Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: επιλογη λουκετου και αλυσιδας

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2012
    Μηνύματα
    172

    επιλογη λουκετου και αλυσιδας

    λοιπον ετοιμαζομαι γαι τη καινουργια μου μηχανη...την οποια ομως επειδη θα την πλερωσω καλα(για μενα τουλαχιστον) με ανχωνει το θεμα της κλοπης.
    η μηχανη εχει συναγερμο οχι ομως με τηλεειδοποιηση(θα βαλω καποια στiγμη scorpio isr900 ).σταθερο σημειο εχω να τη κλειδωσω στο σπιτι.πυλωτη ειναι αλλα οχι κλειστη.
    Σκεφτομαι να παω να παρω μια αλυσιδα χοντρη 18mm απο μαγαζι με αλυσιδες για καραβια στρογγυλης διατομης,για να δυσκολευτει ο κοφτης,να τη ντυσω με κατι και
    να παρω και ενα καλο λουκετο.εχω και κλειδαρια δισκοφρενου,κουκουλα ενοειτε..
    Αξιζει να κοιταξω για τετοια αλυσιδα οχι επωνυμης εταιριας πχ abus η almax?νομιζω πως γλυτωνεις λεφτα..επισης το βασικο...ενα καλο λουκετο που θα βρω?
    γιατι αν δε κοβεται η αλυσιδα εκει θα πανε.υπαρχει καποιος τροπος να βαζεις το λουκετο ετσι ωστε να δυσκολευτουν να το παραβιασουν,η να μπει ετσι ωστε να χτυπησει ο συναγερμος οταν πανε να το σπασουν/ανοιξουν??
    θα μου πειτε βρες παρκινκ..θα βρω..αλλα το θεμα ειναι οτι θα την εχω ως μονο μεταφορικο μεσο..η αλυσιδα μαζι μου οσο βαρια και να ειναι..
    απλα παρακαλω ΟΧΙ απαντησεις του τυπου αμα στη βαλουν στο ματι τη πηρανε,κανε ασφαλεια κλοπης και τετοια..αυτα τα ξερω..
    μεχρι εκει μπορω να κανω και θελω να το κανω οσο καλυτερα μπορω...οποιος εχει βρει μια καλη φορμουλα κλειδωματος με αυτα που προανεφερα,θα το εκτιμουσα αν το μοιραζονταν μαζι μου...ευχαριστω και μακρια απο μας!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    1.η μηχανη να μην φαινετε από το δρομο
    2. Disc lock καλο ακριβο
    3. Αλυσίδα μηχανής. Πιο χοντρή δεν σημαίνει πιο σκληρή.
    4. Αλυσίδα και λουκέτο να μην ακουμπανε στο πάτωμα. Ιδανικα 30 πόντους από το έδαφος

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2012
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    1.η μηχανη να μην φαινετε από το δρομο
    2. Disc lock καλο ακριβο
    3. Αλυσίδα μηχανής. Πιο χοντρή δεν σημαίνει πιο σκληρή.
    4. Αλυσίδα και λουκέτο να μην ακουμπανε στο πάτωμα. Ιδανικα 30 πόντους από το έδαφος
    ενταξει ομολογω πως το disc lock ειναι των 50-60 ευρω δεν ειναι και κανα top
    απο αλυσιδα τι να κοιταξω?αξιζει να παω σε τετοιο μαγαζι που ανεφερα?λουκετο εχεις να προτεινεις κανα σοβαρο?
    επισης αλλοι λενε η μηχανη να ειναι σε κοινη θεα για να δυσκολεψει τη προσεγγιση..αλλοι λενε να μη φαινεται..και τα δυο εχουν τα υπερ και τα κατα τους

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2012
    Μηνύματα
    172
    γραφεις αλυσιδα μηχανης συνεπως δεν αξιζει να παω σε τετοιο μαγαζι σορι δεν διαβασα καλα...παιζουν ρολο τα κραματα φανταζομαι

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johny7 Προβολή μηνύματος
    γραφεις αλυσιδα μηχανης συνεπως δεν αξιζει να παω σε τετοιο μαγαζι σορι δεν διαβασα καλα...παιζουν ρολο τα κραματα φανταζομαι
    ναι. μεγαλυτερη σημασια εχει ομως η αλυσιδα να ειναι ψηλα. ο κοφτης τα κοβει ολα σαν βουτηρο αλλα ακομη και μια φθηνη αλυσιδα των 70 ευρω που ειναι στον αερα δεν κοβετε με τιποτα. σε κοινη θεα δεν δυσκολευει τιποτα. στις 4:25 το χαραμα δεν κυκλοφορει ψυχη και αν ειναι ενας καημενος δεν θα τολμησει να μιλησει καν.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2012
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ναι. μεγαλυτερη σημασια εχει ομως η αλυσιδα να ειναι ψηλα. ο κοφτης τα κοβει ολα σαν βουτηρο αλλα ακομη και μια φθηνη αλυσιδα των 70 ευρω που ειναι στον αερα δεν κοβετε με τιποτα. σε κοινη θεα δεν δυσκολευει τιποτα. στις 4:25 το χαραμα δεν κυκλοφορει ψυχη και αν ειναι ενας καημενος δεν θα τολμησει να μιλησει καν.
    ναι αυτο το ξερω..η αλυσιδα στο πλαισιο,οσο το δυνατον πιο τεντωμενη...κατι ειχε πει ενας συμφορουμιτης για μια πατεντα που περνας την αλυσιδα με ενα πλαστικοποιημενο συρματοσκοινο κατι τετοιο..παντως σε ενα μαγαζι στο πειραια με αλυσιδες προτεινει μια αλυσιδα απο ατσαλι που εχει 13mm και επιμενει οτι δε κοβεται με τιποτα..τους ειπα πως σιγουρα με μεγαλο κοφτη κοβεται..μου ειπαν αμα θες βρες κοφτη και ελα να δοκιμασεις..
    Τελευταία τροποποίηση από johny7; 29/09/2016 στις 00:20.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    μαρκα?

  8. #8
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Ερώτηση :

    Από που περνάτε την αλυσίδα στα μηχανάκια σας ;

    π.χ. στο hornet ποια θα ήταν η πιο κατάλληλη θέση ;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	honda_cb600f_hornet__2007_for_sale._4570015426.jpg 
Προβολές:	255 
Μέγεθος:	59,8 KB 
ID:	369014

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2012
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    μαρκα?
    δε θυμαμαι να σου πω την αληθεια θα παω αυριο και θα ενημερωσω να μου πεις τη γνωμη σου

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2012
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    μαρκα?
    λοιπον ειναι ατσαλι grade 80..ειχαν και αυτοι αυτο το μεγαλο κοφτη και μου ειπαν οτι δεν κοβεται με τιποτα επειδη ειναι ατσαλι και ας ειναι 13mm..δεν το δοκιμασαν μπροσατα μου γτ τους ειδα πως τρεχανε..το καλο ειναι ποως κανει πολυ υψηλοσυχνο θορυβο οταν τη κουνας απο το σπιτι μου το ακουω..λεω να παρω και ενα ατσαλενιο hugo λουκετο με πυρο27 mm..πιστευω με τεντωμενη αυτη την αλυσιδα στο πλαισιο συναγερμο κουκουλα και cryptonite θα αποθαρυνει τους ημιεπαγγελματιες..παντως ο ηχος οταν χτυπαγαν οι κρικοι εστω και λιγο μεταξυ τους μου εκανε εντυπωση ηταν εκωφαντικος..ας ελπισουμε να ειναι ετσι..θα παω σε ενα αλλο σιδραδικο να τους πω να την κοψουν με κοφτη να δω τι θα μου πουν

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2012
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση :

    Από που περνάτε την αλυσίδα στα μηχανάκια σας ;

    π.χ. στο hornet ποια θα ήταν η πιο κατάλληλη θέση ;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	honda_cb600f_hornet__2007_for_sale._4570015426.jpg 
Προβολές:	255 
Μέγεθος:	59,8 KB 
ID:	369014
    πλαισιο και μονο πλαισιο..

  12. #12
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johny7 Προβολή μηνύματος
    πλαισιο και μονο πλαισιο..
    δηλαδή ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2012
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    δηλαδή ;
    προσαρμοζεις μηκος αλυσιδας και θεση με μοναδικο σκοπο να δεσεις τη μηχανη απο καποιο μερος του σκελετου και η αλυσιδα να ειναι τεντωμενη ..που σημαινει φυσικα οτι πρεπει η μηχανη οτι πρεπει να ειναι οσο πιο κοντα στο σημειο που τη δενεις..ωστε αν κουνηθει η μηχανη να μην χαλαρωσει η αλυσιδα και να ακουμπησει κατω..επισης σκεφτηκα να περναω την αλυσιδα δυο φορες απο το σκελετο και το λουκετο κολλητα στο σκελετο ,ωστε να ειναι δυσκολο να το παραβιασουν..διοτι αμα προσπαθησουν να το φερουν πιο κατω η αλυσιδα θα χυπησει το συναγερμο..αμα ολα αυτα συνδυαστουν με ενα συναγερμο με περιμετρικο και ολα κατω απο μια κουκουλα νομιζω πως η δουλεια θα ειναι δυσκολη..θα ανεβασω αυριο φωτο να το δεις και να ακουσω γνωμες..

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johny7 Προβολή μηνύματος
    λοιπον ειναι ατσαλι grade 80..
    είναι πολυ δυνατο ατσαλι. κοβετε αρκετα δυσκολα αλλα εχει σημασια το παχος αλλα και το σχημα. Τιμή? Αν θες να παρεις μια αλυσιδα που δεν μασαει απο κοφτες (ο τροχος κοβει τα παντα) κοιτα security maxx η pewag. Πανακριβες και δυσκολο να τις βρεις.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2012
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    είναι πολυ δυνατο ατσαλι. κοβετε αρκετα δυσκολα αλλα εχει σημασια το παχος αλλα και το σχημα. Τιμή? Αν θες να παρεις μια αλυσιδα που δεν μασαει απο κοφτες (ο τροχος κοβει τα παντα) κοιτα security maxx η pewag. Πανακριβες και δυσκολο να τις βρεις.
    13mm..σχημα δεν ειναι καλο δυστηχως..αυγοειδες ο κρικος,στρογγυλο σαν διατομη και κενο στη μεση..
    το μονο καλο ειναι πως κανει ευκολα θορυβο απο οτι παρατηρησα..για αυτο και δε βαζω καλλυμα..
    ενας φιλος αλουμινας που την ειδε μου ειπε δε κοβεται επειδη και οι κοφτες αυτοι εχουν ατσαλενιες λεπιδες δε μπορουν να κοψουν το ατσαλι..το ατσαλι δεν κοβει ατσαλι..
    15 ευρω το μετρο εχει..εχει βεβαια δυο ποιοτητες..τη κορεατικη που πηρα εγω και την αμερικανικη που ειναι πιστοποιημενη αλλα αρκετα πιο ακριβη..και μου ειπαν οτι δεν εχει καμια τρελη διαφορα και πιο πολυ ειναι για δουλειες που θελουν υλικα με πιστοποιηση κατι τετοιο..
    και ενα καλο λουκετο Hugo με πηρο και κλειδι με μπιλιτσες οχι κλασσικο 50ευρω..και αυτο ατσαλενιο..ο φιλος μου ο αλουμινας το πηρε και μου ειπε επισης οτι αυτα για να τα κοψει θελει ενα δισκακι στο τροχο..ο πηρος ειναι ισα ισα για να μπουν δυο κρικοι..
    το αλλο καλο ειναι πως κουβαλιεται μαζι σε ανεκτο επιπεδο σε μια τσαντα..
    τι να πω για τα 75 ευρω που εδωσα συνολο που εχω νιωθω οτι κατι εκανα..
    φυσικα η αλυσιδα τεντομενη και οχι πατωμα..δλδ πειραζοντας τη η αυτη η το λουκετο φλερταρεις με το συναγερμο..
    ε του π****η δηλαδη!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. επιλογη κρανους και μπουφαν
    από xaris8 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2016, 19:09
  2. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2012, 23:07
  3. Βοήθεια για επιλογή μπουφάν και γαντιών
    από sakis_the_fraud στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2009, 00:37
  4. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2006, 14:18
  5. Επιλογή αλυσίδας
    από furious στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2005, 19:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF