Σελίδα 4 από 86 ΠρώτοΠρώτο 1234567891454 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 1285

Θέμα: Γενικο chat cbf600

  1. #46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδια

    Ακούγεται είτε κινουμαι είτε όχι νομίζω από μπροστά εκεί που είναι το ψυγείο. Άμα σκυψω μέσα στη ζελατίνα το ακούω πολύ πιο καθαρά. Σφύριγμα που θυμίζει χυτρα η ένα βεντιλατερ τενορο
    Το βεντιλατερ δεν είναι καθώς δεν το νιώθω να φυσάει. Παίζει να έχει χωθει κανένα σκουπίδακι εκεί στον ανεμιστήρα και να ακούγεται?
    Επίσης σκέφτηκα μήπως χάνει κανένα κόλαρο αλλά δεν είδα διαρροή. Άλλη σκέψη είναι καμία αντλία νερού πχ.
    Αντλία θα την άκουγες κάτω αριστερά,σκουπίδι χωρίς να δουλεύει το βεντιλατέρ δεν νομιζω τάκη.
    Στεγανοποιεί καλά η τάπα του ψυγείου;Μήπως δεν έχει σφραγίσει τελείως;
    Μου κάνει σαν να σου χάνει πίεση απο το κύκλωμα.Ειδικά αν είναι πάνω δεξιά..Άνοιξε και κλείσε την τάπα και κανε και έναν ελέγχο και το δοχείο υπερχείλισης αν έχει παραφλού.
    Ετσι για την ιστορια ποσα ΚΜ εχει;
    Τελευταία τροποποίηση από alexis_d; 05/12/2016 στις 21:38.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Θα πω τι σκέφτομαι μόνο και μόνο για την ιστορία γιατί είναι τραβηγμένη απάντηση μάλλον !

    Στην κυλινδροκεφαλή πάνε τρία σωληνάκια. Το ένα είναι το breather της κεφαλής και δεν σε απασχολεί πολύ.

    Τα άλλα δύο είναι τα σωληνάκια αέρα του pair system. Αυτά στέλνουν καθαρό αέρα στις εξαγωγές των κυλίνδρων λίγο πάνω από τις βαλβίδες εξαγωγής. Το σύστημα αυτό λειτουργεί με αναρρόφυση (suction) και είναι ο λόγος που περνάνε τις προδιαγραφές euro οι κινητήρες πλέον αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

    Αν κάποιο από αυτά τα σωληνάκια τρύπισε για κάποιο λόγο θα ακούς ένα σφύριγμα.

    Αυτά και άμα την πέτυχα την βλάβη κερνάς !!!
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  3. #48
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    αυριο πρωι πρωι θα τα τσεκαρω αν δεν βρω κατι θα κανω μια βολτα απο το συνεργειο για μια ερωτηση (50ευρω )

    για να φτασω την ταπα του ψυγειου πρεπει να ξεβιδωσω τεποζιτο αν δεν κανω λαθος?

    @grafton αν το εχεις πετυχει στειλε βιογραφικο να το δωσω σε ενα συνεργειο εδω που ακουσαν ψαχνουν αρχιμαστορα και καφε μπουγατσα οταν ερθεις!!

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    αυριο πρωι πρωι θα τα τσεκαρω αν δεν βρω κατι θα κανω μια βολτα απο το συνεργειο για μια ερωτηση (50ευρω )

    για να φτασω την ταπα του ψυγειου πρεπει να ξεβιδωσω τεποζιτο αν δεν κανω λαθος?

    @grafton αν το εχεις πετυχει στειλε βιογραφικο να το δωσω σε ενα συνεργειο εδω που ακουσαν ψαχνουν αρχιμαστορα και καφε μπουγατσα οταν ερθεις!!
    Λάθος κάνεις,πίσω απο το δεξί πλαϊνό πλαστικό...Μπορεί να φαίνεται και από πάνω.
    Επίσης η αγορά ενός service-repair manual δεν έχει τραγικό κόστος και σου λύνει πολλές φορές τα χέρια.Άσε που είναι και πιο φτηνό από μια ερώτηση στο συνεργείο.
    Πόσα km έχεις δεν μου είπες.

  5. #50
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Κάπου το έχω το μανουαλι θα το ρίξω μια ματιά!
    31.000

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Κάπου το έχω το μανουαλι θα το ρίξω μια ματιά!
    31.000
    Άσε την αντλία ήσυχη και το βεντιλατέρ επίσης...Τα χιλιόμετρα είναι λίγα.
    Έχεις service manual (οχι owners manual) και ρωτας;

  7. #52
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    αφου τσεκαρα τα παραπανω και σας ευχαριστω δεν βρηκα κατι μεχρι που ανοιξα την ταπα και εβαλα το αφτι μου σχεδον μεσα. ειναι κατι απο την αντλια.

    επομενη κινηση να παερασω απο συνεργειο. πρωτα πηγα απο εναν φιλο που ειχε δικο του μου λεει ειναι απο την αντλια απο το μοτερακι της δεν χρειαζεται να την αλλαξεις ολοκληρη νινινι τηλεφωνο εναν φιλο φιλου κτλ 110 ευρω οχι honda μιας και δεν βγαινει μονο του.

    μετα πηγα απο τον εξουσιοδοτημενο που κανω κ τα σερβις μου λεει το εχω ξαναδει σε αλλα 2. στο ενα εφταιγε το φιλτρο π εχει μεσα η αντλια (160) και στο αλλο η ταπα (!!) και τελευταιο η αντλια (φοβαμαι να γραψω ποσο μου ειπε).

    τιμες χωρις περαστικα.. αυτα να μου τα ευχεστε

  8. #53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    αφου τσεκαρα τα παραπανω και σας ευχαριστω δεν βρηκα κατι μεχρι που ανοιξα την ταπα και εβαλα το αφτι μου σχεδον μεσα. ειναι κατι απο την αντλια.

    επομενη κινηση να παερασω απο συνεργειο. πρωτα πηγα απο εναν φιλο που ειχε δικο του μου λεει ειναι απο την αντλια απο το μοτερακι της δεν χρειαζεται να την αλλαξεις ολοκληρη νινινι τηλεφωνο εναν φιλο φιλου κτλ 110 ευρω οχι honda μιας και δεν βγαινει μονο του.

    μετα πηγα απο τον εξουσιοδοτημενο που κανω κ τα σερβις μου λεει το εχω ξαναδει σε αλλα 2. στο ενα εφταιγε το φιλτρο π εχει μεσα η αντλια (160) και στο αλλο η ταπα (!!) και τελευταιο η αντλια (φοβαμαι να γραψω ποσο μου ειπε).

    τιμες χωρις περαστικα.. αυτα να μου τα ευχεστε
    Το εγραψα,το εσβησα το ξαναεγραψα...Σου ειπε φιλος φιλου κτλ..
    Δεν εχει μοτερακι η αντλια φιλε!Εχει ρουλεμαν...Απο καπου περνει αερα το κυκλωμα.Στο ειπα και πιο πανω.Στο μικρο δοχειο,απο την ταπα, ψαξε!
    Αν ανοιξες την ταπα με ανοικτο μοτερ και δεν ετεξε τιποτα δεν εχει κανονικη σταθμη υγρου το ψυγειο και περνα αερας μεσα απο το κυκλωμα.
    Δες και στην λιστα ανταλλακτικων...Αν δεν ειναι το μοντελο σου βαλε αλλο.Ενδεικτικα το εβαλα.Πληροφοριακα μια μεταχειρο αντλια παντως απο εξω εχει 80-100 ευρα!
    http://www.lingshondaparts.com/honda...php?mod_01=197
    Τελευταία τροποποίηση από alexis_d; 06/12/2016 στις 22:25. Αιτία: Είπα να βάλω τόνους αλλά βαρέθηκα

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    επομενη κινηση να παερασω απο συνεργειο. πρωτα πηγα απο εναν φιλο που ειχε δικο του μου μπλα μπλα μπλα
    Μεθεπόμενη κίνηση, να μην ξαναπεράσεις από αυτό το συνεργείο του φίλου.

    Ανακαλώ καθότι έπεσε εξήγα παρακάτω.
    Τελευταία τροποποίηση από Grafton 505; 07/12/2016 στις 20:57.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  10. #55
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Λάθος μου δεν το διατύπωσα σωστά. Πρώτα απόλα ενοώ αντλία βενζίνης και ο ήχος ήρθε μέσα απο την τάπα του ρεζερβουάρ. Ο γνωστός μου ειπε για αντλία βενζίνης στα 110ευρω καινουρια οχι Honda. Και στον εξουσιοδοτημενο υπήρχε μια διάσταση απόψεων μεταξύ του "αφεντικού" και του "παιδιού" που πιάνει τα μηχανάκια. Το παιδί μου είπε στην αρχή έλα μια μέρα να το ανοίξω να το δω να τσεκάρω σωληνάκια να καθαρίσω φίλτρο κτλ γιατί κατα τη γνώμη του εφόσον το μηχανάκι δεν κομπιάζει στο γκάζι και δεν κάνει κενά η αντλία βενζίνης έχει την παροχή που πρέπει. Σύμφωνα με το "αφεντικό" δεν παίζει ρόλο και θέλω 99% φίλτρο το οποίο είναι μάταιο να καθαριστεί. 160 το φίλτρο.

    @alexis_d φαντάζομαι μιλάς για το κύκλωμα του ψυγείου ?

  11. #56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Λάθος μου δεν το διατύπωσα σωστά. Πρώτα απόλα ενοώ αντλία βενζίνης και ο ήχος ήρθε μέσα απο την τάπα του ρεζερβουάρ. Ο γνωστός μου ειπε για αντλία βενζίνης στα 110ευρω καινουρια οχι Honda. Και στον εξουσιοδοτημενο υπήρχε μια διάσταση απόψεων μεταξύ του "αφεντικού" και του "παιδιού" που πιάνει τα μηχανάκια. Το παιδί μου είπε στην αρχή έλα μια μέρα να το ανοίξω να το δω να τσεκάρω σωληνάκια να καθαρίσω φίλτρο κτλ γιατί κατα τη γνώμη του εφόσον το μηχανάκι δεν κομπιάζει στο γκάζι και δεν κάνει κενά η αντλία βενζίνης έχει την παροχή που πρέπει. Σύμφωνα με το "αφεντικό" δεν παίζει ρόλο και θέλω 99% φίλτρο το οποίο είναι μάταιο να καθαριστεί. 160 το φίλτρο.

    @alexis_d φαντάζομαι μιλάς για το κύκλωμα του ψυγείου ?
    Απλά δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω..
    Ναι για το ψυγείο μιλούσα.
    Αν το διατυπώσεις σωστά,γίνεις και λίγο ποιο ακριβής αναφορικά με τις ενέργειες που έκανες(τάπα,αυτί μέσα,ποια τάπα,αν ήταν του ντεπόζιτου είχε βενζίνη μέσα ή ήταν άδειο κτλ) ίσως μπορέσω.

  12. #57
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    φιλε Αλέξη δεν είσαι ο πρώτος!

    λοιπόν, με τον κινητήρα σε λειτουργία ακούγεται το σφύριγμα, με το που το σβήσω κατευθείαν σταματάει. Το κύκλωμα του ψυγείου το έλεγξα λεπτομερώς δεν βρήκα κάτι. Ενώ ήταν σε λειτουργία ο κινητήρας άνοιξα την τάπα της βενζίνης και έβαλα το αφτι μέσα στο ρεζερβουάρ (3/4 γεμάτο). Κατάλαβα οτι ο ήχος προεχρόταν απο εκεί. Έπειτα φύσηξα με αέρα εκείνο το "νεροχύτη-υπερχείλιση" που έχει κάτω απο την τάπα της βενζίνης μήπως είχε κάτι εκεί παγιδευμένο. Δεν βελτιώθηκε η κατάσταση. Οπότε και οι δυο που επισκέφτηκα επιβεβαιώσαν την υποψία μου οτι είναι κάτι απο την αντλία βενζίνης.
    Ο πρώτος (ο γνωστός) μου είπε για αλλαγή αντλίας βενζίνης, ο δεύτερος (εξουσιοδοτημένος) μου ανέφερε στην αρχή να βγάλουμε φερινκ να σηκώσουμε ρεζερβουάρ να δούμε τα σωληνάκια, το φίλτρο της αντλίας βενζίνης μήπως θέλει καθάρισμα (μιάς και στο άνοιγμα του γκαζιού συμεριφέρεται φυσιολογικά χωρίς κομπιάσματα) και έπειτα το "αφεντικό" του εξουσιοδοτημένου συνεργίου οτι το φίλτρο της αντλίας βενζίνης θέλει αλλαγή μιάς και κατα την γνώμη του το καθάρισμα του είναι μάταιο. Διαρροή δεν έχω απο πουθενά. Ακόμα δεν έκανα κάτι..

  13. #58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    φιλε Αλέξη δεν είσαι ο πρώτος!

    λοιπόν, με τον κινητήρα σε λειτουργία ακούγεται το σφύριγμα, με το που το σβήσω κατευθείαν σταματάει. Το κύκλωμα του ψυγείου το έλεγξα λεπτομερώς δεν βρήκα κάτι. Ενώ ήταν σε λειτουργία ο κινητήρας άνοιξα την τάπα της βενζίνης και έβαλα το αφτι μέσα στο ρεζερβουάρ (3/4 γεμάτο). Κατάλαβα οτι ο ήχος προεχρόταν απο εκεί. Έπειτα φύσηξα με αέρα εκείνο το "νεροχύτη-υπερχείλιση" που έχει κάτω απο την τάπα της βενζίνης μήπως είχε κάτι εκεί παγιδευμένο. Δεν βελτιώθηκε η κατάσταση. Οπότε και οι δυο που επισκέφτηκα επιβεβαιώσαν την υποψία μου οτι είναι κάτι απο την αντλία βενζίνης.
    Ο πρώτος (ο γνωστός) μου είπε για αλλαγή αντλίας βενζίνης, ο δεύτερος (εξουσιοδοτημένος) μου ανέφερε στην αρχή να βγάλουμε φερινκ να σηκώσουμε ρεζερβουάρ να δούμε τα σωληνάκια, το φίλτρο της αντλίας βενζίνης μήπως θέλει καθάρισμα (μιάς και στο άνοιγμα του γκαζιού συμεριφέρεται φυσιολογικά χωρίς κομπιάσματα) και έπειτα το "αφεντικό" του εξουσιοδοτημένου συνεργίου οτι το φίλτρο της αντλίας βενζίνης θέλει αλλαγή μιάς και κατα την γνώμη του το καθάρισμα του είναι μάταιο. Διαρροή δεν έχω απο πουθενά. Ακόμα δεν έκανα κάτι..
    Πάμε πάλι: Γιατί δεν βρίσκω κανέναν κωδικό για φίλτρο καυσίμου;Μήπως γιατί δεν έχει; Δεν ξέρω νομίζω κάτι είναι λάθος..
    Τες πα.
    Καλή τύχη.Πες μας που θα καταλήξεις τελικά.

  14. #59
    Για ρίξε και ένα διάβασμα Εδώ μιας και τα αλλοδαπά διαψεύδουν τον "μάστορα"Ίσως απλά θέλει καθάρισμα όπως είπα πιο πάνω.
    http://www.bikersoracle.com/cbr600/f...ad.php?t=23054

  15. #60
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    https://www.bike-parts-honda.com/pie...IRING+ABS.html

    Το No17 το αναφέρει σαν τάπα και φίλτρο μαζί κάτι το οποίο μου είχε πει οτι του έχει ξανατύχει και αλλάζοντας την τάπα λύθηκε. Τελοσπάντων θα δοκιμάσω να το ανοίξω το σκ παρέα με ένα φίλο να κάνω ενα καθάρισμα και θα δω πως θα πάει. Πάντως και οι δυο μου είπαν οτι είναι κάτι που δεν επείγει δλδ μπορεί να περιμένει και 1,000 χλμ. Θα το δω σχετικά άμεσα όμως γιατι ο ήχος μου τη δίνει στα νεύρα

Σελίδα 4 από 86 ΠρώτοΠρώτο 1234567891454 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικό chat για CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1068
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2022, 13:43
  2. Γενικό Chat
    από Ζεύκας στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 260
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2018, 09:58
  3. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ - Aftermath - Γενικό chat
    από νυχτερινος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 10:48
  4. chat
    από Todi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 14:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF