Σελίδα 12 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 278910111213141516172262 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 1285

Θέμα: Γενικο chat cbf600

  1. #166
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Οπως όλα είναι κ πώς της φέρεσαι.

    Θα ηθελα μια βοήθεια, επειδή το μηχανάκι εχει 32000 χλμ κ η αλυσίδα εκτός απο μερικά ελαφριά σκαλώματα είναι κ τεντωμένη μέχρι το κόκκινο.
    Πόση αποσταση εχει το αυτοκόλητο που δείχνει πόσο έχουμε τεντώσει την αλυσίδα στα αριστερα του ψαλιδιου απο το τέλος του ψαλιδιου ? οχι απο την πλάκα της κοντρας , απο το τέλος του ψαλιδιού.

    Υποψιάζομαι οτι κάποιος το εβγαλε κ το ξανακόλησε σε λάθος σημείο.

    Δεν είμαι κ σίγουρος βέβαια , αφού ίσως αυτη η αλυσίδα να είναι κ αυτή που φορούσε εξ αρχής το μηχανάκι.
    , έστω και ελαφριά, έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση για την αλλαγή της.
    Εάν σκαλώνει η αλυσίδα σου
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  2. #167
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Στην προσπάθεια να καθαρίσω την αλυσίδα άνοιξα το πλαστικο που καλύπτει το εμπρός γρανάζι και έπαθα σοκ. Τεράστιες ποσότητες γρασου οι οποίες είχαν σχεδόν πετρώσει ανακατεμένες με κάθε λογής υλικό ( πετραδάκια, φύλλα, κλπ). Μου πήρε 3 ώρες να καθαρίσω αυτό το χάλι. Μιλάμε για πολύ γράσο, ο οποίος είχε πάει σχεδον παντού εκεί τριγύρω. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω, πως λυπαινε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης την αλυσίδα, με γράσο ;
    Το μόνο καλό είναι ότι η αλυσίδα μετά από 37.000 χλμ είναι σε πολύ καλή κατάσταση . Ούτε τέντωμα δεν χρειάζεται, ούτε έχει τεντωθεί ποτε.
    Αλήθεια, τόσα πολλά χλμ κρατάνε οι αλυσίδες;
    Εγώ πάντως τη λαδωνω συχνά και την καθαρίζω, επίσης, συχνά.
    Σχεδόν ο,τι λιπαντικό και να βάλεις πετάει και στο εμπρός γρανάζι δημιουργείται αυτο που είδες.

    Δεν φταίει σε κατι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης

  3. #168
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Σχεδόν ο,τι λιπαντικό και να βάλεις πετάει και στο εμπρός γρανάζι δημιουργείται αυτο που είδες.

    Δεν φταίει σε κατι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης
    Δεν διαφωνώ, δεν ξέρω όμως αν παίζει ρόλο και το γεγονός ότι το πίσω ελαστικό λόγω του ότι δεν έχει πίσω φτερό πετάει πολύ πράγμα μπροστά στο χώρο που βρίσκεται το αμορτισέρ και το εμπρός γρανάζι από την εσωτερική πλευρά. Έτσι προσκολλάται πάνω στον γράσο, τον στερεοποιεί και δημιουργεί ένα απίστευτο χάος. Τελικά, θα προχωρήσω στην αγορά πίσω φτερού. Μεταφέρω το θέμα στο ανάλογο Thread. https://www.moto.gr/forums/showthrea...t=74034&page=2

  4. #169
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Δεν είναι θέμα πίσω φτερού, αλλά αυτής της ουσίας που κάνει τα διάφορα σπρέυ να κολάνε στην αλυσίδα κ που οταν μαζευτεί αρκετή μοιάζει σαν τσίχλα.
    Στο προηγουμενο μηχανάκι μου λάδωνα πάντα με βαλβολίνη , 30000χλμ κ δεν είχει μαζέψει τπτ, όσο κ να μαζευε το καθαριζα εύκολα με ένα πανί, το ίδιο κ την αλυσίδα .

    Γνώμη μου , πάντα.

  5. #170
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι θέμα πίσω φτερού, αλλά αυτής της ουσίας που κάνει τα διάφορα σπρέυ να κολάνε στην αλυσίδα κ που οταν μαζευτεί αρκετή μοιάζει σαν τσίχλα.
    Στο προηγουμενο μηχανάκι μου λάδωνα πάντα με βαλβολίνη , 30000χλμ κ δεν είχει μαζέψει τπτ, όσο κ να μαζευε το καθαριζα εύκολα με ένα πανί, το ίδιο κ την αλυσίδα .

    Γνώμη μου , πάντα.
    Δεν έχεις και άδικο. Τώρα που καλοκαιριάζει θα λαδωνω και εγώ με βαλβολινη.

  6. #171
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Το χειμώνα αν κυκλοφορείς με βροχή θέλει βαλβολίνη πιο συχνά.

    Ετσι είναι , η μάλλον ήταν η αλυσίδα μου πριν την καθαρίσω :

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Dsc01552.jpg 
Προβολές:	155 
Μέγεθος:	92,9 KB 
ID:	380480

    Το εμπρός γρανάζι , παιδεύτηκα πολύ να το καθαρίσω

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Dsc01584.jpg 
Προβολές:	155 
Μέγεθος:	87,6 KB 
ID:	380481

    Το καπάκι του εμπρός γραναζιου

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Dsc01595.jpg 
Προβολές:	156 
Μέγεθος:	99,7 KB 
ID:	380483

    συνεχίζω λογω περιορισμών ...

  7. #172
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Dsc01596.jpg 
Προβολές:	155 
Μέγεθος:	91,4 KB 
ID:	380484

    Και το προστατευτικό της αλυσίδας

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Dsc01599.jpg 
Προβολές:	155 
Μέγεθος:	70,7 KB 
ID:	380485

    Μου έκανε εντυπωση οτι δεν καταφερα να καθαρίσω την μαυρη αυτη τσίχλα με παραφινέλαιο, μόνο με βενζίνη διαλυόταν κ με σκληρό πινέλο .

    Οπότε βαλβολινούλα κ ας είναι πιο συχνά, τουλάχιστον καθαρίζεται εύκολα.

  8. #173
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Dsc01596.jpg 
Προβολές:	155 
Μέγεθος:	91,4 KB 
ID:	380484

    Και το προστατευτικό της αλυσίδας

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Dsc01599.jpg 
Προβολές:	155 
Μέγεθος:	70,7 KB 
ID:	380485

    Μου έκανε εντυπωση οτι δεν καταφερα να καθαρίσω την μαυρη αυτη τσίχλα με παραφινέλαιο, μόνο με βενζίνη διαλυόταν κ με σκληρό πινέλο .

    Οπότε βαλβολινούλα κ ας είναι πιο συχνά, τουλάχιστον καθαρίζεται εύκολα.
    Και εμένα κάπως έτσι ήταν. Για να το καθαρίσω χάλασα μισό μπουκάλι καθαριστικό της Motorex.
    Η δική μου γνώμη είναι ότι κάθε 3-4 μήνες θέλει άνοιγμα και καθάρισμα, είτε Spray ρίχνουμε είτε Βαλβολίνη, προκειμένου να αποφευχθεί η δημιουργία αυτής της τσίχλας.

    Υ.Γ. Κατάφερες να το βγάλεις εύκολα το τελικό πλαστικό κάλυμμα του μπροστινού γραναζιού;

  9. #174
    Νικόλα συγνώμη κιόλας που το λέω αλλά όσο και να τα καθαρίσεις όσο λάδι αντί για γρασσο αλυσίδας να βάλεις πάλι σε λίγο καιρό έτσι και χειρότερα θα είναι.
    Εγώ θα κοίταζα να αντικαταστήσω τα γρανάζια που έχουν κάνει "πατούρα" από το πάτημα της αλυσίδας η οποία έχει τουλάχιστον απ ότι φαίνεται στις φωτογραφίες δύο ή τρείς​ κολλημένους συνδέσμους.
    Δεν φταίει η λίπανση.Φταιει η έλλειψη λίπανσης.

  10. #175
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis_d Προβολή μηνύματος
    Νικόλα συγνώμη κιόλας που το λέω
    Αυτό μην το λές, ισα ίσα που χρειάζονται απόψεις κ γνώμες κ συζήτηση για να βοηθηθεί κάποιος, εγώ θα έπρεπε να σε ευχαριστήσω .

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis_d Προβολή μηνύματος
    αλλά όσο και να τα καθαρίσεις όσο λάδι αντί για γρασσο αλυσίδας να βάλεις πάλι σε λίγο καιρό έτσι και χειρότερα θα είναι.
    Εδώ διαφωνώ, 30000χλμ με την Transalp κ με βαλβολίνη ποτέ δεν βρηκα αυτό το μπετόν στο καπάκι, βρωμα ναι, αλλά με λίγη βενζίνη εφευγε, αυτό εδώ δύσκολα διαλυόταν ακόμα κ με βενζίνη, διαλυτικό δεν έβαλα επειδη φοβήθηκα το πλαστικό.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis_d Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα κοίταζα να αντικαταστήσω τα γρανάζια
    Αυτό έγινε , αντικαταστάθηκαν ήδη με γνήσια , 87 ευρώ στο Σαρακάκη.
    Τώρα ψαχνω τιμές για την did 525 zvm-x gold.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis_d Προβολή μηνύματος
    που έχουν κάνει "πατούρα" από το πάτημα της αλυσίδας η οποία έχει τουλάχιστον απ ότι φαίνεται στις φωτογραφίες δύο ή τρείς​ κολλημένους συνδέσμους.
    Και το καταλαβες απο τις φωτό? Εγώ δεν έχω κ πολύ εμπειρία απο γρανάζια κ αλυσίδες, είδα βέβαια μια διαφορά σε σχέση με τα καινούργια αλλά υπέθεσα οτι είναι μικρή.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis_d Προβολή μηνύματος
    Δεν φταίει η λίπανση.Φταιει η έλλειψη λίπανσης.
    Συμφωνώ, βασικά λιπαίνω αλυσίδα κάθε φορα που βαζω βενζίνη, δλδ μετα απο 250 εως 300χλμ το πολύ.



    Εχω κ μια ερώτηση, έχει αγοράσει κάποιος απο εμπόριο τσιμούχες για τους τροχούς ? υπάρχουν δλδ σαν νούμερα ?
    Οι παλιές στον εμπρός γράφουν 28X47.2X7 .

  11. #176
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος

    Εδώ διαφωνώ, 30000χλμ με την Transalp κ με βαλβολίνη ποτέ δεν βρηκα αυτό το μπετόν στο καπάκι, βρωμα ναι, αλλά με λίγη βενζίνη εφευγε, αυτό εδώ δύσκολα διαλυόταν ακόμα κ με βενζίνη, διαλυτικό δεν έβαλα επειδη φοβήθηκα το πλαστικό.
    Αυτή την τσίχλα την δημιουργεί, κατά κύριο λόγο, το Teflon που έχουν ορισμένα Spray.

  12. #177
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Αυτό μην το λές, ισα ίσα που χρειάζονται απόψεις κ γνώμες κ συζήτηση για να βοηθηθεί κάποιος, εγώ θα έπρεπε να σε ευχαριστήσω .



    Εδώ διαφωνώ, 30000χλμ με την Transalp κ με βαλβολίνη ποτέ δεν βρηκα αυτό το μπετόν στο καπάκι, βρωμα ναι, αλλά με λίγη βενζίνη εφευγε, αυτό εδώ δύσκολα διαλυόταν ακόμα κ με βενζίνη, διαλυτικό δεν έβαλα επειδη φοβήθηκα το πλαστικό.



    Αυτό έγινε , αντικαταστάθηκαν ήδη με γνήσια , 87 ευρώ στο Σαρακάκη.
    Τώρα ψαχνω τιμές για την did 525 zvm-x gold.



    Και το καταλαβες απο τις φωτό? Εγώ δεν έχω κ πολύ εμπειρία απο γρανάζια κ αλυσίδες, είδα βέβαια μια διαφορά σε σχέση με τα καινούργια αλλά υπέθεσα οτι είναι μικρή.



    Συμφωνώ, βασικά λιπαίνω αλυσίδα κάθε φορα που βαζω βενζίνη, δλδ μετα απο 250 εως 300χλμ το πολύ.



    Εχω κ μια ερώτηση, έχει αγοράσει κάποιος απο εμπόριο τσιμούχες για τους τροχούς ? υπάρχουν δλδ σαν νούμερα ?
    Οι παλιές στον εμπρός γράφουν 28X47.2X7 .
    Τσιμούχες δύσκολα μιας και η διάσταση δεν είναι τόσο "διακινήσιμη" Το ,2 είναι το δύσκολο να βρεθεί.Παραγγελία απο γνωστά ιντερνετομάγαζα του εξωτερικού παίζει πάντως.

    Για την αλυσίδα σου το κατάλαβα από το "δόντι" που κάνει σε κάποια σημεία.Αυτό σημαίνει πως σε εκείνα τα σημεία με το "δόντι"έχουν αρχίσει να κολλάνε οι σύνδεσμοι. Να τονίσω επίσης πως το να βάλεις την παλιά σου αλυσίδα με τα νέα γρανάζια δεν είναι και οτι το καλύτερο μιας και η αλυσίδα θα "πατήσει" στα ίδια σημεία με τα παλιά και η φθορά τους θα είναι ανομοιόμορφη.Η νέα αλυσίδα λοιπόν μόλις την ρίξεις πάνω μάντεψε τι θα κάνει..

  13. #178
    παιδια καλημερα.το lidl αυριο βγαζει ενα καθαριστικο για αλυσιδες.το εχει κοντα 2 ευρο.και ενα λυπαντικο επισεις.αξιζει?

  14. #179
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mondo 52 Προβολή μηνύματος
    παιδια καλημερα.το lidl αυριο βγαζει ενα καθαριστικο για αλυσιδες.το εχει κοντα 2 ευρο.και ενα λυπαντικο επισεις.αξιζει?
    Το καθαριστικό το έχω πάρει μία φορά,κάνει δουλειά αν και θέλει αρκετή ποσότητα.
    Το λιπαντικό το πήρε γνωστός και μου πε ότι είναι εντελώς μάπα.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  15. #180
    μια χαρα τοτε.τσιμπαο το καθαριστικο και το χαλαο ολο.λιπαντικο θα παρο ενα καλο.εχετε να προτεινεται καποιο?εχο ακουσει για μοτορεχ.

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικό chat για CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1068
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2022, 13:43
  2. Γενικό Chat
    από Ζεύκας στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 260
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2018, 09:58
  3. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ - Aftermath - Γενικό chat
    από νυχτερινος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 10:48
  4. chat
    από Todi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 14:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF