Σελίδα 9 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 137

Θέμα: Καλοκαίρι 2009-Γαλλία-Ισπανία (Αναζητώντας μνημεία της ΟΥΝΕΣΚΟ)

  1. #121
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    26-8-09-ΤΕΤΑΡΤΗ (IT-Venezia 45χιλ)

    Χωρίς να βιάζομαι τρώω πρωινό. Μαζεύω τα πράγματα τα φορτώνω στην μηχανή, και ξεκινώ. Μόνο 45χιλ απόσταση έχω από (Venezia-Βενετία) πιάνω κατευθείαν τον επαρχιακό 245 και φτάνω γρήγορα στο λιμάνι. Βγάζω και εισιτήρια για Ηγουμενίτσα και περιμένω για την επιβίβαση. Τώρα να πω ότι χόρτασα; Θα είναι ψέμα!!! Βλέπω τουρίστες μηχανόβιους να μαζεύονται, για να κάνουν τις διακοπές στην Ελλάδα, και έχω τάσεις φυγής πάλι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1000624.jpg 
Προβολές:	107 
Μέγεθος:	91,2 KB 
ID:	370742

    Πρέπει να ηρεμίσω δεν πάω καλά φαίνετε. Εκεί που παραλίγο να το ακυρώσω όλο αυτό λόγο μοναξιάς, τώρα δεν θέλω να επιστρέψω. Εντάξει σίγουρα δεν είναι εύκολο, αλλά άμα θέλει κανείς το κάνει, και είναι όλα οκ!!! Η μπουκαπόρτα κλείνει, το καράβι απομακρύνετε από τη προβλήτα…τέλος αυτό ήταν………

    Και λόγο βαρεμάρας στο καράβι, και μοναξιάς, μου βγήκε σε ποίηση:

    Δεν σταματώ δεν σταματώ να ονειρεύομαι και να οδηγώ, δυο τροχούς να καβαλώ και όποτε μπορώ θα την κάνω θα χαθώ, με προορισμό άγνωστο και μακρινό, αρκεί να τον φανταστώ….

  2. #122
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από magelanos 1 Προβολή μηνύματος
    26-8-09-ΤΕΤΑΡΤΗ (IT-Venezia 45χιλ)

    Χωρίς να βιάζομαι τρώω πρωινό. Μαζεύω τα πράγματα τα φορτώνω στην μηχανή, και ξεκινώ. Μόνο 45χιλ απόσταση έχω από (Venezia-Βενετία) πιάνω κατευθείαν τον επαρχιακό 245 και φτάνω γρήγορα στο λιμάνι. Βγάζω και εισιτήρια για Ηγουμενίτσα και περιμένω για την επιβίβαση. Τώρα να πω ότι χόρτασα; Θα είναι ψέμα!!! Βλέπω τουρίστες μηχανόβιους να μαζεύονται, για να κάνουν τις διακοπές στην Ελλάδα, και έχω τάσεις φυγής πάλι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1000624.jpg 
Προβολές:	107 
Μέγεθος:	91,2 KB 
ID:	370742

    Πρέπει να ηρεμίσω δεν πάω καλά φαίνετε. Εκεί που παραλίγο να το ακυρώσω όλο αυτό λόγο μοναξιάς, τώρα δεν θέλω να επιστρέψω. Εντάξει σίγουρα δεν είναι εύκολο, αλλά άμα θέλει κανείς το κάνει, και είναι όλα οκ!!! Η μπουκαπόρτα κλείνει, το καράβι απομακρύνετε από τη προβλήτα…τέλος αυτό ήταν………

    Και λόγο βαρεμάρας στο καράβι, και μοναξιάς, μου βγήκε σε ποίηση:

    Δεν σταματώ δεν σταματώ να ονειρεύομαι και να οδηγώ, δυο τροχούς να καβαλώ και όποτε μπορώ θα την κάνω θα χαθώ, με προορισμό άγνωστο και μακρινό, αρκεί να τον φανταστώ….
    Άσχετο με το πολύ ωραίο ταξίδι και παρουσίαση αλλά είναι Ο προβλήτας αρσενικό!

  3. #123
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    εσει εγραφες εγω διαβεζα δεν αφησα λεπτο απο την αφηγηση σου.δεν εχω λογια για την υπομονη σου σε τοσο γραψιμο.σου ευχομαι τα καλητερα και του χρονου.

  4. #124
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kagelos1
    Εγγραφή
    03/11/2009
    Μηνύματα
    100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Άσχετο με το πολύ ωραίο ταξίδι και παρουσίαση αλλά είναι Ο προβλήτας αρσενικό!
    Ρε φίλε ... αυτό σου ήρθε να γράψεις δηλαδή από όλο το ταξιδιώτικό; Και πάλι λάθος κάνεις.
    http://www.babiniotis.gr/wmt/webpage...d=20&apprec=52

  5. #125
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    θα ξεχασουμε και αυτα που θυμομαστε. Η ΠΡΟΒΛΗΤΑΑΑΑΑΑΑ σε αλλo κοσμο ζεις ρε φιλε, δεν εχεις ακουσει ποτε θα παω στην προβλητα. τελικα εγω με βλεπω να παω για καφε στον καφετερια.
    Τελευταία τροποποίηση από andreastwin; 15/10/2016 στις 13:11.

  6. #126
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Φίλε...με έκαψες ολοκληρωτικά!!!! Το ταξιδιωτικό σου το έχω βάλει στα αγαπημένα. Δυστυχώς το κόστος με τα δεδομένα του σήμερα είναι λίγο απαγορευτικό. Το 2009 με το 2016 έχου ετη φωτός απόσταση. Ομως πραγματικά ειδα εικόνες που με μάγεψαν και με πήραν μαζί τους. Ναι σαι καλά. ευχαριστούμε για το πολύ ομορφο ταξιδιωτικό.
    I search, therefore I travel...

  7. #127
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kagelos1
    Εγγραφή
    03/11/2009
    Μηνύματα
    100
    Φίλε magelanos 1 έχοντας διαβάσει τα 3 πρόσφατα ταξιδιωτικά σου και έχοντας καρα-καταζηλέψει αυτό στην Ρωσία / Καύκασο / -σταν, θα ήθελα να σου θέσω μια ερώτηση. Στα άλλα δύο ταξίδια (Ρωσία και Γαλλία / Ισπανία), αν δεν κάνω λάθος, έκανες πολύ αυτοκινητόδρομο και λιγότερες ωραίες διαδρομές. Αυτό γενικά δεν χαλάει λίγο το νόημα ενός ταξιδιού με την μοτοσυκλέτα;

  8. #128
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kagelos1 Προβολή μηνύματος
    Φίλε magelanos 1 έχοντας διαβάσει τα 3 πρόσφατα ταξιδιωτικά σου και έχοντας καρα-καταζηλέψει αυτό στην Ρωσία / Καύκασο / -σταν, θα ήθελα να σου θέσω μια ερώτηση. Στα άλλα δύο ταξίδια (Ρωσία και Γαλλία / Ισπανία), αν δεν κάνω λάθος, έκανες πολύ αυτοκινητόδρομο και λιγότερες ωραίες διαδρομές. Αυτό γενικά δεν χαλάει λίγο το νόημα ενός ταξιδιού με την μοτοσυκλέτα;
    Να εισαι καλα φιλε μου, ευχαριστω που διαβασες τα ταξιδωτικα, ευχομαι καλα χιλιομετρα.. Στην ερωτηση σου τωρα για μενα εξαρταται απο ποιο ειναι το νοημα ενος ταξιδιωτικου τελικα.. τι στοχους εχουμε βαλει, τι ακριβως θελουμε να δουμε κλπ.. αν ηθελα απο ενα ταξιδι να δω επαρχια και να ζησω διαδρομες, ε ναι τοτε οι αυτοκινητοδρομοι δεν εχουν νοημα.. καποιες φορες ειναι αναγκαστικη η χρηση τους κερδιζοντας χρονο και αποσταση στον στοχο μας, κατι που δεν ειναι και εφικτο παντα λογο κινησης. Παντως και στα δυο αυτα ταξιδιωτικα που ανεφερες εχω κανει μικτη χρηση δρομων, και οπως ειπα κατι χανεις κατι κερδιζεις. αλλα στην δικη μου περιπτωση αυτα που ηθελα να δω τα ειδα με ελαχιστες εξαιρεσεις..

  9. #129
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AXL954 Προβολή μηνύματος
    Φίλε...με έκαψες ολοκληρωτικά!!!! Το ταξιδιωτικό σου το έχω βάλει στα αγαπημένα. Δυστυχώς το κόστος με τα δεδομένα του σήμερα είναι λίγο απαγορευτικό. Το 2009 με το 2016 έχου ετη φωτός απόσταση. Ομως πραγματικά ειδα εικόνες που με μάγεψαν και με πήραν μαζί τους. Ναι σαι καλά. ευχαριστούμε για το πολύ ομορφο ταξιδιωτικό.
    Ευχαριστω φιλε μου που σου αρεσε και ευχομαι συντομα προς τα μερη αυτα.. οι τιμες παντος ειναι ιδιες τα δεδομενα εχουν αλλαξει οπως λες αλλα και παλι αν το βαλεις στοχο και σιγουρεψεις το χρονικο διαστημα μπορεις να ψαχτεις και να βρεις ποιο οικονομικες λυσεις. πχ. καμπινγκ αμα κανεις, οπως το να κλεισεις καποιες διανυκτερευσεις αρκετα ποιο νωρις ωστε να πετυχεις καλυτερες τιμες..

  10. #130
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Φίλε,μας ταξίδεψες για τα καλά.
    Είμαι ένας απ'αυτούς που ταξιδεύουν μόνοι τους!
    Να είσαι καλά

  11. #131
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Άσχετο με το πολύ ωραίο ταξίδι και παρουσίαση αλλά είναι Ο προβλήτας αρσενικό!
    Να τον αφήσεις μεταξεταστέο...και για να μαθαίνεις.....

    :: ο προβλήτας ή η προβλήτα ; αρσενικό ή θηλυκό ;

    Στην αρχαία Ελληνική, απ’ όπου ξεκίνησε, η λέξη προβλής, προβλῆτος σήμαινε «προεξέχων, προβάλλων» και χρησιμοποιήθηκε ως επίθετο με δύο γένη, αρσενικό (ὁ προβλής) και θηλυκό (ἡ προβλής): ως θηλυκό σε χρήσεις όπως προβλῆτες ἀκταί, προβλῆτες στῆλαι, προβλής ἔπαλξις και ώς αρσενικό σε χρήσεις όπως προβλῆτες ὀδόντες, προβλῆτες πύργοι, προβλῆτες λίθοι. Παλαιότερη και συχνότερη φαίνεται ότι ήταν η χρήση τού θηλυκού γένους (απαντά ήδη στον Όμηρο). Κυρίως από τη συνεκφορά με τη λέξη ακτή (προβλής ἀκτή) επικράτησε τελικά το θηλυκό γένος τής λέξης στη νεότερη χρήση της ως ουσιαστικού. Έτσι, σήμερα λέμε η προβλήτα.

  12. #132
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Γαλλία και Ισπανία :a07:
    Κατά τα άλλα έχεις κάνει ταξιδάρες φίλε,με πολύ ωραίες φωτό και περιγραφές.
    Ενα θέμα με το φαγητό το έχεις όμως ε;
    Να έρθεις σε καμμία μάζωξη να σε γνωρίσουμε από κοντά αν θέλεις


  13. #133
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Γαλλία και Ισπανία :a07:
    Κατά τα άλλα έχεις κάνει ταξιδάρες φίλε,με πολύ ωραίες φωτό και περιγραφές.
    Ενα θέμα με το φαγητό το έχεις όμως ε;
    Να έρθεις σε καμμία μάζωξη να σε γνωρίσουμε από κοντά αν θέλεις

    Για σου Γιωργο ευχαριστω.. Οτι καλυτερο ευχομαι και ταξιδευεις οπου γουσταρεις.. εεε, οσο να ειναι εχω τα θεματακια μου κι'εγω
    Και βεβαια θελω να ερθω σε μαζωξη, υπαρχει στανταρ σημειο που μαζευεστε;

  14. #134
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leo1964 Προβολή μηνύματος
    Φίλε,μας ταξίδεψες για τα καλά.
    Είμαι ένας απ'αυτούς που ταξιδεύουν μόνοι τους!
    Να είσαι καλά
    Λεωνιδα να εισαι καλα να ταξιδευεις.. Ευχαριστω.. Το μοναχικο ταξιδι ειναι δυσκολο μεχρι να το ξεκινησεις..

  15. #135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από magelanos 1 Προβολή μηνύματος
    Για σου Γιωργο ευχαριστω.. Οτι καλυτερο ευχομαι και ταξιδευεις οπου γουσταρεις.. εεε, οσο να ειναι εχω τα θεματακια μου κι'εγω
    Και βεβαια θελω να ερθω σε μαζωξη, υπαρχει στανταρ σημειο που μαζευεστε;
    Δευτέρα στον κρίκο, έχει ανακοίνωση κάθε δευτέρα στο "συναντήσεις και βόλτες".


    Btw, πολύ ωραία τα ταξιδιωτικά. Μπράβο νεε μου.

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το καλοκαίρι της κρίσης.................
    από SpeakeasyBlues στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2012, 20:42
  2. Ρωσσος της αληθειας Κυριακη 06/12/2009
    από reinmeister στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 212
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2010, 12:34
  3. Ξέρω τι έκανες φέτος το καλοκαίρι (2009)
    από MikeG στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 166
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2009, 13:56
  4. test ride της Yamaha R1 2009 από το MCN
    από vaskunito στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2008, 21:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF