Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: γαμο...ταξιδι στην Τοσκανη..!

  1. #1

    γαμο...ταξιδι στην Τοσκανη..!

    Καλημερα παιδια,
    Το ερχομενο καλοκαιρι προγραμματιζω ενα ταξιδι με την καλη μου(τη μοτοσυκλετα ντε)
    και την κοπελα μου στην Τοσκανη...Εκει θα ηθελα η καλη μου(η κοπελα μου μωρε) να γινει και γυναικα μου.........
    Θα ηθελα να παντρευτουμε στην Τοσκανη σε καποιο απο τα πολυ ομορφα χωρια της..Με μια ματια στο διαδικτυο δεν εβγαλα ακρη..
    Εχεις κανεις παρομοια εμπειρια??Ειναι εφικτο??Το σκεφτηκα καλα???Πολλες ερωτησεις παιδια!!!!
    Καθε βοηθεια δεκτη!!!

    Ευχαριστω εκ των προτερων
    I've got Heavy Metal music in my blood
    And I'd like to give it to you if I could

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από damien Προβολή μηνύματος
    Καλημερα παιδια,
    Το ερχομενο καλοκαιρι προγραμματιζω ενα ταξιδι με την καλη μου(τη μοτοσυκλετα ντε)
    και την κοπελα μου στην Τοσκανη...Εκει θα ηθελα η καλη μου(η κοπελα μου μωρε) να γινει και γυναικα μου.........
    Θα ηθελα να παντρευτουμε στην Τοσκανη σε καποιο απο τα πολυ ομορφα χωρια της..Με μια ματια στο διαδικτυο δεν εβγαλα ακρη..
    Εχεις κανεις παρομοια εμπειρια??Ειναι εφικτο??Το σκεφτηκα καλα???Πολλες ερωτησεις παιδια!!!!
    Καθε βοηθεια δεκτη!!!

    Ευχαριστω εκ των προτερων
    ξανασκεψου το οσο εινα καιρος
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από damien Προβολή μηνύματος
    Καλημερα παιδια,
    Το ερχομενο καλοκαιρι προγραμματιζω ενα ταξιδι με την καλη μου(τη μοτοσυκλετα ντε)
    και την κοπελα μου στην Τοσκανη...Εκει θα ηθελα η καλη μου(η κοπελα μου μωρε) να γινει και γυναικα μου.........
    Θα ηθελα να παντρευτουμε στην Τοσκανη σε καποιο απο τα πολυ ομορφα χωρια της..Με μια ματια στο διαδικτυο δεν εβγαλα ακρη..
    Εχεις κανεις παρομοια εμπειρια??Ειναι εφικτο??Το σκεφτηκα καλα???Πολλες ερωτησεις παιδια!!!!
    Καθε βοηθεια δεκτη!!!

    Ευχαριστω εκ των προτερων
    Έχεις ψάξει αν υπάρχουν θέματα με τα δόγματα; Εδώ πχ είναι social no-no για το παπαδαριό να προβεί σε τέλεση μυστηρίου αν το δόγμα σου είναι διαφορετικό και θα στα κάνουν αερόστατα μέχρι να πετύχεις το σκοπό σου.
    Νομικής φύσεως ζητήματα επίσης δεν ξέρω αν προκύπτουν αν δεν έχεις ιταλική υπηκοότητα. Από χωριά να φάν κ οι κότες με αποκορύφωμα τη Siena τη Pisa και το Firenze. Εγώ στη θέση σου αν έπρεπε ντε και καλά να μπλέξω με καμιά θρήσκα και το ιταλικό παπαδαριό θα πήγαινα στο νότο με tamburello βιολιά και καστανιόλες...
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  4. #4
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Καλησπέρα.

    Δεν νομίζω να βρείς εύκολα κάποιον με παρόμοια εμπειρία εδω η κάπου άλλου, εκτώς και αν πας με γνωστό του γνωστού που εχει ενα ξαδερφο που εχει ενα κολλητο που εκανε κατι παρόμοιο.

    Τώρα δεν ξέρω τι αναζήτηση έκανες, αλλα με διάθεση να βάλω και τον δικό μου προβληματισμό, ως παντρεμένος, προκειμένου να βάλω ενα μικρό λιθαράκι, θα ξεκινούσα ως εξής:

    Ανεξάρτητα από τα θρησκευτικά πιστεύω σου, αν εσύ και η γυναίκα σου είστε Ορθόδοξοι, υπάρχει ενα ενδεχόμενο να μην μπορεί να τελεστεί μυστήριο σε Καθολική εκκλησία. Αν είναι ενας από τους δυο δεν θα εχετε πρόβλημα. Η αδερφή μου πχ πριν πολλά χρόνια παντρευτηκε με καθολικό και με ορθόδοξο γάμο αυθημερόν (στα καπάκια πρώτα ο καθολικός και μετά ο ορθόδοξος) . Ομως να ξέρεις πως τον καθολικό γάμο μεταξύ ορθοδόξων (που πας να κάνεις εσύ) δεν τον αναγνωρίζει η Ορθόδοξη Εκκλησία, άρα προκειμένου να ανοιξεις οικογενειακή μερίδα πλέον, θα πρέπει να κάνεις ή Ορθοδοξο ή πολιτικό γάμο στην Ελλάδα ή σε ορθόδοξη εκκλησία του εξωτερικού ή προξενική αρχή προκειμένου να έχεις κάποιο εγκυρο και αναγνωρισμένο πιστοποιητικο γάμου που θα κατατεθεί στο ληξιαρχείο.

    Αφού καταρχήν λύσεις αυτό το τεχνικό αλλά πολύ βασικό θέμα, θα πρέπει κατά την ταπεινή μου άποψη, να απευθυνθείς σε κάποιο "γαμο"-γραφείο που διοργανωνει γαμους/βαφτήσια, να τους δόσεις το προφίλ που θέλεις, να συμφωνήσεις μια αμοιβή, και να τρέξει αυτό τα διαδικαστικά όπως πχ κλείσιμο εκκλησίας, αιτήσεις, πιθανες χαρτούρες-παράβολα που δεν θα μπορείς να προβλέψεις.

    Δεν ξέρω, αλλά μόνος σου και εκ του μακρόθεν, ίσως είναι δύσκολο να τα οργανώσεις όλα σωστά δίχως εκπλήξεις. Πάντως σου έυχομαι πραγματικά να καταφέρεις να υλοποιήσεις την ρομαντική σου αυτή ιδέα. Θα γίνει λιώμα η καλή σου λέμε (το αίσθημα ντε)
    I search, therefore I travel...

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AXL954 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.

    Δεν νομίζω να βρείς εύκολα κάποιον με παρόμοια εμπειρία εδω η κάπου άλλου, εκτώς και αν πας με γνωστό του γνωστού που εχει ενα ξαδερφο που εχει ενα κολλητο που εκανε κατι παρόμοιο.

    Τώρα δεν ξέρω τι αναζήτηση έκανες, αλλα με διάθεση να βάλω και τον δικό μου προβληματισμό, ως παντρεμένος, προκειμένου να βάλω ενα μικρό λιθαράκι, θα ξεκινούσα ως εξής:

    Ανεξάρτητα από τα θρησκευτικά πιστεύω σου, αν εσύ και η γυναίκα σου είστε Ορθόδοξοι, υπάρχει ενα ενδεχόμενο να μην μπορεί να τελεστεί μυστήριο σε Καθολική εκκλησία. Αν είναι ενας από τους δυο δεν θα εχετε πρόβλημα. Η αδερφή μου πχ πριν πολλά χρόνια παντρευτηκε με καθολικό και με ορθόδοξο γάμο αυθημερόν (στα καπάκια πρώτα ο καθολικός και μετά ο ορθόδοξος) . Ομως να ξέρεις πως τον καθολικό γάμο μεταξύ ορθοδόξων (που πας να κάνεις εσύ) δεν τον αναγνωρίζει η Ορθόδοξη Εκκλησία, άρα προκειμένου να ανοιξεις οικογενειακή μερίδα πλέον, θα πρέπει να κάνεις ή Ορθοδοξο ή πολιτικό γάμο στην Ελλάδα ή σε ορθόδοξη εκκλησία του εξωτερικού ή προξενική αρχή προκειμένου να έχεις κάποιο εγκυρο και αναγνωρισμένο πιστοποιητικο γάμου που θα κατατεθεί στο ληξιαρχείο.

    Αφού καταρχήν λύσεις αυτό το τεχνικό αλλά πολύ βασικό θέμα, θα πρέπει κατά την ταπεινή μου άποψη, να απευθυνθείς σε κάποιο "γαμο"-γραφείο που διοργανωνει γαμους/βαφτήσια, να τους δόσεις το προφίλ που θέλεις, να συμφωνήσεις μια αμοιβή, και να τρέξει αυτό τα διαδικαστικά όπως πχ κλείσιμο εκκλησίας, αιτήσεις, πιθανες χαρτούρες-παράβολα που δεν θα μπορείς να προβλέψεις.

    Δεν ξέρω, αλλά μόνος σου και εκ του μακρόθεν, ίσως είναι δύσκολο να τα οργανώσεις όλα σωστά δίχως εκπλήξεις. Πάντως σου έυχομαι πραγματικά να καταφέρεις να υλοποιήσεις την ρομαντική σου αυτή ιδέα. Θα γίνει λιώμα η καλή σου λέμε (το αίσθημα ντε)

    Σε ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες συμβουλες σου!Κατι σχετικο εχω καταλαβει και εγω, μαλλον θα γινει οπως τα λες..
    Καθολικος εκει και μαλλον μια επικυρωση εδω με εναν ορθοδοξο
    I've got Heavy Metal music in my blood
    And I'd like to give it to you if I could

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από damien Προβολή μηνύματος
    Καλημερα παιδια,
    Το ερχομενο καλοκαιρι προγραμματιζω ενα ταξιδι με την καλη μου(τη μοτοσυκλετα ντε)
    και την κοπελα μου στην Τοσκανη...Εκει θα ηθελα η καλη μου(η κοπελα μου μωρε) να γινει και γυναικα μου.........
    Θα ηθελα να παντρευτουμε στην Τοσκανη σε καποιο απο τα πολυ ομορφα χωρια της..Με μια ματια στο διαδικτυο δεν εβγαλα ακρη..
    Εχεις κανεις παρομοια εμπειρια??Ειναι εφικτο??Το σκεφτηκα καλα???Πολλες ερωτησεις παιδια!!!!
    Καθε βοηθεια δεκτη!!!

    Ευχαριστω εκ των προτερων
    Πρέπει να βρείς πόλη με ορθόδοξη εκκλησία.
    Προαπαιτούμενο η γνώση της Ιταλικής
    Υπάρχει και κόστος,καμμία σχέση με την Ελληνική πραγματικότητα.
    Πήγαινε σε κανένα νησάκι Ελληνικό και μετά φεύγα για Βενετία,Βερόνα

  7. #7
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    Στην Φλωρεντία υπάρχει ελληνορθόδοξη εκκλησία, κοντά σχεδόν στο ιστορικό κέντρο της πόλης, ο Άγιος Ιάκωβος.
    Τελευταία τροποποίηση από AUFGEBRACHT; 01/10/2016 στις 16:23.

  8. #8
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παντρευεσαι Λευκαδα, πας οδικώς μεχρι την Ηγουμενιτσα και κανεις μηνα του μέλιτος στην Ιταλια.

  9. #9
    Δεν παντρευεσαι.
    Κανεις τα εξοδα του γαμου βενζινες και ταξιδια.
    Περνατε μελι και οι τρεις (γυναικα και μοτο οι αλλοι δυο ντε!)
    Οταν με το καλο ερθει ενα παιδακι, το αναγνωριζεις.
    my 2¢
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  10. #10
    ΟΥΤΕ ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ........







    Λέμε...!!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Στην Ιταλία κράτος και εκκλησία είναι άλλο πράμα. Για το ιταλικό κράτος είσαι παντρεμένος αν εχει γίνει πολιτικός γάμος. Για το ελληνικό κρατος, και την ελληνική εκλησία, αν εχει γίνει γάμος απο αναγνωρισμένη θρησκεία. Οπότε βρίσκεις καθολικό παπα και σε παντρεύει. Αφου το προσκομίσεις τα πιστοποιιτικά αγαμίας κλπ απο τον παπα της ενορίας σου. Εκει να δεις γέλια όταν σε ρωτήσει που θα γίνει το μυστήριο.... Οι καθολικοί δεν τραβάνε κανένα ζόρι.

    (Μετράω καθολικό, ορθόδοξο και πολιτικο)
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    θεωρητικά μπορειτε να το κανετε (πολιτικό) αλλα πρεπει να επικυρωθεί η πράξη και απο εδώ. Για θρησκευτικό δε ξερω ρωτηστε στην Ιταλική Πρεσβεια. Ρωτηστε επίσης στην Μητροπολη Ιταλίας, μπορει να υπαρχει και ορθοδοξη εκκλησία εκει

  13. #13
    Παιδια ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας και τις συμβουλες σας..
    Κατι εχω βρει, θα ενημερωσω με λεπτομερειες!
    I've got Heavy Metal music in my blood
    And I'd like to give it to you if I could

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Περιμένουμε με αγωνία


  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Το σκάνη ή δεν το σκάνη;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ Motogp
    από caesarsk στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2005, 10:07
  2. Ταξιδι στην Αγγλια
    από pepenaxos1 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 07:05
  3. Ταξιδι Στην Ευρωπη
    από ELECTROMOTO στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2005, 21:35
  4. Ταξίδι στην Κρήτη.
    από kchrono στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 14:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF