Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Honda Varadero Abs!!!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2005
    Μηνύματα
    6

    Honda Varadero Abs!!!

    Αγαπητοί καβαλάρηδες...
    Άκουσα ότι το abs της varadero έχει πρόβλημα με τις διάφορες καταστάσεις του δρόμου(λακκούβες σαμαράκια κλπ) και δεν λειτουργεί σωστά πιάνει εκεί που δεν πρέπει και δεν σταματάει...
    Κατά πόσο είναι αλήθεια η μου είπανε μπαρόλα...
    Να είστε καλά και πάντα όρθιοι.

  2. #2
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Εγω που εχω το VFR-ABS δεν εχω δει κατι το επιληψιμο...εξαρταται πως εννοει κανεις την εννοια πιανει εκει που δεν πρεπει..βασικα το abs δουλευει ελεγχοντας τη περιστροφη του τροχου οταν φρεναρεις...αμα σκασεις σε κανα σαμαρακι φρεναριστος και πεταξει το μηχανακι..φυσικα και θα ενεργοποιηθει δεν ελεγχει υψομετρο !!

    Βασικα οτι σου πανε μπορει να μην απεχει απο την πραγματικοτητα αλλα κανενα abs δεν προκειται να δουλεψει διαφορετικα...its a feature not a bug

    Τελος ειχα ακουσει και εγω πολλα απο διαφορους πριν το παρω οτι δεν σταματαει κλπ ,οταν το πηρα το εδωσα σε εναν και του λεω κανε μια βολτα (εννοειται οτι του εχω εμπιστοσυνη ως οδηγο) γυρναει και μου λεει:

    Αστο διαλο σταματαει καλά..δεν αργει και δεν το καταλαβαινεις ποτε μπαινει.
    Τελος προσφατα πηγα να τη παθω με το συνδρομο του πορτοκαλι φαναριου..ο μπροστινος βεσπακης ανοιγει να περασει..το μετανιωνει και τσαρουχωνει με κολλιδια εγω με μεγαλυτερη ταχυτητα τον πλησιαζω και τα πιανω ολα!!! και σταματησα μια χαρα εκει που θα ειχα υπο αλλες συνθηκες ενα αριστα μπλοκαρισμενο τροχο να πηγαινει οπου θελει

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2005
    Μηνύματα
    6
    Δηλαδή αδερφέ, να περιμένω να πάρω το vstrom 650 με abs??? Γιατί κάτι άκουσα ότι θα έρθει μετά τον 3ο μήνα του 2006??? Η να το χτυπήσω χωρίς abs, γιατί οι απόψεις διαφέρουν από οδηγό σε οδηγό. Εγώ είμαι από την πλευρά που υποστηρίζει το abs... αλλά ξέρεις, λενε διάφορα. Δεν σταματάει, δεν φρενάρει εκεί που θες και διάφορα άλλα. Πες κάτι... βρίσε με αλλά πες κάτι!!!

  4. #4
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παπαριες!!! εχω cbf600s με abs ... το συστημα δουλευει αψογα...σε αναπηδησεις του τροχου φυσικα και μπλοκαρει , αλλα δεν ειναι τιποτα το ανησυχητικο.Τι σημαινει δεν φρεναρει? οταν ενεργοποιητε το συστημα φρεναρεις κανονικοτατα...απλα δεν πεφτεις οπως θα γινοταν αν δεν ειχες abs απο μπλοκαρισμα των τροχων.Γενικα πολυ παραφιλολογια εχει πεσει με το abs μια χαρα ειναι, ουτε σου κοβει απο την απολαυση της οδηγησης (εκτος και αν μπαινεις με τις παντες σε δημοσιους δρομους!!) , ουτε επηρεαζει την οδικη συμπεριφορα της μοτοσυκλετας...ισια-ισα την κανει ασφαλεστερη.

  5. #5
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BANIAS
    Δηλαδή αδερφέ, να περιμένω να πάρω το vstrom 650 με abs??? Γιατί κάτι άκουσα ότι θα έρθει μετά τον 3ο μήνα του 2006??? Η να το χτυπήσω χωρίς abs, γιατί οι απόψεις διαφέρουν από οδηγό σε οδηγό. Εγώ είμαι από την πλευρά που υποστηρίζει το abs... αλλά ξέρεις, λενε διάφορα. Δεν σταματάει, δεν φρενάρει εκεί που θες και διάφορα άλλα. Πες κάτι... βρίσε με αλλά πες κάτι!!!

    ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ BMW 650 ΜΕ ABS ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΑΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ Μ'ΕΧΕΙ ΣΩΣΕΙ! ΣΕ ΝΕΡΑ ΚΙΟΛΑΣ ΜΟΥ ΠΕΤΑΧΤΗΚΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ- ΦΡΕΝΑ ΠΑΝΟΙΚΟΥ..... ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, ΥΠΟ ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΖΕΥΑ ΝΕΡΑ ΑΠ'ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ!!!!
    ΤΕΛΟΣ


  6. #6
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Οπως απαντησαν και οι αλλοι ειναι ολα παπαριες...και ολοι θα σιωπησουν οταν θα φας τη πρωτη τουμπα απο χασιμο μπροστινου αν τους ρωταγες ...αν θα παθαινες κατι εαν ειχες ABS.

    Και θα το παω και πρακτικα..εχω διαβασει πολλα αρθρα για abs και καποια απο αυτα τα εχω βαλει και εδω κανοντας μια ευρεση με τη λεξη abs θα τα βρεις.

    Βασικα γνωμη εχουν ολοι οπως και οι κωλοι αλλα οταν αυτες οι γνωμες αρχιζουν και γινονται επικινδυνες τοτε ειναι απαραδεκτο.

    ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ και αυτο φαινεται οτι ωριμαζει γιατι ολο και πιο πολλοι κατασκευαστες το βαζουν σε ολο και περισσοτερα μοντελα...και αρχης γενομενης τους ιδιους προβληματισμους ειχα και εγω ειναι μια αποφαση παντως που δεν την μετανιωσα γιατι μια δυο φορες θα μπει σε λειτουργια και θα σε σωσει απο βεβαιη τουμπα...και αν τους ρωτησεις σε συγκεκριμενη κατασταση τι θα γινοταν ...σου απανταν αρλουμπες,μεχρι που ακουσα οτι καλυτερα να πεσεις παρα να σκασεις επανω του!!!!!!


    Μα με το abs εξαφανιζεται η αρνηση φρεναρισματος που μας διεπει..και εξηγουμαι για μια ακομη φορα:

    Ερευνες εχουν αποδειξει οτι ενας οδηγος μοτοσυκλεττας φοβουμενος οτι θα μπλοκαρει το μπροστινο του και ως αποτελεσμα οτι θα πεσει...δεν φρεναρει με το 100% των δυνατοτητων της μοτοσυκλεττας με αποτελεσματα:
    1.αργει να φρεναρει αφου προσπαθει θα ισοσταθμισει (με το μυαλο του ) την πιεση που χρειαζεται για να μην μπλοκαρει
    2.Πολλες φορες φρεναρει μονο με το πισω φρενο γιατι θεωρει οτι αυτο ειναι πιο ανωδυνο το να πεσεις απο κολιδι ειναι πιο ευκολο απο το να πεσεις απο μπροστινο
    3.Δεν φρεναρει με 100% πιεση στη μανετα αρα φρεναρει με μειωμενη επιβραδυνση

    Ολα αυτα μετα εγιναν με μετρησεις και απεδειξαν οτι με abs μπορεις να φτασεις φρεναρισμα μεχρι 1g αρκει να ξεπερασεις τη φοβια

    Παρολαυτα ακομα και αυτο το συστημα εχει τα ορια του δεν μπορεις να κυκλοφορας σε ψιλοβροχο και να φρεναρεις και να περιμενεις να σταματησει στο τοπο η μηχανη...πολλοι θεωρουν οτι με μπλοκαρισμενο τροχο σταματας καλυτερα οποτε εαν το συστημα απελευθερωνει τα φρενα τους πιανει πανικος και αρχιζουν να κανουν βλακειες

    Κοινως δεν υπαρχει περιπτωση εκει που θα μπει το abs πραγματικα να μην ειναι κατασταση πανικου και αναγκης που σε αλλη περιπτωση θα ειχε μεγαλες πιθανοτητες πτωσης

  7. #7
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    To ABS είναι σωτήριο.

    Μόνο για χώμα δεν κάνει που υποτίθεται ότι ο τροχός πρέπει να κοκκαλώσει και να χωθεί μέσα στο χώμα η ρόδα για καλύτερο φρενάρισμα.
    Νομίζω το ίδιο ισχύει και για χιόνι αλλά δεν είμαι σίγουρος.
    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

  8. #8
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918


    +1000....αυτο ακριβως αισθανομαι οταν οδηγω , χρησιμοποιω αρκετη δυναμη στο φρεναρισμα που παλαιοτερα ουτε που θα τολμουσα να εφαρμοσω!! εχω μαθει πλεον ακριβως που ειναι τα ορια προσφυσης των ελαστικων και το εκμεταλευομαι με τον καλυτερο τροπο....


    ....οσο για τις μπουρδες του στυλ καλυτερα να πεσεις πανω τι να πω!!! το σημαντικοτερο ειναι οτι ακομα και αν ενεργοποιηθει το συστημα εχεις τιμονι...δηλαδη κατευθηνεις το μηχανακι οπου θελεις , πραγμα που με μπλοκαρισμενους τροχους ειναι αδυνατον!!!

  9. #9
    Εγώ παιδιά που έχω την συγκεκριμένη μηχανή, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα. Μία φορά μάλιστα που χρειάστηκε να φρενάρω σε πανικό σταμάτησε άψογα. Μπορει βέβαια να ξενίζει λίγο το τράνταγμα αλλά το ABS είναι ABS και αυτή είναι η συμπεριφορά του. Καλώς ή κακώς... Είναι σωτήριο και θα συμβούλευα να μην τσιγγουνεύεται κανείς τα επιπλέον χρήματα για να αποκτήσει μια μηχανή με ABS.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2005
    Μηνύματα
    142
    tdm me abs. Με ζεστα λαστιχα δεν μπαινει σχεδον ποτε ακομη και σε βρεγμενο οδοστρωμα. Αρα μπαινει μονο οταν χρειαζεται και αυτο για να διατηρησει η μηχανη σταθεροτητα κατα το δυνατο φρεναρισμα. Ακομη και σε κλιση (λογικη και μικρη ετσι) που το δοκιμαζα μια μερα, με πισω φρενο, αντι να φυγει ο ποπος και να αρχισω τα καγκουριλικια μαζευε την ουρα και το εφερνε στον ισιο δρομο...αμην
    O καλύτερος εξοπλισμός προστασίας είναι το μυαλό, που μπορείς να τον φοράς και πάντα

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF