Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 17 από 17

Θέμα: HONDA VARADERO 1000 MK2 ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΛΑΜΠΑΚΙ FI ΚΑΙ ΣΒΗΣΙΜΟ ΜΟΤΕΡ. HELP!

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/04/2016
    Μηνύματα
    3
    Το ίδιο ακριβώς θέμα με το FI έχω και γω.Ακριβώς τα ίδια μου κάνει...μουλαρώνει όποτε γουστάρει!

  2. #17
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Καλησπέρα φίλε μου.

    Εφόσον επανέρχεται με κλείσιμο και άνοιγμα του διακόπτη τότε είναι αντένα. Αντένα ονομάζουμε το reciver που είναι γύρω από τον διακόπτη και διαβάζει το κλειδί Είναι το νο 1 στην παρακάτω φώτο.

    Τι γίνεται... επειδή γυρνάει το τιμόνι κόβονται στο σημειό που βγαίνουν από την εποξική επίστρωση που έχει για μόνωση τα αισχρής ποιότητας με κοκαλωμένο πλαστικό καλώδια που βγαίνουν από την αντένα (4 έχει μέσα στο μονωτικό μαύρο καλώδιο ) τα οποία όμως δεν φεύγουν τελείως από την θέση τους και κάνουν ψετοεπαφή. Αν πιάνουν τα χέρια σου την επισκευάζεις, αλλιώς κάνει γύρω στο 100€. ΄Για να διαπιστώσεις ότι είναι σίγουρα αυτό βάλε μπροστά την μηχανή και κούνα πολύ ελαφριά τα καλώδια στην βάση της αντένα (εκεί που βγαίνουν από τον αισθητήρα... αν σβήσει τότε φταίει η αντένα.
    Ο δεύτερος τρόπος είναι όταν στο κάνει και δεν σβήνει το λαμπάκι να κουνήσεις ελαφριά τα καλώδια... αν σβήσει το λαμπάκι έχεις κομμένα καλώδια στην βάση της αντένα.

    Για εμένα τσέκαρε και με τους δύο τρόπους.

    Προσοχή Αν τα κουνήσεις πολύ μπορεί να μην ξανασβήσει το λαμπάκι γιατί δεν θα κάνουν ούτε την ψευτοεαφή που κάνουν τώρα.

    Εγώ είχα αυτό το πρόβλημα και άλλαξα τα καλώδια ολόκληρα με καλής ποιότητας, λίγο μακρύτερα για να μην ζορίζονται με το στρίψιμο του τιμονιού και πιο μαλακά και έβαλα και ένα tie wrap κοντά στην βάση να τα κρατάει σταθερά για να μην ξανασυμβεί. Είναι λεπτοδουλειά... σαν να κάνεις εγχείρηση.

    Αν δεν είναι αυτό εδώ είμαστε και θα προχωρήσουμε σε πιο βαθιά διάγνωση με κωδικούς σφαλμάτων αφού πρώτα αποκλείσουμε και την περίπτωση να είναι το μάτι του στροφάλου (generator pluse) που λέω στο νήμα που έβαλε ο BLiTzER.


    Η πλάκα είναι ότι σε μερικούς κατόχους συμβαίνουν και τα δύο μαζί (αντενά και μάτι στροφάλου) και τρελαίνονται.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7303982460815284001351857737handlepipetopbridge.jpg 
Προβολές:	114 
Μέγεθος:	58,7 KB 
ID:	384952\]
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 27/06/2017 στις 00:08.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Varadero 1000 - Τι πρεπει να προσεξω ?
    από sunnymtx στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2008, 11:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF