Σελίδα 32 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 2227282930313233343536374282 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 466 έως 480 από 1285

Θέμα: Γενικο chat cbf600

  1. #466
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Θοδωρή, καλησπέρα κ καλή χρονιά .


    Στην τελευταία ερώτηση , θέλω να πώ σε τι γωνία ακτινοβολουν τα φωτιστικά , οχι τα φλάς αφού γραφεις οτι έχουν λάμπες λεντ που αλλάζουν αλλά το θεσης/στοπ, δλδ πρέπει να είσαι ακριβώς απο πίσω για να έχεις την μέγιστη φωτεινότητα η φωτίζουν ικανοποιητικά κ οταν τα κοιτάς σε κάποια γωνία , αν δλδ βρίσκεσαι αριστερα η δεξια απο το μηχανάκι κ σε μια απόσταση 3-4 μετρων.
    Και αφου εχεις κ το σκούτερ με λεντ γνήσια , αν τα συγκρίνεις πως σου φαινονται?
    Οκ θα το τσεκάρω αύριο, αυτό που ρωτάς.
    Επίσης να διευκρινίσω ότι τα φλας δεν έχουν λάμπες led που αλλάζουν, είναι όπως τα πίσω φώτα θέσης απλώς μπορεί να ανοιχθεί το φανάρι από μπροστά για να επισκευασθούν αν χρειαστεί.

  2. #467
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Ο ανορθωτής πάντως βγάζει πάνω απο 14,5 V , αρα μπαταρία είναι .
    Ποσο πανω δηλαδή; Μηπως στην βραζει;

  3. #468
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pattaya boy Προβολή μηνύματος
    Ποσο πανω δηλαδή; Μηπως στην βραζει;
    Ο Δικός μου ανορθωτής δεν βγάζει πάνω απο 14,1.

  4. #469
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Οκ θα το τσεκάρω αύριο, αυτό που ρωτάς.
    Επίσης να διευκρινίσω ότι τα φλας δεν έχουν λάμπες led που αλλάζουν, είναι όπως τα πίσω φώτα θέσης απλώς μπορεί να ανοιχθεί το φανάρι από μπροστά για να επισκευασθούν αν χρειαστεί.
    Όπως ειδα το φανάρι μια χαρα φαινεται απο όλες τις γωνίες και σε σύγκριση με το αντίστοιχο του SYM δεν βλέπω διαφορά.

  5. #470
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Είναι κ το πολύμετρο που παίζει το ρόλο του.

    Πριν κατι μήνους τάπαιξε το δικό μου κ λόγω αφραγκίας πήρα εναν κινέζο στα 7 ευρώ απο το παζάρ'.
    Τάπαιξε κ αυτός κ πήρα ενα MASTECH MS8229 , το οποίο αποδείχθηκε οτι είναι ιδιαιτέρως αξιόπιστο αφού χάνει ελάχιστα εως μηδέν απο τον αρχηγό το Fluke 77-IV

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	61HEJLGww9L._SL1107_.jpg 
Προβολές:	123 
Μέγεθος:	54,5 KB 
ID:	392129

    Τωρα λοιπόν που αξιώθηκα να πάρω κατι καλό είδα οτι ο κινέζος έχανε 0.5V μείον , δλδ τα 14,6V τα έδειχνε 14,1V.

    Πάντως εκεί βγάζουν οι ανορθωτές , στις 5000στρ/λ καπου 14.5V με μέγιστο τα 15V, αλλά οχι για πολύ.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Όπως ειδα το φανάρι μια χαρα φαινεται απο όλες τις γωνίες και σε σύγκριση με το αντίστοιχο του SYM δεν βλέπω διαφορά.
    Ευχαριστώ τα μέγιστα .

  6. #471
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Το επόμενο χρονικό διάστημα θα πρέπει να αλλάξω μπροστινά τακάκια. Εκτός από τα εργοστασιακά κάποια δοκιμασμένη καλή μαρκα; εχω ακουσει καλά λόγια για EBC τα οποία εχω βάλει και στο scooter και είμαι ποκυ ευχαριστημένος, τα DP και για τα CL. Τι προτείνετε;

  7. #472
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Ερώτηση για επιβεβαίωση προς αυτούς που έχουν ανοίξει το ψευτοκάπακο για να ρυθμίσουν τις βαλβίδες σε pc43 (πιθανον να ισχύει το ίδιο και σε pc38).
    Σύμφωνα με το μανουάλι δεν έχει φλάτζα για στεγανοποιήση αλλά ένα λαστιχιένιο (φαίνεται αλλά ας ρωτήσω καλύτερα) μακαρόνι που επανατοποθετήται;
    (σελιδα 290 / κεφάλαιο 8-31)
    Έτσι δεν είναι;
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  8. #473
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    H JT έχει βγάλει εμπρός γρανάζι με λάστιχο για το μηχανάκι μας. Ο κωδικός του είναι JTF1370.16 RB JT. Ισχυρίζεται ότι είναι ίδιο με το εργοστασιακό όσον αφορά την απορρόφηση κραδασμών και την εξάλειψη θορύβων.

  9. #474
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Είναι κ το πολύμετρο που παίζει το ρόλο του.

    Πριν κατι μήνους τάπαιξε το δικό μου κ λόγω αφραγκίας πήρα εναν κινέζο στα 7 ευρώ απο το παζάρ'.
    Τάπαιξε κ αυτός κ πήρα ενα MASTECH MS8229 , το οποίο αποδείχθηκε οτι είναι ιδιαιτέρως αξιόπιστο αφού χάνει ελάχιστα εως μηδέν απο τον αρχηγό το Fluke 77-IV

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	61HEJLGww9L._SL1107_.jpg 
Προβολές:	123 
Μέγεθος:	54,5 KB 
ID:	392129

    Τωρα λοιπόν που αξιώθηκα να πάρω κατι καλό είδα οτι ο κινέζος έχανε 0.5V μείον , δλδ τα 14,6V τα έδειχνε 14,1V.

    Πάντως εκεί βγάζουν οι ανορθωτές , στις 5000στρ/λ καπου 14.5V με μέγιστο τα 15V, αλλά οχι για πολύ.
    Όσον αφορά την ένδειξη της τάσης της μπαταρίας, έχω ένα πολυόργανο της KOSO, το οποίο υπόσχεται ακρίβεια δεκαδικού και δεν μου δείχνει τάση ποτέ πάνω από 14,1. Το τσέκαρα με ένα επαγγελματικό πολύμετρο φίλου ηλεκτρολόγου και επιβεβαιώθηκε το πολυόργανο.
    Ακόμη και με τον φορτιστή του LIDL. που τον θεωρώ αξιόπιστο, δείχνει ακριβώς, μα ακριβώς την ίδια τάση.
    Εδώ κατά την διάρκεια φόρτισης της μπαταρίας.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180115_142310_1032.jpg 
Προβολές:	92 
Μέγεθος:	96,6 KB 
ID:	392168
    Επομένως, δεν νομίζω ότι ο ανορθωτής ανεβάζει πάνω από 14,1 V.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 15/01/2018 στις 17:03.

  10. #475
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από painterakis Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση για επιβεβαίωση προς αυτούς που έχουν ανοίξει το ψευτοκάπακο για να ρυθμίσουν τις βαλβίδες σε pc43 (πιθανον να ισχύει το ίδιο και σε pc38).
    Σύμφωνα με το μανουάλι δεν έχει φλάτζα για στεγανοποιήση αλλά ένα λαστιχιένιο (φαίνεται αλλά ας ρωτήσω καλύτερα) μακαρόνι που επανατοποθετήται;
    (σελιδα 290 / κεφάλαιο 8-31)
    Έτσι δεν είναι;
    Εφόσον δεν γράφει για καινούργιο βάζεις το ίδιο αλλά να είναι σε καλή κατάσταση, αλλιώς θα έχεις διαρροές.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  11. #476
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    H JT έχει βγάλει εμπρός γρανάζι με λάστιχο για το μηχανάκι μας. Ο κωδικός του είναι JTF1370.16 RB JT. Ισχυρίζεται ότι είναι ίδιο με το εργοστασιακό όσον αφορά την απορρόφηση κραδασμών και την εξάλειψη θορύβων.
    Οντως. Το εχω βαλει και ειναι ιδιο απο θεμα θορυβου. Και εμφανισιακα ειναι ολοιδια

  12. #477
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Οντως. Το εχω βαλει και ειναι ιδιο απο θεμα θορυβου. Και εμφανισιακα ειναι ολοιδια
    Ok Εξαιρετικά χρήσιμη η αναφορά σου.
    Για τα τακάκια; έχει κάποιος άποψη; ή να πάω στα εργοστασιακά;
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 16/01/2018 στις 00:02.

  13. #478
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Εφόσον δεν γράφει για καινούργιο βάζεις το ίδιο αλλά να είναι σε καλή κατάσταση, αλλιώς θα έχεις διαρροές.
    Θενκς !!!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Όσον αφορά την ένδειξη της τάσης της μπαταρίας, έχω ένα πολυόργανο της KOSO, το οποίο υπόσχεται ακρίβεια δεκαδικού και δεν μου δείχνει τάση ποτέ πάνω από 14,1. Το τσέκαρα με ένα επαγγελματικό πολύμετρο φίλου ηλεκτρολόγου και επιβεβαιώθηκε το πολυόργανο.
    Ακόμη και με τον φορτιστή του LIDL. που τον θεωρώ αξιόπιστο, δείχνει ακριβώς, μα ακριβώς την ίδια τάση.
    Εδώ κατά την διάρκεια φόρτισης της μπαταρίας.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180115_142310_1032.jpg 
Προβολές:	92 
Μέγεθος:	96,6 KB 
ID:	392168
    Επομένως, δεν νομίζω ότι ο ανορθωτής ανεβάζει πάνω από 14,1 V.
    Από που "παίρνεις" για να έχεις την ένδειξη στο KOSO;
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  14. #479
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Όσον αφορά την ένδειξη της τάσης της μπαταρίας, έχω ένα πολυόργανο της KOSO, το οποίο υπόσχεται ακρίβεια δεκαδικού και δεν μου δείχνει τάση ποτέ πάνω από 14,1. Το τσέκαρα με ένα επαγγελματικό πολύμετρο φίλου ηλεκτρολόγου και επιβεβαιώθηκε το πολυόργανο.
    Ακόμη και με τον φορτιστή του LIDL. που τον θεωρώ αξιόπιστο, δείχνει ακριβώς, μα ακριβώς την ίδια τάση.
    Εδώ κατά την διάρκεια φόρτισης της μπαταρίας.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180115_142310_1032.jpg 
Προβολές:	92 
Μέγεθος:	96,6 KB 
ID:	392168
    Επομένως, δεν νομίζω ότι ο ανορθωτής ανεβάζει πάνω από 14,1 V.
    τι ωραία που το συνδύασες! ειναι πολύ ωραίο το όργανο σου τι μετράει ακριβώς? voltmeter/ρολοι και θερμοκρασία περιβάλλοντος ή υγρού? κούμπωσε με ασφάλεια στην βάση του motoraid?
    εγώ έκανα τρύπες παλαιότερα για όλα αυτά και θέλω να τα ξηλώσω και να βάλω ένα πολυόργανο όπως το δικό σου που θα κουμπώσουν όλες οι πληροφορίες
    το πλαστικό ματ κάλυμμα στα όργανα κάνει κανα 20ρικο το γνήσιο για όσους ενδιαφέρονται
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #480
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    το πλαστικό ματ κάλυμμα στα όργανα κάνει κανα 20ρικο το γνήσιο για όσους ενδιαφέρονται
    Είσαι σίγουρος; γιατί το βρίσκω139€ και στο ebay κοντά στα 75€ συν τα μεταφορικά.
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικό chat για CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1068
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2022, 12:43
  2. Γενικό Chat
    από Ζεύκας στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 260
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2018, 08:58
  3. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ - Aftermath - Γενικό chat
    από νυχτερινος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 09:48
  4. chat
    από Todi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 13:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF