Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Carnet de passage(ελληνηστί πολύπτυχον)

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της Boogie
    Εγγραφή
    29/12/2015
    Μηνύματα
    68

    Carnet de passage(ελληνηστί πολύπτυχον)

    Καλησπέρα σε όλους

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν για την έκδοση του παραπάνω από την ΕΛΠΑ, απαιτείται η δήλωση συγκεκριμμένης χώρας ή χωρών στις οποίες πρόκειται να ταξιδέψουμε.

    Ρωτάω, επειδή σκοπεύω να περιπλανηθώ στη Κεντρική Ασία και δεν γνωρίζω εκ των προτέρων σε ποιές ακριβώς χώρες.



  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Κάποια στιγμή παλιότερα είχα ρωτήσει την ΕΛΠΑ και μου είχαν πει ότι δηλώνεις τις χώρες που θες να
    περάσεις.
    Με επιφύλαξη πάντα,πάει καιρός.

    Αυτό το 3χίλιαρο πονάει γμτ..


  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Κάποια στιγμή παλιότερα είχα ρωτήσει την ΕΛΠΑ και μου είχαν πει ότι δηλώνεις τις χώρες που θες να
    περάσεις.
    Με επιφύλαξη πάντα,πάει καιρός.

    Αυτό το 3χίλιαρο πονάει γμτ..

    τρια χιλιαρικα κοστιζει αυτο το εγγραφο;

    τρεις χιλιαδες ευρω;
    Γιαννης

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    τρια χιλιαρικα κοστιζει αυτο το εγγραφο;

    τρεις χιλιαδες ευρω;
    Ναι,και όταν επιστρέφεις σου τα δίνουν πίσω.
    Μετά από παρακάλια και τρεξιμο.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της Boogie
    Εγγραφή
    29/12/2015
    Μηνύματα
    68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Ναι,και όταν επιστρέφεις σου τα δίνουν πίσω.
    Μετά από παρακάλια και τρεξιμο.
    Είναι σίγουρο αυτό? Δλδ. ξέρω ότι ισχύει για το Ιράν.
    Το f@cking 3χίλιαρο ισχύει για οποιαδήποτε χώρα?

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Boogie Προβολή μηνύματος
    Είναι σίγουρο αυτό? Δλδ. ξέρω ότι ισχύει για το Ιράν.
    Το f@cking 3χίλιαρο ισχύει για οποιαδήποτε χώρα?
    Απ'όσο θυμαμαι ναι,γνωρίζω προσωπικά κάποιον από εδώ μέσα που έχει πάει Ιράν 2 φορές
    και αυτός μου έχει πει λεπτομέρειες.
    Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο ποσό για άλλες χώρες.
    Αυτό το θρέντ έχει κάποια στοιχεία.http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=149301
    Το καλύτερο είναι να επικοινωνήσεις η να πας απο την ΕΛΠΑ να σου πουν.

    Ασχετο,πότε λές και τι πλάνο έχεις εαν επιτρέπεται;

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της Boogie
    Εγγραφή
    29/12/2015
    Μηνύματα
    68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Απ'όσο θυμαμαι ναι,γνωρίζω προσωπικά κάποιον από εδώ μέσα που έχει πάει Ιράν 2 φορές
    και αυτός μου έχει πει λεπτομέρειες.
    Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο ποσό για άλλες χώρες.
    Αυτό το θρέντ έχει κάποια στοιχεία.http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=149301
    Το καλύτερο είναι να επικοινωνήσεις η να πας απο την ΕΛΠΑ να σου πουν.

    Ασχετο,πότε λές και τι πλάνο έχεις εαν επιτρέπεται;

    Θα περάσω από την ΕΛΠΑ, γιατί δεν νομίζω να βρω άκρη με το τηλέφωνο.

    Σκέφτομαι το 2017, όχι τους καλοκαιρινούς μήνες όμως.
    Η αρχική ιδέα ήταν ο γύρος της Κασπίας, αλλά σκοντάφτω στο καθεστώς του Τουρκμενιστάν και στο 3χιλιαρο του Ιράν. Δεν το δίνω με τίποτα.
    Οπότε απομένουν τα -σταν από τη μεριά της Ρωσίας.Όλα είναι υπό σκέψη χωρίς να υπάρχει κάποιος συγκεκριμμένος στόχος. Περιπλάνηση...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 8avos
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    143
    Δυστυχώς αυτά τα χρήματα συγκρατούν κάποιον αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι αν υπάρχουν ως απόθεμα μένουν έτσι.
    Το πολύπτυχο φυσικά και δεν είναι κάτι που το ζητάει η ΕΛΠΑ!!!Πως θα μπορούσε άλλωστε!Η ΕΛΠΑ είναι μέλος της
    παγκόσμιας ομοσπονδίας αυτοκινήτου και μοτοσυκλέτας που απαιτούν αυτό το έγγραφο σε κάποιες χώρες,ποιές είναι αυτές
    δεν θυμάμαι.Αμερική,Ευρώπη δεν έχει στα σίγουρα "καρνέ".Αφρική,Ασία,θέλει αλλά δεν θυμάμαι να σου πωχώρες.

    Εμένα προσωπικά η ΕΛΠΑ μου είπε,στις τάδε του μηνός θα τα βάλουμε στο λογαριασμό σας.Ήταν μετά από δυο βδομάδες και
    τα βάλαν όντως στην ώρα τους.Σε άλλο φίλο το τραβάγανε,οπότε περί ορέξεως .....

    Πολλοί βέβαια,μιας που δεν γίνεται να θέλει το Ιραν και να μην θέλει η Νεα Υόρκη πχ,πηγαίνουν χωρίς καρνέ κάνουν ντόρο
    στα σύνορα (είναι διατεθειμένοι βέβαια) πληρώνουν νταβατζιλίκια χρήματα (σε καμμία περίπτωση δεν σου κοστίζουν 3000 βέβαια)
    και περνάν πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ χρόνο στα σύνορα.Ξανά περί ορέξεως .......

  9. #9
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Boogie Προβολή μηνύματος
    Είναι σίγουρο αυτό? Δλδ. ξέρω ότι ισχύει για το Ιράν.
    Το f@cking 3χίλιαρο ισχύει για οποιαδήποτε χώρα?
    Πολύ λίγα μου φαίνονται.
    Υποτίθεται πως αποτελεί εγγύηση οτι δεν θα πουλήσεις το όχημα, δλδ φορολογικό (και καλά) το θέμα.

    Από Αγγλία για Ινδία Πακισταν Ιραν ξέρω οτι η εγγύηση πρέπει να αποτελεί 400% την αξία του οχήματος, δλδ αν πας με μουλτιστράντα (ε, ναι εντούρο ράλλυ βέβαια) ετοίμασε κανα 80αρι χήνες.
    Η περισσότερη Αφρική είναι 150%, αν και θυμάμαι κάτι περίεργα για Αίγυπτο (ΟΚ δεν κόβω το κεφάλι μου, αλλά ήταν εξωφρενικά)

    Να γιατί XR250 15ετίας...
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 06/10/2016 στις 20:17.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  10. #10
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Χαχα, α, ναί, νάτο, 800%

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από από http://overafrica.org/preparation/carnet-de-passages.aspx
    In the UK there is only one place to get it - the RAC. This presents a problem, because for some reason they want a ludicrously high guarantee. If you are looking to travel to Egypt, and have a £12 000 vehicle (in this day and age, that's very conceivable), the RAC wants a £96 000 guarantee! Having to obtain a Carnet de Passages at this proce is a show stopper for most people I know - and they haven't even begun!
    ΟΚ, νομίζω οτι έγινε έτσι γιατί η Αίγυπτος έβγαλε δικό της, εντελώς ξεχωριστό καρνέ, και στην πραγματικότητα το πληρώνεις γύρω στα $2000, ή κάπου εκεί. Πάντως αν θες για Αίγυπτο, ψάξτο καλά...
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Πολύ λίγα μου φαίνονται.
    Υποτίθεται πως αποτελεί εγγύηση οτι δεν θα πουλήσεις το όχημα, δλδ φορολογικό (και καλά) το θέμα.

    Από Αγγλία για Ινδία Πακισταν Ιραν ξέρω οτι η εγγύηση πρέπει να αποτελεί 400% την αξία του οχήματος, δλδ αν πας με μουλτιστράντα (ε, ναι εντούρο ράλλυ βέβαια) ετοίμασε κανα 80αρι χήνες.
    Η περισσότερη Αφρική είναι 150%, αν και θυμάμαι κάτι περίεργα για Αίγυπτο (ΟΚ δεν κόβω το κεφάλι μου, αλλά ήταν εξωφρενικά)

    Να γιατί XR250 15ετίας...
    Τα ποσά που αναφέρονται εκεί δεν ισχύουν για Ελλάδα, είναι κάτι που το καθορίζει η εκάστοτε αρμόδια αρχή της χώρας. Εδω λοιπόν είναι 3 χιλιάρικα, ανεξαρτήτως αξίας μοτό και ανεξαρτήτως για πόσες χώρες το ζητάει ο ταξιδιώτης.

    - Βοοgie: ρώτησε τους αν δέχονται εγγυητική επιστολή. Έχεις τα χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό δεσμευμενα, και η τράπεζα σου εκδίδει το σχετικό έγγραφο. Έχει κόστος βέβαια.

    Για το ποιες χωρές απαιτούν καρνέ, κοιτάμε στο παρακάτω λινκ:

    http://overlandingassociation.org/carnet-de-passage/

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της Boogie
    Εγγραφή
    29/12/2015
    Μηνύματα
    68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Τα ποσά που αναφέρονται εκεί δεν ισχύουν για Ελλάδα, είναι κάτι που το καθορίζει η εκάστοτε αρμόδια αρχή της χώρας. Εδω λοιπόν είναι 3 χιλιάρικα, ανεξαρτήτως αξίας μοτό και ανεξαρτήτως για πόσες χώρες το ζητάει ο ταξιδιώτης.

    - Βοοgie: ρώτησε τους αν δέχονται εγγυητική επιστολή. Έχεις τα χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό δεσμευμενα, και η τράπεζα σου εκδίδει το σχετικό έγγραφο. Έχει κόστος βέβαια.

    Για το ποιες χωρές απαιτούν καρνέ, κοιτάμε στο παρακάτω λινκ:

    http://overlandingassociation.org/carnet-de-passage/

    Σε ευχαριστώ για την ιδέα σου για την εγγυητική. Φαντάζομαι ότι δεν θα τη χρειαστώ πάνω από 6 μήνες, οπότε η προμήθεια της μπάνκας δεν θα είναι μεγάλη.
    Ελπίζω να τη δεχτεί η ΕΛΠΑ.

    Το έχω υπόψη μου το site αυτό αλλά ΔΕΝ το θεωρώ σοβαρή πηγή καθότι στις χώρες που έχει με κόκκινο γράφει "Required
    Unknown".

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της Boogie
    Εγγραφή
    29/12/2015
    Μηνύματα
    68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Χαχα, α, ναί, νάτο, 800%



    ΟΚ, νομίζω οτι έγινε έτσι γιατί η Αίγυπτος έβγαλε δικό της, εντελώς ξεχωριστό καρνέ, και στην πραγματικότητα το πληρώνεις γύρω στα $2000, ή κάπου εκεί. Πάντως αν θες για Αίγυπτο, ψάξτο καλά...
    Στην Αίγυπτο έχω πάει με μοτό αλλά πριν αρκετά χρόνια.
    Είχα βγάλει πολύπτυχο από την ΕΛΠΑ αλλά δεν θυμάμαι να μου είχαν ζητήσει χρήματα. Προφανώς τα πράγματα έχουν αλλάξει από τότε...

    Ειδικά για την Αίγυπτο βέβαια, είναι λογικό να ζητάνε τόσα χρήματα καθότι η κατάσταση από το Κάιρο και πάνω είναι χαώδης.
    Είναι ένας έμμεσος τρόπος για να αποθαρύνουν τους Δυτικούς ταξιδιώτες.
    Τελευταία τροποποίηση από Boogie; 07/10/2016 στις 10:53.

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της Boogie
    Εγγραφή
    29/12/2015
    Μηνύματα
    68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Πολύ λίγα μου φαίνονται.
    Υποτίθεται πως αποτελεί εγγύηση οτι δεν θα πουλήσεις το όχημα, δλδ φορολογικό (και καλά) το θέμα.

    Από Αγγλία για Ινδία Πακισταν Ιραν ξέρω οτι η εγγύηση πρέπει να αποτελεί 400% την αξία του οχήματος, δλδ αν πας με μουλτιστράντα (ε, ναι εντούρο ράλλυ βέβαια) ετοίμασε κανα 80αρι χήνες.
    Η περισσότερη Αφρική είναι 150%, αν και θυμάμαι κάτι περίεργα για Αίγυπτο (ΟΚ δεν κόβω το κεφάλι μου, αλλά ήταν εξωφρενικά)

    Να γιατί XR250 15ετίας...
    Φίλε μου έχεις δίκιο, η αξία του μηχανακιού που θα χρησιμοποιήσω σε καμμιά περίπτωση δεν φτάνει τα 3 χιλιάρικα.
    Κιαυτό για να μη μου δημιουργεί περιττό άγχος, αν το κλέψουν ή πάθει κάτι και δεν μπορεί να επαναπατριστεί.
    Στη περίπτωση όμως που το μηχανάκι για οποιοδήποτε λόγο δεν γυρίσει πίσω, πάνε τα 3 χιλιαρικάκια...

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της Boogie
    Εγγραφή
    29/12/2015
    Μηνύματα
    68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 8avos Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς αυτά τα χρήματα συγκρατούν κάποιον αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι αν υπάρχουν ως απόθεμα μένουν έτσι.
    Το πολύπτυχο φυσικά και δεν είναι κάτι που το ζητάει η ΕΛΠΑ!!!Πως θα μπορούσε άλλωστε!Η ΕΛΠΑ είναι μέλος της
    παγκόσμιας ομοσπονδίας αυτοκινήτου και μοτοσυκλέτας που απαιτούν αυτό το έγγραφο σε κάποιες χώρες,ποιές είναι αυτές
    δεν θυμάμαι.Αμερική,Ευρώπη δεν έχει στα σίγουρα "καρνέ".Αφρική,Ασία,θέλει αλλά δεν θυμάμαι να σου πωχώρες.

    Εμένα προσωπικά η ΕΛΠΑ μου είπε,στις τάδε του μηνός θα τα βάλουμε στο λογαριασμό σας.Ήταν μετά από δυο βδομάδες και
    τα βάλαν όντως στην ώρα τους.Σε άλλο φίλο το τραβάγανε,οπότε περί ορέξεως .....

    Πολλοί βέβαια,μιας που δεν γίνεται να θέλει το Ιραν και να μην θέλει η Νεα Υόρκη πχ,πηγαίνουν χωρίς καρνέ κάνουν ντόρο
    στα σύνορα (είναι διατεθειμένοι βέβαια) πληρώνουν νταβατζιλίκια χρήματα (σε καμμία περίπτωση δεν σου κοστίζουν 3000 βέβαια)
    και περνάν πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ χρόνο στα σύνορα.Ξανά περί ορέξεως .......
    Εννοείται ότι δεν τα θέλει η ΕΛΠΑ.

    Βέβαια, από τη στιγμή που θα έχω χρόνο, ίσως δεν με πειράξει να ξοδέψω 1-2 μέρες στα σύνορα, σπάζοντας τους τα ούμπαλα.
    Κι αν δε πιάσει, μεταβολή και αλλού...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Help πως αγοραζω απο το mobile.de
    από anco στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2005, 20:05
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 10:12
  3. τιμοκαταλογος στο rio de janeiro
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2004, 17:29
  4. Eeeeeeeee Kanenas Sas De Poulaei Troxous???
    από xxxristos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 23:58
  5. a re psarouli!!!!!!!!mallon de sou ekatse
    από wild_cat/anima στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF