Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: CBF 600 Πρώτες εντυπώσεις.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498

    CBF 600 Πρώτες εντυπώσεις.

    Εδώ και 3 ημέρες είμαι κάτοχος ενός Honda CBF 600 SA my 2010. Προερχόμενος από τον κόσμο των Σκούτερ και έχοντας κάνει ήδη το πρώτο μεγάλο μου ταξίδι (Πάτρα- Κέρκυρα) οι πρώτες εντυπώσεις από το μηχανάκι είναι οι εξής:
    Καταρχάς ο κινητήρας είναι το μεγάλο ατού του CBF. Δύναμη παντού και ειδικότερα στα χαμηλά. Μαλιστα στα χαμηλά το περίμενα πολύ πιο ψόφιο ως τετρακυλινδρο αλλά τελικά διαψευστηκα. Εντύπωση μου έκανε πόσο γρήγορα ανεβάζει τις στροφές. Στο ταξίδι είδα αρκετες φορες τα διακόσια ελάχιστα πάνω από τις 9.000 στροφές.
    Τα φρένα το άλλο δυνατό στοιχείο της μηχανης. Πολύ δυνατά.
    Το βάρος της μηχανής θα το χαρακτήριζα μέτριο προς χαμηλό. Δεν με δυσκολεύει στην μετακίνηση της ακόμη και όταν είναι στάσιμη.
    Τη γεωμετρία της μηχανής θα την χαρακτήριζα μέτρια. Δεν αλλάζει και τόσο γρήγορα κατεύθυνση. Βέβαια το ήξερα αυτό, πριν την πάρω, είχα διαβάσει σχετικά.
    Δύο πράγματα που με προβλημάτισαν ήταν ή σέλα και το γεγονός ότι μετά από 100 χλμ συνεχόμενα, το δεξί μου γόνατο το ένιωσα να κλειδώνει. Ίσως για το τελευταίο φταίει και ότι η προηγούμενη ιδιοκτήτης της μηχανής είχε ρυθμίσει τη σέλα στο χαμηλότερο επίπεδο. Θα τη σηκώσω στο μεσαίο και βλέπουμε.
    Ή σέλα είναι κούτσουρο και κουράζει. Θα κοιτάξω μήπως μπορεί να βελτιωθεί. Να την κάνω ανατομική δηλαδή. Βλέπετε προέρχομαι από τον κόσμο των Σκούτερ και περίμενα να την βρω πιο κουραστική, όχι σε αυτό το βαθμό όμως.
    Στην πόλη και σε συνθήκες κίνησης δεν με προβλημάτισε. Μία χαρά τα πάει.
    Θα χρειαστώ χρόνο βέβαια για να της πάρω ολοκληρωτικά τον αέρα (κυρίως όσον αφορά τη άριστη χρήση του συμπλέκτη ιδιαίτερα στις εκκινήσεις υπό διάφορες συνθήκες).
    Γενικώς πολύ ευχαριστημένος ενώ ήδη σκέπτομαι μερικές μικρό προσθήκες ( πλαϊνές βαλίτσες, καρίνα, usb και gps mount κλπ).
    Αυτά ως πρώτες εντυπώσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 11/08/2016 στις 19:41.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Θελεις λιγο χρονο,μεχρι να την συνηθισεις.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.855
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Θελεις λιγο χρονο,μεχρι να την συνηθισεις.
    Και εγώ αυτό πιστεύω. Κάνε μερικά χλμ πρώτα.

    Πριν αποφασίσεις κάποιες μετατροπές, σχετικές με την εργονομία, δοκίμασε να ρυθμίσεις ότι ρυθμίζεται.
    Σέλα, τιμόνι - μανέτες, ποδωστήρια (ναι, ρυθμίζονται).
    Το 'πως' θα το βρεις στο μάνιουαλ ή με οδηγίες από το φόρουμ.

    Αν δεις και πάλι ότι δεν βολεύεσαι, τότε αλλάζεις ότι νομίζεις.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    ...
    Δεν είσαι ο μοναδικός στο θέμα σέλα. Στην κάτω θέση με πονάνε οι κλειδώσεις στα γόνατα, στην μεσαία θέση η μέση και στην πάνω θέση οι ώμοι. Χούφταλο λέμε !!

    Όλα αυτά όμως μετά τα 300 χιλιόμετρα. Οπότε ο πισινό σου θέλει προπόνηση. Μια ανατομική σέλα βοηθάει και τις έχουν βάλει πολλοί.

    Βαλίτσες βγάζουν πολλές εταιρείες, οπότε έχει πολλά να διαλέξεις. Η Honda βγάζει και πλήρες φέρινγκ για τη μηχανή.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    ποδωστήρια (ναι, ρυθμίζονται)
    Δεν ρυθμίζονται τα ποδωστήρια. Είναι σταθερά. Μόνο ο λεβιές των ταχυτήτων παίρνει ρύθμιση πάνω κάτω.

    Ούτε το τιμόνι ρυθμίζεται.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  5. #5
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Με 'γεια φιλε!!
    Καλα χιλιομετρα!!
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stavrakos
    Εγγραφή
    15/05/2016
    Μηνύματα
    104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Εδώ και 3 ημέρες είμαι κάτοχος ενός Honda CBF 600 SA my 2010. Προερχόμενος από τον κόσμο των Σκούτερ και έχοντας κάνει ήδη το πρώτο μεγάλο μου ταξίδι (Πάτρα- Κέρκυρα) οι πρώτες εντυπώσεις από το μηχανάκι είναι οι εξής:
    Καταρχάς ο κινητήρας είναι το μεγάλο ατού του CBF. Δύναμη παντού και ειδικότερα στα χαμηλά. Μαλιστα στα χαμηλά το περίμενα πολύ πιο ψόφιο ως τετρακυλινδρο αλλά τελικά διαψευστηκα. Εντύπωση μου έκανε πόσο γρήγορα ανεβάζει τις στροφές. Στο ταξίδι είδα αρκετες φορες τα διακόσια ελάχιστα πάνω από τις 9.000 στροφές.
    Τα φρένα το άλλο δυνατό στοιχείο της μηχανης. Πολύ δυνατά.
    Το βάρος της μηχανής θα το χαρακτήριζα μέτριο προς χαμηλό. Δεν με δυσκολεύει στην μετακίνηση της ακόμη και όταν είναι στάσιμη.
    Τη γεωμετρία της μηχανής θα την χαρακτήριζα μέτρια. Δεν αλλάζει και τόσο γρήγορα κατεύθυνση. Βέβαια το ήξερα αυτό, πριν την πάρω, είχα διαβάσει σχετικά.
    Δύο πράγματα που με προβλημάτισαν ήταν ή σέλα και το γεγονός ότι μετά από 100 χλμ συνεχόμενα, το δεξί μου γόνατο το ένιωσα να κλειδώνει. Ίσως για το τελευταίο φταίει και ότι η προηγούμενη ιδιοκτήτης της μηχανής είχε ρυθμίσει τη σέλα στο χαμηλότερο επίπεδο. Θα τη σηκώσω στο μεσαίο και βλέπουμε.
    Ή σέλα είναι κούτσουρο και κουράζει. Θα κοιτάξω μήπως μπορεί να βελτιωθεί. Να την κάνω ανατομική δηλαδή. Βλέπετε προέρχομαι από τον κόσμο των Σκούτερ και περίμενα να την βρω πιο κουραστική, όχι σε αυτό το βαθμό όμως.
    Στην πόλη και σε συνθήκες κίνησης δεν με προβλημάτισε. Μία χαρά τα πάει.
    Θα χρειαστώ χρόνο βέβαια για να της πάρω ολοκληρωτικά τον αέρα (κυρίως όσον αφορά τη άριστη χρήση του συμπλέκτη ιδιαίτερα στις εκκινήσεις υπό διάφορες συνθήκες).
    Γενικώς πολύ ευχαριστημένος ενώ ήδη σκέπτομαι μερικές μικρό προσθήκες ( πλαϊνές βαλίτσες, καρίνα, usb και gps mount κλπ).
    Αυτά ως πρώτες εντυπώσεις.
    Δικέ μου καλοτάξιδο....από κατανάλωση πως τα πας?Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει το cbf μιας και εγώ έρχομαι από τον κόσμο του σκούτερ

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Έκανες εξαιρετική επιλογη!καλοριζικο και καλή διασκέδαση μαζί του!

  8. #8
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Ούτε το τιμόνι ρυθμίζεται.
    Ρυθμίζεται φίλε ως προς το μπρος-πισω
    Αφαιρείς τα καπάκια απο τα καβαλετα και ξεσφιγγεις-ρυθμίζεις

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.855
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Δεν ρυθμίζονται τα ποδωστήρια. Είναι σταθερά. Μόνο ο λεβιές των ταχυτήτων παίρνει ρύθμιση πάνω κάτω.

    Ούτε το τιμόνι ρυθμίζεται.
    Και το πεντάλ του φρένου ρυθμίζεται πάνω - κάτω, συνήθως από το κάτω μέρος της τρόμπας.
    Δεν γνωρίζω συγκεκριμένα για το CBF, αλλά στις περισσότερες μηχανές έτσι είναι.

    Για το τιμόνι, εννοούσα αυτό που απάντησε ο doctoras.
    Τελευταία τροποποίηση από lykourgi; 12/08/2016 στις 10:07.

  10. #10
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Καλόριζικο το μοτορι φίλε.
    Μία χαρά Μηχανάκι είναι,θα κουμπωσεις σιγά σιγά πάνω του και αν κάτι σε χαλάει,πχ ή σέλα που λες,δοκιμασε την και στην άλλη θέση και το τεσταρεις.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  11. #11
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Καλορίζικος καλόστριφτος και καλοτάξιδος. Να το χαρείς όσο πάει.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #12
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Θα το δεις οτι με τα χλμ θα τα βρεις αυτα και θα νιωθεις ανετα. Εγω μετα απο 2 μήνες και 3.000χλμ τα εχω βρει τα κουμπωματα μου (η τα συνηθισα ). Η σελα παντως θα σου ελεγα να δεις μηπως την κανεις πιο ανατομικη. Αν μπεις στην διαδικασια να την τροποποιησεις πιστευω αξιζει να βαλεις και αντιολισθητικο καλυμμα. Απο έξτρα νομίζω το φτερό πίσω τροχου δίνει μια ομορφιά, καγκελα κινητηρα και απο βαλιτσες εχεις πολλες επιλογες.

    Να ρωτησω οσον αφορά τρίξιμο. Εγω έχω κατι τριξιματα-συντονισμους στο φασμα 2800-3000 rpm με 3η που μετα εξαφανίζονται. Επισης μετα απο 200χλμ σερι νομιζω ο πηχης μου την ακουε λιγο..

  13. #13
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος

    Για το τιμόνι, εννοούσα αυτό που απάντησε ο alex14.
    Φιλε, σε παρακαλω μη βαζεις στο στομα μου λογια που δεν εχω πει




    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.855
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    Φιλε, σε παρακαλω μη βαζεις στο στομα μου λογια που δεν εχω πει




    Ωχ, τώρα το είδα.

    Το διορθώνω.


  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stavrakos Προβολή μηνύματος
    Δικέ μου καλοτάξιδο....από κατανάλωση πως τα πας?Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει το cbf μιας και εγώ έρχομαι από τον κόσμο του σκούτερ
    Μεση κατανάλωση στο ταξίδι είχα 5,5 λιτρα τα 100 χλμ. Και δεν πήγαινα και αργά. Και τα 200 είδα 2 με 3 φορές και μετά από το Ακτιο ανέβασα πολύ τον ρυθμό για να προλαβω το καράβι.
    Πολύ ευχαριστημενος.
    Με το Σκούτερ που είχα (Xciting 400) ήμουν γύρω στα 5+ όταν είχα ανάλογο ρυθμό για τα δεδομένα της δύναμης του Σκούτερ βεβαιως.
    Δεν το περίμενα να έχω τόσο μικρή κατανάλωση.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V-Storm 650 vs Cbf 600s
    από tzo80 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2014, 21:58
  2. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2012, 10:44
  3. Πρώτες εντυπώσεις απ'το CBF-600N!
    από gml στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2008, 13:45
  4. Πρώτες εντυπώσεις απ'το CBF-600
    από bsari στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2005, 09:49
  5. cbf 600 04
    από wild_cat/anima στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF