Σελίδα 5 από 16 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 237

Θέμα: SR build by niKorobel

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    κρατα την παλια εισαγωγη και επισκευασε τη οπου χρειαζεται με παρπριζοκολλα
    σασμαν δεν θα δεις απο το αριστερο καπακι..........ουτε απο το δεξι
    στο δεξι περναει η παροχη λαδιου προς την κεφαλη οποτε αν το βγαλεις προσεχε το σχετικο ορινγκ
    αν δεν εχεις λογο μην το πειραζεις γιατι εχει καμμια 15αρια βιδες και μετα στεγανοποιει δυσκολα
    με την εισαγωγή μάλλον κάτι τέτοιο θα γίνει γιατί 35 δεν τα δίνω .. εκτός αν βρεθεί μέχρι τότε καμία φτηνή
    όσο για το άνοιγμα σήμερα κοιτούσα βιντεάκια και το manual αρκετή ώρα και η αλήθεια είναι πώς θα ήθελα να το ανοίξω όλο.
    τελιώνω Μηχανολόγος Μηχανικός και με τρώει η περιέργεια μιας και δεν έχω ανοίξει πάλι μοτέρ ... θα δείξει αν θα το τολμήσω

    παρήγγειλα και το σετάκι για το καρμπυλατέρ , αύριο θα πάρω και σπρέι καθαρισμού οπότε έχουν πάρει όλα το δρόμο τους

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.515
    καταλαβαινω οτι γουσταρεις αλλα ειδικα στα παλια οτι δουλευει δεν το πειραζουμε
    πηγαινε παρε ενα παλιο ιδιο σπασμενο μοτερ και κατσε ανοιξε το με το manual να το μαθεις
    .............και θα σου μεινουν και ανταλλακτικα

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    ξέρω ρωτάω συνέχεια απλά είμαι σε φάση που θέλω να μάθω και είμαι ενθουσιασμένος γενικά

    έχω γράψει και εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150919

    από θέμα μπαταρίας καμία γνώμη γιατί θα αλλαχτεί και αυτή σίγουρα

  4. #64
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από niKorobel Προβολή μηνύματος
    με την εισαγωγή μάλλον κάτι τέτοιο θα γίνει γιατί 35 δεν τα δίνω .. εκτός αν βρεθεί μέχρι τότε καμία φτηνή
    όσο για το άνοιγμα σήμερα κοιτούσα βιντεάκια και το manual αρκετή ώρα και η αλήθεια είναι πώς θα ήθελα να το ανοίξω όλο.
    τελιώνω Μηχανολόγος Μηχανικός και με τρώει η περιέργεια μιας και δεν έχω ανοίξει πάλι μοτέρ ... θα δείξει αν θα το τολμήσω

    παρήγγειλα και το σετάκι για το καρμπυλατέρ , αύριο θα πάρω και σπρέι καθαρισμού οπότε έχουν πάρει όλα το δρόμο τους
    το οτι σπουαδαζεις μηχανολογος με τα λαδια δεν εχει και πολυ σχεση. στο λεει καποιος αποφοιτος που ασχολειται με την μουτζουρα..

    με το μηχανακι τωρα καποια στιγμη θα μαθεις οτι το φτηνο βγαινει ακριβο. η μαμα εισαγωγη εκανε πολλα χρονια να γινει ερημος αριζονα.. πιστευεις εσυ οτι οποιαδηποτε φτηνιαρικη λυση θα ειναι το ιδιο? η το κινεζικο φτερο απο σε50 θα ειναι το ιδιο με καποιο ρεταλι απο cm που θα πληρωσεις? τσουκ και παλι.. γενικα μακρια απο κινεζιες. ξερω οτι οι καιροι ειναι δυσκολοι αλλα και το να διπλοπληρωνεις δυσκολο ειναι... γενικα προτιμησε να χρησιμοποιησεις μεταχειρισμενα κομματια απο γιαπωνεζικα παλια μηχανακια.

  5. #65
    Νέο μέλος Το avatar του/της white
    Εγγραφή
    11/01/2013
    Μηνύματα
    21
    Έχεις pm αλλά και από εδώ απαντάω σε όσα βλέπω.
    Το μοτέρ είναι από xt250 αλλά τα xt250 δεν είναι όλα ίδια. Επίσης το παλιότερο το sr δεν έχει ακριβώς ίδιο μοτέρ με τα classic όπως το δικό σου. Μικροδιαφορές σε τσιμουχάκια κλπ βρήκα όταν έφτιαχνα το μοτέρ μου.
    Τα αμορτισέρ που φοράω εγώ είναι πιο ψηλά από αυτά που φορούσε. Μέγιστο πας στα 33cm. Αν θέλεις να το κάνεις όπως οι φωτό που σήκωσες θέλει ανέβασμα το μηχανάκι πίσω και κατέβασμα μπροστά. Εγώ ανέβασα πίσω από αναρτήσεις και λάστιχο και κατέβασα μπροστά από πλάκες.
    Στα μηχανάκια που δείχνεις το υποπλαίσιο είναι κομμένο και ραμένο.
    Στο καπάκι αριστερά έχεις μία φλάτζα για σκόνες κλπ.
    Στο καπάκι δεξιά βλέπεις από πίσω προς τα μπροστά, μηχανισμό μανιβέλας, δίσκους συμπλέκτη, γρανάζια μετάδοσης και την εισαγωγή για να περνάει το λάδι από το φίλτρο του. O-ring έχεις στο φίλτρο λαδιού που βγαίνει από το μικρό καπάκι πάνω δεξιά όπως το κοιτάς με 3-4 βίδες. Σύνολο αν θυμάμαι καλά είναι 17 βίδες με τις 2 να είναι πιο μακρυές. Σε αυτό το καπάκι χρειάζεσαι σίγουρα φλάτζα και ίσως και φλατζόκολλα.
    Για ό,τι θέλεις πες μου να σου πω από που ψώνισα τα δικά μου.
    Τα περισσότερα τσιμουχάκια τα πήρα από αντιπρόσωπο yamaha μέσα σε μία εβδομάδα πάντως.
    It's nice to be important, but it's more important to be nice.
    http://panosbwhite.wix.com/05

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    το οτι σπουαδαζεις μηχανολογος με τα λαδια δεν εχει και πολυ σχεση. στο λεει καποιος αποφοιτος που ασχολειται με την μουτζουρα..

    με το μηχανακι τωρα καποια στιγμη θα μαθεις οτι το φτηνο βγαινει ακριβο. η μαμα εισαγωγη εκανε πολλα χρονια να γινει ερημος αριζονα.. πιστευεις εσυ οτι οποιαδηποτε φτηνιαρικη λυση θα ειναι το ιδιο? η το κινεζικο φτερο απο σε50 θα ειναι το ιδιο με καποιο ρεταλι απο cm που θα πληρωσεις? τσουκ και παλι.. γενικα μακρια απο κινεζιες. ξερω οτι οι καιροι ειναι δυσκολοι αλλα και το να διπλοπληρωνεις δυσκολο ειναι... γενικα προτιμησε να χρησιμοποιησεις μεταχειρισμενα κομματια απο γιαπωνεζικα παλια μηχανακια.
    έχεις σε πολλά δίκιο και ισχίει με το φτηνό ακριβό απλά πχ σε ένα φτερό δεν βρήκα το λόγο να δώσω πολλά ένα κομμάτι μεταλλικό είναι , στα άλλα συμφωνώ

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από white Προβολή μηνύματος
    Έχεις pm αλλά και από εδώ απαντάω σε όσα βλέπω.
    Το μοτέρ είναι από xt250 αλλά τα xt250 δεν είναι όλα ίδια. Επίσης το παλιότερο το sr δεν έχει ακριβώς ίδιο μοτέρ με τα classic όπως το δικό σου. Μικροδιαφορές σε τσιμουχάκια κλπ βρήκα όταν έφτιαχνα το μοτέρ μου.
    Τα αμορτισέρ που φοράω εγώ είναι πιο ψηλά από αυτά που φορούσε. Μέγιστο πας στα 33cm. Αν θέλεις να το κάνεις όπως οι φωτό που σήκωσες θέλει ανέβασμα το μηχανάκι πίσω και κατέβασμα μπροστά. Εγώ ανέβασα πίσω από αναρτήσεις και λάστιχο και κατέβασα μπροστά από πλάκες.
    Στα μηχανάκια που δείχνεις το υποπλαίσιο είναι κομμένο και ραμένο.
    Στο καπάκι αριστερά έχεις μία φλάτζα για σκόνες κλπ.
    Στο καπάκι δεξιά βλέπεις από πίσω προς τα μπροστά, μηχανισμό μανιβέλας, δίσκους συμπλέκτη, γρανάζια μετάδοσης και την εισαγωγή για να περνάει το λάδι από το φίλτρο του. O-ring έχεις στο φίλτρο λαδιού που βγαίνει από το μικρό καπάκι πάνω δεξιά όπως το κοιτάς με 3-4 βίδες. Σύνολο αν θυμάμαι καλά είναι 17 βίδες με τις 2 να είναι πιο μακρυές. Σε αυτό το καπάκι χρειάζεσαι σίγουρα φλάτζα και ίσως και φλατζόκολλα.
    Για ό,τι θέλεις πες μου να σου πω από που ψώνισα τα δικά μου.
    Τα περισσότερα τσιμουχάκια τα πήρα από αντιπρόσωπο yamaha μέσα σε μία εβδομάδα πάντως.
    ευχαριστώ για το πμ και τις υποδείξεις , έχω απαντήσει εκεί. θα χρειαστώ βοήθεια τουλ σε εύρεση πχ τσιμούχες κα

    κατα τα άλλα αύριο πάω επαρχία και ξεκινάει το προτζεκτ , ανυπομονώ

  8. #68
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από niKorobel Προβολή μηνύματος
    έχεις σε πολλά δίκιο και ισχίει με το φτηνό ακριβό απλά πχ σε ένα φτερό δεν βρήκα το λόγο να δώσω πολλά ένα κομμάτι μεταλλικό είναι , στα άλλα συμφωνώ
    να σου στειλω δωρεαν ενα μπροστινο απο cm να το κοψεις οπως θες να το κανεις πισινο?

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    να σου στειλω δωρεαν ενα μπροστινο απο cm να το κοψεις οπως θες να το κανεις πισινο?
    ευχαριστώ πολύ για την πρόταση! έχω αγοράσει ήδη το φτερο που ειχα βαλει απο c50 οποτε ειναι λιγο ακυρο να σε βαλω στη ταλαιπωρια αυτή. πιστευω θα ταιριαξει.

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    εχω μερες να μπω γιατί το μηχανακι ξεκινησε και ημουν πτωμα τα βραδια. έχει λυθει τα βασικα δεν εχει κατεβει μοτερ ακομα. ηρθε το κιτ επισκευης καρμπυλατερ απο τον φιλο εδω που εστειλε το λινκ. τον ευχαριστω. σημερα καθαριστηκε επιμελως με σπρει τριψιμο και πανια βουρτσακια και τοποθετηθηκαν τα καινουρια εξαρτηματα του. κοπηκε ο λαιμος εξατμισης και θα κολληθει μια προεκταση σωληνα και μετα το νεο τελικό. επισης βγηκε ντεποζιτο και καθαριστηκαν ταπες μηχανισμοι και το κοκορακι απο κατω ανοιστηκε καθαριστηκε ολα κομπλε.
    αυτο που προβληματιζει προς στιγμην είναι 2 πραγματα.

    1) επειδη το τελικο ειναι μικρο σχετικα με το προηγουμενο παρολο τον υαλοβαμβακα που εχει μεσα πιστευω θα κανει θορυβο γιατι ειναι όλα στην ευθεια και ειναι σαν ελευθερας με ενα περιμετρικο bd killer υαλοβαμβακα. φωτο θα βγαλω να ανεβασω αυριο

    2)η μπαταρια ειναι μεγαλη σε διαστασεις. ελεγα να βαλω 12a οπως φοραει τωρα και κλειστου τυπου. αλλα θελω στη θεση του φιλτρο κουτιου να βαλω ενα μεταλλικο κουτι για ψιλοπραγματα αφου μπηκε χωανη. δεν ξερω πως θα μπει και εχω κολλησει εκει. θα βολευε και μια μικροτερη μπαταρια σε διαστασεις. να παω σε 8 amb ??? δεν ξερω αν θα εχει θεμα μετα...

    αν καποιος σκεφτεται κατι γιαυτα θα βοηθουσε. φωτο αυριο τα μεχρι τωρα

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Για τι χρήση το θες? Τα ''τρου'' cafe racers δεν έχουν μπαταρία... Αν πάλι το θές για συχνότερη χρήση-commuting δε βολεύει η μανιβέλα!!! Ωστόσο τα περισσότερα παπιο@ρδελα πάλι βασίζονται στη μανιβέλα όταν τα φτύνει η μπαταρία τους.Βέβαια το δικό σου δεν είναι παπί...Αν δεν το θες για κάθε μέρα και σταμάτα ξεκίνα κοίτα πως ίσως την καταργήσεις (ξέρω ότι γίνεται αλλά όχι πως) και μείνεις μόνο με τη μανιβέλα.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I-want-a-moto Προβολή μηνύματος
    Για τι χρήση το θες? Τα ''τρου'' cafe racers δεν έχουν μπαταρία... Αν πάλι το θές για συχνότερη χρήση-commuting δε βολεύει η μανιβέλα!!! Ωστόσο τα περισσότερα παπιο@ρδελα πάλι βασίζονται στη μανιβέλα όταν τα φτύνει η μπαταρία τους.Βέβαια το δικό σου δεν είναι παπί...Αν δεν το θες για κάθε μέρα και σταμάτα ξεκίνα κοίτα πως ίσως την καταργήσεις (ξέρω ότι γίνεται αλλά όχι πως) και μείνεις μόνο με τη μανιβέλα.
    η χρηση της θα ειναι καθημερινη για βολτες και δουλιες εντος Αθηνας. η μιζα βολευει γενικα και θα μεινει. Αλλα ειμαι σε μεγαλο διλλημα για τη χωρητικοτητα και το μεγεθος της για να φτιαχτουν τα πραγματα κατω απο τη σελα

  13. #73
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Αφού το θέλεις γοα καθημερινή χρήση και να δουλεύει η μίζα κι εφ όσον δεν σου χωράει κανονική μπαταρία ψάξου σε lifepo4.
    Είναι βέβαια πιο ακριβές, αλλά είναι πιο μικρές σε μέγεθος και επίσης πολύ πιο ελαφριές.

    πχ https://www.louis.de/en/artikel/jmt-...ttery/10036880
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της niKorobel
    Εγγραφή
    30/09/2016
    Μηνύματα
    156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αφού το θέλεις γοα καθημερινή χρήση και να δουλεύει η μίζα κι εφ όσον δεν σου χωράει κανονική μπαταρία ψάξου σε lifepo4.
    Είναι βέβαια πιο ακριβές, αλλά είναι πιο μικρές σε μέγεθος και επίσης πολύ πιο ελαφριές.

    πχ https://www.louis.de/en/artikel/jmt-...ttery/10036880
    ξερεις πως πανε αυτες; δλδ εγω που θελω αντιστοιχη 12v 12amh τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει η lifepo4?

  15. #75
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από niKorobel Προβολή μηνύματος
    ξερεις πως πανε αυτες; δλδ εγω που θελω αντιστοιχη 12v 12amh τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει η lifepo4?
    Στο link θα βρείς και ψαχτήρι για το μοντέλο σου.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 5 από 16 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. YAMAHA SR 250 CLASSIC by lspiros....
    από lspiros στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 205
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2014, 21:42
  2. Αθήνα - Θεσσαλονίκη by night
    από mbouclas στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2004, 12:26
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 14:42
  4. moto trips foto album by mm
    από monstermind στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2004, 10:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF