Σελίδα 5 από 86 ΠρώτοΠρώτο 123456789101555 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 1285

Θέμα: Γενικο chat cbf600

  1. #61
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Αν ήταν η τάπα, το σφύριγμα θα σταματούσε μόλις την άνοιγες.

    Εφ όσον έχει αρχίσει να σφυρίζει η αντλία, η ζημιά έχει ήδη ξεκινήσει. Σιγά σιγά όσο κάνεις χλμ θα αρχίσει να σου κόβει γκάζι ειδικά σε ψηλές στροφές.
    Τα μοτεράκια (αντλίες) που κυκλοφορούν πλέον στο εμπόριο είναι οικονομική λύση αλλά συνήθως δεν έχουν την ίδια αντοχή με τα original.
    Πρέπει επίσης να ταιριάξει τέλεια με την βαση της αντλίας σου, να είναι δηλαδή ολόιδιο εξψτερικά με το υπάρχον.

    Γενικά οι τρόμπες αυτες ζορίζονται οταν η μοτοσυκλέτα κυκλοφορεί με χαμηλή στάθμη βενζίνης στο τεπόζιτο μια και ψύχονται με την βενζίνη.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    114
    Είναι γνωστό το θέμα με τις τρόμπες στα CBF600 κυρίως και στα Transalp.
    Το μοτεράκι κάποια στιγμή αρχίζει και σφυρίζει. Σε γνωστό μου σφυρίζει περισσότερο όταν είναι γεμάτο το τεπόζιτο. Βγήκε καθαρίστηκε, δεν σφυριζε για μερικούς μήνες, τώρα ξανασφυρίζει.
    Για να σε καθυσηχάσω ο γνωστός μου έχει κάνει 36.000Km έτσι και φτου-φτου ακόμα δουλευει μια χαρά!

    Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να ρίξεις ένα καθαριστικό injection στο τεπόζιτο (γεμάτο τεπόζιτο - ενα μπουκαλάκι), όταν κάνεις κανα ταξίδι για να καταναλωθεί γρήγορα μπας και καθαρίσει.
    HONDA CBR 600 F4i 2001

  3. #63
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τις απαντήσεις.

    @sapilaracing όσον αφορά την τάπα ενοεί το φίλτρο που έχει το εξάρτημα που έβαλα σε link σε προηγούμενο ποστ μου το οποίο πωλείται μαζί με την τάπα. Η αλήθεια είναι οτι ποτέ δεν πέφτω κάτω από το 1/4 του ρεζερβουάρ απλά μάλλον είμαι από του τυχερούς/

    Σε πρώτη φάση και αφού δεν θα με αφήσει θα βάλω ένα καθαριστικό και θα ανοίξω ρεζερβουάρ να το καθαρίσω ανλία. Διάβασα για τα tunap καλά λόγια. Αυτά τα βάζεις όσο γράφουν οι προβλεπόμενες δόσεις πχ αν λέει για 40 λίτρα σε 2 γεμίσματα η σε ένα μονορούφι; και είναι καλό να καταναλώνεται άμεσα όπως είπε ο @killbill ;

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    https://www.bike-parts-honda.com/pie...IRING+ABS.html

    Το No17 το αναφέρει σαν τάπα και φίλτρο μαζί κάτι το οποίο μου είχε πει οτι του έχει ξανατύχει και αλλάζοντας την τάπα λύθηκε. Τελοσπάντων θα δοκιμάσω να το ανοίξω το σκ παρέα με ένα φίλο να κάνω ενα καθάρισμα και θα δω πως θα πάει. Πάντως και οι δυο μου είπαν οτι είναι κάτι που δεν επείγει δλδ μπορεί να περιμένει και 1,000 χλμ. Θα το δω σχετικά άμεσα όμως γιατι ο ήχος μου τη δίνει στα νεύρα

    Fuel FILLER όχι filter για το 17.

    Αν ανοίξετε αντλία βγάλτε καλές φωτογραφίες.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Ερώτηση α, ανοίγοντας σε ενα CBF600 '08 τον διακόπτη ανλαβει δεξιά το λαμπάκι του ABS, αλλά δεν ανάβει το λαμπάκι του HISS η immo για μερικους, διάβασα στο manual οτι το λαμπάκι του immo απενεργοποιείται.

    Γνωρίζει κάποιος πως ενεργοποιείται και πάλι?

    Ερώτηση Β, ανοιγοντας τον διακόπτη πρέπει να ανάβει η οχι αμμέσως το λαμπάκι του κινητήρα που είναι κάτω απο αυτό του ABS κ να σβήνει μετά τον έλεγχο?
    Η ανάβει μόνον όταν υπάρχει βλάβη?

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση α, ανοίγοντας σε ενα CBF600 '08 τον διακόπτη ανλαβει δεξιά το λαμπάκι του ABS, αλλά δεν ανάβει το λαμπάκι του HISS η immo για μερικους, διάβασα στο manual οτι το λαμπάκι του immo απενεργοποιείται.

    Γνωρίζει κάποιος πως ενεργοποιείται και πάλι?

    Ερώτηση Β, ανοιγοντας τον διακόπτη πρέπει να ανάβει η οχι αμμέσως το λαμπάκι του κινητήρα που είναι κάτω απο αυτό του ABS κ να σβήνει μετά τον έλεγχο?
    Η ανάβει μόνον όταν υπάρχει βλάβη?

    a)Όταν το immo διαβάσει τον σωστό κωδικό από το κλειδί, παραμένει σβηστό. Δεν χρειάζετε να αναβοσβήνει και να του πληρώνουμε ένσημα.

    b) Ναι πρέπει να ανάβει αμέσως και να σβήνει όταν πάρει μπρος ο κινητήρας. Όταν υπάρξει βλάβει θα ανάψει και δεν θα σβήσει.

    Εφόσον έχεις το μανουάλ, διάβασε το προσεκτικά και θα σε λυθούν όλες οι απορίες.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    a)Όταν το immo διαβάσει τον σωστό κωδικό από το κλειδί, παραμένει σβηστό. Δεν χρειάζετε να αναβοσβήνει και να του πληρώνουμε ένσημα.

    b) Ναι πρέπει να ανάβει αμέσως και να σβήνει όταν πάρει μπρος ο κινητήρας. Όταν υπάρξει βλάβει θα ανάψει και δεν θα σβήσει.

    Εφόσον έχεις το μανουάλ, διάβασε το προσεκτικά και θα σε λυθούν όλες οι απορίες.
    Στο δικό μου (μοντέλο του 10) το λαμπάκι του HISS και το λαμπάκι του κινητήρα ανάβουν μόλις γυρίσω το κλειδί στη θέση on και μετά από 1 με 2 δευτερόλεπτα σβήνουν ταυτοχρονα, χωρίς να είναι απαραίτητο να έχω πατήσει την μίζα και να έχω βάλει εμπρός τον κινητηρα. Το λαμπάκι του ABS σβήνει όταν αρχίσω να κινούμαι και πιάσω μία συγκεκριμένη ταχύτητα ( δεν θυμάμαι πόσα ακριβώς χλμ, ίσως γύρω στα 20), γεγονός που σημαίνει ότι ενεργοποιείται το ABS.

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις.

    Μόλις το αγόρασα , πριν λίγο το εφερα σπίτι.

    Τα λαμπάκια του HISS , του ABS κ του κινητήρα αναβουν με το που ανοίγω διακόπτη. Μετα το έλεγχο σβήνουν κ παραμένει αναμένο αυτό του ABS μεχρι να πιασει το μηχανακι κάποια χιλιομετρα.

    Ομως οταν σταματήσω κ κλείσω διακόπτη το λαμπάκι του HISS δεν αναβοσβήνει για 24 ωρες οπως γραφει το μανιουαλ του χρήστη.
    Ο προηγουμενος μάλλον το εχει απενεργοποιήσει, δεν έχει τοποθετήσει κ το λεντακι του συναγερμου πιθανόν για να μην ανοιγει τρύπες (καλό αυτό) κ οταν είναι το μηχανάκι σταματημένο δεν έχει κατι που να δείχνει οτι είναι προστατευμένο.

    Το βιβλιαράκι το κατεβασα στα Ελληνικά απο το νετ κ στην περιγραφή για το πως ενεργοποιείται η περιγραφή είναι κάπως ....
    Διαβαστε την μήπως κ βγεί ακρη. Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι ζητάει να βγαλω μπαταρία για να επανέλθει.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HISS cbf.jpg 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	105,7 KB 
ID:	376854

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163
    Mην σ'ανησηχει καθολου αυτο. Και στο δικο μου το λαμπακι του HISS το εχω απενεργοποιημενο για να μη τρωει και μπαταρια. Να ξερεις τωρα που δεν αναβει το λαμπακι ΗΙSS δεν σημενει οτι το ιμομπιλαιζερ δεν λειτουργει. Λειτουργρει κανονικοτατα. Τωρα αν θελεις να βλεπεις το λαμπακι να αναβοσβινει "και να διχνεις τα οπλα σου στους επιδοξους κλεφτες", απλα γυρνα το κλειδι η βαλε μπρος τον κινιτηρα και πατα το δεξι κουμπακι οπως διχνει η εικονα για 2-3 δευτερολεπτα και ετοιμος. Η αφερεση μπαταριας μη σε μπερδευει, αναφερεται οτι αν αφερεσεις την μπαταρια για οποιοδιποτε λογο και την ξανατοποθετησεις τοτε το ΗΙSS ξαναπερνει ρευμα και ενεργοποιητε αυτοματα. Τα υπολοιπα λαμπακια μια χαρα δουλευουν. Καλοταξιδο!

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    ΝικολαςXL πιστεύω έχεις καλυφθείς από τις απαντήσεις. Ορίστε και το αγγλικό κείμενο από το owners manual.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC02992.JPG 
Προβολές:	187 
Μέγεθος:	96,4 KB 
ID:	376859
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  11. #71
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Καλοταξιδη! Εγω το απενεργοποίησα το λαμπάκι, οχι οτι θα σου τρωει πολυ μπαταρία.

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Στο δικό μου (μοντέλο του 10) το λαμπάκι του HISS και το λαμπάκι του κινητήρα ανάβουν μόλις γυρίσω το κλειδί στη θέση on και μετά από 1 με 2 δευτερόλεπτα σβήνουν ταυτοχρονα, χωρίς να είναι απαραίτητο να έχω πατήσει την μίζα και να έχω βάλει εμπρός τον κινητηρα. Το λαμπάκι του ABS σβήνει όταν αρχίσω να κινούμαι και πιάσω μία συγκεκριμένη ταχύτητα ( δεν θυμάμαι πόσα ακριβώς χλμ, ίσως γύρω στα 20), γεγονός που σημαίνει ότι ενεργοποιείται το ABS.
    Στα 10χιλ.
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Pattaya boy ευχαριστώ για την διευκρινιση, θα το κάνω με την 1η ευκαιρία.

    Grafton 505, πού βρήκες το αγγλικο κειμενο? κατέβασα ενα αγγλικο αλλά δεν έχει την διαδικασία.

    Σαν καινουργιος εχω πολλές απορίες ... υπάρχει φόρουμ για εμάς ? σαν τους Βαραντεράδες ένα πράμα δλδ , η απλά θα μαζευόμαστε εδώ ? Οχι οτι κ εδώ δεν περνάτε καλά εδώ που τα λέμε , απλά λέω ...

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Pattaya boy ευχαριστώ για την διευκρινιση, θα το κάνω με την 1η ευκαιρία.

    Grafton 505, πού βρήκες το αγγλικο κειμενο? κατέβασα ενα αγγλικο αλλά δεν έχει την διαδικασία.

    Σαν καινουργιος εχω πολλές απορίες ... υπάρχει φόρουμ για εμάς ? σαν τους Βαραντεράδες ένα πράμα δλδ , η απλά θα μαζευόμαστε εδώ ? Οχι οτι κ εδώ δεν περνάτε καλά εδώ που τα λέμε , απλά λέω ...
    Ήρθε μαζί με την μηχανή. Αυτό και το ελληνικό.

    Φόρουμ δεν υπάρχει. Εδώ είμαστε όλοι, απ' όσο ξέρω.

    Οπότε καλώς ήλθες και ρώτα άφοβα.

    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leo1964 Προβολή μηνύματος
    Στα 10χιλ.
    Όντως στα 10 χλμ, το διάβασα κι εγώ εκ των υστέρων στο manual, δίκιο έχεις.

Σελίδα 5 από 86 ΠρώτοΠρώτο 123456789101555 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικό chat για CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1068
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2022, 13:43
  2. Γενικό Chat
    από Ζεύκας στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 260
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2018, 09:58
  3. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ - Aftermath - Γενικό chat
    από νυχτερινος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 10:48
  4. chat
    από Todi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 14:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF