Σελίδα 11 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 237

Θέμα: SR build by niKorobel

  1. #151
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαι και ειδικός,αλλά εμένα μ'αρέσει.
    Αντε να το δούμε και ολόκληρο


    αυτό περιμένω κι εγώ. κι εμείς εξάλλου δεν είμαστε ειδικοί , εκμεταλλευόμενος το ότι πιάνουν τα χέρια του πατέρα μου χαζοξεκίνησε ουσιαστικά για βάψιμο μόνο και αλλαγή τιμονιού και φτάσαμε να αλλαχτούν πάαααρα πολλά.

  2. #152
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Ωραίο φαίνεται να βγαίνει. Περιμένω να δω πως θα δέσει το ντεποζιτο με το υπόλοιπο σύνολο. Φαντάζομαι το άσπρο θα ταιριάζει με το χρώμα του κινητήρα. Για το κόκκινο θα έχεις και κάπου αλλού κόκκινες λεπτομέρειες; πάντως όσο φαίνεται από τις φωτογραφίες ωραία απόχρωση πρέπει να είναι το χρώμα. Για τις βίδες, όντως οι μαύρες ταιριάζουν πολύ καλύτερα μόνο που νομίζω πως θα σκουριασουν εύκολα για αυτό πρότεινα γαλβανιζε. Τις έχεις περάσει με κάποιο βερνικι;

  3. #153
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosmec Προβολή μηνύματος
    Ωραίο φαίνεται να βγαίνει. Περιμένω να δω πως θα δέσει το ντεποζιτο με το υπόλοιπο σύνολο. Φαντάζομαι το άσπρο θα ταιριάζει με το χρώμα του κινητήρα. Για το κόκκινο θα έχεις και κάπου αλλού κόκκινες λεπτομέρειες; πάντως όσο φαίνεται από τις φωτογραφίες ωραία απόχρωση πρέπει να είναι το χρώμα. Για τις βίδες, όντως οι μαύρες ταιριάζουν πολύ καλύτερα μόνο που νομίζω πως θα σκουριασουν εύκολα για αυτό πρότεινα γαλβανιζε. Τις έχεις περάσει με κάποιο βερνικι;
    οχι δεν έχουν περαστει καποιο βερνικι δεν το ειχ σκεφτει θ το κανω.
    το ασπρο-μπεζ ειναι και στα φτερα μπροστα ποσω και στα πλαινα καπακια. κοκκινο fiat monza ωραια αποχρωση εχει μου αρεσε. δεν εχει μπει καπου αλλου. μονο με αυτοκολλητα αν παιξω. σκεφτομαι να βαλω ενα κολλαζ αυτοκολλητο στο προστατευτικο της αλυσιδας που να εχει κοκκινο. ισως ντυσω και καποιες ντιζες με κοκκινο. περιμενω να δω πως θα δειξει συνολικα για να τα κανω αυτα ομως

  4. #154
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.095
    Εμένα το μπλε χρωματάκι που είχε μου άρεσε πολύ, και σε κάποια σημεία θα άφηνα να φαίνεται περισσότερο νίκελ (ζάντες, τιμόνι και ίσως κάποιες βάσεις). Βέβαια είναι όλα θέμα γούστου.

  5. #155
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από niKorobel Προβολή μηνύματος
    οχι δεν έχουν περαστει καποιο βερνικι δεν το ειχ σκεφτει θ το κανω.
    το ασπρο-μπεζ ειναι και στα φτερα μπροστα ποσω και στα πλαινα καπακια. κοκκινο fiat monza ωραια αποχρωση εχει μου αρεσε. δεν εχει μπει καπου αλλου. μονο με αυτοκολλητα αν παιξω. σκεφτομαι να βαλω ενα κολλαζ αυτοκολλητο στο προστατευτικο της αλυσιδας που να εχει κοκκινο. ισως ντυσω και καποιες ντιζες με κοκκινο. περιμενω να δω πως θα δειξει συνολικα για να τα κανω αυτα ομως
    Αν δεν βρεις ντιζες κόκκινες μπορείς να τις ντυσεις με θερμοσυστελομενο μακαρόνι. Μήπως τα πλαϊνά καπάκια να τα εβαφες μαύρα για να μειωθεί οπτικά ο όγκος τους; μιας και ήδη το ανοιχτό χρώμα του κινητήρα έχει αρκετό όγκο και με τα φτερά θα κυριαρχεί το λευκό έναντι του μαύρου.

  6. #156
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosmec Προβολή μηνύματος
    Αν δεν βρεις ντιζες κόκκινες μπορείς να τις ντυσεις με θερμοσυστελομενο μακαρόνι. Μήπως τα πλαϊνά καπάκια να τα εβαφες μαύρα για να μειωθεί οπτικά ο όγκος τους; μιας και ήδη το ανοιχτό χρώμα του κινητήρα έχει αρκετό όγκο και με τα φτερά θα κυριαρχεί το λευκό έναντι του μαύρου.
    τα πλαινα θα τα βαλω πανω οπως ειναι να δω πως θα δειξουν αρχικα. δεν ειναι δυσκολο να βαφτουν παλι μιας και ειναι ξεχωριστι κομματι. το σκεφτηκα κι εγω για μαυρα αλλα θα μαυρισει πολυ διπλα. θα τα δω γτ δεν μπορω να το φανταστω πως θα δειξει.
    ή θερμοσυστελώμενα ή μπορεί να πάρω κανενα πλατύ κορδόνι κόκκινο να τυλίξω κάποιες αλλά όλα αυτά είναι τελικές λεπτομέριες. θα ανεβάσω φωτός μόλισ προχωρήσει απο δευτέρα πάλι

  7. #157
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    καλησπέρα παίδες.
    το μοτό δέθηκε , και έγιναν κάποιες μετατροπές στα ηλεκτρικά. θα ανεβάζω φωτό σύντομα

    ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ

    άλλαξα κοντέρ με εσωτερικά led ενδείξεις για φλας , μεγάλη σκάλα και νεκρά.

    1) ίσως δεν έχω κάνει σωστές συνδεσμολογίες αλλά έχω θέμα με τις led ενδείξεις μιας και τα φώτα μου είναι πυρακτώσεως ?

    να εξηγηθώ αυτά που ΔΕΝ μου δουλεύουν ή δεν έχω βρεί εγώ πως δουλεύουν είναι τα led φλας και οι led ενδείξεις του κοντέρ.

    - δουλεύουν κανονικά μικρή μεσσάια μεγάλη σκάλα μπροστά , στοπ και πορείας πίσω και φωτισμός κοντερ led λειτουργεί.

    έχω αλλάξει φλασέρ με άλλο για led αν και αυτό που πήρα είχε 2 επαφές αλλά αυτό που φόραγε από μαμα είχε 3 !

    ΟΚ να δεχτώ πως φλας κάτι χαζό έχω κάνει και σε συνδυασμό με φλασερ δεν ανάβουν

    ΑΛΛΑ οι ενδείξεις στο κοντερ που είναι led έχω θέμα που είναι πυρακτώσεως τα άλλα ή και εκεί εγώ έχω κάνει τη πατάτα ?????? θα έπρεπε να ανάβουν παρόλο που είναι led??

    αν κάποιος γνωρίζει θα βοηθούσε ... συγκεκριμένα όμως παιδιά μή ξεφύγουμε του στύλ ηλεκτρικά δεν αγγίζουμε και άλλα γενικά.

    ευχαριστώ φιλικά πάντα Νίκος

  8. #158
    δεν τα καταλαβενω τα πλαινα καπακια...

    δεν υπαρχει λογος να κανετε πειραματα για να βγει κατι καστομ απλα δειτε λιγο στο παρελθον και σε μερικα αλλα καλα νεα μηχανακια για να παρετε ιδεες... οι λεπτομεριες σε ενα μηχανακι μπορουνε απο καλο να το κανουν καρναβαλι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yamaha-sr400-usa-5.jpg 
Προβολές:	331 
Μέγεθος:	83,3 KB 
ID:	375149


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yamaha-sr500-custom.jpg 
Προβολές:	330 
Μέγεθος:	38,6 KB 
ID:	375150
    ORGIA!!!!!

  9. #159
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astroman76 Προβολή μηνύματος
    δεν τα καταλαβενω τα πλαινα καπακια...

    δεν υπαρχει λογος να κανετε πειραματα για να βγει κατι καστομ απλα δειτε λιγο στο παρελθον και σε μερικα αλλα καλα νεα μηχανακια για να παρετε ιδεες... οι λεπτομεριες σε ενα μηχανακι μπορουνε απο καλο να το κανουν καρναβαλι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yamaha-sr400-usa-5.jpg 
Προβολές:	331 
Μέγεθος:	83,3 KB 
ID:	375149


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yamaha-sr500-custom.jpg 
Προβολές:	330 
Μέγεθος:	38,6 KB 
ID:	375150
    δεν είναι ότι σονι και καλα θέλω να το κάνω custom.
    το θεμα είναι πως το κουτί κάτω απο τη σέλα φτιάχτηκε για να έχω χώρο για μικροπράγματα όπως κλειδαριά αδιάβροχο κτλ αφού δεν θα βάλω μπαγκαζιέρα εννοείτε στη μηχανή. και αφού κατασκευάστηκε νέο κουτί έπρεπε να φτιαχτούν και νέα πλαινα. επαναλαμβάνω πώς δεν έχω τα μέσα για να γίνουν όλες οι κατασκευές και πώς ουσιαστικά υποχρεώνομαι απο εδώ και απο εκεί. έγινε ότι καύτερο μπορούσε να γίνει με τα μέσα που διαθέταμε. απο εκεί και πέρα συμφωνώ πώς δεν πετυχαίνουν όλες οι κατασκευές και μερικές φορές αλλιώς το φαντάζεσαι και αλλιώς δείχνει ιδίως όταν το φτιάχνεις για 1η φορά και είσαι καθαρα ερασιτέχνης όπως εμείς. Μπορεί να απάιτηχε λοιπόν η συγκεκριμένη κατασκευή. Η αλήθεια είναι πώς βαμένο ανοιχτόχρωμο δεν φαίνεται ωραίο. θα γίνει νέα βαφή ή στο χρώμα του κινητήρα (γκρί) ή μαύρο όπως το πλαίσιο για να μήν κάνει μπαμ.

    Φιλικά πάντα Νίκος

  10. #160
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    Μερικά σημεία από τη μηχανή
    νέα φλάς led και πίσω stop led και καθρέφτες με ενσωματωμένα φλας led.
    επίσης φαίνεται τα νέα αμορτισέρ yss 33cm που μπήκαν.
    μαρσπίδες κράτησα τουσ μαμα γιατί πήρα κάτι άλλους και δεν με ενθουσίασαν (μου φάνηκαν ψιλομούφα)
    εδώ φαίνεται και το τελικό αποτέλεσμα της εξάτμισης με δέσιμο και τελικό
    οι νέες ρόδες με νέες ακτίνες
    το στάντ της πινακίδας από αλουμίνιο για να μειώσω λίγο το βάρος στο φτερό πίσω

    επίσης κάποια αυτοκόλλητα βινυλίου που μπήκαν σε ντεπόζιτο και στο προστατευτικό της αλυσίδας.
    εδώ δεν φαίνεται αλλά ανάμεσα σε πίσω φτερό και μεταλικού κουτιού κάτω από σέλα μπήκε χοντρό λάστιχο σαν λασπωτήρας για να μην έσω λάσπες
    και νερά σε ηλεκτρικά στο κάτω μέρος της σέλας (θα βγάλω νέα φωτό για αυτό)

    επίσης κατασκευάστηκε βάση και μπήκε ένα νέο κοντέρ μικρότερο με ενσωματωμένα led λαμπάκια για Ν , φλας και μεγάλη σκάλα
    επίσης άνοιξα το μπροστινό φανάρι και έβαλα Led Angel Eye Halo Ring , και το ξαναεκλεισα. θα ανάβει με τον διακόπτη για να φαινομαι τη μερα. Αυτά και έπεται συνέχεια
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20161204_234306.jpg‎   20161204_234051.jpg‎   20161204_233623.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από niKorobel; 08/12/2016 στις 01:30.

  11. #161
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    το ντεπόζιτο μπηκαν τα αυτοκόλλητα και άλλα σημεία
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20161204_233243.jpg‎   20161204_233457.jpg‎   20161201_211641.jpg‎  

  12. #162
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από niKorobel Προβολή μηνύματος
    το ντεπόζιτο μπηκαν τα αυτοκόλλητα και άλλα σημεία
    Πολυ ωραιο φαινεται.

    Παρατηρηση: Στο τεποζιτο γραφει "build by"; Δε θα επρεπε να ειναι built;

  13. #163
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πολυ ωραιο φαινεται.

    Παρατηρηση: Στο τεποζιτο γραφει "build by"; Δε θα επρεπε να ειναι built;
    το εχω δει σε διαφορα project γραμμενο και με τουσ 2 τρόπους , έβαλα build τελικά

  14. #164
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από niKorobel Προβολή μηνύματος
    το εχω δει σε διαφορα project γραμμενο και με τουσ 2 τρόπους , έβαλα build τελικά
    Εσυ το έβαλες αλλά είναι ένα λάθος που θα μοστράρεις συνέχεια. Αν δεν σε ενοχλεί εσένα βέβαια δεν τρέχει τιποτα.
    Eίναι σαν να λέει 'Φτιάχνω από τον Nikorobel' και όχι 'Φτιαγμένο απο τον Nikorobel'.
    Δεν είδα να έβαλες φωτό όλο το μηχανακι με τις τελευταίες προσθήκες, αλλά αυτά τα led φλας στους καθρέφτες σε τετοιο μηχανάκι εμένα δεν μου κάθονται καλά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #165
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Και τα δύο ισχύουν παιδιά μην αγχώνεστε!!! Oi ''ξένοι" το project γενικά το ονομάζουν και build χωρίς να σημα'ινει το ρήμα build.Δηλ. Το build by ταδε μεταφράζεται ως project από τον τάδε ενώ το built by τάδε ως κατασκευάστηκε από το τάδε. Για αυτό το βλέπουμε και με τους 2 τρόπους και δεν υπάρχει σωστό και λάθος σημαίνουν διαφορετικά πράγματα.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

Παρόμοια θέματα

  1. YAMAHA SR 250 CLASSIC by lspiros....
    από lspiros στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 205
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2014, 21:42
  2. Αθήνα - Θεσσαλονίκη by night
    από mbouclas στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2004, 12:26
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 14:42
  4. moto trips foto album by mm
    από monstermind στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2004, 10:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF