Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 40 από 40

Θέμα: CCM 404 DS ENDURO

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Black Mamba Προβολή μηνύματος
    +1 για το VAPOR!
    Την ειχα κανει και εγω αυτη τη μοντα και ητανε ταμαμ.
    Γραναζι ψαξε προς Αγγλια μερια, εχουν σιγουρα.
    Δεν τρέχει τίποτα, εχω πίσω γρανάζια 43 - 44 - (45 πλέον) - 48 δόντια και 14-15 μπροστά. Κάποια στιγμή θα παραγγείλω ενα jt 45 να υπάρχει και ένα μπροστινό talon 16 το μοναδικό που χωράει (15 το μαμα) για κανα ταξιδάκι χωμάτινο εκτός συνόρων.

    Να βάλω και μια φωτό από την 5η συνάντηση βετεράνων εντούρο της ΛΕΜΜ Μεγάρων. Η διαδρομή ήταν πολύ ωραία, κάποια από τα μονοπάτια ήταν ονειρικά. και του χρόνου...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0077 μ.jpg 
Προβολές:	676 
Μέγεθος:	65,3 KB 
ID:	376679

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παραμόνη Χριστουγέννων έκανα μια πολύ ωραία εντουράδα, 85 χιλιομέτρων όλο μονοπάτι με ενα φίλο που έχει KTM exc f 350 του 17, ίσως το καλύτερο τετράχρονο εντούρο μηχανάκι που κυκλοφορεί. Ανταλλάξαμε μηχανάκια για κάμποση ώρα. Καλά το ΚΤΜ είναι φανταστικό μηχανάκι δεν το συζητάμε, εχει και traction control που σημαίνει ότι δεν χάνεις πρόσφυση που να γίνεται χαμός από λάσπη, μοτέρ που το ρυθμίζεις όπως το θες, δεν σε τεντώνει, βάζει την δύναμη κάτω, αναρτησάρες και θέση οδήγησης κορυφαία. :a07:

    Το ενδιαφέρον όμως είναι η εντύπωση που έκανε το CCM στον φίλο και έμπειρο εντουρά.

    Μου είπε πως δεν το περίμενε με τίποτα, πως θα του άρεσε τόσο πολύ για εντούρο. Το μοτέρ του φάνηκε πιο γεμάτο στις χαμηλές από το ΚΤΜ και αρκετά δυνατό σε μεσαίες και ψηλές. Επίσης του άρεσε ο τρόπος που βάζει την δυναμη κάτω. Εντυπωσιάστηκε από τις αναρτήσεις ειδικά σε ένα πετροχείμαρρο και γενικώς από την συμπεριφορά του σε διάφορα τερέν.
    Το επιπλέον βάρος σε σχέση με ενα καθαρόαιμο δεν τον ενόχλησε ιδιαίτερα και το συνήθισε γρήγορα. Μου είπε πως το CCM εχει σαφώς πιο βαριά αίσθηση, που στα πιο γκαζερα του άρεσε αλλά στα κλειστά τον δυσκόλεψε μέχρι να το συνηθίσει, λογικό θα λεγα. Στα δύσκολα του άρεσε, αποδίδει γλυκά την δύναμή του και δεν χάνει την πρόσφυση εύκολα. Σε απότομες ανηφόρες απ ότι είδα ανέβηκε εύκολα. Ηταν μια έκπληξη για αυτόν.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0092 μ.jpg 
Προβολές:	628 
Μέγεθος:	51,1 KB 
ID:	376809
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0095 μ.jpg 
Προβολές:	628 
Μέγεθος:	47,1 KB 
ID:	376810

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Στο 4ο εντούρο φέστιβαλ στα Μέγαρα (καταπληκτική διαδρομή). Το δούλεψα με 14-45 γρανάζωμα που έπεσε μακρύ, μια και η βόλτα ήταν κάπως σφιχτή. Θα το δοκιμάσω με 14-48 next time. Το μαμά του drz e είναι 14-47.

    Νο πρόβλεμ, συνεχίζουμε να λασπωνόμαστε ακάθεκτοι ανάμεσα στα καθαρόαιμα τούμπανα. Τώρα που θα ρθει η ανάπτυξη (αμ πως ενα ΤΜ 300 δίχρονο 17ρι πολύ θα το γούσταρα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31878223633_e9e1e24363_om.jpg 
Προβολές:	553 
Μέγεθος:	64,3 KB 
ID:	378448

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Στο 4ο εντούρο φέστιβαλ στα Μέγαρα (καταπληκτική διαδρομή). Το δούλεψα με 14-45 γρανάζωμα που έπεσε μακρύ, μια και η βόλτα ήταν κάπως σφιχτή. Θα το δοκιμάσω με 14-48 next time. Το μαμά του drz e είναι 14-47.

    Νο πρόβλεμ, συνεχίζουμε να λασπωνόμαστε ακάθεκτοι ανάμεσα στα καθαρόαιμα τούμπανα. Τώρα που θα ρθει η ανάπτυξη (αμ πως ενα ΤΜ 300 δίχρονο 17ρι πολύ θα το γούσταρα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31878223633_e9e1e24363_om.jpg 
Προβολές:	553 
Μέγεθος:	64,3 KB 
ID:	378448
    Update στο παρόν...

    H ανάπτυξη δεν ήρθε αλλά με τα χίλια ζόρια από οικονομικής άποψης ήρθε πριν περίπου ένα χρόνο ένα GASGAS 300 2006, ένα διχρονάκι που πάντα ήθελα και καλά έκανα πιστεύω. Πλέον το CCM εκτελεί χρέη παπιού άριστα και χωμάτινου ταξιδιού ή βόλτας. Στα μονοπάτια δεν το βάζω πια δεν έχει νόημα.

    Μετά από 2,5 χρόνια συμβίωσης και πολλά δύσκολα χιλιόμετρα μια βλάβη έπαθε την κλασσική, πηνία. Έβαλα κάποια aftermarket πριν κανα χρόνο και δουλεύει καλά, θα δείξει. Πέρα από αυτό, λαδάκια και φίλτρο, σέρβις στις αναρτήσεις και συντήρηση από μένα. Πέρα από τα πηνία τίποτε άλλο.

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Μπορεις να βρεις το καταληλο γραναζωμα με αντιστροφη της κινητικης ενεργειας κατα προσεγγιση
    Δηλαδη αν μηχανη και οδηγος μαζι ζυγιζουν 200 κιλα και το εμπρος γραναζι ειναι αρχικα 14 και μετα το κανεις 15
    Υπολογιζεις 15 δια 14 =1κομα0714 Το τετραγωνο ειναι η επιπροσθετη κινητικη ενεργεια δηλαδη 1κομα1479
    Αν μετατραπει σε κιλα συμαινει 200 κιλα επι 1κομα1479 =229 κιλα
    Δηλαδη σαν να τραβαει το μοτερ 29 κιλα επιπλεων Το βαρος βεβαια ειναι το ιδιο Στο πραγματικο επιπλεων βαρος υπαρχει μεγαλυτερη αδρανοια σε ανηφορα-κατηφορα
    Αλλα ειναι ενας καλος τροπος να υπολογισεις το καταληλο γραναζωμα
    Και σιγουρα παιζει καποιο ρολο και η τροφοδοσια στο θεμα Οπως οταν πας δικαβαλος και η 1-2 σχεση ανεβαζουν πιο ευκολα περισσοτερες στροφες απο οτι μονοκαβαλο Αλλα ειναι ρυθμιση
    για συγκριση απο μοτερ σε μοτερ Αλλο σηκωνει παραπανω γραναζωμα και αλλο λιγοτερο
    Δηλαδη πιο απλα αν καποιος με 99 κιλα και μαζι με μηχανη 229 ειναι ευχαριστημενος με το στανταρ γραναζωμα και εσυ εισαι 70 κιλα και συνολο 200 κιλα το κανεις απο 14 σε 15
    Τελευταία τροποποίηση από kiao; 15/07/2018 στις 15:14.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Update

    Το CCMάκι συνεχίζει να γράφει km σε οποιοδήποτε τερέν και να προσφέρει χαμόγελα σε μένα και τσαγάκι στους άλλους. Είναι σκέτη αλητεία και πολύ το γουστάρω. Συμβαίνουν και ευτραπελα φυσικά. Στα φανάρια οταν ειμαι διπλα σε αυτοκίνητα, οι περισσότεροι κλείνουν τα παράθυρα. Στα μπλόκα εννοείται.πως θα με σταματήσουν αλλα συνήθως η κουβέντα παει στο τι ειναι αυτο το μαυρο πράμα. Οταν πηγαίνω σε τράπεζες οι σεκιουριτάδες ετοιμάζονται για τα χειρότερα. .

    Στη δουλειά, σε κεντρικό στρατόπεδο, πολυ συχνά μου κάνουν ελεγχο στο δελτίου εισόδου. Οταν πηγαίνω με το gs 1150 όχι έλεγχο δεν κάνουν αλλα βαράνε προσοχές και χαιρετούρες. Και με τις δυο μοτο φοραω το ιδιο μπουφαν και κρανος.

    Απο προβλήματα ειχα θεμα με το οχι μαμά αλλά εξτραδάκι trailtech vapor κοντεράκι που εκανε συχνά reset. Tο σύνδεσα κατευθείαν στην μπαταρία και έστρωσε. Το σπαστικό ειναι πως παραμένει αναμένο για 20 λεπτά πριν σβήσει καθε φορα που παρκάρω τη μοτό.

    Χρησιμοποιώ πια το γρανάζωμα του πολιτικού drz 400 s, 15-44.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Προς το τέλος του 2018 το CCM με άφησε στα ψηλά του Ταυγέτου. Σταμάτησα να βγάλω φωτό και ανέβασε κόκκινα στο ρελαντί. Το έσβησα αμέσως, χτύπησα λιγο το καρμπ, έλεγξα την ντιζα γκαζιού, το ξαναέβαλα μπροστά και ξανα τα ίδια με μηχανικούς θορύβους. Το κατέβασα αλλά downhill, με μαζεψαν κτλ κτλ.

    Τι έγινε ρε πστ μου?

    Λοιπόν εσπασε το vacuum release plate , το L στο δικό μου fcr 39ρι και έφυγαν τα κομματια μέσα στο μοτέρ. Ευτυχώς η ζημια εγινε μονο στη κεφαλή, κύλινδρος, πιστόνι και πιο κατω το μοτερ είναι οκ. Εχω παραγγείλει ενισχυμένο afternarket φτιαγμένο σε cnc, γιατί τα μαμα σπάνε, εχει συμβεί σε πολλούς, οπότε το νου σας όσοι έχετε fcr keihin.

    Παράλληλα θα γινει και ενα φρεσκάρισμα στην κεφαλή.


    Shit happens...

  8. #38
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Προς το τέλος του 2018 το CCM με άφησε στα ψηλά του Ταυγέτου. Σταμάτησα να βγάλω φωτό και ανέβασε κόκκινα στο ρελαντί. Το έσβησα αμέσως, χτύπησα λιγο το καρμπ, έλεγξα την ντιζα γκαζιού, το ξαναέβαλα μπροστά και ξανα τα ίδια με μηχανικούς θορύβους. Το κατέβασα αλλά downhill, με μαζεψαν κτλ κτλ.

    Τι έγινε ρε πστ μου?

    Λοιπόν εσπασε το vacuum release plate , το L στο δικό μου fcr 39ρι και έφυγαν τα κομματια μέσα στο μοτέρ. Ευτυχώς η ζημια εγινε μονο στη κεφαλή, κύλινδρος, πιστόνι και πιο κατω το μοτερ είναι οκ. Εχω παραγγείλει ενισχυμένο afternarket φτιαγμένο σε cnc, γιατί τα μαμα σπάνε, εχει συμβεί σε πολλούς, οπότε το νου σας όσοι έχετε fcr keihin.

    Παράλληλα θα γινει και ενα φρεσκάρισμα στην κεφαλή.


    Shit happens...
    Αφου το γραναζωσες σαν S βαλε και καρμπυρατερ υποπιεσης απο S να ξεμπερδευεις.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Αφου το γραναζωσες σαν S βαλε και καρμπυρατερ υποπιεσης απο S να ξεμπερδευεις.
    Το σκέφτηκα αλλα ειναι περιορισμένος ο χώρος, θελει δοκιμή να δω αν θα χωρέσει. Aν χωράει ίσως το κάνω αφου δε το δουλεύω καγκούρικα πια το μηχανάκι και θα ηθελα χαμηλα πιο πολιτισμένη λειτουργία.



    Πολλοί μου λένε να πάρω το γνήσιο ανταλλακτικό γιατι ισχυρίζονται πως τα after ισως δημιουργήσουν προβλημα στο σωμα του fcr. Aλλοι μου λενε οχι γνήσιο γιατι σπάει. Το γνήσιο όμως αντεξε 13 χρόνια. Το σίγουρο ειναι πως μια φορά το χρονο θα το βγάζω για τσεκάρισμα, οπότε θα δώσω αλλη μια ευκαιρία στο fcr και βλέπουμε.

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Ξανά στο δρόμο το CCMάκι σήμερα, έτοιμο για νέες περιπέτειες.

    (Για να βγει-μπει το καρμπυρατέρ είναι πολύ δύσκολο, δεν εχει καθόλου χώρο, χλωμό το βλέπω να χωράει υποπίεσης καρμπυρατέρ. Από περιέργια όμως, θα κανω μια ερώτηση στο ccmmad.co.UK μπας και το' χει κάνει κανένας).

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Ccm 404 DS
    από emiliano στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2011, 18:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF