά κλειδιά κόντρα μέσα στην τρύπα και δύναμη, σπανε, γενικά υπάρχουν άπειροι τρόποι να παραβιάσεις κάτι,,,. Όσο περισσότερα συστήματα έχεις θα τους πάρει περισσότερη ώρα και θα πρέπει να δυσκολέψεις την μετακίνηση της μηχανής από το σημείο.. το καλητερο πιστεύω είναι να περιορίσεις το σήκωμα η την μετακίνηση της μηχανής με 3 τρόπους σε σταθερό σημείο στο δάπεδο... + Όλα τα άλλα,,,.

    Αν έχεις μονο λουκέτα δισκόφρενων,πίσω γραναζιού,μανετας,συναγερμό,κλειδωμένο τιμόνι μπορούνε να την σηκώσουνε στα χέρια η να την βάλουν σε κάτι χαμηλό με Ρόδες να την πετάξουν μέσα στο βαν και τέλος,,. Ενώ αν έχεις 3 αλυσίδες πιασμένες σταθερά μέσα στο δάπεδο και δεμένες με πλαίσιο,τροχούς, εξάτμιση δεν θα μπορούν να το κάνουν αυτό αν δεν τις κόψουν, η αφαιρέσουν τροχούς η ότι αλλο

  8. #23
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Μην ξεχνάτε το σιδεροπριονο χεριου που με υπομονή και σχεδόν αθόρυβα μπορεί να κόψει τα πάντα,.

    Αυτοί πάντα θα βρούνε κόφτη από τιτάνιο,διαμάντι η ότι ειδικά κράματα υπάρχουν για να κόψουνε όσο σκληρή αλυσίδα και να έχεις βάλει,,. Η κλειδαριά εφόσον μπαίνει κλειδί μέσα θα βρούνε τρόπο να αντιγράψουν το κλειδί η την κίνηση του και να την ανοίξουν αθόρυβα, ίσως με μηχάνημα,τσιμπιδακια άλλες με κωδικο, περιστροφικές και αυτές τις ανοίγουν και γενικά ότι τύπος υπάρχει ξέρουν να τον ανοίγουν,,,.

    Με ένα παπί με εξάτμιση να μαρσαρει-κανει θοριβο και έναν φορητό γωνιακό τροχό (δλδ με μπαταρία) κόβουν ότι κλειδαριά τέρας έχεις βάλει όπως και αλυσίδα 100mm μέχρι και την μηχανη σου στην μέση μπορούνε να κόψουνε αν θέλουν,,.

    Η καλύτερη λύση είναι πολλά και διαφορετικά συστήματα για να τους πάρει χρόνο να ασχοληθούν με το καθένα,,,,.

    Δλδ 1 η 2 αλυσίδες σε πλαίσιο,υποπλαίσιο,εξάτμιση,τροχους,.
    2-3κλειδαριες δισκόφρενων, 1 καλό λουκέτο στο πίσω γρανάζι, κλειδαριά μανετας, ψεύτικη κάμερα,κουκούλα,συναγερμός,κλειδωμένο τιμόνι και ότι άλλο... Ενίσχυση κλειδαριάς τιμονιού μιας και αν την πάρουν σπρωχτη θα την σπασουν δίνοντας κλωτσιά στο τιμόνι, αν έχουν βαν δεν θα χρειαστεί, τα απλά λουκέτα των 5-10-20€ ανοίγουν πανευκολα με 2 Γερμανικά κλειδιά κόντρα μέσα στην τρύπα και δύναμη, σπανε, γενικά υπάρχουν άπειροι τρόποι να παραβιάσεις κάτι,,,. Όσο περισσότερα συστήματα έχεις θα τους πάρει περισσότερη ώρα και θα πρέπει να δυσκολέψεις την μετακίνηση της μηχανής από το σημείο.. το καλητερο πιστεύω είναι να περιορίσεις το σήκωμα η την μετακίνηση της μηχανής με 3 τρόπους σε σταθερό σημείο στο δάπεδο... + Όλα τα άλλα,,,.

    Αν έχεις μονο λουκέτα δισκόφρενων,πίσω γραναζιού,μανετας,συναγερμό,κλειδωμένο τιμόνι μπορούνε να την σηκώσουνε στα χέρια η να την βάλουν σε κάτι χαμηλό με Ρόδες να την πετάξουν μέσα στο βαν και τέλος,,. Ενώ αν έχεις 3 αλυσίδες πιασμένες σταθερά μέσα στο δάπεδο και δεμένες με πλαίσιο,τροχούς, εξάτμιση δεν θα μπορούν να το κάνουν αυτό αν δεν τις κόψουν, η αφαιρέσουν τροχούς η ότι αλλο
    Κλειδαριά που δεν παραβιάζεται, αλυσίδα που δεν κόβεται κ.λ.π. ΔΕΝ υπάρχουν.
    Το βασικό ζητούμενο σε όλα αυτά, είναι να κάνεις δύσκολη την ζωή του κλέφτη, ο κλέφτης ένα δεν θέλει: να χάσει χρόνο.
    όσο πιο πολλά και καλής ποιότητας κλειδώματα βάλεις, τόσο ο κλέφτης θα εκτιμήσει ότι δεν αξίζει το ρίσκο να τον πιάσουν επειδή θα χάσει χρόνο.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #24
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος

    Δλδ 1 η 2 αλυσίδες σε πλαίσιο,υποπλαίσιο,εξάτμιση,τροχους,.
    2-3κλειδαριες δισκόφρενων, 1 καλό λουκέτο στο πίσω γρανάζι, κλειδαριά μανετας, ψεύτικη κάμερα,κουκούλα,συναγερμός,κλειδωμένο τιμόνι και ότι άλλο...
    Και μετά θα καταλήξεις να παίρνεις βόλτα το μηχανάκι κάθε Χριστούγεννα & Πάσχα...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  10. #25
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Και μετά θα καταλήξεις να παίρνεις βόλτα το μηχανάκι κάθε Χριστούγεννα & Πάσχα...
    Αντε να πεταχτεις μετα για μια γρηγορη δουλεια...
    Ride(s) the wind of change...

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    287
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Έχω μια αλυσίδα σαν την παρακάτω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3201.jpeg 
Προβολές:	184 
Μέγεθος:	12,7 KB 
ID:	441840

    Σκέφτομαι να πάρω κάτι τέτοιο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8177.jpeg 
Προβολές:	183 
Μέγεθος:	13,3 KB 
ID:	441841

    Πιστεύετε ότι είναι πιο ασφαλές;
    Πιο ασφαλές μπορεί να είναι αλλά αυτό μπορεί επίσης να απέχει από το αν είναι πραγματικά ασφαλές. Τι πάχος έχει;

  12. #27
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Πιο ασφαλές μπορεί να είναι αλλά αυτό μπορεί επίσης να απέχει από το αν είναι πραγματικά ασφαλές. Τι πάχος έχει;
    Δεν ξέρω τι πάχος έχει η συγκεκριμένη. Ο λόγος που σκέφτομαι για την αλλαγή είναι ότι η δεύτερη μου φαίνεται πιο εύκαμπτη για να την περνάω μέσα από τον τροχό σε σχέση με την πρώτη (ειδικά νυχτερινές ώρες και με κρύο είναι ζόρικα). Απλά το ρωτάω γιατί μην χάσω σε ασφάλεια για να κερδίσω σε πρακτικότητα.

  13. #28
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω τι πάχος έχει η συγκεκριμένη. Ο λόγος που σκέφτομαι για την αλλαγή είναι ότι η δεύτερη μου φαίνεται πιο εύκαμπτη για να την περνάω μέσα από τον τροχό σε σχέση με την πρώτη (ειδικά νυχτερινές ώρες και με κρύο είναι ζόρικα). Απλά το ρωτάω γιατί μην χάσω σε ασφάλεια για να κερδίσω σε πρακτικότητα.
    Και πιο πρακτική είναι, και (σχετικό αυτό....) πιο ασφαλής από το πρώτο. Μόνο μειονέκτημα το βάρος της που δεν είναι αμελητέο.
    Έχω παρόμοια αλυσίδα αλλά με άλλο λουκέτο, μόνιμα σε σιδεριά στο σπίτι.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #29
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    287
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω τι πάχος έχει η συγκεκριμένη. Ο λόγος που σκέφτομαι για την αλλαγή είναι ότι η δεύτερη μου φαίνεται πιο εύκαμπτη για να την περνάω μέσα από τον τροχό σε σχέση με την πρώτη (ειδικά νυχτερινές ώρες και με κρύο είναι ζόρικα). Απλά το ρωτάω γιατί μην χάσω σε ασφάλεια για να κερδίσω σε πρακτικότητα.
    Θα σου πω τι γνωρίζω (σωστό/λάθος δεν ξέρω) και από εκεί και πέρα βλέπεις και κάνεις. Αρχικά προτείνεται η αλυσίδα να περνάει από τον σκελετό και όχι από τροχό. Πόσο εφικτό είναι αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Έπειτα, από 10 χιλ. πάχος και κάτω είναι όχι. Μάθε πόσο είναι αυτή που κοιτάς, δες το budget σου αν μπορείς να πάρεις κάποια πιο παχιά αν χρειάζεται και επίσης εξέτασε το ενδεχόμενο να πάρεις ένα καλό λουκέτο δίσκου (16 χιλ. πχ) επιπλέον μιας φθηνότερης αλυσίδας. Ίσως συμφέρει οικονομικά. Επίσης πολύ σημαντικό φυσικά είναι από πού περνάει η αλυσίδα. Στο YouTube γενικά έχει αρκετά video για το θέμα που ίσως αξίζει να δεις.

  15. #30
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Θα σου πω τι γνωρίζω (σωστό/λάθος δεν ξέρω) και από εκεί και πέρα βλέπεις και κάνεις. Αρχικά προτείνεται η αλυσίδα να περνάει από τον σκελετό και όχι από τροχό. Πόσο εφικτό είναι αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Έπειτα, από 10 χιλ. πάχος και κάτω είναι όχι. Μάθε πόσο είναι αυτή που κοιτάς, δες το budget σου αν μπορείς να πάρεις κάποια πιο παχιά αν χρειάζεται και επίσης εξέτασε το ενδεχόμενο να πάρεις ένα καλό λουκέτο δίσκου (16 χιλ. πχ) επιπλέον μιας φθηνότερης αλυσίδας. Ίσως συμφέρει οικονομικά. Επίσης πολύ σημαντικό φυσικά είναι από πού περνάει η αλυσίδα. Στο YouTube γενικά έχει αρκετά video για το θέμα που ίσως αξίζει να δεις.
    Το όχημα είναι σκούτερ και την αλυσίσα την περνάω από τον πίσω τροχό σε σχετικά σταθερό σημείο στο έδαφος. Σκέφτομαι να πάρω και μια κλειδαριά δισκόφρενου με συναγερμό. Επίσης το όχημα έχει συναγερμό και του έχω σχεδόν πάντα κουκούλα.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. επιλογη κρανους και μπουφαν
    από xaris8 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2016, 18:09
  2. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2012, 22:07
  3. Βοήθεια για επιλογή μπουφάν και γαντιών
    από sakis_the_fraud στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2009, 23:37
  4. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2006, 13:18
  5. Επιλογή αλυσίδας
    από furious στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2005, 18:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF