Σελίδα 54 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 444495051525354555657585964 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 796 έως 810 από 1285

Θέμα: Γενικο chat cbf600

  1. #796
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Το τεπόζιτο πρέπει να βγεί? ετσι γράφει το μάνιουαλ.
    Για να βγει η τρομπα πρεπει να βγει το τεποζιτο αλλα δεν ειναι τιποτα αυτο λυνεις σελα μπροστα απο κατω εχει μια βιδα και αλλες 2 πισω απο το τιμονι βγαζεις και τα 2 πλαστικα τα αβαφα
    Δεξια αριστερα τα φερινκ δεν χρειαζεται να βγουνε
    Το τραβας πισω και βγαινει 3 σωλινακια και 2 φισες βγαζεις για να απελευθερωθει ολο
    Οι φυσες βγαινουν ανοιγοντας τα κλιψακια προς τα εξω δεν τις πατας!
    Καντο και θα με θυμηθεις εκανα αισιος 1000 χιλιομετρα δεν κανει κιχ η τρομπα

  2. #797
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    οκ, ευχαριστώ,
    να πιάσουν τα κρύα να μένει αραχτή , ετσι η αλλιώς σε σκεπαστό πάρκιγκ είναι , έχω χώρο να δουλέψω.

    Τι καθαριστικό να αγοράσω ? για δώστε λινκ.

    Το καρμπ στο παπί το καθαρίζω με ενα της wurth.
    Πρέπει να είναι αυτό:
    http://www.wurth.gr/gr/products/?MG=...ps&proid=14699

  3. #798
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    οκ, ευχαριστώ,
    να πιάσουν τα κρύα να μένει αραχτή , ετσι η αλλιώς σε σκεπαστό πάρκιγκ είναι , έχω χώρο να δουλέψω.

    Τι καθαριστικό να αγοράσω ? για δώστε λινκ.

    Το καρμπ στο παπί το καθαρίζω με ενα της wurth.
    Πρέπει να είναι αυτό:
    http://www.wurth.gr/gr/products/?MG=...ps&proid=14699

    https://www.tools-expert.gr/400ml-1291
    Οτι λεει καθαριστικο καρμπυλατερ κανει!
    Εγω αφου το καθαρισα καλα με καθαριστικο ιντζεκσιον και κατοσταρα βενζινα με αερα.
    Μετα εβαλα καθαριστικο καρμπηλατερ και ξανα εβγαζε βρωμα.
    Για το τελος γεμισα ενα 5 λιτρο και εβαλα μεσα 100 αρα και αδειασα και ενα μπουκαλι σπρει καρμπυλατερ και το αφησα μουλιασε ολο το βραδυ και ολα οκ
    Τελευταία τροποποίηση από Andreasnemea; 21/10/2018 στις 06:55.

  4. #799
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Θα είναι κανένας Παρασκευή και Σάββατο προς μεγάλο χωριό, Προυσό, Ευρυτανίας. Έχει γιορτή κάστανου και τσίπουρου.

  5. #800
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Θα είναι κανένας Παρασκευή και Σάββατο προς μεγάλο χωριό, Προυσό, Ευρυτανίας. Έχει γιορτή κάστανου και τσίπουρου.
    Δουλευω ρε γμτ αλλιως ημουν μεσα ωραια θα ειναι !

  6. #801
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Πριν 15 ημέρες περίπου έκανα ένα σύντομο (ημερήσιο) ταξίδι στη Θεσσαλονίκη δικάβαλος, φορτωμένος με πίσω 45αρα βαλίτσα και Bagster 30 λτ το οποίο όμως ήταν σχετικά άδειο.
    Στην πορεία από Ηγουμενίτσα προς Θεσσαλονίκη, στα μισά τις διαδρομής ανέπτυξα ταχύτητες μεταξύ 130-140 χλμ, ενώ στο δεύτερο μισό αύξησα ρυθμό αναπτύσσοντας ταχύτητες 150-170 χλμ, για να ρίξψ άλι τον ρυθμό στα 100-120 20 χλμ πριν φθάσω στη Θεσσαλονίκη.
    Στη Θεσσαλονίκη συνάντησα τον cpt_Slow όπου είχαμε την ευκαιρία να γνωριστούμε από κοντά, να ανταλλάξουμε γνώμες για τα μηχανάκια μας, αλλά και να δοκιμάσει ο ένας το μηχανάκι του άλλου.
    Στην επιστροφή ανέπτυξα ταχύτητες σταθερά 160-180 χλμ και έκοβα μόνο όταν ήταν απαραίτητο, καθώς και 5 χλμ πριν φθάσω στο λιμάνι.
    Αυτά που μου έκαναν εντύπωση είναι τα εξής:
    1. Το μηχανάκι στις ταχύτητες αυτές είναι πάρα πολύ σταθερό.
    2. Το μηχανάκι ανεβάζει υψηλές ταχύτητες πολύ εύκολα και τις διατηρεί πολύ εύκολα. χωρίς να δείχνει οποιοδήποτε σημάδι δισταγμού ή κόπωσης, ακόμη και φορτωμένο, γεγονός το οποίο με εξέπληξε θετικά.
    3. Οι νέες αναρτήσεις κάνουν τεράστια διαφορά στο δρόμο αφού απορροφούν τα πάντα και "διαβάζουν" το οδόστρωμα, με αποτέλεσμα μια σημαντική αύξηση της άνεσης κατά το ταξίδι.
    4. Αν και ανέπτυξα υψηλές ταχύτητες στην διαδρομή Ηγουμενίτσα - Θεσσαλονίκη η κατανάλωση κυμάνθηκε στα 5,02 lt/100km, ενώ στην επιστροφή που αύξησα ρυθμό η κατανάλωση πήγε στα 5.9 lt/100km
    Από την ημέρα που έκανα το Service των βαλβίδων και καθαρίστηκε το σύστημα ψεκασμού έχω δει αισθητή μείωση της κατανάλωσης.
    Γενικά, η συμπεριφορά της μηχανής σε διαδρομή αυτοκινητόδρομου για πολλά χλμ με εξέπληξε ευχάριστα.
    Well Done CBF, Well Done!
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 07/11/2018 στις 17:50.

  7. #802
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Θύμισε μου, τι έκανες στο σέρβις, που και πόσο πήγε το κόστος;

  8. #803
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Θύμισε μου, τι έκανες στο σέρβις, που και πόσο πήγε το κόστος;
    Έκανα το Γενικό Service των 48.000 χλμ (λίγο νωρίτερα στα 43.000 χλμ), το οποίο περιλαμβάνει, τα συνηθισμένα (αλλαγή λαδιών και φίλτρο λαδιού κλπ) και επιπλέον αλλαγή ψυκτικού, καθάρισμα πεταλούδας (είχε αρκετή μάκα), ρύθμιση βαλβίδων (αλλαγή τριών καπελότων), αλλαγή ελατηρίων και λαδιών στα μπροστινά καλάμια (Hyperpro) και αλλαγή πίσω αμορτισέρ (Hyperpro).
    Συνολικό κόστος εργασίας 290 € (τα ανταλλακτικά τα είχα αγοράσει εγώ, πλην των καπελότων).
    To Service έγινε στον τόπο διαμονής μου στη Κέρκυρα.

  9. #804
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Έτσι όπως το έκανες, Ανταλλακτικά δικά σου, και μαζί με ανάρτηση τοποθέτηση και σέρβις τα εμπρός, δεν βγάζω άκρη. Ευχαριστώ πάντως.

  10. #805
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Έτσι όπως το έκανες, Ανταλλακτικά δικά σου, και μαζί με ανάρτηση τοποθέτηση και σέρβις τα εμπρός, δεν βγάζω άκρη. Ευχαριστώ πάντως.
    Νομίζω οτι το εχω ξαναγράψει. Αγορασα το Street Box της Hyperpro ( εμπρός ελατηρια και πισω αμορτισερ) και το τοποθετησε ο μηχανικός.
    Απο ανταλακτικά, αγορασα παραφλού, λαδια, μπουζι, φιλτρο λαδιου, ροδελα η οποία τοποθετειται στη βιδα εξαγωγης λαδιού.
    Ολα τα ανταλακτικά γνησια Honda πλην του λαδιου οπου βαζω παντα Bel Ray.

  11. #806
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Για την ανάρτησε τα είπαμε, και για το σέρβις.
    Εγώ θα ήθελα να μάθω τιμή ανταλλακτικα και εργασίας για λάδια, φίλτρο, βαλβίδες, φλάντζα, ψυκτικό υγρό, μπουζί (όχι φίλτρο αέρα) .
    Επίσης πόσο έξτρα θέλει για καθαρισμό μπεκ, και να ξαναμπούν πίσω ρυθμισμένα σωστά.
    Γι'αυτό λέω ότι δεν βγάζω άκρη με τον τρόπο που το έκανες.

  12. #807
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Εγώ πρόσφατα έκανα τα εξής ...

    Ανταλλακτικά:
    Εμπρός τακάκια Honda 2x40=80€
    Πίσω τακάκια EBC (αγορά από αντιπρόσωπο της Honda) 35€
    O-Rings εμπρός δαγκάνας Honda 3x9=27€
    Λάδι Liqui Moly 10W-40 3x12=36€
    Λάδι εμπρός ανάρτησης Liqui Moly 10W 2x10=20€
    4 μπουζί ιριδίου NGK CR8EHIX-9 (αγορά απο e-bay) 32€

    Εργασία σε αντιπρόσωπο της Honda, σύνολο 70€:
    Αλλαγή λαδιών κινητήρα και εμπρός ανάρτησης,
    Αλλαγή o-rings και καθαρισμός στις εμπρός δαγκάνες
    Αλλαγή υγρών φρένων εμπρός πίσω (τα υγρά είναι στη τιμή εργασίας)
    Αντικατάσταση τακακιών εμπρός πίσω
    Αντικατάσταση μπουζί
    Μέτρηση παροχής καυσίμου από αντλία (350cm³/10sec)
    Αλλαγή υγρών ψυγείου
    Σύσφιξη βιδών πλαισίου και ανάρτησης με δυναμόκλειδο
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  13. #808
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    70€ για εργασία , παρά πολύ καλά.
    Να δω τι θα μου πούνε στην Αθήνα, αλλά εγώ θέλω και βαλβίδες , ίσως και μπεκ καθάρισμα.

  14. #809
    Μέλος Το avatar του/της tarifas
    Εγγραφή
    24/07/2018
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Andreasnemea Προβολή μηνύματος
    Για να βγει η τρομπα πρεπει να βγει το τεποζιτο αλλα δεν ειναι τιποτα αυτο λυνεις σελα μπροστα απο κατω εχει μια βιδα και αλλες 2 πισω απο το τιμονι βγαζεις και τα 2 πλαστικα τα αβαφα
    Δεξια αριστερα τα φερινκ δεν χρειαζεται να βγουνε
    Το τραβας πισω και βγαινει 3 σωλινακια και 2 φισες βγαζεις για να απελευθερωθει ολο
    Οι φυσες βγαινουν ανοιγοντας τα κλιψακια προς τα εξω δεν τις πατας!
    Καντο και θα με θυμηθεις εκανα αισιος 1000 χιλιομετρα δεν κανει κιχ η τρομπα

    Καλησπέρα, τα φώτα σας, Ανδρέα και Ρακούνι ή όποιος άλλος έχει παίξει με την αντλία του
    Δέν έχω προβλήματα, παρα ΜΟΝΟΝ το σφύριγμα(έντονο κάποιες φορές να το ακούω μέσα στο κράνος με καμιά 160-170, και άλλες να μήν πολυακούγεται)
    Μου σφυρίζει αδιάφορα?? μου σφυρίζει να γυρίσω να την κοιτάξω??? δέν ξέρω....
    Να διευκρινήσω ότι έχω το 1000,
    Πρόσεξα στις φωτό σας το μπλέ πλαστικάκι (ασφάλεια), απο το σωληνάκι τροφοδοσίας, στο 1000 έχει σύνδεση στην αντλία banjo, και στην άλλη έχει αυτή την ασφάλεια στην πλευρά από το σώμα του injection, παλαιότερα όταν είχα προσπαθήσει να το αποσυνδέσω, για να βγάλω ρεζερβουάρ, με είχε ζορίσει ΔΕΝ έχει πολύ χώρο για τα χέρια σ'εκείνο το σημείο, ήταν και ψιλοαρπαγμένο απο την μία μεριά απο κάποιον παλαιότερα, με αποτέλεσμα σάν καλό παλικάρι να πάω απο άλλο μονοπάτι, αυτό του Banjo, και να τ'αφήσω νάσχοληθώ οταν θα είναι απαραίτητο,
    Ψώνισα πλαστικάκι να το έχω.
    Λοιπόν μετά την πολυλογία μου, λέω να βγάλω ρεζερβουαρ να ψαχτώ να καθαρίσω, φίλτρο δέν ξέρω εάν είναι παραπλήσιος ο τρόπος, οπότε λέω ευκαιρία είναι ν'αλλάξω το μπλέ πλαστικάκι, πώς βγαίνει το γ@μίδι εύκολα??? απασφαλίζει πατώντας και σπρώχνοντας το μπλέ πίσω?? και τραβόντας το σωληνάκι έξω?? πατάς και τραβάς το όλο??(έτσι προσπαθούσα)

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    ΥΓ Εάν κάποιος, έχει υπ'όψιν του τόρνο για δάχτυλα ας γράψει τηλέφωνο
    Τελευταία τροποποίηση από tarifas; 08/11/2018 στις 18:41.

  15. #810
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Γενικά, είναι σφιγμένο μια και πρέπει να εφαρμόζει καλά για να μην χάνει, αν έχει να βγεί και πολύ καιρό.... Παίζει να σε δυσκολεύει αρκετά. Αν έχει κάτι σαν λάστιχο ( μαύρο με δύο εξωτερικές προεξοχές από την μια υ από την άλλη ίσιο Ι ) που μπαίνει ανάμεσα στα αυτακια του μπλε, απλά τραβά το. Είναι κάτι σαν ασφάλεια που δεν αφήνει τα αυτακια να πιεστούν αρκετά για να βγει.

    Δεν έχω κάτι να πω, σφιγμένο ειναι γιατί έτσι πρέπει, από τον καιρό έχει κολλήσει και είναι αναμενόμενο, χώρο δεν έχει πολύ, άρα υπομονή, καλό πάτημα τα αυτακια, σταθερό τράβηγμα, λίγο κυκλικά, μέχρι να βγει.

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικό chat για CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1068
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2022, 13:43
  2. Γενικό Chat
    από Ζεύκας στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 260
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2018, 09:58
  3. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ - Aftermath - Γενικό chat
    από νυχτερινος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 10:48
  4. chat
    από Todi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 14:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF