Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Z750

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2013
    Μηνύματα
    115

    Z750

    Χωρις καποια εισαγωγη, θα ηθελα να ακουσω απο γνωστες ποια ειναι η αποψη
    τους για το kawasaki Ζ750.

    Εχω ριξει αρκετο ψαξιμο και εχω δει πραγματα πολυ καλα αλλα και καποια τα
    οποια με προβληματιζουν με αποτελεσμα να μπερδευτω παρα πολυ.

    Το μηχανακι το κοιταω μηπως το τσιμπησω σε λιγο καιρο.(μοντελο 2007 και μετα)

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2016
    Μηνύματα
    88
    Όσους ξέρω με Z750 το έχουν για σκίσιμο και πάντες εντός πόλης (φίλος έλεγε μια γκαζιά εδώ μία παραπέρα και έτρωγε το 20αρικο νερό το έβαζε στο γκαράζ και έβγαζε τη πάπια πάλι έξω ) Από τεχνικές πληροφορίες να σου απαντήσουν όσοι το έχουν-είχαν στη κατοχή τους εγώ που το πήρα λίγο επειδή είμαι 1.90 95 κιλά δεν βολεύει καθόλου για ψηλά άτομα (γνώμη μου γιατί αυτός που το είχε ήταν κοντός και το είχε χαμηλώσει λίγο για να πατάει ) πάντως πές για τι χρήση το θες και ύψος βάρος να σε βοηθήσουν παραπάνω τα παιδιά

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2013
    Μηνύματα
    115
    Η χρηση που θελω να του κανω ειναι εντος πολης, και ταξιδακια οσο πιο συχνα γινεται με φιλους.
    Ειμαι 1,75 και 90 κιλα. Και ηλικια 25 (το αναφερω για τυχον μη ανετης θεσης που ισως αναφερθει,αντεχω πιστευω)

  4. #4
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Δεν έχεις πρόβλημα με το ύψος. Ο κινητήρας που φοράει είναι ένας από τους καλύτερους που έχει βγάλει η kawasaki μην τον φοβάσαι, να κοιτάξεις να είναι σε καλή κατάσταση τα υπόλοιπα.

  5. #5
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lio1991 Προβολή μηνύματος
    Χωρις καποια εισαγωγη, θα ηθελα να ακουσω απο γνωστες ποια ειναι η αποψη
    τους για το kawasaki Ζ750.

    Εχω ριξει αρκετο ψαξιμο και εχω δει πραγματα πολυ καλα αλλα και καποια τα
    οποια με προβληματιζουν με αποτελεσμα να μπερδευτω παρα πολυ.

    Το μηχανακι το κοιταω μηπως το τσιμπησω σε λιγο καιρο.(μοντελο 2007 και μετα)
    Λίο είναι πολύ γενικό αυτο που ζητάς.
    Αν γίνεις πιο συγκεκριμένος μπορεί να βρεις περισσότερες απαντήσεις.

    Σαν κάτοχος του 1ης γενιάς, να σου πω ότι το μηχανάκι είναι αλεξίσφαιρο.
    Μοτερ διαμάντι με σωστή κατανομή ροπής.
    Δεν θα ανοίξει αυλάκια στην άσφαλτο με το γκάζι του,αλλά δαγκώνει πολύ εύκολα αν δε το σεβαστείς όντας άπειρος.
    Γενικά τα Ζ "πονάνε" ας το πούμε στα φρένα και στις αναρτήσεις.
    Δεν είναι για οριακές καταστάσεις,αυτό όμως θα σε απασχολήσει πολύ πολύ πιο κάτω.
    Βέβαια για τον μέσο χρήστη μια χαρά επαρκέστατα είναι,μιλάω όταν θες να πιέσεις περαιτέρω.
    Για αυτό αν δεις αρκετοί κάνουν μόντες με άλλα πηρούνια απο ΖΧ (συνηθως) και τράμπες αμορτισέρ ή/και ψαλίδια.

    Πες λοιπόν τι ψάχνεις πιο συγκεκριμένα και επίσης κατά πόσο γνωρίζεις τι πας να παρεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #6
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    απο τα πια δυνατα και αξιοπιστα γυμνα. δεν ειναι φιλικο για αρχαριο να ξερεις, εχει πολυ δυναμη.
    πασχει λιγο σε φρενα, αναρτηση, πλαισιο αλλα αν δε το θες για στριψιμο δε θα εχεις προβλημα.

    καιει αρκετα, τρωει λαστιχο, και εχει ακριβα σερβις, οπως τα περισσοτερα inline4 δηλ.

    καλο τσεκαρισμα σε μηχανικο οπωςδηποτε γιατι ειχε πουλησει παρα πολυ το μηχανακι και τα περισσοτερα ειναι "λιωμενα" απο καυλωμενους καγκουρες.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Μπορείς να πάρεις το 750 R που έχει λυμένα τα προβλήματα των περιφερειακών,και είναι και πολύ πιο ομορφο.
    The only easy day was yesterday.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2013
    Μηνύματα
    115
    Το μηχανακι οπως ειπα και παραπανω το θελω για πολη, αθηνα κεντρο κλπ, και για ταξιδακια οσο βγαινω.
    Δεν το φοβαμαι και νομιζω οτι θα βγαινω ταξιδακια μπολικα, οντας ποιο νεος(οσον αφορα την ανεση).

    Τωρα για στροφες ακουσα καλα, ακουσα ασχημα. Καταρχην, εχω μπερδευτει με το εξης. Οι αναρτησεις ειναι
    ρυθμιζομενες ή οχι ???

    Και περα απο ολα τα αλλα... τι πρεπει να προσεξω σε ενα μεταχειρισμενο z750?

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2012
    Μηνύματα
    115
    Πάρε Ζ1000 2007-2009 που έχει αναρτήσεις και φρένα,παίζει στα ίδια λεφτά,έχει πιο πολλά άλογα και είναι τα ίδια κιλά!
    Το Ζ είναι τίμιο μηχανάκι αλλά βαρύ για μέσα στην πόλη,πολύ βαρύ θα έλεγα,δύσκολο.
    Στρίβει με μια ανάρτηση ρυθμιζόμενη (από ΖΧ10 2006-2007 παραδείγματος χάρη) και είναι πολύ παιχνιδιάρικο.

    Δακρύζει η φλάτζα κεφαλής στα Ζ750 οπότε αν βλέπεις λαδάκι να στάζει μην απορήσεις,προβλήματα δεν βγάζουν.

    Χωρίς σκέψη,Ζ1000 απλά και καθαρά με ρυθμιζόμενη ανάρτηση και ακτινικά φρένα.

  10. #10
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    ρε παλίκαρε, αν ο 25χρονος Λιος ήταν το ξαδερφάκι σου, θα του έλεγες πάρε χίλια με τετοια άνεση;;;


    Μια χαρά θα εισαι για αυτά που λες με το Ζ. Εσύ. η συνεπιβάτης σου θα έχει άλλη άποψη
    Το καλοκαίρι βεβαια θα βράζει όπως κάθε Ι4.
    Οι αναρτήσεις στο πρωτης γενιας δεν ηταν ρυθμιζόμενες.Στο 2ης ίσως βάλαν προφόρτιση πίσω (δεν ειμαι σιγουρος).
    Συμπεραίνω απο τα γραφόμενα σου ότι δεν έχεις και πολύ εμπειρία.Δε το λέω για να στην πω.
    Απλά για να σου πω, ότι ως άπειρος, το μαμα στήσιμο του Ζ θα σου είναι υπέραρκετο!
    Αν τωρα φτάσεις και το τερματίσεις, υπάρχουν δρόμοι και λύσεις για να ακολουθήσεις.


    Τωρα για το τι να προσεξεις.
    Δεν εχω ακουσει για τίποτα σοβαρό στο μοτέρ.είναι σου είπα αλεξίσφαιρο.
    Ενδεικτικά για την κατασταση και τα χλμ του, μπορείς να τσεκαρεις τις δισκόπλακες πως είναι, τα αλυσογράναζα,κλπ.
    ΕΝνοείται οτι θα το πας σε μηχανικό για τσεκ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2013
    Μηνύματα
    115
    Συμπεραίνω απο τα γραφόμενα σου ότι δεν έχεις και πολύ εμπειρία.Δε το λέω για να στην πω.
    Απλά για να σου πω, ότι ως άπειρος, το μαμα στήσιμο του Ζ θα σου είναι υπέραρκετο!
    Αν τωρα φτάσεις και το τερματίσεις, υπάρχουν δρόμοι και λύσεις για να ακολουθήσεις.
    Αυτο ακριβως σκεφτομαι και εγω. Η αληθεια ειναι οτι πολυ εμπειρια δεν εχω σε τετοια μηχανακια. Οτι εχω
    οδηγησει απο φιλους. Και πιστευω οτι θα ειμαι κομπλε με το μαμα στησιμο του Ζ . Τωρα αν χρειαστει μελλοντικα
    μπορει να παιξει καμια μοντα οσον αφορα τις αναρτησεις κτλπ.

    Ενα αλλο που μου ειπαν πολυ κακο ειναι αυτο με τους κραδασμους μετα τις 6000 στροφες. Ειναι οντως τοσο
    εντονο και ενοχλητικο?

  12. #12
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Παπαρια μεντολες.
    Ποιούς κραδασμούς;
    Τετρακυλινδρο σε σειρα και κραδασμούς;
    Πες στο Στεφανάκη που σε φλομωσε να κοψει κάτι.
    Θα αργησει πολυ να σου φανεί η υστέρηση στο στησιμο.
    Ως τοτε μονο θα χαίρεσαι.αρκει να προσέχεις.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsosre Προβολή μηνύματος
    Πάρε Ζ1000 2007-2009 που έχει αναρτήσεις και φρένα,παίζει στα ίδια λεφτά,έχει πιο πολλά άλογα και είναι τα ίδια κιλά!
    Το Ζ είναι τίμιο μηχανάκι αλλά βαρύ για μέσα στην πόλη,πολύ βαρύ θα έλεγα,δύσκολο.
    Στρίβει με μια ανάρτηση ρυθμιζόμενη (από ΖΧ10 2006-2007 παραδείγματος χάρη) και είναι πολύ παιχνιδιάρικο.

    Δακρύζει η φλάτζα κεφαλής στα Ζ750 οπότε αν βλέπεις λαδάκι να στάζει μην απορήσεις,προβλήματα δεν βγάζουν.

    Χωρίς σκέψη,Ζ1000 απλά και καθαρά με ρυθμιζόμενη ανάρτηση και ακτινικά φρένα.
    Εμένα πάντως μου φάνηκε παπί το μηχανακι,πολύ ευκολοδήγητο.
    Και ξαναλεω,παρε το R καλύτερα.Έτοιμο,βελτιωμένο στα σημεία,και πολύ ομορφότερο..
    The only easy day was yesterday.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Μιας και είσαι καβασάκιας προτείνω er6n
    650 κυβικά, χαμηλή καταναλωση, ζελατινούλα για τεξιδακια, ευκολότερο στην πολη απο το Ζ, ανετότερο και για δικαβαλο,ευκολότερο για αρχάριο οδηγό και πιο συγχρονο στησιμο/φρενα

    Και σε 1-2 χρονια το αλλάζεις με κάτι καλυτερο..

  15. #15
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsosre Προβολή μηνύματος

    Δακρύζει η φλάτζα κεφαλής στα Ζ750 οπότε αν βλέπεις λαδάκι να στάζει μην απορήσεις,προβλήματα δεν βγάζουν.
    Είχα Ζ750 και η φλάντζα της κεφαλής έσταξε από παπαριά του μηχανικού. Ενώ έκανα τα πάντα μόνος ου στην μηχανή βρέθηκα σε μια περίοδο που ταξίδευα με την δουλειά και δεν είχα χρόνο να κάνω το μεγάλο σέρβις με το τσεκ στις βαλβίδες.
    Όταν βγάλεις το ντεπόζιτο λοιπόν για να ανοίξεις το καπάκι ακριβώς από πάνω έχει ένα πλαστικό στην βάση του λαιμού που δεν αφήνει τα νερά από την μπροστινή ρόδα να ανέβουν στον χώρο κάτω από το ντεπόζιτο, Αυτό λοιπόν το πλαστικό μαζεύει από τα νερά χωματάκι από τον δρόμο με ψιλά πετραδάκια, όπως το φτερό από κάτω και δεν είναι σε σημείο που το βλέπεις για να το καθαρίσεις όταν πλένεις την μηχανή, σου δίνει χέρι μόνο όταν βγάλεις το ντεπόζιτο.
    Πριν ανοίξεις το καπάκι πρέπει να το καθαρίσεις γιατί όταν πας να τοποθετήσεις μετά την φλάντζα του καπακιού αυτή ξύνει επάνω του με αποτέλεσμα να κολλάνε ψιλά πετραδάκια με το λάδι που έχει και δεν τα βλέπεις επειδή πατάει αμέσως στην κεφαλή. Το αποτέλεσμα είναι να δακρύσει μετά από κάποια χιλιόμετρα.
    Όταν το πήρα από το μηχανικό πήγα ταξίδι στην Μάνη από Αθήνα και εκεί είδα δάκρυσμα. Στον γυρισμό που το άνοιξα βρήκα το χώμα από το προστατευτικό πλαστικό κολλημένο στην φλάντζα.
    Ήταν η μοναδική φορά που πήγε σε μηχανικό και η μοναδική που έσταξε.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Z750
    από MARK στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2004, 01:34
  2. den brisko kawasaki z750
    από tzo80 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2004, 17:05
  3. Elliniki Pragmatikotita z750 I Fazer (i mallon Kawasaki i Yamaha)
    από jp79 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 10:09
  4. Kawasaki Z750 Vs Hornet Vs Fazer
    από Dean στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 15:38
  5. Allagi moto(Z750)
    από Dean στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2004, 20:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF