Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 37 από 37

Θέμα: Kawasaki Ninja 650

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν κατάλαβα καλά θεωρείς ότι ο κινητήρας δεν αποδίδει όσο θα μπορούσε λόγο 180 μοιρών;
    Αν έχεις κάποιο λίνκ με ενδιαφέρει πολύ.
    όχι , μιλούσα για τα χαρακτηριστικά του !

    Η Kawasaki είναι αυτή που μπορεί να μιλήσει για την κάπως πιο μειωμένη απόδοση του σε δυναμομετρήσεις που βλέπω στο motorcycle.com πχ, έναντι του ανταγωνισμού του
    αλλά δεν αναφέρθηκα σε αυτό ούτε και χρειάζεται , ο κινητήρας είναι αντικειμενικά καλός και επιτυχημένος , no matter what.
    Εγώ απλά πιστεύω , και μάλλον οι πωλήσεις / προτίμηση κόσμου και ειδκού τύπου , όπως και η δικιά μου , δείχνουν περισσότερο στον cp2.

    Στα χαρακτηριστικά του 650 λοιπόν που έγραψα, για να δικαιολογηθεί μια αίσθηση που μεταφέρεται για περισσότερους κραδασμούς (ήπια πράγματα πάντα),
    το αποδίδουν στο στρόφαλο 180 μοιρών που ευνοεί μεν το στροφάρισμα και τη καλή απόδοση αλλά τα διαθέτει
    στις πλέον υψηλές στροφές.

    Τεχνική ανάλυση για τα χαρακτηριστικά μοιρών στροφάλου , φαντάζομαι την έχουν κάνει αρκετοί στο χώρο και τα γνωρίζεις ήδη επι πρακτέου, συνήθως μ'αρέσει η απλότητα και η ουσία του Kevin Cameron
    https://www.cycleworld.com/story/blo...and-vibration/

    ή αντίστοιχα όπως δείχνει ο φίλος εδώ, https://www.youtube.com/watch?v=a9ZFZABaLbg
    είμαστε διεστραμμένοι με τις ταλαντώσεις/"δονήσεις" που μας ταιριάζουν καλύτερα

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Γνωρίζει κανείς τι παίζει με τις καταναλώσεις καυσίμου στο μοντέλο μετα το 2020;
    Δεν έχω ακούσει κάτι, please elaborate

  3. #33
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Έλεγα ότι βρήκες κάτι που αγνοώ και ψήθηκα να μάθω και άλλα Μου είναι φρέσκα τα χαρακτηριστικά που δίνει το διάστημα ανάμεσα στις εκρήξεις και με έχει κάνει
    να κοιτάζω πιο πολύ όλες τις πληροφορίες .
    Σίγουρα μου αρέσει περισσότερο το πως αντιλαμβάνομαι την λειτουργία του 270°.
    Το έχω εξαντλήσει τα τελευταία χρόνια που ασχολούμαι θέλοντας και μη. Δεν νομίζω να αλλάξει αυτή η εικόνα που έχω.

    Είναι λίγο περίεργη όμως η οπτική μου στους δικύλινδρους σε σειρά κινητήρες.
    Διακρίνω τα θετικά στοιχεία τους, υπάρχουν πολλοί που μου αρέσουν παλιοί και νέοι αλλά στο τέλος δεν καταφέρνω να με πείσω
    ότι είναι κάτι πρωτότυπο που αξίζει να επενδύσω χρόνο ή χρήμα.
    Προσπαθώ να βρω περισσότερα χαρακτηριστικά για τον καθένα, βάζω χλμ με διάφορους και ξεχωρίζω τα στοιχεία τους που είναι
    διαμορφωμένα απο επιλογή, σε περίπτωση που δεν μου αρέσουν, για να είμαι όσο ποιο δίκαιος γίνεται στις "συγκρίσεις" που κάνω με άλλους
    δικύλινδρους.
    Συνήθως είναι πιο εύκολοι, αποδίδουν ευκολότερα περισσότερη δύναμη.. δεν πείθουν όμως και κοιτάζω το σύνολο της κατασκευής
    να βρω κάτι να πιαστώ.

    Δεν είμαστε διεστραμμένοι υπάρχουν συχνότητες που μας κάνουν καλό και ρυθμοί που μας αρέσουν.
    Είναι και τι θεωρεί ο καθένας φυσιολογικό, εγώ σκέφτομαι τα μωρά και την κατάσταση που βρισκόμαστε πολύ μικροί.
    Αν κάποιος θεωρεί φυσιολογικό τις παραδοχές που κάνουμε ενήλικοι για οποιοδήποτε λόγο, μπορεί και να συμπεραίνει
    κάτι τέτοιο.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    όχι , μιλούσα για τα χαρακτηριστικά του !

    Η Kawasaki είναι αυτή που μπορεί να μιλήσει για την κάπως πιο μειωμένη απόδοση του σε δυναμομετρήσεις που βλέπω στο motorcycle.com πχ, έναντι του ανταγωνισμού του
    αλλά δεν αναφέρθηκα σε αυτό ούτε και χρειάζεται , ο κινητήρας είναι αντικειμενικά καλός και επιτυχημένος , no matter what.
    Εγώ απλά πιστεύω , και μάλλον οι πωλήσεις / προτίμηση κόσμου και ειδκού τύπου , όπως και η δικιά μου , δείχνουν περισσότερο στον cp2.

    Στα χαρακτηριστικά του 650 λοιπόν που έγραψα, για να δικαιολογηθεί μια αίσθηση που μεταφέρεται για περισσότερους κραδασμούς (ήπια πράγματα πάντα),
    το αποδίδουν στο στρόφαλο 180 μοιρών που ευνοεί μεν το στροφάρισμα και τη καλή απόδοση αλλά τα διαθέτει
    στις πλέον υψηλές στροφές.

    Τεχνική ανάλυση για τα χαρακτηριστικά μοιρών στροφάλου , φαντάζομαι την έχουν κάνει αρκετοί στο χώρο και τα γνωρίζεις ήδη επι πρακτέου, συνήθως μ'αρέσει η απλότητα και η ουσία του Kevin Cameron
    https://www.cycleworld.com/story/blo...and-vibration/

    ή αντίστοιχα όπως δείχνει ο φίλος εδώ, https://www.youtube.com/watch?v=a9ZFZABaLbg
    είμαστε διεστραμμένοι με τις ταλαντώσεις/"δονήσεις" που μας ταιριάζουν καλύτερα
    Καλημέρα φίλε μου, η Kawasaki αναγκάστηκε να αλλάξει την κεφαλή του συγκεκριμένου κινητήρα πριν πέντε χρόνια γιατί ήταν ο μόνος τρόπος να συμμορφωθεί με τις νέες εκπομπές ρύπων Euro 125

    Από τότε προσθέτει καταλύτες προσπαθώντας μάταια να διατηρήσει την ισχύ στα αρχικά επίπεδα. Παρεμπιπτόντως ο συγκεκριμένος κινητήρας με πειραγμένο κάτω μέρος βγάζει αξιόπιστα 95 άλογα τροχό, με το αζημίωτο βέβαια:

    https://www.newsbeast.gr/moto/arthro...n-me-99-ippous

    https://www.kawiforums.com/threads/9...-racer.342033/

    Και οι δύο κινητήρες - CP2 και Kawa - είναι πολύ καλοί, με ελαφρώς διαφορετικά χαρακτηριστικά απόδοσης και χαρακτήρα (κραδασμούς). Μην ξεχνάμε ότι ο CP2 έχει περισσότερα κυβικά, είναι νεότερος και η Yamaha ήξερε τι είχε να "αντιμετωπίσει" και να βελτιώσει.

    Γενικότερα μιλώντας, η Kawasaki μετά την απόλυτα επιτυχημένη σειρά Er6- n, f και Versys με την οποία κάλυψε ένα μεγάλο μέρος της τότε μεσαίας κατηγορίας επαναπαύθηκε και έχασε το τραίνο. Το μόνο εμπορικά επιτυχημένο μηχανάκι που έβγαλε τα τελευταία χρόνια είναι το Z1000 - Ninja 1000SX που έπαιζε (σχεδόν) μόνο του για χρόνια και μπορούσαν να το αγοράσουν σχετικά εύκολα όπου δεν χρειάζεται να δουλεύουν 50 χρόνια για να αγοράσουν μία premium μοτοσικλέτα.

    Η Honda "μυρίστηκε" τι θα ακολουθήσει και υπερκάλυψε το κάτω μέρος της μικρομεσαίας αγοράς με υπερ-οικονομικές σε κατανάλωση λύσεις και ενώ όλοι ξαφνικά γίναμε Γάλλοι και ρωτάμε πρώτα "πόσο καίει" αντί για "πόσο πάει", η Kawasaki εξέλισσε τουρμπίνες και μηχανές 350 ίππων που πάνε με 400 την ώρα

    Εγώ και πολλοί άλλοι μπορεί να γουστάρουμε τη συγκεκριμένη προσέγγιση, αλλά τα λεφτά είναι αλλού.

    Πρόσφατα πάντως το τμήμα μοτοσικλετών διαχωρίστηκε από το management της Kawasaki Heavy Industries οπότε οψόμεθα για το άμεσο μέλλον:

    https://www.kawasaki.eu/en/news/_Kaw...AoNX1tQC1FbCQs

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Είναι αρκετά δύσκολο να βρω λινκ το οποίο να καταφέρνει να σε κάνει να αγαπήσεις το δικύλινδρο εν σειρά
    (αν και κάποια ηχητικά με ΜΤ-07 - Tuono 660 και ελπίζω σύντομα και για το νέο CB750 , για μένα αρκούν και με το παραπάνω )

    Είναι ένας συμβιβασμός ο δικύλινδρος εν σειρά κινητήρας , μεσαίου κυβισμού (650 - 800) τα τελευταία 10-15 χρόνια.

    Οι εταιρίες αναγκάστηκαν για πολλούς λόγους όπως κόστους , ρύπους, προτιμήσεων κόσμου μεταξύ πολλών , να κόψουν 1-2 κυλίνδρους απο τα μοτέρ τους
    και να απλοποιήσουν τη κατασκευή τους. Για να είναι αρεστοί όμως και στο κοινό βλέπε πωλήσεις , επέλεξαν διαφορετική σειρά ανάφλεξης
    (η οποία , όπως εξηγούν και τα λινκ που παρέθεσα, σε ορισμένες περιπτώσεις παρουσιάζει και ωφέλη για το κατασκευαστή αφού δε χρειάζεται
    κοστοβόρες-ενεργοβόρες λύσεις "εξισορρόπησης").
    Υπάρχουν επίσης μερικά νόστιμα πχ για τον CP2
    Hard-plated cylinders are in unit with the crankcase and slightly offset toward the exhaust side to stand the con-rods up a bit straighter during the power stroke as a means of reducing friction loss. The French were doing this before 1910
    Μιλάμε επίσης για μοτέρ τα οποία έχουν αποδείξει την αξία τους και σε αγώνες εν τέλει , όπως τα dirt track στην Αμερική.

    Εγώ είμαι στην αντίθετη φάση απο σένα : χάνω ολοένα και περισσότερο ενδιαφέρον πλέον για μεγάλα μοτέρ, υπερβολικών ίππων κλπα . Έχουν πλάκα και ενδιαφέρον εννοείται αλλά είναι too much για οποιαδήποτε χρήση πλέον πλην εξαιρετικής ασφάλτου, ιδανικής διαδρομής κλπα που θέλει χρόνο , ανεύρεση κλπα και πρόνοια για κάμερες αστυνομίας

    Ευτυχώς για τις εταιρίες , ανήκω στη μειοψηφία

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Εγώ είμαι στην αντίθετη φάση απο σένα : χάνω ολοένα και περισσότερο ενδιαφέρον πλέον για μεγάλα μοτέρ, υπερβολικών ίππων κλπα . Έχουν πλάκα και ενδιαφέρον εννοείται αλλά είναι too much για οποιαδήποτε χρήση πλέον πλην εξαιρετικής ασφάλτου, ιδανικής διαδρομής κλπα που θέλει χρόνο , ανεύρεση κλπα και πρόνοια για κάμερες αστυνομίας

    Ευτυχώς για τις εταιρίες , ανήκω στη μειοψηφία
    Το θέμα δεν είναι να μόνο να σε ενδιαφέρει ή να γουστάρεις κάτι, αλλά και να μπορείς να το αγοράσεις και να το χαρείς χωρίς να είσαι με την ψυχή στο στόμα (η ζωή είναι μια εκδικητική μπιτσιόλα κτλ κτλ )

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Φαντάζομαι οτι ο καθένας κάνει τα κουμάντα του αναλόγως Το λέω στη βάση οτι σε δεδομένο μπάτζετ, προσωπικά δεν επιλέγω με βάση τα κυβικά/τα χόρσια κλπα, μέχρι σήμερα τουλάχιστο ...

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Erothsh gia Kawasaki KLR 650
    από milosisk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2006, 23:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF