Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: Carnet de passage(ελληνηστί πολύπτυχον)

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Boogie Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου έχεις δίκιο, η αξία του μηχανακιού που θα χρησιμοποιήσω σε καμμιά περίπτωση δεν φτάνει τα 3 χιλιάρικα.
    Κιαυτό για να μη μου δημιουργεί περιττό άγχος, αν το κλέψουν ή πάθει κάτι και δεν μπορεί να επαναπατριστεί.
    Στη περίπτωση όμως που το μηχανάκι για οποιοδήποτε λόγο δεν γυρίσει πίσω, πάνε τα 3 χιλιαρικάκια...
    Ακόμα έχεις όρεξη να πας;;;;

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της Boogie
    Εγγραφή
    29/12/2015
    Μηνύματα
    68
    Ψάχνοντας βρίσκεις...

    Σε παραπλήσιο μοτό-φόρουμ πέτυχα μια συζήτηση για το Ιράν και κάποιος λίνκαρε το site ενός τυπά που αναλαμβάνει να κάνει τα χαρτιά επιτόπου.
    Με το αζημίωτο βέβαια...

    http://www.overlandtoiran.com/cranet-at-iranian-border

    και

    https://www.facebook.com/HosseinsGuestHouse/photos

    Κάποιος στη συζήτηση έλεγε ότι πλήρωσε 350 Ε.
    Με παζάρια αλλά Ελληνικά ίσως κατέβει το ποσό.
    Και αν υπολογίσουμε ότι για την έκδοση του πολύπτυχου η ΕΛΠΑ παίρνει 105 Ε(άνευ επιστροφής), ίσως συμφέρει...
    Τελευταία τροποποίηση από Boogie; 07/10/2016 στις 12:51.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Αφορα προσφατο αλισβερισι με την ΕΛΠΑ.

    Τι ζητησα κι'εγω; Εκδοση πολυπτυχο (Carnet De Passage).

    Ξεκινω..Βρισκω στο Ιντερνετ που ειναι τα γραφεια στην Αθηνα και εκδιδονται τετοια εγγραφα. Μεσογειων 2-4 και Μεσογειων 395 (κεντρικα).

    παω στο πρωτο.. ρωταω.. τωρα μου λενε εχουν κλεισει εδω και καιρο!!
    το σκεφτομαι λιγο και θυμαμαι οτι πηγαινε για φουντο η ΕΛΠΑ. Λες;

    προορισμος τα κεντρικα πλεον.. φτανω απ'εξω βλεποντας ενα κτηριο αδειο και δυο οχηματα της ΕΛΠΑ εγκατελειμενα. Μαλιστα!! πλησιαζω και βλεπω ενα χαρτι να λεει για εκδοση διεθνες διπλωματος διπλα.. ελα ρε λεω δουλευει το συστημα.

    Ανοιγω την τζαμενια πορτα μπαινω με το σκηνικο να μην εχει καμια αλλαγη. κτηριο προς εγκαταληψη. βλεπω εναν πελατη και ενα γραφειο με μια υπαλληλο να εξυπηρετει. καρεκλα δεν υπηρχε για να κατσει καποιος. παρατηρω καλυτερα ακομα και οι μπριζες ελειπαν. οποτε ολη η δουλεια ηταν χειρογραφη αφου καμια ηλεκτρικη συσκευη δεν υπηρχε!!! Λογικα ουτε και ρευμα!!

    Φευγει η κυρια με το διεθνες διπλωμα στο χερι και ρωτα τη θελω. Πολυπτυχο.. μηπως εννοητε το διεθνες διπλωμα; Οχι το ειπα ξεκαθαρα τι θελω. Ναι ξερετε προς το παρον δεν εκδιδουμε!!! Τι πραγμα; Ναι ειμαστε σε μετακομιση και υπαρχουν μονο δυο υπαληλοι!!

    Μαλιστα δωστε μου χρονοδιαγραμμα γιατι εγω που θελω να φυγω πρεπει να ξερω.. δεν μπορω λεει να σας δωσω γιατι δεν γνωριζω!! Να σας εκδοσω το διεθνες να ενοικιασετε εκει που θα πατε να ξεμπερδευετε; σε 10 λεπτα σας το βγαζω.

    Κυρια μου καταλαβενεται τι ζηταω; Ναι αλλα το ξερετε οτι πρεπει να καταβαλετε 3 χιλιαδες ευρω για το εγγραφο αυτο; Και φυσικα το γνωριζω με μια εγγυητικη επιστολη σε τραπεζα.. ΟΧΙ.. τα δινεται σε εμας μετρητα φρεσκα και σπαρταριστα!!! (εκει το βλεμμα της μου ελεγε θες να χασεις 3 χιλαρικα; Γιατι μαλλον δεν θα τα ξανα επερνα με την επιστρωφη) η και αυτο ηθελε να καταλαβω!!

    Μαλιστα ωραια λεω!! Αλλος φορεας που να εκδιδει αυτο το χαρτι υπαρχει; ΟΧΙ.. Και ξανα τον χαβα της αυτη να σας βγαλω το Διεθνες; Ασε μας να χαρεις δεν θελω τι δεν καταλαβαινεις; Καλα λεω δωσε μου ενα τηλεφωνο να παρω σε καμια δεκαρια μερες να ρωτησω αν αλλαξε κατι.. Δεν υπαρχει μας το εκοψαν!!!!

    Μετα και απο αυτο ηττημενος την εκανα με ελαφρα!!!

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857


    Οτι να'ναι πραγματικά..

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από magelanos 1 Προβολή μηνύματος
    Και ξανα τον χαβα της αυτη να σας βγαλω το Διεθνες;
    Αυτό, συνδυαζόμενο με το τελευταίο κομμάτι αυτού του άρθρου : http://www.efsyn.gr/arthro/katarreei...ndala-i-elpa-0
    φωνάζουν "προσοχή".

  6. #21
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    31/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Africa
    Required for
    •Egypt
    •Kenya
    •Lesotho
    •Libya
    •Malawi
    •Namibia
    •South Africa
    •South Sudan
    •Sudan
    •Swaziland
    •Tanzania
    Recommended for
    •Benin
    •Burkina Faso
    •Cameroon
    •Central African Republic
    •Chad
    •DR Congo
    •Djibouti
    •Ethiopia
    •Gambia
    •Ghana
    •Guinea-Bissau
    •Ivory Coast
    •Mali
    •Niger
    •Nigeria
    •Rwanda
    •Senegal
    •Togo
    •Zambia
    •Zimbabwe
    Americas
    Required for
    •Brazil[6]
    •Colombia (only recommended according to some sources)not required if Canadian
    •Ecuador (only recommended according to some sources) not required if Canadian
    •Jamaica
    •Peru (only recommended according to some sources) not required if Canadian
    •Trinidad and Tobago
    •Venezuela (only recommended according to some sources) not required if Canadian
    Unless Canadian, recommended for
    •Argentina
    •Chile
    •Uruguay
    Asia & Middle East
    Required for
    •Bahrain
    •Brunei
    •East Timor
    •India
    •Indonesia
    •Iran
    •Japan
    •Kuwait
    •Malaysia
    •Nepal
    •Oman
    •Pakistan
    •Qatar
    •Singapore
    •Sri Lanka
    •UAE
    Recommended for
    •Bangladesh
    •Jordan
    •Syria
    Oceania
    •Australia
    •New Zealand
    :ZZZ:

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kagelos1
    Εγγραφή
    03/11/2009
    Μηνύματα
    100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από magelanos 1 Προβολή μηνύματος
    Αφορα προσφατο αλισβερισι με την ΕΛΠΑ.

    Μετα και απο αυτο ηττημενος την εκανα με ελαφρα!!!
    Και τελικά πως ταξίδεψες;

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    εχει καποιος ενα τετοιο χαρτι?
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kagelos1 Προβολή μηνύματος
    Και τελικά πως ταξίδεψες;
    Θα το εβγαζα για να ταξιδεψω με το δικο μου. Μετα απο τετοια εξελιξη θα στραφω σε αγορα η ενοικιαση εκει που θα παω..

  10. #25
    και τελικά...




    Την κατάσχεση των σημάτων της ΕΛΠΑ, εξασφάλισε με προσωρινή διαταγή το ΙΚΑ, ύστερα από τη νέα αίτηση ασφαλιστικών μέτρων που υπέβαλε το ταμείο.



    Το σωματείο ΕΛΠΑ οφείλει στο ΙΚΑ περίπου 33 εκατ. ευρώ, ενώ χρωστάει ακόμη 15 εκατ. ευρώ στο ελληνικό δημόσιο και 10 εκατ. ευρώ στους εργαζόμενους.

    Σύμφωνα με το υπουργείο Εργασίας, η δικάσιμος έχει οριστεί για τις 30 Ιανουαρίου 2017. Έως τότε, απαγορεύεται να πραγματοποιηθεί οποιαδήποτε μεταβολή περιουσιακών στοιχείων, όπως και όποια άλλη διοικητική ή οικονομική πράξη.

    Το υπουργείο Εργασίας σε συνεργασία με τη διοίκηση του ΙΚΑ θα ρυθμίσει τα της εκτέλεσης μια σειράς αρμοδιοτήτων της ΕΛΠΑ (π.χ. διεθνή διπλώματα) με τον πλέον επωφελή τρόπο και με γνώμονα το συμφέρον των εργαζομένων που είναι εγκλωβισμένοι εκεί.

    Όπως τονίζει το υπουργείο Εργασίας, πρέπει να γίνει σαφές προς όλους πως η παραβατικότητα, όπως αυτή της διοίκησης της ΕΛΠΑ, είναι εχθροί του κοινωνικού συνόλου και πως τα όποια μέτρα αναλαμβάνονται από την πολιτεία, αφορούν το σύνολο της λειτουργίας του σωματείου Πανελλαδικά.

  11. #26
    Παντα ορθιος Το avatar του/της mhtsorodas
    Εγγραφή
    09/03/2006
    Μηνύματα
    89
    Το 2014 που εβγαλα καρνε(για Ιραν),με μια εγγυητικη απο τραπεζα,στο εδινε η ελπα.Εδινες την εγγυητικη,επαιρνες το καρνε.Επεστρεφες το καρνε σφραγισμενο,επαιρνες την εγγυητικη,αποδεσμευοταν τα χρηματα.Αν θες να πας προς Ιραν,πες μου να σου συστησω εναν που περναει κοσμο χωρις καρνε απο τα συνορα.Θα τον χρειαστεις και στο εμπα και στο φευγα.Αν θες λεπτομερειες πες μου.
    Only A Biker Knows Why A Dog Sticks Its Head Out Of A Car Window

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mhtsorodas Προβολή μηνύματος
    Το 2014 που εβγαλα καρνε(για Ιραν),με μια εγγυητικη απο τραπεζα,στο εδινε η ελπα.Εδινες την εγγυητικη,επαιρνες το καρνε.Επεστρεφες το καρνε σφραγισμενο,επαιρνες την εγγυητικη,αποδεσμευοταν τα χρηματα.Αν θες να πας προς Ιραν,πες μου να σου συστησω εναν που περναει κοσμο χωρις καρνε απο τα συνορα.Θα τον χρειαστεις και στο εμπα και στο φευγα.Αν θες λεπτομερειες πες μου.
    Να εισαι καλα φιλε μου ευχαριστω. Δεν ειναι για Ιραν, και μαλλον τον γνωριζω τον συγκεκριμενο που κανει αυτη την δουλεια. Το θεμα ειναι οτι πρεπει να βρεθει μια λυση με το carnet στην Ελλαδα εκτος ΕΛΠΑ.

  13. #28
    Always somewhere.... Το avatar του/της zandesiro
    Εγγραφή
    22/11/2012
    Μηνύματα
    167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το σωματείο ΕΛΠΑ οφείλει στο ΙΚΑ περίπου 33 εκατ. ευρώ, ενώ χρωστάει ακόμη 15 εκατ. ευρώ στο ελληνικό δημόσιο και 10 εκατ. ευρώ στους εργαζόμενους.[/I]


    Το χαλι μας δεν εχει οριο!!!


  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zandesiro Προβολή μηνύματος


    Το χαλι μας δεν εχει οριο!!!

    Άλλοι τρώνε και άλλοι πληρώνουν τη νύφη
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

  15. #30
    Παντα ορθιος Το avatar του/της mhtsorodas
    Εγγραφή
    09/03/2006
    Μηνύματα
    89
    Η ελπα εχει βαρεσει κανονι εδω και χρονια και το υπουργειο μεταφορων,ο επισημος φορεας και καλα,στη σελιδα του σε στελνει για τριπτυχο,ακομη στην ελπα.Μ'αρεσει που η διευθυνση που δινει για την ελπα στα Γιαννενα,δεν υπαρχει πια εδω και πολυ καιρο-χρονια...

    http://www.yme.gr/index.php?tid=378
    Only A Biker Knows Why A Dog Sticks Its Head Out Of A Car Window

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Help πως αγοραζω απο το mobile.de
    από anco στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2005, 21:05
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 11:12
  3. τιμοκαταλογος στο rio de janeiro
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2004, 18:29
  4. Eeeeeeeee Kanenas Sas De Poulaei Troxous???
    από xxxristos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2004, 00:58
  5. a re psarouli!!!!!!!!mallon de sou ekatse
    από wild_cat/anima στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 16:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF