Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: σφιγκτίρες σωλήνα σε τσιμούχες αναρτήσεων

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2016
    Μηνύματα
    23

    σφιγκτίρες σωλήνα σε τσιμούχες αναρτήσεων

    χαίρεται. θα ήθελα την άποψη οποιοηδήποτε στο εξής ζήτημα .
    υπάρχει ενδεχόμενο να αγοράσω τρίτο χέρι Daytona splinter tou 15 .πάω το κάνω μια γύρα και παρατήρησα τα εξής :
    -1δεν είχε ένα φλας .το πάει συνεργείο.θεμα ο διακόπτης.ο πωλητής προσφέρθηκε να το φτιάξει ένα συνεργείο και να τα βάλει από την τσέπη του .
    -2το τιμόνι στρίβει σχετικά δύσκολα σαν να έχει κάπου τριβές τόσο αριστερά όσο και δεξιά
    -3αν είναι σταματημένο και πατήσω μπροστινό φρένο και βάλω το βάρος μου μπροστά είναι σαν να έχει ένα μικρό κενό ισα ισα (εδώ ρωτάω αν είναι από τη μάνα του έτσι γτ και σε ενός φίλου μου splinter 125 κάνει το ίδιο και ο μάστορας του χε πει να κάνει ,αλλαγή το ρουλεμαν του τιμονιού)
    -4 τα λαστιχα εργοστασιακα φαγομένα
    -5όταν το είδα πάλι το παπί παρατήρησα πως στο μποστινό πιρούνι λίγο ποιο κάτω από τις τσιμούχες υπήρχαν σφιγκτίρες σωλήνα. που να χρησιμεύουν αυτά;

    μπορεί να περάσει κτεό όπως είναι αν χρειαστεί ;τι θέματα με βάση τα παραπάνω μπορεί να βγουν στο δρόμο;
    ο πωλητής το δίνει αρχικά 50 € κάτω από τα λεφτά που το πήρε. ότι χρειάζεται να βάλει σε επισκευές από τη τσέπη του δίνει μαξ 50.τα παραπάνω ζητήματα δεν τα παρατήρησε όταν το αγόρασε γιατί δεν ασχολήθηκε (από όσο συζήτησα μαζί του φάνηκε ειλικρινής χαρακτηριστικά μου πε 1 χρονού είναι το παπί τι θέμα να χε)

    με εξαίρεση το φλάς που είναι απαραίτητο. Πόσο απαγορευτικά πιστεύετε πως είναι τα υπόλοιπα για να το αγοράσω; πόσο νομίζετε ότι θα κόστιζαν οι επισκευές
    αν υπάρχει κάποιο σχετικό threat παρακαλώ ποσταρετε το

  2. #2
    1. Χωρίς λειτουργικά φλας δεν περνάει κτέο (αν είναι σωστοί)
    2. Μάλλον (σίγουρα δηλαδή) είναι διαλυμένα τα ρουλεμάν του τιμονιού. Σαν ανταλλακτικά είναι περί τα 20 ευρώ καλής ποιότητας (πχ SKF) μπορεί και φτηνότερα (τα παπιά φοράνε μικρότερα νούμερα από τις μοτοσικλέτες). Περαστικά δεν ξέρω τι θα σου ζητήσει ο μάστορας. Κανονικά, επίσης δεν περνάει ΚΤΕΟ, αλλά είπαμε.
    3. Για αυτό που λες πιθανώς να φταίνε επίσης τα ρουλεμάν του λαιμού.
    4. Θα περάσεις ΚΤΕΟ με παρατήρηση για επανέλεγχο που στοιχίζει περί τα 3 ευρώ.
    5. Δεν έχω ιδέα...


    Το 2 μπορεί απλά να σου "κλειδώσει" το τιμόνι. Εμένα πχ "κλείδωνε" στην ευθεία (ήταν σκουριασμένα/διαλυμένα τα ρουλεμάν) και ήθελε δύναμη να "ξεκλειδώσει". Τυχερό μάλλον που δεν έπαθα τίποτα. Για τα λάστιχα τι να σου πω, ότι στο πρώτο νερό μπορεί να τσακιστείς; Αυτό είναι αυτονόητο. Και αυτό με τα σφιχτηράκια πάλι... Μήπως ειναι αυτοσχέδια "στοπ" για να μην βουτάει πολύ το μπροστινό στα φρένα, σημάδι ότι ΚΑΙ αυτό θέλει σέρβις; όπως το περιγράφεις πάντως, είναι χρέπι και με ένα 50ρικο δεν έρχεται. Και αν είναι αυτά παραμελημένα, πόσο μάλλον άλλα... Μήπως να το σκεφτείς καλύτερα; Ή να σκεφτείς το αν έχεις λεφτά για κάποιο σοβαρό μάζεμα, αν δεν έχεις, δεν είναι καλά τα νέα.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2016
    Μηνύματα
    23
    αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση .να ρωτήσω και κάτι ακόμα είναι σωστή η κατηγορία που επέλεξα να δημοσιεύσω το θέμα;
    1 χωρίς φλας οδηγώ μια βεσπα στο χωριό μου.να κάνω σήματα Αθήνα κομμάτι δύσκολο .http://www.3dartistonline.com/users/...a_v01_2500.jpg (αλλά σε κόκκινο)
    2 εντάξει παλεύετε και στην οδήγηση απλά δε ξέρω αν παίζει λόγο αυτού να βγάλει και πουθενά αλλού ζημιά .αν δεν είχα δηλαδή και ένα φίλο με ίδιο μοντέλο δεν θα μπορούσα να συγκρίνω το πως στρίβει το τιμόνι . μπορεί να θέλουν είτε ρύθμισα είτε απλά γράσο
    3 για τα ίδια ρουλεμάν με το 2 μιλάμε ε? τώρα που ξαναμίλησα με το φίλο που μου πε να το προσέξω δεν έχει τελικά θέμα
    4 το πίσω λάστιχο συγκεκριμένα το είδα φαγωμένο(χωρίς τις γραμμές που χε το μπροστινό και επίπεδο). πόσο να υπολογίζω αν όντως χρειάζεται αλλαγή κάνα 20-25€
    5 δεν είναι το συγκεκριμένο μηχανάκι αλλά παρόμοιο Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	50-xartia-125-kinitiras_1393_2.jpg 
Προβολές:	310 
Μέγεθος:	100,4 KB 
ID:	368968 εκεί που είναι η κορφή του βέλους σε αυτό το γκρίζο κενό είδα το σφιγκτήρα .επίσης είδα λίγο φαγωμένη τη πάνω τσιμούχα (αυτό το μαύρο στη ένωση αν είναι αυτή σαν εξάρτημα) .ένας μάστορας μου πε ότι παίζει να χάνει λάδια η ανάρτηση και για αυτό το βάλανε σαν προσωρινή λύση και αν μπορώ να κόψω κάτι στα χρήματα που το δίνει .πόσο προσωρινή δε ξέρω πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο .

    κοίτα ο τύπος που το πούλησε στον πωλητή μου έκανε αυτή τη παρέμβαση στο 5.
    το μηχανάκι daytona splinter15 με 13000 km το δίνει σε μένα αρχικά 850 μετά κλείσαμε στα 800, τα φράγκα μετά τη μεταβίβαση, με παγκαζιερα givi και κράνος που δε θυμάμαι μοντέλο . σε μηχανικές και ηλεκτρικές βλάβες από τη τσέπη του υπολογίζω να θέλει να βάλει μαξ 50 €.βλάβες όμως που ο ίδιος δεν είχε προσέξει στην οδήγηση του (ναι εκεί που κινείται δεν χρησιμοποιούσε φλας ) αν τώρα μου πεί το συνεργείο 100€ για όλα που δε νομίζω και δεν έχει διαθέσει να τα βάλει(γιατί του χε πει κάποιος χωρίς να δει το μηχανάκι να το δώσει 700€) ή δεν κόψει τίποτα ε το συζητάω αν το παίρνω και πόσο .
    αυτά με το κτέο τα λέω όχι τόσο μη με γράψουνε όσο το να τηρώ κάποιους κανόνες μην έχω θέμα στην οδήγηση.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2016
    Μηνύματα
    23
    έτσι ήταν ο σφιγκήρας http://www.alebox.gr/image/cache/cat...mp-800x800.jpg

  5. #5
    Το πιθανότερο πως κάτι άλλο στηρίζει. Μήπως είναι σπασμένες οι βάσεις του φτερού και έχουν βάλει τον σφιγκτήρα για αυτό τον λόγο;

    Μπροστινά πάντως δεν "σφίγγουν" έτσι. Αν είναι φθαρμένες οι ξύστρες (τα μαύρα που βλέπεις) δεν είναι τραγικά τα πράγματα για την ανάρτηση, τα μαύρα κάτω από τις ξύστες (που δεν τα βλέπεις) είναι που κρατάνε το λάδι μέσα στην ανάρτηση. Τα καλάμια έχουν λεκέδες λαδιού επάνω; Βλέπεις να έχει στάξει στην μπότα; Αν όχι δύο τα τινά: έχουν στεγνώσει τα καλάμια ή δεν έχουν χαλάσει ακόμα οι τσιμούχες. Το δεύτερο όπως καταλαβαίνεις είναι το ευνοϊκό σενάριο. Αλυσίδα, φρένα, είναι σε καλή κατάσταση;

    Ναι τα λάστιχα κάπου εκεί στοιχίζουν για παπιά.

    Σε συνεργείο παίζει να το πας να το δουν; Γιατί ότι και να λέμε εμείς τώρα... 100 ευρώ πάντως αν θέλεις ρουλεμάν, λάστιχα και ένα σέρβις μπροστινά, μόνο αν τα κάνεις μόνος σου βγαίνει ο λογαριασμός.

    Για εμένα το ζήτημα είναι, αν είναι παραμελημένο, τι σου λέει ότι πχ άλλαζαν λάδια στον κινητήρα;

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2016
    Μηνύματα
    23
    Αλυσίδα, φρένα,ναι είναι σε καλή κατάσταση. τα σερβις του τα χε κάνει κομπλε.δεν το λές παραμελημένο ίσα ίσα ,απλά ο νυν ιδιοκτήτης παίζει πρώτη φορά να το παίρνει με βάση τα χαρτιά που μου έδειξε σε συνεργείο.το πήρα μια μικρή βόλτα το πήγαμε και μαζί μια φορά όλα κομπλε με εξαίρεση το στρίψιμο που και πάλι αν δεν ήξερα πως το χει ο άλλος ο φίλος το δικότου daytona δεν θα καταλάβαινα διαφορά .τώρα σε συνεργείο το χουν κοιτάξει, ίσως να ζητήσω και μια δευτερη γνώμη σε άλλο συνεργείο.

    Τα καλάμια έχουν λεκέδες λαδιού επάνω; δεν πρόσεξα αλλά δε νομίζω
    Βλέπεις να έχει στάξει στην μπότα; όχι καθαρό νομίζω πως μου φάνηκε
    θα του πω αν γίνεται να μου στείλει φωτό το πιρούνι και από τις 2 πλευρές

    παρεμπιπτόντως το γατί κοιτάει σα σκοταδόψιχος μπλιακμεταλιας που του φεραν λάθος μπύρα

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Εχουν βάλει τον σφιγκτήρα γιατι είναι σπασμένες οι βάσεις του φτερού προφανως.
    Ετσι οπως το καταλαβαινω θες 80€ για λαστιχα και κανα 50αρικο για ρουλεμαν, συν ενα νεο φτερο....30€΄
    Συνολο 160+μεταβιβαστικά

    1300 νομιζω εχει καινουργιο...

    ποσο το παιρνεις εσυ τωρα;
    Τελευταία τροποποίηση από GFawkes; 29/09/2016 στις 11:43.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2016
    Μηνύματα
    23
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αριστερα.jpg 
Προβολές:	255 
Μέγεθος:	94,5 KB 
ID:	369008Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	μπος2.jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	87,7 KB 
ID:	369009Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	μπροσατα.jpg 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	92,8 KB 
ID:	369010 το μηχανάκι daytona splinter15 με 13000 km το κλείσαμε 800 με παγκαζιερα και κρανος. τα έξοδα επισκευών δικά του .αλλά αντε νομίζω να βάλει το πολύ 50 €

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2016
    Μηνύματα
    23
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	πισο.jpg 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	90,3 KB 
ID:	369011

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2016
    Μηνύματα
    23
    τελικα έχετε δίκιο το φτερό συγκρατεί ο σφιγκτήρας.τα καλάμια κομπλε .ένας μάστορας σε συνεργείο το κανε μια γύρα και είπε πως ούτε το τιμόνι δεν έχει ιδιαίτερο θέμα .μένει μόνο το φλας ευχαριστώ για την βοηθεια σας

  11. #11
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    δεν έχει θέμα το φτερό του, έτσι μπαίνει γιατι δεν είναι το δικό του. Το sprider πέρνει φτερό που βιδώνεται πάνω στο Τ του τιμονιού αλλά επειδή είναι αντίγραφο από modenas dinamik πολλοί του βάζουν φτερό από modenas που όμως οι μπότες από τα καλάμια δεν έχουν τις ανάλογες υποδοχές για το φτερό. Έχω κάνει το ίδιο ακριβώς, ίσως με λίγο καλήτερο αποτέλεσμα.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2016
    Μηνύματα
    23
    φίλε nikosmec άλλαξε το φτερό αν το χεις ακόμα .πήγαινε σε κανονικό φτερό αυτό είναι πάρα πολύ επικίνδυνο , μου λάσκαρε και έσπασε βρίσκοντας σε λάστιχο και καλάμια.ευτυχώς που το παθα μόνος και χωρίς κίνηση. το μηχανάκι απλά σταμάτησε

  13. #13
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konos93 Προβολή μηνύματος
    φίλε nikosmec άλλαξε το φτερό αν το χεις ακόμα .πήγαινε σε κανονικό φτερό αυτό είναι πάρα πολύ επικίνδυνο , μου λάσκαρε και έσπασε βρίσκοντας σε λάστιχο και καλάμια.ευτυχώς που το παθα μόνος και χωρίς κίνηση. το μηχανάκι απλά σταμάτησε
    εντάξει κομπλέ είσαι εγώ όταν το έπαθα έπεσα κιόλας γιατί μπλόκαρε ο εμπρός τροχός.....
    .
    .
    .
    και γαμώ απαντάω δυο χρόνια μετά...

Παρόμοια θέματα

  1. Ρυθμιση αναρτησεων σε ΚΤΜ EXC 450 '03?
    από urban στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2008, 10:07
  2. Ρυθμιση αναρτησεων σε RΜ125 για enduro?
    από zoropatra στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2008, 17:37
  3. Ερωτηση περι αναρτησεων σε σκουτερακι
    από Rezeguet στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2005, 13:21
  4. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 14:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF