Σελίδα 30 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 2025262728293031323334354080 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 436 έως 450 από 1285

Θέμα: Γενικο chat cbf600

  1. #436
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Οσο για τον σύντροχο που έχει θέμα με την μπαταρία η την τάση του συστ΄ληματος φόρτισης.
    Είχα πριν καιρό θέμα με τον ανορθωτή, είχα ταση απο 13.1 έως 13,8 βολτ τον άλλαξα κ η τάση ανέβηκε απο 13.5 ρελαντί με φωτα αναμένα στα 14.5 - 14.8 στις 5000στρ/λ.

    Ομως πρέπει η μπαταρία να είναι σωστή κ να έχουν ελεγθεί και τα πηνία για να καταλήξουμε σε αλλαγή ανορθωτή, τα δικά μου πηνία έβγαζαν απο 64-68 βολτ AC στις 5000στρ/λ.

  2. #437
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Αυτή σου κάνει? αν θες ακριβώς απο πάνω αύριο .

    Συνημμένο 390771
    Μια χαρά, ευχαριστώ.

    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  3. #438
    καλημερα.εχετε καποια γνοσι για AfterMarket δισκοπλακα εμπρος?

  4. #439
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Οσο για τον σύντροχο που έχει θέμα με την μπαταρία η την τάση του συστ΄ληματος φόρτισης.
    Είχα πριν καιρό θέμα με τον ανορθωτή, είχα ταση απο 13.1 έως 13,8 βολτ τον άλλαξα κ η τάση ανέβηκε απο 13.5 ρελαντί με φωτα αναμένα στα 14.5 - 14.8 στις 5000στρ/λ.

    Ομως πρέπει η μπαταρία να είναι σωστή κ να έχουν ελεγθεί και τα πηνία για να καταλήξουμε σε αλλαγή ανορθωτή, τα δικά μου πηνία έβγαζαν απο 64-68 βολτ AC στις 5000στρ/λ.
    Περιπου την ιδια ταση εχω και εγω πριν τον αλαξεις, και οταν παταω φρενο βουταει στα 12,5Volt. Τα φωτα ειναι παντα αναμενα και η μπαταρια ολοκαινουργια. Τον γνησιο ανορθωτη εβαλες η after market; Το ψεκαστο μοντελο εχεις;

  5. #440
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pattaya boy Προβολή μηνύματος
    Περιπου την ιδια ταση εχω και εγω πριν τον αλαξεις, και οταν παταω φρενο βουταει στα 12,5Volt. Τα φωτα ειναι παντα αναμενα και η μπαταρια ολοκαινουργια. Τον γνησιο ανορθωτη εβαλες η after market; Το ψεκαστο μοντελο εχεις;
    Κακό το να πέφτει η τάση .

    Ομως μην ανησυχείς , ίσως κ να φταίει ο κονέκτορας που συνδέει τα τρία κίτρινα καλώδια των πηνίων στον ανορθωτή, αυτός συνήθως ζεσταίνεται κ λιώνει , η απλά απο την θερμοκρασία αν δεν κανει καλή επαφή χαλάνε οι ακροδέκτες του.

    Για να τον ελέγξεις βγάζεις το πίσω αριστερό πλαινό πλαστικό καπάκι , εκεί βρισκεται ο ανορθωτής που εχει δύο κονεντορες, εναν με τα τρία καλώδια απο τα πηνία κ εναν με δυο καλώδια , ενα πράσινο κ ενα κόκκινο.

    Το πρόβλημα το είχα με το παλιο μηχανάκι μια Transalp 650, αλλά όλα την ίδια φιλοσοφία κατασκευής έχουν.

    Είχα βάλει εναν SUN αφτερμαρκετ ( http://www.karagiannis-moto.gr/index...access&ida=605 ) η ( http://www.motorec.gr/product.php?su...oduct_id=12600) οπως βλέπεις οι τιμές ποικίλουν για το ίδιο ακριβώς πράμα

    , είναι οι μόνοι που αξίζουν τα λ7 τους, αν θυμάμαι καλά ο γνήσιος κόστιζε κάπου στα 185 ευρώ .

    Εχεις ελέγξει τα πηνία σου? Εχεις πολύμετρο?

    - Ναι το ψεκαστό έχω .

  6. #441
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Κακό το να πέφτει η τάση .

    Ομως μην ανησυχείς , ίσως κ να φταίει ο κονέκτορας που συνδέει τα τρία κίτρινα καλώδια των πηνίων στον ανορθωτή, αυτός συνήθως ζεσταίνεται κ λιώνει , η απλά απο την θερμοκρασία αν δεν κανει καλή επαφή χαλάνε οι ακροδέκτες του.

    Για να τον ελέγξεις βγάζεις το πίσω αριστερό πλαινό πλαστικό καπάκι , εκεί βρισκεται ο ανορθωτής που εχει δύο κονεντορες, εναν με τα τρία καλώδια απο τα πηνία κ εναν με δυο καλώδια , ενα πράσινο κ ενα κόκκινο.

    Το πρόβλημα το είχα με το παλιο μηχανάκι μια Transalp 650, αλλά όλα την ίδια φιλοσοφία κατασκευής έχουν.

    Είχα βάλει εναν SUN αφτερμαρκετ ( http://www.karagiannis-moto.gr/index...access&ida=605 ) η ( http://www.motorec.gr/product.php?su...oduct_id=12600) οπως βλέπεις οι τιμές ποικίλουν για το ίδιο ακριβώς πράμα

    , είναι οι μόνοι που αξίζουν τα λ7 τους, αν θυμάμαι καλά ο γνήσιος κόστιζε κάπου στα 185 ευρώ .

    Εχεις ελέγξει τα πηνία σου? Εχεις πολύμετρο?

    - Ναι το ψεκαστό έχω .
    Τα πινια ελεγχτικαν σημερα απο τον μηχανικο μου (εγω δεν εχω ιδεα) και δινανε τιμες συμφωνα με το manual. Διαροες δεν υπαρχουν καπου αλλα με 10 λεπτα περιπου σε λειτουργια ο κινιτιρας ο ανορθωτης ανεβασε υπερβολικη θερμοκρασια. Κατα 99% καταλιγουμε σε ανορθωτη.

  7. #442
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Αν οπως λές δεν έχεις ιδέα , δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω , αλλά αν σε περίπτωση δεν είναι ο ανορθωτής κ τον έχεις αλλάξει θα τον πληρώσεις ?
    Εγώ κατι τετοια φοβάμαι . Τα μαστόρια αλλάζουν οτι νομίζουν, μαθαίνουν στα μηχανάκια μας κ εμείς πληρώνουμε κ απο πάνω .

    Βλέπεις είσαι κ ολίγον μακρυά ....

  8. #443
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163
    Δυστιχως ετσι ειναι συντροχε. Πονεμενη ιστορια τα μαστορια. Το θετικο ειναι οτι εκανε ειμουνα μπροστα ελενξε και κατι ενωσεις εκει που μου ειπες. Ναι θα τον πληρωσω τωρα αν ειμαι τοσο ατυχος τι να πω.

  9. #444
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Ο γνήσιος είναι ακριβός

    Part Number: 31600-MFG-D01
    Εξάρτημα: RECTIFIER ASSY., REGULATE
    Τιμή: 201,88 €(χωρίς ΦΠΑ 24%)

    Ομως υπάρχει κ σε SUN: http://motoaharnis.gr/anorthoths-cbf...9-mfg-iaponias
    http://www.motorec.gr/product.php?su...oduct_id=13355
    Ρώτα κ εδώ που είναι στην γειτονιά σου http://makinaparts.com/index.php

    Οταν αγόρασα τον SUN τον ακούμπησα δίπλα στον παλιό γνήσιο ανορθωτή κ αν δεν ηταν η σκόνη δεν θα μπορούσα να τους ξεχωρίσω, ακόμα κ κατι λεπτομέρειες οπως μικρά νούμερα στο εσωτερικό της φίσας, η κ εξωτερικά ηταν ίδια .
    Τώρα η Honda δεν φτιάχνει ανορθωτές , αρα κάποια αλλη εταιρεία φτιάχνει για λογαριασμό της η για λογαριασμό της SUN κ απλά εμείς πληρώνουμε μαρκα κ βιτρίνα.
    H εταιρεία είναι αυτη: www.shindengen.co.jp

    Αν ενδειαφερεσαι να μαθεις περισσότερα ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.vstromhellasforum.com/t26732-topic

    τα λέμε.

  10. #445
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Παρεσύρθην απο τα ηλεκτρολογικά κ ξεχασα τα δικά μου.

    Μια ερώτηση μην κάνω καμμιά ζημιά .

    Οι καθρέφτες σφιγγουν?
    Ο δεξιός είναι πολύ σκληρός ενώ ο αριστερός είναι πιο χαλαρός κ αλλάζει θέση ευκολα.
    Οχι ο καθρέφτης με το μπρατσο αλλά το μπράτσο με την βαση εκεί που εχει μια ημικυκλική αλενόβιδα.
    Αυτή η αλενόβιδα βγαίνει?
    Πάντως δοκίμασα κ δεν λύνει.

  11. #446
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Παρεσύρθην απο τα ηλεκτρολογικά κ ξεχασα τα δικά μου.

    Μια ερώτηση μην κάνω καμμιά ζημιά .

    Οι καθρέφτες σφιγγουν?
    Ο δεξιός είναι πολύ σκληρός ενώ ο αριστερός είναι πιο χαλαρός κ αλλάζει θέση ευκολα.
    Οχι ο καθρέφτης με το μπρατσο αλλά το μπράτσο με την βαση εκεί που εχει μια ημικυκλική αλενόβιδα.
    Αυτή η αλενόβιδα βγαίνει?
    Πάντως δοκίμασα κ δεν λύνει.
    Βγάλε τις δύο μικρές βίδες και πάρτο στο χέρι. Μούλιασε την βίδα με WD40 και λογικά θα βγει. Τα παξιμάδια από τις μικρές βίδες είναι κολλημένα στο πλαστικό και θα σε σπάσει εύκολα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mirror.jpg 
Προβολές:	163 
Μέγεθος:	44,5 KB 
ID:	390826
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  12. #447
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Θα βγεί ε?

    Και αφου βγεί τι κάνω?

    Εχεις ασχοληθεί η θα είμαι πρωτοπόρος?

  13. #448
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Εχεις ασχοληθεί η θα είμαι πρωτοπόρος?
    Μάλλον θα είσαι πρωτοπόρος !



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Θα βγεί ε?

    Ναι.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Και αφου βγεί τι κάνω?
    Τι ακριβώς θες να κάνεις ;
    Να σφίξεις το χαλαρό για να μην κουνιέται εύκολα ή να χαλαρώσεις το σφιγμένο για να κουνιέται εύκολα ;
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  14. #449
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Μάλλον θα είσαι πρωτοπόρος !
    Καλά την ψιλιάστηκα εγώ την ζημιά





    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Τι ακριβώς θες να κάνεις ;
    Να σφίξεις το χαλαρό για να μην κουνιέται εύκολα ή να χαλαρώσεις το σφιγμένο για να κουνιέται εύκολα ;


    Οχι, τον δεξί δεν το πειράζω , ανάλογα βέβαια με την απάντηση στην παρακάτω ερώτηση,

    - έχουν οι καθρέπτες ''κούμπωμα'' ?
    Δλδ κινώντας τους , η μάλλον περιστρέφοντάς τους , έχουν κάπου τέρμα η μια εγκοπή να καταλαβαίνεις την σωστή θέση η τους βαζεις οπου θες?

    Τον αριστερό θέλω να λύσω κ να βάλω ενα γκρόβερ μπας κ σταματήσει να κινείται τόσο εύκολα, αλλάζει θέση ακόμα κ με το που φοράω την κουκούλα .
    Ισως αμα γκαβατζαρω μια 60αρα να τους αλλάξω να ησυχάσω.

  15. #450
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    - έχουν οι καθρέπτες ''κούμπωμα'' ?
    Δλδ κινώντας τους , η μάλλον περιστρέφοντάς τους , έχουν κάπου τέρμα η μια εγκοπή να καταλαβαίνεις την σωστή θέση η τους βαζεις οπου θες?
    Όπου θες. Γυρνάνε 360 μοίρες.
    Πιο απλή κατασκευή δεν υπάρχει πάνω στο μηχανάκι.<---
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικό chat για CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1068
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2022, 12:43
  2. Γενικό Chat
    από Ζεύκας στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 260
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2018, 08:58
  3. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ - Aftermath - Γενικό chat
    από νυχτερινος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 09:48
  4. chat
    από Todi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 13:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF