Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: HONDA VARADERO 1000 MK2 ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΛΑΜΠΑΚΙ FI ΚΑΙ ΣΒΗΣΙΜΟ ΜΟΤΕΡ. HELP!

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tkata
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    128

    HONDA VARADERO 1000 MK2 ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΛΑΜΠΑΚΙ FI ΚΑΙ ΣΒΗΣΙΜΟ ΜΟΤΕΡ. HELP!

    Καλημέρα σε όλους.

    Την μηχανή την έχω κανά τρίμηνο απο παλιό φίλο και την έχω παρακολουθήσει χρόνια. Μια χαρά μοτό χωρίς προβλήματα πλην ενός για το οποίο και ο ίδιος με είχε πληροφορήσει αλλά όχι ότι ήταν σοβαρό πρόβλημα αλλά περισσότερο ότι μαθαίνεις να ζεις με αυτό γιατί απλά συμβαίνει. Μου είχε πει ότι αν κάποια φορά δεν γυρνάει η μίζα και μένει το FI λαμπάκι αναμένο να γυρίζω τον διακόπτη και να ξαναπροσπαθώ. Σημειώνω εδώ ότι το σταντ της μηχανής έχει αποσυνδεθεί. Δεν γνωρίζω για ποιο λόγο το έκανε ο φίλος ή κάποιος μηχανικός του αλλά όταν διάβασα την σχέση του FI και του σταντ στο τσεκ των συστημάτων τα πήρα λίγο στο κρανίο. Στο θέμα μου τώρα και θα παραθέσω τα γεγονότα με την σειρά που έχουν συμβεί μήπως κάποιος μπορέσει να μου πει μια γνώμη.

    Όλα καλά μέχρι πριν ένα μήνα όταν σταδιακά άρχισε να μέχει αναμένο το FI λαμπάκι όλο και πιο συχνά. Στην αρχή μία στο τόσο και σιγά σιγά όλο και πιο συχνά αλλα πάντα με την 2η άντε 3η προσπάθεια η μηχανή έπερνε και όλα ωραία και καλά. Πρίν από 2 εβδομάδες δεν μου έδινε με τίποτα. 10-15-20 φορές τίποτα... Φεύγω για δουλειά μέσα στην στεναχώρια κυρίως γιατί μου αρέσει να κυκλοφορώ με την μηχανή και όχι τόσο για το ταξι. Γυρνάω από την δουλειά βάζω το κλειδί... μπραφ...αμέσως το εργαλείο μια χαρά. Την επόμενη μια από τα ίδια ή περίπου τα ίδια. Παράλληλα παρατήρησα ότι έχει χαμηλώσει αρκετά το ρελαντί χωρίς δική μου παρέμβαση, παίζει γύρω στις 500-700 στροφές και με αστάθεια. Τις ίδιες ημέρες παρατηρούσα επίσης και αρκετά σκασίματα της εξάτμησης όταν άφηνα το γκάζι. Δεν έχει μαμά εξατμήσεις και το κάνει γενικά αλλά εκείνες τις ημέρες πιο έντονα και όχι όπως συνήθως, ϊσως ήταν η ιδέα μου αλλά να είναι και άσχετο. Την μηχανή την ζεσταίνω κανονικά και προσπαθώ να την ακούω όσο μπορώ κι όσο ξέρω. Πρίν από 3 ημέρες δεν μου δίνει το FI με την πρώτη αλλά με 2-3 προσπάθειες τελικά παίρνει μπρος αλλά...σιγά-σιγά αρχίζει να ρίχνει στροφές και να σβήνει. Προσπάθησα με το τσοκ και χωρίς τσοκ με το γκάζι να κρατήσω τις στροφές αλλά μάταια. Η μηχανή σβήνει. Όχι απότομα με τσαφ. Το ίδιο μέχρι σήμερα οπότε και το ψάχνω βέβαια και σαφώς θα πάει συνεργείο.

    Αν κάποιος έχει μια ιδέα ή του έχει συμβεί θα το εκτιμούσα να έλεγε μια άποψη γιατί έχω χεστεί πάνω μου και φράγκα πολλά δεν υπάρχουν. Να περιμένω το δώρο των Χριστουγέννων;

    Πολλά και καλά χιλιόμετρα σε όλους. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Δες φισα immobilizer και κλειδι για μπαταρια
    (αν εχει-δεν ξερω απο καναπεδες)

  3. #3
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Καλημέρα.
    Λοιπόν φίλε τα προβλήματά σου είναι δύο μαζί και όχι ένα.

    Το πρώτο πρόβλημα είναι ότι πρέπει να κάνεις συγχρονισμό κυλίνδρων και ρύθμιση ρελαντί. Αυτό όσον αφορά το σβήσιμο και την πτώση των στροφών. (ας ξεκινήσουμε από αυτό που είναι το πιο συνηθισμένο)

    Και δεύτερο να αλλάξεις την GENERATOR ASSY PULSE 30300-MBT-F20 (μάτι στροφάλου) για το f1 που δεν σβήνει όταν ανοίγεις τον διακόπτη. Η Γεννήτρια έχει 83€ και βρίσκεται στο δεξιό καπάκι του κινητήρα. Πράγμα που σημαίνει συν φλάντζα, λάδια και εργατικά. (83€+45€+εργατικά)
    Αυτό το πρόβλημα έως ότου μαζέψεις χρήματα, μπορείς να το παρακάμψεις έχοντας τον διακόπτη kill σε θέση run και ανοίγεις το κεντρικό διακόπτη με το κλειδί πατώντας μίζα αμέσως χωρίς να κάνει τσεκ ο εγκέφαλος. Θα πάρει αμέσως. Πολλοί δεν το αλλάζουν και το αφήνουν έτσι βάζοντας το μπροστά με τον τρόπο που σου είπα.
    Επίσης να συνδέσεις τον διακόπτη του σταντ γιατί ο μηχανικός μάλλον ήταν μπακάλης και το αποσύνδεσε για το F1.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 10/10/2016 στις 09:46.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tkata
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    128
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα.
    Λοιπόν φίλε τα προβλήματά σου είναι δύο μαζί και όχι ένα.

    Το πρώτο πρόβλημα είναι ότι πρέπει να κάνεις συγχρονισμό κυλίνδρων και ρύθμιση ρελαντί. Αυτό όσον αφορά το σβήσιμο και την πτώση των στροφών. (ας ξεκινήσουμε από αυτό που είναι το πιο συνηθισμένο)

    Και δεύτερο να αλλάξεις την GENERATOR ASSY PULSE 30300-MBT-F20 για το f1 που δεν σβήνει όταν ανοίγεις τον διακόπτη. Η Γεννήτρια έχει 83€ και βρίσκεται στο δεξιό καπάκι του κινητήρα. Πράγμα που σημαίνει συν φλάντζα, λάδια και εργατικά.
    Για το δεύτερο πρόβλημα έως ότου μαζέψεις χρήματα, μπορείς να το παρακάμψεις έχοντας τον διακόπτη kill σε θέση run και ανοίγεις το κεντρικό διακόπτη με το κλειδί πατώντας μίζα αμέσως χωρίς να κάνει τσεκ ο εγκέφαλος. Θα πάρει αμέσως.
    Καλημέρα και ευχαριστώ. Συγνώμη ίσως δεν εξήγησα σωστά εγώ. Όταν η μηχανή παίρνει μπρος το FI λαμπάκι σβήνει. Όταν δεν σβήνει το FI λαμπάκι η μηχανή δεν παίρνει με τίποτα. Το κόλπο με την παράκαμψη του τσεκ το έκανα. Το μοτέρ πήρε αλλα έσβησε σιγά σιγά όπως περιέγραψα. Επίσης έχω παρατηρήσει ένα κόμπιασμα - όχι σβήσιμο (σαν ελαφρυ μπρος - πίσω ...λες και τεντώνει και χαλαρώνει και ξανατεντώνει η αλυσίδα) με σχετικά χαμηλές στροφές αλλά με σωστή ταχύτητα στο σασμάν, με το γκάζι σταθερό. Να υποθέσω ότι ασυγχρόνιστοι κύλινδροι κάνουν και κάποιο μηχανικό θόρυβο σε αυτή την περίπτωση...σαν έντονο τακ απότομου τεντώματο αλυσίδας...;

    Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

  5. #5
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Ναι όταν παίρνει μπροστά με το κόλπο σβήνει το f1 δεν μένει αναμμένο και φυσικά δεν θα πάρει αν μείνει αναμμένο.Γιαυτό κάνουμε το κόλπο της παράκαμψης του τσεκ. Αυτό το πρόβλημα θα το έχει από την μέρα που την αγόρασε. Πολλά varadero είχαν και έχουν προβληματικό μάτι στροφάλου από κατασκευής. Όταν τα μηχανάκια βρισκόντουσαν μέσα στην εγγύηση και τα πήγαιναν με αυτό το πρόβλημα η αντιπροσωπία έκανε τον Κινέζο λέγοντας στους ιδιοκτήτες ότι δεν βρίσκουν τίποτα.
    Σου ξαναλέω ότι το πρόβλημα του ρελαντί είναι διαφορετικό από το f1.

  6. #6
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Για το ρελαντί και το κόμπιασμα δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά γιατί μπορεί να θέλουν καθάρισμα και τα σώματα του ψεκασμού και όχι συγχρονισμό... ξεκινάς από τα εύκολα πρώτα και μετά πας στα δύσκολα.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 10/10/2016 στις 10:04.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tkata
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    128
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Για το ρελαντί και το κόμπιασμα δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά γιατί μπορεί να θέλουν καθάρισμα και τα σώματα του ψεκασμού και όχι συγχρονισμό... ξεκινάς από τα εύκολα πρώτα και μετά πας στα δύσκολα.
    Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Καλή συνέχεια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tkata
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    128
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Για το ρελαντί και το κόμπιασμα δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά γιατί μπορεί να θέλουν καθάρισμα και τα σώματα του ψεκασμού και όχι συγχρονισμό... ξεκινάς από τα εύκολα πρώτα και μετά πας στα δύσκολα.
    Φίλε μου είσαι σωστός σχεδόν σίγουρα για τον συγχρονισμό και μάλλον και για το γνωστό πρόβλημα με το FI.
    Ευχαριστώ πολύ. Καλή συνέχεια.

  9. #9
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Φίλε μου 6 χρόνια έχω το varadero, το φτιάχνω μόνος μου και έχω δει και πολλά τέτοια περιστατικά στο varaderoforum.gr

  10. #10
    Καλημέρα.

    Σχετικά με το λαμπάκι είναι κλασικό θέμα των μηχανών μας από συναρμολόγησης στην Ισπανία. Συνήθως κόβεται το καλώδιο της αντενας του hiss. Σπανιότερα είναι η γεννήτρια κωδικών. Προσωπικά αφού παιδευτικα όπως εσύ κανω το εξής. Αν δεν σβήσει το fi πατάω μια στιγμιαία την μίζα, κλείνω και ανοίγω το kill switch και είμαι πάντα οκ μετά. Το σύστημα του να παρακαμπτω το check της μηχανής γυρνώντας τον διακόπτη με πατημενη μίζα το έκοψα γιατί μου φαίνεται πως έκανε μικρές αρυθμιες μετα, αλλα μπορει να ειναι και ιδεα μου.

    Για τα υπολοιπα και αφου εχεις ελεγξει το βιδακι του ρελαντι.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Για το ρελαντί και το κόμπιασμα δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά γιατί μπορεί να θέλουν καθάρισμα και τα σώματα του ψεκασμού και όχι συγχρονισμό... ξεκινάς από τα εύκολα πρώτα και μετά πας στα δύσκολα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tkata
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    128
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    φιλος μου γνωστης του βαραντερο σου γραφει τη γνωμη του:

    Τα του FI τα ξερουμε και ειναι γνωστα....φυσικα θα πρεπει να παει να το φυσωσει να δει τι βλαβη γραφει ο εγκεφαλος.

    Το χαμηλο ρελαντι και το σβησιμο, αν δεν του δειξει κατι ο εγκεφαλος μπορει να ειναι TPS ή τρομπα βενζινης.

    Σε ψηλες στροφες η μηχανη λειτουργει σωστα? Αν ναι, τοτε πιθανοτατα ειναι το TPS.

    Φυσικα παρακαμπτω τις απλες αιτιες οπως καραβρωμικο φιλτρο αερα, γιατι θεωρω οτι κανα σερβις του κανει που και που.....
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/04/2016
    Μηνύματα
    3

    Προβλημα FI σε Varadero

    Καλησπέρα.Είμαι κάτοχος μιας Varadero 1000 ('09 μοντέλο) κ' εδω κ' πολύ καιρό βάζοντας το κλειδί για να τη βάλω μπροστά,δεν μου σβήνει το FI και με συνέπεια να μήν πέρνει μπροστα.Το κλείνω το ξαναανοίγω κανα 2 φορες κ' συνέρχεται...ξέρεις κάποιος να μου πεί σε τί οφείλεται αυτό?

  14. #14
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Αν κάνεις μια απλή αναζήτηση, θα βρεις τουλάχιστον άλλο ένα νήμα, όπου έχει συζητηθεί το πρόβλημα: https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150913
    Life begins at 45°.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/04/2016
    Μηνύματα
    3
    Ναι τωρα διαβάζω τα υπόλοιπα,ευχαριστω!
    Τελευταία τροποποίηση από Zisis1000; 26/06/2017 στις 15:07.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Varadero 1000 - Τι πρεπει να προσεξω ?
    από sunnymtx στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2008, 10:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF