Σελίδα 13 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 3891011121314151617182363 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 1285

Θέμα: Γενικο chat cbf600

  1. #181
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    καλο καθαριστικο για την περιοχη οικονομικο και χωρις κοπο ειναι το σουαζ
    φτιαχνεις διαλυμα με μισο νερο σε ενα μπουκαλι με ψεκαστηρι
    ψεκαζεις περιμενεις ξεπλενεις με νερο οσες φορες χρειαστει
    οι μερακληδες κανουν και πινελο

  2. #182
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    13
    Καλησπέρα σας..το τελευταιο καιρο δε φρεναρει καλα η μηχανη(cbf600 '11 με abs). Βασικά φρεναρει μεχρι ενα σημειο σταθερα και μετα οταν το πατησω περισσοτερο γινεται το φρεναρισμα πιο "αποτομο". Μοιαζει σα να υπαρχει ενα κενο στη διαρκεια του φρεναρισματος που δεν το ειχε παλιοτερα. Μηπως χρειαζεται εξαερωση και αλλαγη τα υγρα των φρενων ή αυτο το κανουμε με καθε αλλαγη τακακιων;Η παστα απο τα τακακια φαινεται κομπλε

  3. #183
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lias14 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας..το τελευταιο καιρο δε φρεναρει καλα η μηχανη(cbf600 '11 με abs). Βασικά φρεναρει μεχρι ενα σημειο σταθερα και μετα οταν το πατησω περισσοτερο γινεται το φρεναρισμα πιο "αποτομο". Μοιαζει σα να υπαρχει ενα κενο στη διαρκεια του φρεναρισματος που δεν το ειχε παλιοτερα. Μηπως χρειαζεται εξαερωση και αλλαγη τα υγρα των φρενων ή αυτο το κανουμε με καθε αλλαγη τακακιων;Η παστα απο τα τακακια φαινεται κομπλε
    Αφαίρεσε τις δαγκάνες (είναι πανεύκολο), καθάρισε τες με καθαριστικό φρένων στο εσωτερικό σημείο που βρίσκονται τα τακάκια, να φύγουν όλα τα υπολείμματα από τη φθορά των τακακιών και μετά αν συνεχίσουν να έχουν την ίδια συμπεριφορά, τότε κοιτάς την εξαέρωση ή αλλαγή υγρών φρένων η οποία γίνεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα όπως ορίζει το manual, αν και αυτό δεν είναι πάντα απαραίτητο.

  4. #184
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lias14 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας..το τελευταιο καιρο δε φρεναρει καλα η μηχανη(cbf600 '11 με abs).
    Πόσο καιρό έχεις να αλλάξεις υγρά ? κ να κάνεις εξαέρωση?

    Επειδή τα υγρά φρένων τραβάνε την υγρασία θέλουν αν δεν κάνω λάθος αλλαγή κάθε 18 μήνες η 18.000 χιλιόμετρα.


    Οσο για τις τσιμούχες , ρώτησα σχεδόν παντού κ οι διαστασεις δεν υπάρχουν , εκτός απο τα δέκατα δεν υπάρχει κ το πάχος των 7 χιλιοστων , δλδ το 30X56X7.5 υπαρχει σαν 30X56X5 , κ τα 28X47.2X7 δεν υπάρχει το 47.2.

    Βέβαια αν ο αποστάτης του τροχού ηταν πιο μικρός σε διάμετρο μόλις 0.2 χιλιοστα θα εκανα δουλειά μου, το πάχος των 7 χιλιοστων μπορεί να γίνει 5 χιλιοστα κ να γίνει δουλεια , ετσι η αλλιώς η τσιμούχα ερχεται ''πρόσωπο'' με την πατουρα , αλλά αυτα είναι κόλπα αλά Χόντα για να έχει πελάτες.

    Σήμερα έπαιξε Σαρακάκης, τις αγόρασα κ τις τέσσερις, αφου ηταν στόλος οι του μπροστινού τροχού θα αλλάξω κ τις πίσω , δν λεει να περασει νερό στα ρουλεμάν αν κ είναι κλειστου τύπου κ να έχω μεγαλύτερα έξοδα.

    Πήρα κ τακάκια για εμπρός, 35 το ζευγάρι +φπα , κάπου 82 ευρώ, αυτό ετσουξε ολίγον δεν μου λέτε τα τακάκια ετσι είναι ? με μεγαλα κενά αναμεσα σαν μαξιλαράκια ? ετσι δλδ:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tt.jpg 
Προβολές:	180 
Μέγεθος:	78,9 KB 
ID:	380765
    Τελευταία τροποποίηση από ΝικόλαςXL; 04/04/2017 στις 21:04.

  5. #185
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    δεν μου λέτε τα τακάκια ετσι είναι ? με μεγαλα κενά αναμεσα σαν μαξιλαράκια ? ετσι δλδ:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tt.jpg 
Προβολές:	180 
Μέγεθος:	78,9 KB 
ID:	380765
    Ναι έτσι είναι.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  6. #186
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Α, καλά , κ΄εδωσα 83 ευρω για 4 κουτσουλιές ?

  7. #187
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Α, καλά , κ΄εδωσα 83 ευρω για 4 κουτσουλιές ?

    Ναι ρε μια χαρά. Εγώ έδωσα 84,20 !

    Από που ψώνισες ; Έρχετε το σέρβις γι' αυτό ρωτάω.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  8. #188
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.486
    γιατι αγοράζετε τακάκια της Honda;

  9. #189
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    13
    Ποια μαρκα προτεινεις Χαρη;;εχω ακουσει οτι τα γνησια ταιριαζουν γαντι με το abs

  10. #190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lias14 Προβολή μηνύματος
    Ποια μαρκα προτεινεις Χαρη;;εχω ακουσει οτι τα γνησια ταιριαζουν γαντι με το abs
    Δηλαδη τα υπόλοιπα το στενεύουν στον καβάλο; Σορρυ αλλά δεν κρατήθηκα.

    Οι λόγοι που εγώ βάζω μαμά κάποιες φορές είναι 3.
    "Πατάνε" πολύ ποιο γρήγορα,δεν σφυρίζουν σχεδόν καθόλου και τέλος το κόστος τους είναι μόλις 2-3 ευρώ παραπάνω από επώνυμα αφτερμάρκετ.Μιλαω πάντα για μεταλλικά τακάκια.

  11. #191
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.486
    Εγω θα πρότεινα dp ή cl.

    H διαφορά με την προαναφερόμενη τιμη (84,2) είναι γύρω στα 24,2.

    Δεν εχω εμπειρία πως δουλεύουν με abs αλλα δεν βρίσκω λόγο να μη δουλεύουν καλά.

  12. #192
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis_d Προβολή μηνύματος
    "Πατάνε" πολύ ποιο γρήγορα,δεν σφυρίζουν σχεδόν καθόλου και τέλος το κόστος τους είναι μόλις 2-3 ευρώ παραπάνω από επώνυμα αφτερμάρκετ.Μιλαω πάντα για μεταλλικά τακάκια.
    επιβεβαιώνω το παραπάνω μιας και δοκιμάστηκαν(cbf600/1000) και αφτερμαρκετ και τα αποτελέσματα αρνητικά σε σχέση με τα honda
    τα μεταλλικά sbs σφυρίζουν δεν ξέρω εάν θα έβγαζαν περισσότερα χιλιόμετρα αλλά μπορεί να έτρωγαν και γρηγορότερα δίσκους αντικαταστάθηκαν, τα μαλακά ferodo δεν σφύριζαν αλλά αύξησαν τα μέτρα επιβράδυνσης αρκετά αισθητά + του ότι φαγώθηκαν εύκολα
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #193
    Cl θα είναι η επόμενη αλλαγή.
    Έχω βάλει διάφορες μάρκες, άλλες καλές ,άλλες κακές.Με τον καιρό παρατήρησα πως τα μαμά έχουν μία ποιο σταθερή ποιότητα στην πάστα που χρησιμοποιείται.
    Από αλλαγή σε αλλαγή με ebc για παράδειγμα το φρενάρισμα δεν ήταν καθόλου το ίδιο, καθώς και μεταβαλλόταν συνεχώς ο βαθμός φθοράς των δίσκων.

  14. #194
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.486
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis_d Προβολή μηνύματος
    Cl θα είναι η επόμενη αλλαγή.
    Έχω βάλει διάφορες μάρκες, άλλες καλές ,άλλες κακές.Με τον καιρό παρατήρησα πως τα μαμά έχουν μία ποιο σταθερή ποιότητα στην πάστα που χρησιμοποιείται.
    Από αλλαγή σε αλλαγή με ebc για παράδειγμα το φρενάρισμα δεν ήταν καθόλου το ίδιο, καθώς και μεταβαλλόταν συνεχώς ο βαθμός φθοράς των δίσκων.
    Μετά τα cl βάλε dp ειναι ακόμα καλύτερα

  15. #195
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Ναι ρε μια χαρά. Εγώ έδωσα 84,20 !

    Από που ψώνισες ; Έρχετε το σέρβις γι' αυτό ρωτάω.

    Απο Σαρακάκη, τα είχε άμμεσα, πάλι καλά.

    Τον έχω τσεκάρει, σε σχέση με άλλους εισαγωγείς είναι αλλού πιο ακριβός κ αλλού πιο φθηνός , μια διαφορα 3-5 ευρω στα 100 δεν φαίνεται.
    Είχα κάνει κ 2-3 παραγγελιές στο motosp.gr και απο 26/12/17 παρέλαβα τέλος Γενάρη.

    Ο Σαρακάκης έχει παράδωση σε 12-15 εργάσιμες, κ αν πληρώσεις 10% επιβάρυνση έρχονται σε 3-5 μέρες αεροπορικώς .


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    γιατι αγοράζετε τακάκια της Honda;
    Προσωπικά κάνω λίγα χιλιόμετρα κ τα περισσότερα εκτός κάθε χρόνο αφού για πόλη έχω τον πάπο, οπότε δεν μου φαίνεται σαν κόστος μια αλλαγή τακάκια στην τετραετία.

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικό chat για CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1068
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2022, 13:43
  2. Γενικό Chat
    από Ζεύκας στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 260
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2018, 09:58
  3. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ - Aftermath - Γενικό chat
    από νυχτερινος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 10:48
  4. chat
    από Todi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 14:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF