Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Ήλιος του Μεσονυχτίου - Νορβηγία

  1. #1
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761

    Ήλιος του Μεσονυχτίου - Νορβηγία

    Τον Ιούνιο είχα βρεθεί Νορβηγία, όχι μακρυά από το Νορντκαππ (69½° B). Δυστυχώς χωρίς μηχανή, γι αυτό το βάζω εδώ. Σίγουρα ένας «μελλοντικός προορισμός» και επειδή κάποια πράγματα με εντυπωσίασαν πολύ, είπα να γράψω. Αν δεν αρμόζει ας το βάλει κάποιος μοντ στα οφτοπικ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cruise_s.jpg 
Προβολές:	238 
Μέγεθος:	52,5 KB 
ID:	369155

    Πέρα από τα γνωστά, «Νορβηγία πανάκριβη», «επιβλητικά φιορδ», «κρουαζιέρες για γερόντια» κλπ, οι εντυπώσεις μου αφορούν τοσο τους ανθρώπους όσο και το περιβάλλον. Μου ταίριασε πολύ η νοοτροπία στην χώρα, πιο πολύ μπορώ να πω κι απ' την Αγγλία. Ο κόσμος εξαιρετικά φιλικός και θερμός, σε βαθμό που να ξαφνιάζει. Η τεχνολογία προηγμένη, αλλά διακριτική και εξυπηρετική. Μαζί με αυτά μια κουλαριστή στάση που ίσως προκύπτει από τον πλούτο, ίσως πάντα ναταν έτσι, δεν ξέρω. Θα γράψω γι αυτήν αργότερα.

    Αυτό που μου έμεινε όμως, πιο πολύ απ' όλα, ήταν ο Ήλιος του Μεσονυκτίου.
    Δεν ήταν μόνο οτι μεσανυχτιάτικα ήταν σαν απόγευμα 5-6μμ. Ήταν και μια ηρεμία που διακατείχε αυτό το περίεργο φως, που ήξερες οτι θα παραμείνει έτσι ως το επόμενο πρωί.
    Διαπίστωνες πόσο προγραμματισμένος είσαι στον "κανονικό" ρυθμό: Συνήθως αν είσαι κάπου εξοχή και νυχτώνει, βιάζεσαι να βρεις κατάλυμα, κλπ. Εδώ για να "νυκτώσει" θέλει έξι μήνες! Επίσης οι συνηθισμένες ανησυχίες για καιρό δεν ισχύουν. Λες βράδυ, θα κρυώσει, να ντυθούμε καλά κλπ. Τσού, ζήτημα να πέσει η θερμοκρασία 2-3 βαθμούς. Μπορεί ήδη να κάνει κρύο, βέβαια, αλλά δεν θα γίνει πιο κρύο μόνο γιατί το ρολόι δείχνει μεσάνυχτα. Επικρατεί μια γαλήνη, μια ηπιότητα, αν μπορώ να το πω έτσι, μια νηφαλιότητα των στοιχείων - δύσκολο να το περιγράψω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tromsoya_s.jpg 
Προβολές:	237 
Μέγεθος:	50,4 KB 
ID:	369156

    Πάντως για πρώτη φορά μου φάνηκε ελκυστική η ιδέα 36ωρου! Φανταστείτε, όλο με φως. Θα ήταν το πιο cool, το πιο chill, 36ωρο έβερ! Βρήκα τον εαυτό μου να γεμίζει με διπλάσια ενέργεια, και να κάνω πράγματα με την ορμή μικρού παιδιού - στα πρόθυρα των δευτέρων -ηντα μου!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	μοι_σ..jpg 
Προβολές:	211 
Μέγεθος:	26,3 KB 
ID:	369161

    Οι δυο τελευταίες φωτό τραβηγμένες μεσάνυχτα.
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 01/10/2016 στις 21:09.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  2. #2
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Μια βόλτα στα μέρη εδώ πιστεύω οτι πρέπει να γίνει αργά. Να μπορείς να σταματάς για να ανέβεις ένα φιορδ, να κάνεις πεζοπορία στο χιόνι, να απολαύσεις κατασκηνώσεις Βορείως του Αρκτικού Κύκλου. Λόγω παραδόσεως Βίκινγκ, φαντάζομαι, και ιστορικά «Δικαιώματα Ελεύθερου Ανθρώπου» το κάμπιγκ είναι ελεύθερο σε όλη την Νορβηγία. Αρκεί να τηρείς κάποια απόσταση από κατοικίες, και να μην κάνεις ζημιά, στήνεις όπου θέλεις. Εννοείται ακόμα και καλοκαίρι εκεί πάνω μιλάμε για σχεδόν χειμερινές συνθήκες, ας πούμε 5°-10°, άντε 15° οταν έχει καύσωνα...
    [ ΥΓ. Για να καταλάβετε, απογείωση Όσλο με 24º και μετά 2½ ώρες προσγειωθηκαμε Τρόμσο με 4° ]

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pink_s.jpg 
Προβολές:	235 
Μέγεθος:	72,1 KB 
ID:	369157

    (Τραβηγμένη κι αυτή μεσάνυχτα. Οι επόμενες δύο είναι γύρω 5μμ. Όπως βλέπετε, η νεφοσκεπή έχει περισσότερα να κάνει με το πόσο φώς, παρά η ώρα)

    Έχει όμως το χιόνι μιαν ιδιαίτερη ποιότητα, μια μπλε αντανάκλαση από τον ουρανό, που δεν είχα ξαναδεί. Την μία μέρα που είχα εντελώς στη διάθεση μου, μόνος, ανέβηκα στα χιόνια με τα πόδια. Κάποια φάση, ξανακατεβαίνοντας, ψυχή τριγύρω, έχω μια τεράστια πίστα σκι μπροστά μου, αλλα καθόλου εξοπλισμό (που και να τον είχα...). Βγάζω το πέτσινο μπουφαν, κάθομαι πάνω του σαν έλκηθρο, και τσουλάω καμια πεντακοσαριά μέτρα ως το βάθος, γελώντας, και προσπαθώντας να μην φάω τα μούτρα μου στα βράχια και με βρουν μετά οι αρκούδες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	walk_s.jpg 
Προβολές:	235 
Μέγεθος:	44,2 KB 
ID:	369158

    Εκεί κοντά είχε μια μικρή λιμνούλα, τόση δα, όσο ένα μεγάλο πάρκιν. Αργότερα, όταν γύρισα, λέω στην ρεσεπσιονίστα πού είχα πάει. «Είδες τη λιμνούλα;» με ρωτάει. «Εκεί κάνουμε σκι». Και το βράδυ έρχεται στο τραπέζι μας με το κινητο και μας δείχνει αυτην την σελίδα από γιουτούμπι:
    https://www.youtube.com/watch?v=SlkYrn7khL0

    Μονοπατάκια έχει πολλά, αλλά δυστυχώς δεν επιτρέπεται η μηχανοκίνηση, μόνο ποδήλατα, τα οποία είναι εξαιρετικά δημοφιλή, φοβερη ποδηλατοκουλτούρα, όταν λένε «εντούρο» νομίζω οτι εννοούν ποδήλατο. Ίσως καλύτερα έτσι. Οι περιοχές για μηχανή είναι πιο περιορισμένες και από Αγγλία, και άμα σε πιάσουν σε σκίζουν. Έχουν ένα περίεργο μείγμα δυνατής περιβαλλοντολογικής συνείδησης αλλά και ταυτόχρονα απέχθειας για πολιτική ορθότητα, που το βρήκα πολύ αναζωογονητικό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fjord_s.jpg 
Προβολές:	235 
Μέγεθος:	43,1 KB 
ID:	369159

    Ένα παράδειγμα: Σε μια επίσκεψη στο Επιστημονικό Μουσείο, είδα μια αίθουσα «Άνθρωπος και Περιβάλλον». Συνήθως με κάτι πολιτικά ορθές δηθενίες στρίβω πριν βγάλω σπυράκια, αλλά λέω - μιας και είμαι εδώ ας κάνω τον κόπο. Το πιο ωραίο που έχω δεί ποτέ! Με χιούμορ, και με μια αίσθηση χαράς για την αλληλεπίδραση του ανθρώπου με τον περίγυρό του, ακόμα και όταν υπάρχουν «αρνητικές» συνθήκες. «Είμαστε οι Άνθρωποι. Φυσικά και επηρεάζουμε το περιβάλλον μας! Ας το κάνουμε με τον καλύτερο, τον τολμηρότερο και τον υψηλότερο τρόπο δυνατόν!».

    Σύζευξη τεχνολογίας και οικολογίας. Κλαψομο*νίαση μηδέν. Ψευδενοχές μηδέν. Πολιτική ορθότητα μηδεν. Περιβαλλοντολογική συνείδηση δέκα. Μπράβο στους Νορβηγούς. Μέχρι και ένα τμήμα είχε με όλα τα παράσιτα και τους κοριούς που έχουν φέρει οι τουρίστες στον Αρκτικό Κύκλο! Αυτό σου λέει από Κίνα, αυτό από Αυστραλία, κοκ. Μας τα χώνουν κανονικά, δηλαδή. Ένα καλόκαρδο ελαφρύ πείραγμα, αλλά και με σοβαρό μήνυμα.

    Στο Tromso που ήμουνα, ένα νησάκι μικρότερο από τις Σπέτσες, έχει δεκάδες χιλιόμετρα υπόγεια τούνελ/σύρραγγες. Με διασταυρώσεις, με φανάρια και με roundabouts. Μικρή πολιτεία ολάκερη. Όχι μόνο για να διευκολύνει την κίνηση όταν πλακώνουν τα χιόνια, αλλά και για να αφήνει το παρκάκι του νησιού άθικτο, για να κάνουν τα ποδήλατα, το τρέξιμο τους, και τα χειμερινά τους σπόρ. Όχι οτι μόλις απέναντι από το νησι δεν έχει Όλη την Φύση της Πλάσης, αλλά σου λένε «Α, το αγαπάμε το παρκάκι μας, δεν το θυσιάζουμε έτσι». Στα τούνελ η Νορβηγία πρέπει να είναι η πρώτη χώρα στον κόσμο!!
    Α, ναι, και όλα μα όλα τα σπίτια χτισμένα από ξύλο. Ούτε ιχνος μπετό. Nice.

    Από μηχανές στο Τρομσο θα έλεγα κυρίως Χάρλεη, φαντάζομαι όλοι οι riggers που δουλεύουν στα θαλάσσια πετρέλαια θα είναι, και κάποιες ΚΤΜ. Από κει και πέρα λίγα από όλα. Επίσης, σε μια πανεπιστημιούπολη με χιλιάδες φοιτητές, δεν είδα κανέναν να κλειδώνει το ποδήλατό του! Όποια συμπεράσματα δικά σας...
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 07/10/2016 στις 02:02.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  3. #3
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Υπάρχει μια λύση στο πρόβλημα της Νορβηγίας με τα οφφ μηχανάκια. Λέγεται Φινλανδια.
    Αυτή η χώρα έχει χιλιάδες χιλιόμετρα δασόδρομους, λασπόδρομους, μονοπάτια, ο,τι θες, όλα με ελεύθερη πρόσβαση.

    Αυτος ο κύριος έκανε την διαδρομή ως Nordcapp με Yamaha WR250, και πιστεύω οτι είχε την σωστή ιδέα. Διασχίζεις την μεγαλύτερη απόσταση προς Βοράν μέσω Φινλανδίας, και τα τελευταία χιλιόμετρα τα κάνεις στην Νορβηγία. Μετά μπορείς, με το πάσο σου να κατηφορίσεις Νότια και να απολαύσεις όλα τα φιορντ της Νορβηγίας, που όσο πιο Νότια πας τόσο πιο ψηλά γίνονται. Δεν έχει νόημα να τρέχεις. Το όριο είναι 50 mph (80 χλμ/ωρα) και αν σε πιάσουν είναι υποχρεωμένοι να σε σκίσουν ΔΕΝ το αφήνουν στη διάκρηση του οργάνου. Τα πρόστιμα είναι - φυσικά - αστρονομικά.

    Ορίστε και το μπλογκ του νεαρού που έκανε το ταξίδι με το εντουράκι, και που τώρα με βάζει σε πολύ σοβαρές σκέψεις και πειραΖμον.... να είναι καλά ο άνθρωπός.

    https://ridenorway.com/2015/09/08/on...outh-to-north/
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  4. #4
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Να και ένα «απαγορευμένο» εντουροδρομάκι Νορβηγικό.
    Φαίνεται η κλίση; Η κάμερα την δείχνει κάπως ήπια.
    Με ποδήλατο επιτρέπεται, για όποιον νομίζει οτι το έχει.
    Μια ώρα ανέβαινα έτσι. Κοντά στο τέλος με προσπέρασε και μια πιτσιρίκα 14 χρονών. (Γεμάτος ο τόπος, όλες με σπορ φόρμες, προπονούνται για τον χειμώνα, φαντάζομαι) Δεν με πείραξε τόσο που με προσπέρασε η μικρή, αλλά είχε και ένα ντάκσχουντ. Κουτσό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	forbid_s.jpg 
Προβολές:	228 
Μέγεθος:	95,4 KB 
ID:	369160
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  5. #5
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Πολύ ωραίο, χρήσιμες οι πληροφορίες
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  6. #6
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Πραγματικά άλλος κόσμος.

    Όμορφες φωτο αν και νομίζω ότι καμία φωτογραφία δεν μπορεί ν' απεικονίσει αυτά που "είδες" με όλες τις αισθήσεις!
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Δεν μπορώ καν να φανταστώ πως θα είναι αυτά τα τοπία από κοντά! Ευχαριστούμε φίλε
    Travel, Grow, Share

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Να μην αφήνετε άνθρωπο να ησυχάσει...

    Ελπίζω κάποια στιγμή να πάω,με γυροφέρνει αρκετά χρόνια αυτός ο πανέμορφος τόπος..


  9. #9
    Μεσα στα αγρια χαραματα πηρες τα βουνα;

    Αλλη φαση .....


  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Με MSC έχουμε παει και εμείς, φαγητό καλό, γλυκά super

    χρόνια κυνηγάμε καλές προσφορές σε κρουαζιέρες και μας αρέσουνε πολύ!

    Για οικογένεια με (ή και χωρίς παιδιά) είναι ότι καλύτερο και αμα δε βγει ωκεανο, δε κουναει και καθόλου. Για άτομα που ψάχνονται για ερωτικό τουρισμό (να το πουμε λίγο πιο κομψα), ναι δεν ενδείκνυται, ας πανε σε καμια μυκονο ή ίμπιζα.

  11. #11


    Νορβηγία rules λεμε. Η ομορφότερη απο τις χωρες που εχω επισκευτει
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #12
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    (€10 ) everybody! Χαίρομαι που άρεσαν οι δειγματικές φωτό.

    Υπάρχει και το νήμα του kostasagk, NORDCAPP, που έχει επισκεφτεί την περιοχή τρεις φορές, ο μάγκας. Εγώ απλά τον καημό μου λέω, που μια φορά που πήγα έγιναν όλα τόσο αστραπιαία που όχι μηχανή, αλλά ούτε αμάξι δεν πρόλαβα να οργανώσω! Ευτυχώς είναι πολύ καλά τα ΜΜΜ.

    +++ ΥΓ +++

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Καπιτάν Χάντοκ
    Νορβηγία rules λεμε. Η ομορφότερη απο τις χωρες που εχω επισκευτει
    Ναί έτσι. Δεν αναφέρεις όμως αγαπητέ, οτι έχεις και εσύ ένα εξαιρετικό νήμα το οποίο μόλις τώρα βρήκα και απόλαυσα.
    Πρέπει όλα να τα ψάχνουμε στο search? Είπαμε μετριοφροσύνη και σεμνότητα, αλλά ρεπαιδιμ...

    Πάντως αυτό που κράτησα είναι όταν πάω να πάρω μαζί μου ΠΑΡΑ πολύ καλή σκηνή.
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 07/10/2016 στις 00:48.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 16:16
  2. Οι 6 πόλεις σταθμοί στην ζωή του άντρα .
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2010, 22:52
  3. Προέλευση του... fuck!
    από KAS77 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 17:46
  4. Δημοσιογραφοι του κωλου!!!
    από AFTER στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2003, 08:31
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 11:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF