Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 68

Θέμα: Hook turn. Πως και γιατι

  1. #31
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    oxi, συνήθως λες φωναχτά "γαμωτ, γαμώτ, γαμώτ"
    Α εντάξει, το χω το χω

  2. #32
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos/72 Προβολή μηνύματος
    Ναι. Βέβαια, είναι ελάχιστες φορές που μπορεί να ξεφύγει το μάτι και να κοιτάει σε λάθος σημείο αλλά επαναφέρω το βλέμμα μου κατευθείαν μέσα στη στροφή, εκεί που θέλω να παω. Όσο περνάει ο καιρός αυτές οι φορές όλο και λιγοστεύουν.
    Προσπάθησε να μην κολλάς σε ένα σημείο. Ναι μεν εκεί που θες να πας, αλλά όχι το βλέμμα κολλημένο κάπου, πρέπει να σκανάρεις συνεχώς όλο το πεδίο από εκεί που θες να πάς μέχρι εσένα. Να θυμάσαι πάντα να παίζει το μάτι και ποτέ να μην κολλάει το βλέμμα κάπου συγκεκριμένα. Πάρε ανάσα, χαλάρωσε χέρια, κούνα μάτια.

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Να πούμε λοιπόν ότι το ΗΤ δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια διόρθωση του σώματος με τον αγκώνα κυρίως ενώ είσαι ήδη μέσα στη στροφή και σε πετάει έξω;

    Δεν είναι κάτι εξωπραγματικό, απλά είναι απότομο. Και σωτήριο όταν πας κάπου παραπάνω από αυτό που έχεις, σου δίνει ένα έξτρα κανονάκι.
    Φαντάζομαι αυτό το απότομο χρειάζεται εμπειρία για να γίνει σωστά και να μην τρομάξει τον αναβάτη έτσι;

  4. #34
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos/72 Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι αυτό το απότομο χρειάζεται εμπειρία για να γίνει σωστά και να μην τρομάξει τον αναβάτη έτσι;

    Ναι, δεν ξέρω, πέρα κάποιων φορών στην πίστα (και σε μέρες που πίεζα) δεν μου χρειάστηκε ποτέ έξω.

    Την πρωτη φορά στο μάθημα, ναι, τρόμαξα και σήκωσα τη μηχανή, αλλά ήμουν και με 55ρια λάστιχα που το έκαναν ακόμα πιο απότομο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    Προσπάθησε να μην κολλάς σε ένα σημείο. Ναι μεν εκεί που θες να πας, αλλά όχι το βλέμμα κολλημένο κάπου, πρέπει να σκανάρεις συνεχώς όλο το πεδίο από εκεί που θες να πάς μέχρι εσένα. Να θυμάσαι πάντα να παίζει το μάτι και ποτέ να μην κολλάει το βλέμμα κάπου συγκεκριμένα. Πάρε ανάσα, χαλάρωσε χέρια, κούνα μάτια.
    Μάλιστα, να παίρνω όσες περισσότερες πληροφορίες κοιτώντας τον χώρο στον οποίο πρόκειται να κινηθώ δηλαδή.

  6. #36
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos/72 Προβολή μηνύματος
    Μάλιστα, να παίρνω όσες περισσότερες πληροφορίες κοιτώντας τον χώρο στον οποίο πρόκειται να κινηθώ δηλαδή.

    Να κινείσαι στο χώρο που έχεις με τέτοιο ρυθμό ώστε να μπορεί ο εγκέφαλός σου να επεξεργαστεί όλες τις πληροφορίες έγκαιρα.

    Με τον καιρό βελτιώνεσαι.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ναι, δεν ξέρω, πέρα κάποιων φορών στην πίστα (και σε μέρες που πίεζα) δεν μου χρειάστηκε ποτέ έξω.

    Την πρωτη φορά στο μάθημα, ναι, τρόμαξα και σήκωσα τη μηχανή, αλλά ήμουν και με 55ρια λάστιχα που το έκαναν ακόμα πιο απότομο.
    Κατάλαβα, εντάξει αργω ακόμα για πίστα. Τώρα στον δρόμο, ας το δοκιμάσω στην επόμενη βόλτα να δω πως επιδρά και συνεχίζουμε μαθαίνοντας.

  8. #38
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos/72 Προβολή μηνύματος
    Κατάλαβα, εντάξει αργω ακόμα για πίστα. Τώρα στον δρόμο, ας το δοκιμάσω στην επόμενη βόλτα να δω πως επιδρά και συνεχίζουμε μαθαίνοντας.
    Ναι, αυτό μόλις είπα, στο δρόμο είναι επικίνδυνο να το μάθεις (και μόνος σου δεν ξέρω αν θα το μάθεις καν) και δεν σου είναι απαραίτητο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Έχω διαβάσει ότι κάτι αντίστοιχο με το hook turn μπορείς να κάνεις στην έξοδο της στροφής για να ανοίξεις πιο γρήγορα το γκάζι. Παίζει όντως;

  10. #40
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.063
    Εννοείς να σηκώσεις τη μοτοσικλέτα, για να ανοίξεις το γκάζι νωρίτερα/περισσότερο, κρατώντας το σώμα κρεμασμένο; Ναι, συμβαίνει.
    Life begins at 45°.

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ναι, αυτό μόλις είπα, στο δρόμο είναι επικίνδυνο να το μάθεις (και μόνος σου δεν ξέρω αν θα το μάθεις καν) και δεν σου είναι απαραίτητο.
    Οκ, σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εννοείς να σηκώσεις τη μοτοσικλέτα, για να ανοίξεις το γκάζι νωρίτερα/περισσότερο, κρατώντας το σώμα κρεμασμένο; Ναι, συμβαίνει.
    Ναι, αυτό. Σήκωμα τη μοτοσυκλέτα ανοίγοντας γκάζι κι εσύ κρεμιέσαι στη στάση που συζητάμε.

    Λογικά να φανταστώ εξισορροπείς το άνοιγμα της τροχιάς από το γκάζι με τη μετατόπιση του σώματος;

    Θεωρείται κι αυτό hook turn ή είναι κάτι άλλο;

  13. #43
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.063
    Η τροχιά δεν ανοίγει από το γκάζι, αλλά επειδή σηκώνεις τη μοτοσικλέτα, για να έχει καλύτερη πρόσφυση και να ανοίξεις το γκάζι περισσότερο/νωρίτερα. Διατηρείς την τροχιά σου κρατώντας το σώμα κρεμασμένο. Δε θεωρείται hook turn, αλλά σίγουρα θα έχει διαβάσει πώς λέγεται ο τζώρτζιοαρπί.
    Life begins at 45°.

  14. #44
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ναι, αυτό. Σήκωμα τη μοτοσυκλέτα ανοίγοντας γκάζι κι εσύ κρεμιέσαι στη στάση που συζητάμε.

    Λογικά να φανταστώ εξισορροπείς το άνοιγμα της τροχιάς από το γκάζι με τη μετατόπιση του σώματος;

    Θεωρείται κι αυτό hook turn ή είναι κάτι άλλο;
    Πικάπ, στην έξοδο στης στροφής το κάνεις αυτό.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Η τροχιά δεν ανοίγει από το γκάζι, αλλά επειδή σηκώνεις τη μοτοσικλέτα, για να έχει καλύτερη πρόσφυση και να ανοίξεις το γκάζι περισσότερο/νωρίτερα. Διατηρείς την τροχιά σου κρατώντας το σώμα κρεμασμένο. Δε θεωρείται hook turn, αλλά σίγουρα θα έχει διαβάσει πώς λέγεται ο τζώρτζιοαρπί.

    Το θέμα είναι να ξέρεις πως τα λένε άλλωστε, όχι να μπορείς να τα εφαρμόζεις !
    Τελευταία τροποποίηση από RaGe_Raptor; 13/10/2016 στις 18:28.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι ,πως και γιατι?
    από Xrated στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2010, 01:18
  2. Ποιό το καλύτερο 1000άρι και γιατί ;
    από andgeo στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2005, 19:04
  3. Zx -6r ή Zx-6rr και γιατί ;
    από andgeo στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2005, 18:56
  4. Ποιά ss να αγορασω και γιατι
    από djchech στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2005, 13:57
  5. Για γυναίκες και γιατι οχι ...και ανδρες
    από kapeos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 12:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF