Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 40

Θέμα: CCM 404 DS ENDURO

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Κακές στιγμές...

    1) Στην 4η συνάντηση βετεράνων εντούρο, πέρσι στα Μέγαρα, αφού τέλειωσα την βόλτα δεν ξαναπήρε μπροστά. Τελικά ενα ρελεδάκι που εχει κάτω από τη σέλα έκανε τα δικά του, τίποτα το φοβερό.

    2) Καμμένα Πηνία (εδώ έχει και Οικογενειακη Ιστορία).
    Ο προηγούμενος κάτοχος μου είχε πει ότι τα είχε κάνει περιέλιξη. Εμένα με άφησαν κοντά σε μια κορφή της Καλιακούδας, στις 10 το βράδυ . Την έπεσα για ύπνο και πρωί πρωί το έβαλα μπροστά με σπρώξιμο και το έκοψα σερί ως την Αθήνα με ανεφοδιασμό τύπου σκράμπλ (ευτυχώς δεν κλειδώνει η τάπα).
    Όταν έφτασα στα διόδια της Αττικής οδού, στο ταμείο μπροστά μου είχα ανατρεπόμενο φορτηγό που ξαφνικά άρχισε να κάνει πίσω. Δεν πρόλαβα να τραβήξω εγκαίρως το φορτωμένο μηχανάκι, πήδηξα δίπλα, το CCM χάθηκε από κάτω, έτρεξα πανικόβλητος στην πόρτα του οδηγού και παραλίγο να τον βγάλω από το παράθυρο από τα νεύρα μου. Ευτυχώς σταμάτησε έγκαιρα, λίγο ακόμα και θα πατούσε το μηχανάκι ο πανίβλακας. Τελείως ηλίθιος ο τύπος , θα μπορούσε να χε προκαλέσει δυστύχημα με την βλακεία του.
    Παράλληλα με είχε πάρει τηλ η γυναίκα μου το βράδυ λίγο μετά το κάψιμο των πηνίων, πως ο γιος μας θα έκανε την επομένη, ενα χειρουργείο που ήταν προγραμματισμένο για την επόμενη βδομάδα. Όπως καταλαβαίνετε έκαψα και γω πηνία εκείνο το βράδυ.

    Το μηχανάκι σώθηκε αλλά από την τούμπα μπούκωσε κι άντε να το βάλεις μπροστά. Αφού το πάλεψα για κανα μισάωρο μέσα στη ζέστη, ζήτησα βοήθεια από τους υπεύθνους της Αττικής οδού που με έγραψαν κανονικά, η βοήθεια δεν ήρθε ποτέ. Ξαναπροσπάθησα και το έβαλα μπροστά μόνος μετά από ώρα. Μπήκα Αττική Οδό και με άφησε λίγα χιλιόμετρα παρακάτω οριστικά. Το έσπρωξα έξω από την Αττική και περίμενα την δική μου οδική για 1 ώρα.
    Η επεμβαση ρουτίνας έγινε, το παιδί ήταν καλά και γω την ίδια ώρα περίμενα την οδική βοήθεια κάπου κοντά στην Δουκισσης Πλακεντίας μέσα στο λιοπύρι. Δεν είχε τίποτα εκεί κοντά, θυμάμαι ειχα εξαντληθεί από τη ζέστη και ο βλάκας δεν είχα νερό μαζί μου. Τελικά στο Παίδων έφτασα το απόγευμα εκείνη την γ@μωμέρα.

    Στο μηχανάκι μπήκαν καινούργια πηνία της RM stators και ο θεός βοηθός. Οι αμερικάνοι λένε ότι είναι καλά. Θα δούμε.


    3) Κομμένη ντίζα συνμπλέκτη. Είχα φτιάξει μια στην Σπύρου Πάτση η οποία δεν έντεξε ούτε 10.000 km και η ρουφιάνα κόπηκε καταμεσήμερο στο Μεταξουργείο, στου Σάκη του σελά τα μέρη. Το γύρισα από εκεί Ανω Γλυφάδα non stop, στα φανάρια έκοβα κύκλους, ρόμπα γενικαμεν αδέρφια

    4) Καμμένη κεντρική ασφάλεια από το κακό το μάτι που λένε. Πάω να φύγω από τη δουλειά, βιαζόμουν κι όλας και παρατηρώ οτι στο πίσω φαναρι είναι αναμμένο το φως του στοπ. Βγάζω το καλώδιο που πάει στην μανέτα του φρένου, και πράγματι είχε κοπεί το ένα από τα δύο. Το αφήνω πρόχειρα στο τιμόνι να βρω λίγο μονωτική, γλυστράει πέφτει αφού ο βλάκας δεν έσβησα το μηχανάκι, κάνει σώμα σε μεταλλική επιφάνεια και μου καίει την κεντρική ασφάλεια. Και ο π@πάρας δεν είχα spare μαζί μου. Βγήκα παγανιά για μια 10ρα ασφάλεια.

    5) Γκαντεμιάς συνέχειαν. Αλλάζω χτες λάδια, αδειάζω τα παλιά πάω να βάλω τα καινούργια, βάζω το χωνί στην τάπα πλήρωσης, και μια προέκταση που εχω βάλει στο χωνί από λάστιχο ποτίσματος εδώ και καμμιά 15ρια χρόνια, βρήκε την ωρα να φύγει μέσα στον σκελετό, στα έγκατα του λαιμού. Χτες κόντεψα να το πάθω το εγκεφαλικό. Τελικά το έβγαλα μετά από ωρα, με πολύ μεγάλη προσοχή, με πολύ μακρύ δανεικό μυτοτσίμπιδο. Η εγχείρηση πέτυχε, ο άγγλος ασθενής την γλύτωσε για άλλη μια φορά...

    6) Είμαι περίεργος να δω τι άλλο θα συμβεί

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    τι ωραιο πραγμα ειναι οταν ασχολεισαι με το μηχανακι σου και ξερεις ολα του τα χουγια...που ποναει και που "δινει πονο"..

    μπραβο ρε Κωστη...
    συνεχισε ετσι!!

  3. #18
    Δες μήπως μπορείς να βάλεις το κιτ μανιβελας απο drz400
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  4. #19
    Την αγαπάς Κώστα...παραδέξου το!!

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stergios69 Προβολή μηνύματος
    Δες μήπως μπορείς να βάλεις το κιτ μανιβελας απο drz400
    Μπαίνει κανονικά αλλά κοστίζει. Θα την βάλω όμως κάποια στιγμή.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Την αγαπάς Κώστα...παραδέξου το!!
    Φυσικά, μα κάνει τόσα για μένα, ταξίδια, commuting-δουλειές στην πόλη, αλλά την ώρα του sex ( ..βλέπε βουνό ) μεταμορφώνεται σε τσουλακι, δεν λέει οχι σε τίποτα...

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Φυσικά, μα κάνει τόσα για μένα, ταξίδια, commuting-δουλειές στην πόλη, αλλά την ώρα του sex ( ..βλέπε βουνό ) μεταμορφώνεται σε τσουλακι, δεν λέει οχι σε τίποτα...
    Χαχαχαχα ωραίος!!!!

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    978
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    ... αλλά την ώρα του sex ( ..βλέπε βουνό ) μεταμορφώνεται σε τσουλακι, δεν λέει οχι σε τίποτα...
    Προφανώς της δίνεις κάτι να πιει και... σαν κλασική αγγλίδα, ανταποκρίνεται
    Συνέχισε να τη φροντίζεις φίλε, συνεχίζω κι εγώ να φροντίζω τη μακρινή εξ Ιαπωνίας ξαδέρφη της και θα τα λέμε στα βουνά!

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/06/2006
    Μηνύματα
    1
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    ΄Προχτές μου κόπηκε η ντίζα του συμπλέκτη. Είχα φτιάξει μια στην Σπύρου Πάτση με 20 Ε. Κόπηκε πολύ γρήγορα, ψηλά εκεί που πιάνει στην μανέτα, δεν έκανα ούτε 10.000 Km. Και με το λαδάκι της με τα όλα της. Δεν πέτυχε η λύση, ούτε δυστυχώς έτυχε...

    Αγόρασα μια γνήσια η οποία έχει 52 Ε γ@μω τη suzuki μου. Εχω κανα δυο φιαχτές καβάτζα για το βουνό. Πόνεσε το 52ρι αλλά θέλω να δω πόσο θα αντέξει η γνήσια.

    Σήμερα εβαλα πάνω την ανακατασκευασμένη σέλα. Μου την έφτιαξε ο γνωστός και φίλος μου πια Σάκης στο Μεταξουργείο με 40 ευρουλάκια. Βρήκα ενα μεταχειρισμένο bridgestone m403 με 20 ευρουλάκια, το έβαλα και αυτό πάνω σήμερα το πρωί. Του βαλα και νούμερα, κανονικά όπως πρέπει στην Ε2, κόκκινο φόντο - λευκά γράμματα. Αντε μπας και τρέξουμε κανα κυπελάκι εντούρο το 17 έτσι για να θυμηθούμε τα παλιά.

    Συνημμένο 370760
    Ντιζουλες συμπλεκτη εχει και το crossover με 18-20 ευρω (στην αρχη της συγγρου πριν το μετρο δεξια). Δεν ειναι suzuki αλλα δεν ειναι κακες. Την επομενη φορα δοκιμασετο

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Εαν ήμουν σε αναζήτηση μοτοσυκλέτας και ήμουν ανάμεσα σε διαφορά μηχανάκια μεταξύ των οποίων και το drz θα εκτιμούσα πάρα πολύ την ανάλυση σου, πραγματικά σαν να το έχω οδηγήσει διαβάζοντας τα κείμενα σου. Ευχαριστώ
    Θέλω να ζήσω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά
    Να ταξιδέψω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά να δω στα μάτια την τίγρη
    Που όλο με κοιτά
    Μεσ’ απ’ τα φώτα αυτής της πόλης
    Που σκοτώνει για λεφτά
    Που με σκοτώνει από αγάπη
    Όπως με σφίγγει όταν ξυπνά
    Κι ύστερα κλαίει μ’ αγκαλιάζει και μου λέει
    Πάρε με μαζί σου

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Ελα μαρί κολόγρια, εβγαλες και το εντούρο Ωρωπού αεροπορία, χωρίς να πάθεις το παραμικρό. Είχε κομμάτια αρκετά ζόρικα, σε μια καθαρά εντουράδικη διαδρομή. Εντάξει δεν ήταν αγώνας αλλά με το παρεάκι το πήγαμε νονστοπ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0063 μ.jpg 
Προβολές:	317 
Μέγεθος:	52,8 KB 
ID:	376237

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2015
    Μηνύματα
    6
    Φιλε ...
    Εγω εγω 2-3 θεματακια
    με κοντερ τι εχεις κανει..??
    Πλαγιοστατη..??

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mike1962 Προβολή μηνύματος
    Φιλε ...
    Εγω εγω 2-3 θεματακια
    με κοντερ τι εχεις κανει..??
    Πλαγιοστατη..??

    To CCM το αγόρασα από κάποιον που του είχε βάλει, κοντέρ trail tech vapor, το οποίο είναι από τα καλύτερα κοντεράκια στην πιάτσα και εχει πολλές ενδείξεις, μέχρι και στροφόμετρο.

    Πλαγιοστάτη εχω το δικό του, είναι βαρύ αλλά την δουλειά του την κάνει.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    update σε Γρανάζωμα...

    Επειδή το μηχανάκι εχει μεγάλο μεταξόνιο του έβαλα αλυσίδα 114 κρίκων αντί για 116. Για χρήση εντούρο (κανονικό σε μονοπάτια όχι ονοφάδες και φλαταδούρες), χωράει οριακά 45ρι γρανάζι πίσω, με 14 μπροστά (3,21) . Ετσι ο αξονας του πίσω τροχού ερχεται όσο γίνεται πιο μπροστά, μειώνοντας τουλάχιστον 1cm το μεταξόνιο. Ετσι η CCMάρα στρίβει πολύ καλύτερα στα κλειστά.

    Το μαμα του DRZ E είναι 14/47 (3,35) αλλά παραείναι κοντό.


    SOS
    Μου του είπε ενας γνωστός, δεν το γνώριζα, τα πρώτα καθαρόαιμα εντούρο BETA 2011-2012 νομίζω, εχουν ίδιο κέντρο πίσω, αρα το γρανάζι είναι ίδιο. Μου χάρησε το μασίφ σιδερένιο που το δίνει η εταιρία για στρώσιμο στα δίχρονα. Στην αγορά δεν βρήκα 45ρι, σε JT βγαίνει αλλά ο αντιπρόσωπος δεν το εισάγει, ο εισαγωγέας των GASGAS είχε μόνο αλουμινένιο 46ρι, τον Ερρίκο δεν τον ρώτησα. Επίσης ταιριάζουν γρανάζια από GASGAS EC και Husky TE 410-610.

  15. #30
    +1 για το VAPOR!
    Την ειχα κανει και εγω αυτη τη μοντα και ητανε ταμαμ.
    Γραναζι ψαξε προς Αγγλια μερια, εχουν σιγουρα.
    Typhoon 125, NX 250, WR200, LC4 400E, M 600, Canyon 500, LC4 640 SM, 640 ADV, Speed 4, Z1000, 404 DS, ADV 950S , SDuke 990, SM 950 , 440 SM, 690 SM, TUONO 660!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ccm 404 DS
    από emiliano στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2011, 18:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF