Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: CCM 404 DS ENDURO

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311

    CCM 404 DS ENDURO

    Ανοίγω ενα θέμα για τον Αγγλικό μηχανάκι με την γιαπωνέζικη καρδιά. Είμαι ξανά κάτοχος εδώ και ενα χρόνο περίπου. Ομως είχα αγοράσει και ενα καινούργιο το 2006.

    Είναι ενα πολυτάλαντο μηχάνημα. Μπορεί να κάνει από commuting, εως enduro. Kαι όταν λέω enduro μπορεί άνετα να το τρέξει κάποιος σε αγώνα εντούρο, χωρίς απαιτήσεις βέβαια για πρωτιές. Στα κατάλληλα χέρια όμως τίποτα δεν αποκλείεται.

    Πέρα από εντούρο, με μερικές φτηνές και εύκολες μετατροπές μπορεί να γίνει ενα πολύ καλό ον/οφ για χωμάτινες εκδρομές, αυτό που λέμε adventure bike, που δεν σταματά πουθενά.

    Στην πόλη είναι αχτύπητο, εχει γκάζι, φρένα, αναρτήσεις, κι χώνεται παντού. Το τιμόνι του κλειδώνει κι από τις δυο μεριές, έχει σκαρούλα και βεντιλατέρ. Στο τσακίρ κέφι δύσκολα το ακολουθάει κανείς ακόμα και με τούμπανο 600ρι.

    Μερικές φωτό και συνεχίζω παρακάτω να αναλύω και να εξηγώ.

    Συνημμένο 370005
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12814203_1033456976711692_8658900219779306973_n.jpg 
Προβολές:	934 
Μέγεθος:	109,3 KB 
ID:	370032
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 12814594_1035021319888591_1571197747527406709_n.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από kordix; 09/10/2016 στις 22:57.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Αν ενισχύσεις το υποπλαίσιο σε ενα συγκεκριμένο σημείο που εχει θέμα, φορτώνεται σαν γαϊδούρι και δεν μασάει. Είναι σιδερένιο και εύκολα μπορεί να επέμβει κάποιος. Κι αν στραβώσει ισιώνει εύκολα.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_3310 μ.jpg‎   IMG_3315μοτο.jpg‎  

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Το DS είναι ένα πολύ ιδιαίτερο μηχανάκι. Την CCM δεν την γνωρίζουν πολλοί, και όπως είναι φυσικό δεν είναι εμπορικά τα μηχανάκια της. Πλέον δεν υπάρχει επίσημη αντιπροσώπευση στην Ελλάδα αλλά ο κάτοχος μπορεί να βρει ότι χρειαστεί στην suzuki, κυρίως για τα μηχανικά μέρη και κάποια ηλεκτρολογικά, και σε χωματομάγαζα για πλαστικά που είναι ίδια από άλλα μοντέλα εντούρο και μοτοκρος. Ως γνωστός το ds 404 εχει το μοτέρ του suzuki drz 400 e και όχι του s.

    Οι αναρτήσεις είναι WP και υπάρχει πληθώρα ανταλλακτικών. Oι τροχοί εχουν κέντρα ajp και στεφάνια excel. Δισκοπλακες και τακάκια ταιριάζουν, στον μπροστινό τροχό από ΚΤΜ και πίσω από GAS GAS, HUSKY, DR 350 και άλλα μοντέλα.

    Παραθέτω μερικές χρήσιμες πληροφορίες από το αγγλικό φόρουμ CCM Mad:

    WHEELS
    CCM404DS Bearing & Seal sizes
    Rear hub BEARING: 2x 6004-2RS required & 1x 6204-2RS
    Front hub BEARING - 2x 6004-2RS required
    Seals: Front: 2off: 24x42x8 Rear: 1off 25x47x7 & 1off 24x42x8
    Front Brake Pad: EBC FA181-TT
    Rear Brake Pad: EBC FA208
    For CCM 404 E / DS

    ENGINE
    Output Shaft Seal: 30 X 40 X 6 09283-30053
    Gear Lever Seal:
    Clutch shaft Seal: 10 X 20 X 6.
    Clutch shaft Bearing: 12 X 16 X 10.
    FCR Carb: 13200-29F10 superseded by 13200-29FF0



    BODY PARTS
    Replacement saddle: '96- 01 yz 250.
    Front Mudguard: KTM Part No: 590.01093100
    Rear Mudguard: Yamaha YZ 125-250__'96-'02 (needs cutting where it joins onto the CDI tray).
    Rad. Shrouds: Honda CRF 450__'03
    RHS Panel: Yamaha YZ 125-250__'96-'02
    LHS Panel: Yamaha YZ 125-250__'96-'02 (left side panel needs some trimming).
    Fork guards are KTM WP fork type.


    FRAME & SUSPENSION
    Chain guide: KX85
    Chain slipper: cr125
    Fork Seals: Be careful here, not as straight forward as you might think, I'd suggest
    removing old ones to confirm...
    Needle Bearings for Shock: ??
    Front Sprocket: Suzuki DRZ400: Jt sprockets JTF432SC
    Rear Sprocket: Same as Suzuki DR350S or CCM644 on spoked wheels or Husqvarna: JT sprockets JTR822 / JTA822
    Steering Head Bearing: AS109 = L45449
    404 foot pegs are same as 2001 Suzuki RM250
    Switch Gear: GasGas EC (afaik)

    ELECTRICAL
    Spark Plug: NGK CR8EK or CR8E or CR8EIX (the suffix "IX" represents Iridium)
    Battery: Varta (CT7-B4) or Yuasa YTX9-BS fitted standard (double check)
    Warning, contrary to suggestions the YTX12A-BS is physically too big to fit in the battery holder.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Για να δούμε και λιγο τα μειονεκτήματα της κατασκευής.

    Η γεωμετρία της μηχανής είναι κάπως παλιομοδίτικη. (αντιγραφή παλιότερων Husaberg)

    Εχει μεγάλο μεταξόνιο στα 1500mm, μεγάλο ύψος σέλας αλλά παρόλα αυτά η συμπεριφορά του είναι πολύ καλή. Στα μεσαία και ανοιχτά κομμάτια είναι ιδιαίτερα σταθερό αφού ναι μεν είναι μακρύ σε μεταξόνιο αλλά εχει και μακρύ ψαλίδι. Εδώ εχουμε όμως και κάποια πλεονεκτήματα:

    1. "βάζει εύκολα την δύναμη στο χώμα" αρα βρίσκει εύκολα πρόσφυση, σημαντικό προσόν για ενα εντούρο
    2. το μακρύ ψαλίδι σε συνδυασμό με την μεγάλη γωνία έδρασης του αμορισέρ PDS (χωρίς μοχλικό) κάνουν την ανάρτηση να δουλεύει προοδευτικά.
    3. στις φλαταδούρες (βλέπε ονοφάδες) δεν χαμπαριάζει τίποτα.

    Στα πολύ κλειστά μονοπάτια θέλει λίγο παραπάνω δουλειά, π.χ. βοήθεια από το πίσω φρένο για να πλασάρεται καλύτερα στις φουρκέτες. Ομως το τιμόνι κόβει πολύ κάτι που βοηθάει πολύ την κατάσταση.



    Φιλτροκούτι και φίλτρο αέρα
    Εδώ οι άγγλοι τα έκαναν θάλασσα. Εχουν σχεδιάσει εντελώς λάθος το φιλτροκούτι με αποτέλεσμα για να βγει το φίλτρο πρέπει να ξεβιδωθούν οι 2 βίδες της σέλας, να βγει και άλλη μια αλλεν που κράτα εναν αλουμινένιο αποστάτη που συγκρατεί το φίλτρο, ενώ στα περισσότερα χωμάτινα μηχανάκια δεν χρειάζονται εργαλεία για την αλλαγή του. Το κυρίως όμως πρόβλημα είναι πως το μαμα pipercross φίλτρο αέρα εχει μια περίεργη εσοχή με αποτέλεσμα να μαζεύει λάσπες και νερά.
    Το πρόβλημα λύνεται με πατέντα, κόψιμο νέου φίλτρου επίπεδου από αγοραστό aftermarket υλικού για φίλτρα αέρα. Tην εχω κάνει την πατέντα και το μηχανάκι δουλεύει μια χαρά. Θα προσθέσω εδώ φωτό όταν βγάλω.


    Ρουλεμάν Ψαλιδιού
    Είναι κακής ποιότητας, και την ακούνε γρήγορα. Υπάρχουν στο εμπόριο αλλά πιο ποιοτικά, αλλά υπάρχει και έτοιμο κιτ αντικατάστασης από την Haines

    http://www.hainesmc.co.uk/ccm_motorc...rm_components/


    Πηνεία
    Ως γνωστόν το μοτεράκι του DRZ έχει θέμα με τα πηνεία. Υπάρχουν διάφορα ενισχυμένα aftermarket πιο φτηνά από τα μαμα και φυσικά υπάρχει και η λύση της περιέλιξης.


    Δυσκολία ρύθμισης της απόσβεσης συμπίεσης στο αμορτισέρ
    Το αμορτισέρ PDS της WP εχει μπει με ενα τρόπο που δεν επιτρέπει την ρύθμιση της απόσβεσης συμπίεσης αργής και γρήγορης παρακαλώ. Δύσκολο να χωρέσει χέρι εκεί μέσα. Για να βγεί βέβαια δυο βίδες είναι και 10 λεπτα δουλειά, αλλά όπως και να το κάνουμε είναι σπαστικό. Ευτυχώς σε τέτοια μηχανάκια την συμπίεση μια φορά την ρυθμίζω μετά από κάποιο διάστημα χρήσης και παίζω με την απόσβεση επαναφοράς που εχει εύκολη πρόσβαση στο CCM.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Αυτό δεν είναι μηχανάκι αλλά ο Frankestein
    Πάντα μου άρεσε το 404(περισσότερο απ'το DRZ) αλλά εγώ προτιμώ την απλότητα και τον χαρακτήρα του αεροελαιόψυκτου(αν και βαρύτερου) 644.
    Fork seals δεν είναι ίδια με των ΚΤΜ?
    Εκανα πρόσφατα σέρβις στον shock master και ναι είναι ίδια τελικά.

    Γιώργο το 644 το είχε φίλος ο οποίος εκανε "παπάδες" στα μονοπάτια της Βαρυμπόμπης. Και με το ίδιο μηχανάκι πήγε δικάβαλο Τσεχία αφού πριν έτρεξε και ενα αγώνα στο Αττικα Εντούρο το 2006. Το έχω ξαναγράψει αλλά τώρα μια και μαζεύω πληροφοριές για το CCM εδώ, νομίζω πως αξίζει να αναφερθεί.

  6. #6
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Εκανα πρόσφατα σέρβις στον shock master και ναι είναι ίδια τελικά.

    Γιώργο το 644 το είχε φίλος ο οποίος εκανε "παπάδες" στα μονοπάτια της Βαρυμπόμπης. Και με το ίδιο μηχανάκι πήγε δικάβαλο Τσεχία αφού πριν έτρεξε και ενα αγώνα στο Αττικα Εντούρο το 2006. Το έχω ξαναγράψει αλλά τώρα μια και μαζεύω πληροφοριές για το CCM εδώ, νομίζω πως αξίζει να αναφερθεί.
    Κώστα έσβησα το ποστ για να έχει ροή το ωραίο θέμα που άνοιξες αλλά με πρόλαβες.Εχω οδηγήσει το 644 και μου άρεσε πολύ παρόλο που δεν ήταν στημένο στα μέτρα μου.
    Συνέχισε με το 404(μια μέρα θέλω να το οδηγήσω περισσότερο)

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Το μοτέρ...

    Το μοτέρ του drz 400 e βγάζει κάπου 43 άλογα στο τροχό σύμφωνα με δυναμομέτρηση του Ελληνικού περιοδικού μοτο. Στο CCM που έχει ήσυχη εξάτμιση οι ίπποι που φτάνουν στον πίσω τροχό είναι κάτι παραπάνω από 40 άλογα. Το δικό μου εχει τελικό FMF Q που δεν κάνει φασαρία και υπάρχει εμφανής βελτίωση της απόδοσης σε όλο το φάσμα των στροφών του μοτέρ σε σχέση με ένα μαμα.
    Στο πρώτο μου 404 είχα αφαιρέσει με δυσκολία ενα μεταλλικό δακτύλιο από το μαμά τελικό το οποίο αν και επώνυμο είναι κλειστό και βαρύ. Το αποτέλεσμα ήταν θεαματικό, το μηχανάκι ανέπνευσε και εξαφανίστηκε ενα χαζοκόμπιασμα σπαστικό που έκανε στις χαμηλές στροφές που ήταν ιδιαίτερα σπαστικό στις ανηφόρες.

    Το μοτεράκι είναι απολαυστικό, εχει δύναμη παντού και ανεβάζει πάνω από 9.000 στροφές. Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι το γκάζι εχει διάρκεια, τουτέστιν κάνει απίθανες πλαγιολισθήσεις στο χώμα αλλά και στην άσφαλτο.

    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ είναι η πολύ κοντή κλιμάκωση και κυρίως η ανύπαρκτη 6η ταχύτητα. Αν είχε 6 ταχύτητες θα ήταν το απόλυτο μοτέρ.
    Ομως με τις 5 ταχύτητες θέλει δουλειά με το γρανάζωμα ανάλογα με την χρήση.

    Το DRZ 400 E έχει γρανάζωμα 14-47, το οποίο είναι πολύ πολύ κοντό.
    Το DRZ 400 s έχει γρανάζωμα 15-44 που τρώγεται στο ταξίδι αν και μου φαίνεται κι αυτό κοντό.

    Το CCM έχει μαμά γρανάζωμα 15-43, το οποίο είναι καλό για χρήση πόλης και εκδρομικού ον/οφ. Με το 15/43 το μηχανάκι κρατάει ξεκούραστα τα 110 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χιλιόμετρα κάπου στις 6000 στροφές. Οταν το ταξιδεύω φροντίζω να μην περνάω τις 6000 στροφές που εχει κάπου 30 πραγματικά αλογάκια. Με αυτό το γρανάζωμα και τέτοιες ταχύτητες το δικό μου σε ταξίδι καίει κάτω από 4,5 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα. Πολλές φορές κατεβαίνει και κάτω από τα 4λ/100. Θέλω να δοκιμάσω και το 15/41 στο μέλλον σε μεγάλο ταξίδι.

    Σε χρήση εντούρο πέρσι το δούλεψα με 15/48 (3,2) και φέτος το δουλεύω ελαφρώς πιο μακρύ με 14/44 (3,14). Προτίμησα το 14/44 γιατί χρησιμοποιώ αλυσίδα 114 κρίκων σε σχέση με 116 που χρειάζεται για να χωρέσει το 15/48. Ετσι οι οδηγοί της αλυσίδας έχουν έρθει στην αρχή και κατά κάποιο τρόπο εχει μειωθεί κάπως το μεταξόνιο.

  8. #8
    Φαίνεται πως το έχεις μάθει καλά και το αγαπάς πολύ το μηχανάκι Κώστα.
    Εύγε!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Φαίνεται πως το έχεις μάθει καλά και το αγαπάς πολύ το μηχανάκι Κώστα.
    Εύγε!!
    Κάνει πολλά και ζητάει λίγα. Και τα κάνει και καλά θα έλεγα. Ε πως να μην αγαπήσεις ενα τέτοιο μηχανάκι που χαρίζει χαμόγελα;

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Και από συντήρηση τι θέλει;

    Το μοτεράκι ανεβάζει πολλές στροφές, και ανεβάζει γρήγορα λόγω fcr καρμπυρατέρ. Οπότε χρειάζεται συχνές αλλαγές λαδιών κυρίως σε χουλιγκάνικη χρήση. Αλλαγή με σχεδόν 2 λίτρα (1,8) επώνυμου ημισυνθετικού λαδιού 15/50 και φίλτρο λαδιού κάθε 1000Km ζηταει το κακόμοιρο για να μην στα δώσει γρήγορα στο χέρι. Σε πιο πολιτιμένη χρήση και με μακρύ γρανάζωμα οι αλλαγές λαδιών μπορούν να γίνονται κάθε 2000 ή ακόμα και 3000 km.

    Σε σχεδόν αγωνιστική χρήση τα αλλάζω και κάθε 500 km. Ίσως ακούγεται υπερβολικό αλλά όταν το ξελιγώνω τα αλλάζω συχνά.

    Σε χωμάτινη χρήση θέλει συχνή αλλαγή ή καθάρισμα το φίλτρο αέρα όπως σε όλα τα χωμάτινα άλλωστε.

    Οι βαλβίδες θέλουν ΕΛΕΓΧΟ κάθε 12.000 Km. To διάκενο ρυθμίζεται με καπελότα. Στο πρώτο μου CCM κάναμε έλεγχο στις 14.000 και δεν ήθελε ρύθμιση. Στο τωρινό ήθελε αλλά δεν ξέρω από πότε είχε να γίνει έλεγχος.

    Στα πρώτα μοντέλα drz (οπότε και στα CCM) ακουγόταν η καδένα των εκκεντροφόρων. Μια αλλαγή από το κ5 και μετά λύνει και αυτό το θέμα. Το τωρινό CCMάκι φοράει μηχανικό τεντωτήρα. Γενικά το μοτεράκι του δουλεύει πολύ γλυκά, όταν είναι σωστά ρυθμισμένο και συντηρημένο.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Διαφορές 404 trail με 404 enduro.

    To 404 έβγαινε σε 3 εκδόσεις το trail και καλά ον/οφ, το enduro (και καλά enduro) και το sm με τους 17ρηδες τροχούς.

    Οι μόνες διαφορές είναι οι διαφορετικές αναρτήσεις και το 11λιτρο ρεζερβουάρ καυσίμου σε σχέση με το 8λιτρο. Το υπόλοιπο μηχανάκι είναι ολόιδιο.



    Το trail και το sm εχουν ίδιες διαδρομές στις αναρτήσεις και ίδια ακριβώς ελατήρια. Το εντούρο εχει λίγο πιο μεγάλες διαδρομές και σκληρότερα ελατήρια.

    Χρήσιμες πληροφορίες και πάλι από το Αγγλικό Φόρουμ CCM MAD:

    forks:
    Trial: length 910mm, stroke 275mm
    Enduro: length 935mm, stroke 295mm

    shock:
    Trial: length 397mm, stroke 97mm
    Enduro: length 408mm, stroke 107mm

    Στα νούμερα φαίνεται πιο ικανό το enduro. Στην πράξη όμως το trail είναι πολύ πιο φιλικό και ξεκούραστο από αναρτήσεις.

    Το εντούρο εχει σκληρά ελατήρια στο πιρούνι που σημαίνει ότι σε χαλαρούς ρυθμούς κοπανάει και σε επιθετική οδήγηση τα κάνει όλα ίσιωμα. Πράγματι το εντούρο τα κάνει όλα ίσιωμα αλλά όταν κουραστεί ο αναβάτης και δεν ανοίγει ΠΟΛΥ το γκάζι το μηχανάκι δεν δουλεύει και μεταφέρει χτυπήματα κυρίως στα χέρια. Επίσης το εντούρο εχει την θεόσκληρη σέλα του στα 275 χιλιοστά, πολύ πολύ ψηλά δηλαδή που δημιουργεί προβλήματα στα δύσκολα και τεχνικά κομμάτια αφού δεν φτάνουν εύκολα τα πόδια κάτω.

    Το trail εχει πιο μαλακά ελατήρια και στα μονοπάτια είναι υπέροχο. Για πιο επιθετική οδήγηση θέλει λίγο παραπάνω προφόρτιση για να μην τερματίζει στα αλματα ή λίγο πιο σκληρά ελατήρια για τους βαρύτερους αναβάτες. Σε πέτρινα μονοπάτια είναι ιδιαίτερα ξεκούραστο και στα γκάζια προειδοποιεί έγκαιρα όταν φτάνουν τα όρια. Ο συνδυασμός των πιο μαλακών ελατηρίων με το σκληρό πλαίσιο, και τις πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις είναι ιδανικός για ξεκούραστες εντουροβόλτες ή ξεκούραστες απλές στους αγώνες (για τους αγώνες υπάρχουν εννοείται πιο κατάλληλα μηχανάκια αλλά καθαρόαιμα με ότι συνεπάγεται αυτό). Το trail έχει ύψος σέλας 255 χιλιοστά που και πάλι πολλά είναι. Η σέλα είναι ίδια σε όλες τις εκδόσεις, καλοσχεδιασμένη για επιθετική οδήγηση αλλά φτιαγμένη από πέτρα.

    Το sm έχει ακριβώς τις ίδιες αναρτήσεις με το trail αλλά με άλλα σέτινγκ, άλλα κλικ στις αποσβέσεις δηλαδή. Τα ελατήρια είναι μαλακά για sm αλλά ιδανικά για χώμα, yes yes yes !!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    ΄Προχτές μου κόπηκε η ντίζα του συμπλέκτη. Είχα φτιάξει μια στην Σπύρου Πάτση με 20 Ε. Κόπηκε πολύ γρήγορα, ψηλά εκεί που πιάνει στην μανέτα, δεν έκανα ούτε 10.000 Km. Και με το λαδάκι της με τα όλα της. Δεν πέτυχε η λύση, ούτε δυστυχώς έτυχε...

    Αγόρασα μια γνήσια η οποία έχει 52 Ε γ@μω τη suzuki μου. Εχω κανα δυο φιαχτές καβάτζα για το βουνό. Πόνεσε το 52ρι αλλά θέλω να δω πόσο θα αντέξει η γνήσια.

    Σήμερα εβαλα πάνω την ανακατασκευασμένη σέλα. Μου την έφτιαξε ο γνωστός και φίλος μου πια Σάκης στο Μεταξουργείο με 40 ευρουλάκια. Βρήκα ενα μεταχειρισμένο bridgestone m403 με 20 ευρουλάκια, το έβαλα και αυτό πάνω σήμερα το πρωί. Του βαλα και νούμερα, κανονικά όπως πρέπει στην Ε2, κόκκινο φόντο - λευκά γράμματα. Αντε μπας και τρέξουμε κανα κυπελάκι εντούρο το 17 έτσι για να θυμηθούμε τα παλιά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0014 μ.jpg 
Προβολές:	781 
Μέγεθος:	68,8 KB 
ID:	370760

  13. #13
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Ωραία ανάρτηση, συχνά τα χαλβαδιάζω τα CCM, θενκς (και είναι και πολλά πανάθεμά τα... Suzuki ή Rotax. 400 ή 600;)
    Πάντως - γι αυτό που είναι - είναι πολύ φτηνά εδώ GB, ίσως αξίζει έστω για εφεδρικό.


    ΠΟΟΟΣΟ για την ντίζα;;; Και δεν έφτιαχνες δέκα κι ας τις άλλαζες κάθε 5000;
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Για χρήση πόλη-εκδρομες σε χωμάτινες διαδρομές, πιο κατάλληλο είναι το 644 με το μοτέρ του freewind λόγω περισσότερης ροπής και 13λιτρου ρεζερβουάρ. Άμα είναι φτηνά χτυπά το.

    Αγόρασα γνήσια ντιζα γιατί μάλλον έχει φθαρεί το εξωτερικό κομμάτι που χω, και κόβεται γρήγορα το συρματοσκηνο.

    Θα ψαχτω νετ για αφτερ καινούργιες.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    update... και έχω την εντύπωση πως πάμε καλά, με το πολυτάλαντο εργαλείο που λέγεται 404.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0021 moto.jpg 
Προβολές:	604 
Μέγεθος:	98,6 KB 
ID:	372600
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0026 μοτο.jpg 
Προβολές:	601 
Μέγεθος:	69,5 KB 
ID:	372603

    To CCM πέρασε με επιτυχία από το Salaminiacs Enduro Game. Ηταν απαιτητική η βόλτα, τα hard κομμάτια ήταν πραγματικά hard, με πολύ τράϊαλ, σκαλιά, μεγάλες κλίσεις, οφ κάμπερ μονοπάτια, σαθρά ανηφορικά και ότι αλλο εχει μια ζόρικη διαδρομή εντούρο. Αν ήταν αγώνας, θα κλέγανε μανούλες. Αν και συγκριτικά είναι βαρύ σε σχέση με τα καθαρόαιμα εντούρο, στην πράξη δεν το πολυκατάλαβα, εφτασα στον τερματισμό σε καλή κατάσταση. (Παλιά έτρεχαν αγώνες εντούρο με lc4, Husky 610 και XR 600).

    Στο θέμα τώρα, η CCMάρα πέρασε από τα δύσκολα με χαρακτηριστική ευκολία. Γιατί έχει:

    -ΑΝΑΡΤΗΣΑΡΕΣ, WP 48 μπροστινό πολυρυθμιζόμενο, πίσω pds WP και αυτό πολυρυθμιζόμενο (επαναφορά + αργή / γρήγορη συμπίεση), και οι δυο από σέρβις από γνώστες του χώρου. Στην πράξη τα κατάπιναν όλα αμάσητα που λέει ο λόγος, τώρα που το έφερα στα μέτρα μου. Μου έκανε εντύπωση πόσο καλά ακούει το πιρούνι στις ρυθμίσεις ακόμα και σε ενα κλικ.

    -Υψος σέλας κάπου στα 940 και σχεδίαση τέτοια που επιτρέπει να πατήσει το πόδι κάτω στα δύσκολα. Το τιμόνι κόβει πολύ.

    -Μοτέρ ιδανικό για εντούρο, βγάζει την δύναμη με πολύ γλυκό τρόπο, ανέβηκα παντού εύκολα, αλλά εχει και δύναμη, 43 άλογα τροχό, με ευστροφία και μεγάλη διάρκεια, ανεβάζει ως τις 9500 χιλ. στροφές. Το γρανάζωμα 14-44 είναι κάπως μακρύ για τόσο κλειστή διαδρομή αλλά βοηθάει στο να βάζει κάτω τη δύναμη. Αποφάσισα να το διατηρήσω, ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζουμε .

    -Πλαίσιο, σε σχέση με του DRZ είναι νταμάρι, πολύ δεμένο, δεν κουνάει και σηκώνει γκάζι.

    -Φρένα - άριστα, brembo τρόμπες δαγκάνες.

    -ικανή απόσταση από το έδαφος, βρήκε κάτω σε κάτι σιχτίρια μόνο μια φορά.




    Από ζημιές μου έσπασε ο οδηγός της αλυδίδας ο οποίος ήταν ταλαιπωρημένος. Θα βάλω εναν που μου εχει μείνει από το ΚΤΜ. Σαβούρα έβαγα μόνο μια όχι τίποτα φοβερό, μου έφυγε σε ενα κατηφορικό οφ καμπερ, χωρίς να πάθει κάτι.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ccm 404 DS
    από emiliano στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2011, 18:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF