Σελίδα 58 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 848535455565758596061626368 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 856 έως 870 από 1285

Θέμα: Γενικο chat cbf600

  1. #856
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    είναι οτι τα χρόνια περνάνε, σε λίγο πιάνω τα 60 , ξέρω ωρίμασα , οχι τόσο βέβαια που να πέσω απο το δέντρο αλλά ...
    Δεν είμαι δα και σε ηλικία για πολλά πολλά.
    Το μόνο που θα με στεναχωράει στα χρόνια που θάρθουν είναι που αγοράζοντας στα 48 μου για πρώτη φορά μηχανάκι πήρα λάθος μηχανάκι.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Σε κάθε περίπτωση σκέπτομαι να πάρω το Tracer 900 GT ή κάτι αντίστοιχο.
    Αν δεν το πάρω τώρα στα 45 μου, καλύτερα να μην το πάρω ποτέ.
    Ρε 'σεις. Γιατί σκέφτεστε έτσι. Ποιος τις χέζει τις ηλικίες και τις κοινωνικές συνταγές. Αγοράστε αυτό που θέλετε, οδηγήστε αυτό που θέλετε και ονειρευτείτε αυτό που θέλετε.

    Τι και αν είμαι 70 και οδηγώ χαγιαμπούσα, τι και αν είμαι 20 και οδηγώ χάρλευ.

    Who cares !
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  2. #857
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Τέλος Ιουνίου, ετοιμάζω εκδρομή εξωτερικό. Πατρα- Βενετία- Μπλεντ Σλοβενίας- βόλτες 7 μέρες - Βενετία- Πάτρα- Αθήνα.
    Ελπίζω να μην αλλάξει κάτι τελευταία στιγμή το πρόγραμμα μου, εγώ πάντως ετοιμάζομαι.
    Αν κάποιος είναι εκείνες τις ημερομηνίες προς εκείνα τα μέρη, ευχαρίστως να οδηγήσουμε μαζί κανένα χιλιόμετρο, ή να πιούμε κανένα καφέ ή μπύρα, ή παρέα στο καράβι.

  3. #858
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Τέλος Ιουνίου, ετοιμάζω εκδρομή εξωτερικό. Πατρα- Βενετία- Μπλεντ Σλοβενίας- βόλτες 7 μέρες - Βενετία- Πάτρα- Αθήνα.
    Τυχερέ άντρα ...

    Τι να πούμε κ εμείς με τρία παιδιά , κ το νόμο του Μέρφυ να μας κυνηγάει? Οταν είναι για μοτοβόλτα πάντα κάποιο είναι αρρωστο.


    @ Grafton 505, η ηλικία συνοδεύεται και με κάποια αξεσουάρ. Πρεσβυωπία, πόνοι στις αρθρώσεις , κουράζεσαι πιό γρήγορα , και αυτό είναι χειρότερο σε εμάς τους εκδρομάτους αναβάτες που δεν χρησιμοποιούμε συχνά το μηχανάκι μας, αλλά κ της μείωση αντίληψης κ του χρόνου αντίδρασης κλπ.
    Αντε τα πρώτα να τα αντιμετωπίσεις, το τελευταίο όμως δύσκολα αφού έτσι αρχίζεις να γίνεσαι επικίνδυνος .
    Τα χρόνια περνάνε γρήγορα , έλεγα να το κρατήσω μέχρι τα 65 μου κ μετα αυτοκίνητο κ παπί.
    Ομως αν βρώ κάποιον να μου δώσει αυτά που ζητάω ισως το δώσω απο τώρα .

    Τέλος στα περί ηλικίας ...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Ένα καλοσυντηρημένο CBF 600 injection με ABS, μέχρι 50.000 χλμ πραγματικά χλμ, για εμένα κάτω από 4.000 δεν πάει με τίποτα. Σε αντίθετη περίπτωση είναι χάρισμα. Γνώμη μου.
    Τα μοντέλα με καρμπυρατερ πάνε από 2200 - 3500 από ότι έχω δει, σε κάθε περίπτωση δεν αφορούν τα δικά μας μοντέλα.
    Εξάλλου έτσι κινούνται και όλοι όσοι πουλάνε στο Car.gr.
    Εγώ το έχω βάλει σε τρεις τιμές, 4.200, 4600, 5000 αναλόγως τον εξοπλισμό. Αν δεν είχα βάλει τις αναρτήσεις και την εξάτμιση θα έπαιζα στα 4.000 - 4.300.
    Οι αναρτήσεις και η εξάτμιση φυσικά ανεβάζουν την τιμή και σε κάθε περίπτωση όποιος δεν τα θέλει τα παίρνει χωρίς αυτά.
    Ήδη φίλος μου έχει ζητήσει το πίσω αμορτισέρ, sτο οποίο έχω τοποθετήσει και υδραυλική προφόρτιση.
    Σε κάθε περίπτωση σκέπτομαι να πάρω το Tracer 900 GT ή κάτι αντίστοιχο.
    Αν δεν το πάρω τώρα στα 45 μου, καλύτερα να μην το πάρω ποτέ.
    Αρα έχεις πάρει την απόφασή σου . Αντε με το καλό κ ελπίζω αυτός που θα πάρει το δικό σου να του φερθεί ανάλογα .

    Τα λ7 που ζητάς αφορούν το δικό σου που είναι τελευταίο μοντέλο κ που απο όσο έχω διαβάσει εδώ μέσα έχεις σπρώξει αρκετό χρήμα επάνω του.
    Βέβαια αυτό δεν σημαίνει πως ότι έβαλες εσύ είναι κάποιος υποχρεωμένος να το πληρώσει.
    Πρέπει να πετύχεις καποιον που να είναι γνώστης κ να καταλάβει τι έχεις κάνει κ να εκτιμήσει τι αγοράζει.
    Και σε αυτές τις εποχές δύσκολο , όταν ολοι προσπαθούν να γλυτώσουν και το κατοστάρικο.

  4. #859
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Τυχερέ άντρα ...

    Τι να πούμε κ εμείς με τρία παιδιά , κ το νόμο του Μέρφυ να μας κυνηγάει? Οταν είναι για μοτοβόλτα πάντα κάποιο είναι αρρωστο.


    @ Grafton 505, η ηλικία συνοδεύεται και με κάποια αξεσουάρ. Πρεσβυωπία, πόνοι στις αρθρώσεις , κουράζεσαι πιό γρήγορα , και αυτό είναι χειρότερο σε εμάς τους εκδρομάτους αναβάτες που δεν χρησιμοποιούμε συχνά το μηχανάκι μας, αλλά κ της μείωση αντίληψης κ του χρόνου αντίδρασης κλπ.
    Αντε τα πρώτα να τα αντιμετωπίσεις, το τελευταίο όμως δύσκολα αφού έτσι αρχίζεις να γίνεσαι επικίνδυνος .
    Τα χρόνια περνάνε γρήγορα , έλεγα να το κρατήσω μέχρι τα 65 μου κ μετα αυτοκίνητο κ παπί.
    Ομως αν βρώ κάποιον να μου δώσει αυτά που ζητάω ισως το δώσω απο τώρα .

    Τέλος στα περί ηλικίας ...



    Αρα έχεις πάρει την απόφασή σου . Αντε με το καλό κ ελπίζω αυτός που θα πάρει το δικό σου να του φερθεί ανάλογα .

    Τα λ7 που ζητάς αφορούν το δικό σου που είναι τελευταίο μοντέλο κ που απο όσο έχω διαβάσει εδώ μέσα έχεις σπρώξει αρκετό χρήμα επάνω του.
    Βέβαια αυτό δεν σημαίνει πως ότι έβαλες εσύ είναι κάποιος υποχρεωμένος να το πληρώσει.
    Πρέπει να πετύχεις καποιον που να είναι γνώστης κ να καταλάβει τι έχεις κάνει κ να εκτιμήσει τι αγοράζει.
    Και σε αυτές τις εποχές δύσκολο , όταν ολοι προσπαθούν να γλυτώσουν και το κατοστάρικο.
    Σωστά, αν βρεθεί κάποιος να εκτιμήσει το μηχανάκι τότε αυτό δώσω στην ανάλογη τιμή. Στην αντίθετη περίπτωση θα το κρατήσω.

  5. #860
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    πάντως για να "πετύχουν" οι αγοροπωλησίες σήμερα στην ελλάδα πρέπει να αντικαταστήσεις την λέξη <<πουλάω>> με την λέξη "σκοτώνω"

    οι περισσότεροι νεοεισερχόμενοι αναβάτες σήμερα δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά ουτε στην αγορά ούτε στην συντήρηση του συνεπώς δεν μπορούν να εκτιμήσουν την αξία πώλησης ενός οχήματος απο ενα κιμπάρη κάτοχο

    έχω φίλους που συντηρούσαν τυπικότατα τα δίκυκλα τους σε βαθμό "αηδίας" και τελικά τα "σκότωσαν" γιατί δεν έφευγαν και το έκαναν χωρίς ιδιαίτερη αναγκη αλλά λόγο αλλαγής τρόπου ζωής..
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #861
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    πάντως για να "πετύχουν" οι αγοροπωλησίες σήμερα στην ελλάδα πρέπει να αντικαταστήσεις την λέξη <<πουλάω>> με την λέξη "σκοτώνω"

    οι περισσότεροι νεοεισερχόμενοι αναβάτες σήμερα δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά ουτε στην αγορά ούτε στην συντήρηση του συνεπώς δεν μπορούν να εκτιμήσουν την αξία πώλησης ενός οχήματος απο ενα κιμπάρη κάτοχο

    έχω φίλους που συντηρούσαν τυπικότατα τα δίκυκλα τους σε βαθμό "αηδίας" και τελικά τα "σκότωσαν" γιατί δεν έφευγαν και το έκαναν χωρίς ιδιαίτερη αναγκη αλλά λόγο αλλαγής τρόπου ζωής..
    Θα μου επιτρέψεις να μην συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, σε αυτό που λες, στο ότι δηλαδή για να πουλήσει κάποιος την μηχανή του θα πρέπει να την «σκοτώσει» και αυτό για τους εξής λόγους:
    Η αγορά της μοτοσυκλέτας έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια παγκοσμίως (όχι μόνο στη Ελλάδα) και έχει ανεβεί σημαντικά ο μέσος όρος της ηλικίας αυτών που αγοράζουν μοτοσυκλέτα, σε σχέση με το παρελθόν. Οι νέοι έχουν στραφεί στην αγορά των scooters ή, όπως προκύπτει με νεότερες στατιστικές μελέτες, αγνοούν πλέον την αγορά των δίτροχων και προτιμούν τα αυτοκίνητα. Επίσης, μεγαλύτερης ηλικίας άτομα έχουν κατά κανόνα μεγαλύτερες οικονομικές δυνατότητες, αλλά και μεγαλύτερες απαιτήσεις. Σε πρόσφατη συνέντευξή του ο Caudio Domenicali, CEO της Ducati, με την ευκαιρία παρουσίασης της νέας Multistrada 950, ανέφερε ότι «οι βελτιώσεις που έχει το νέο μοντέλο συμβαδίσουν με τις ανάγκες του αγοραστικού κοινού, όπως έχει διαμορφωθεί σήμερα, το οποίο ζητάει όλο και περισσότερα και είναι διατεθειμένο να πληρώσει κάτι παραπάνω για να τα έχει. Από την άλλη δεν μπορούμε να διαφωνήσουμε με τον Domenicali και εμείς εδώ στην Ελλάδα ότι η BMW R 1200 GS και 1250 GS πλέον, ένα μοντέλο που κοστίζει πάνω από 20.000 € πουλάει σαν ζεστό ψωμί.
    Έτσι λοιπόν, σήμερα, θα λέγαμε ότι μοτοσυκλέτες αγοράζει μια μικρότερη μερίδα καταναλωτών, η οποία είναι πολύ μα πολύ περισσότερο συνειδητοποιημένη. Αυτό ισχύει, βεβαίως και στην αγορά μεταχειρισμένων, αν και σε μικρότερο βαθμό ενδεχομένως. αναμφισβήτητα, υπάρχουν αυτοί που ως βασικό κριτήριο αγοράς έχουν την τιμή που ίσως και να είναι και οι περισσότεροι, επίσης, υπάρχουν αυτοί που βάζουν πάνω από όλα την αξία, οι οποίοι, ίσως, να είναι οι λιγότεροι και βεβαίως υπάρχουν κι αυτοί που σκέφτονται και τα δύο, δηλαδή αυτό που λέμε Value for Money. Αυτή η κατηγορία τοποθετείται κάπου ενδιάμεσα.
    Το δικό μας μηχανάκι, έχει τη δική του αγορά, κατά την άποψή μου. Απευθύνεται σε αυτούς που έχουν μικρή ή καμία εμπειρία με τις μηχανές, σε αυτούς που προέρχονται από την κατηγορία των σκούτερ και θέλουν κάτι πιο δυνατό (εγώ άνηκα σε αυτήν την κατηγορία), αλλά και σε αυτούς που έχουν κάτι πολύ δυνατό και θέλουν κάτι πιο ήσυχο (ήδη έχω πρόταση ανταλλαγής από κάτοχο Kawasaki ZX10R, σε άριστη κατάσταση την οποία φυσικά αρνήθηκα).

  7. #862
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Αυτοί που ανήκουν στην τελευταία κατηγορία είναι φυσικά γνώστες και θεωρώ ότι είναι διατεθειμένοι να δώσουν ένα μικρό ποσό παραπάνω για να πάρουν κάτι που θα έχει αυτό που αργότερα θα αναγκαστούν να βάλουν, βάζοντας βαθιά το χέρι την τσέπη. Και στο δικό μας μοντέλο αναφέρομαι στις αναρτήσεις και στα καλκής ποιότητας αναλώσιμα. Γιατί εγώ το μηχανάκι το πήρα με 33.000 στην τιμή των 4.500 πριν 2,5 χρόνια και το μηχανάκι, αν εξαιρέσω την αλλαγή λαδιών, καμία ουσιαστική συντήρηση δεν είχε γίνει. Είχε τακάκια κινέζικα της πλάκας, δεν είχε γίνει αλλαγή παραφλού με αποτέλεσμα να ανεβάζει θερμοκρασίες εύκολα, ειδικότερα μέσα στην πόλη, τα υγρά φρένων δεν είχαν αλλαχθεί ποτέ, το σύστημα Injection δεν είχε καθαριστεί ποτέ και οι βαλβίδες δεν είχαν ρυθμιστεί επίσης ποτέ. Επίσης, τα λάστιχα ήθελαν αλλαγή. Επειδή άνηκα στην δεύτερη κατηγορία αγοραστών (προερχόμενουν από τα σκούτερ αν και αρκετά ψαγμένος) Πολλά από αυτά δεν τα γνώριζα, κάποια άλλα τα ήξερα (αλλαγή ελαστικών), παρόλα αυτά το συγκεκριμένο μηχανάκι το πήρα γιατί ήταν το καλύτερο που υπήρχε στην αγορά εκείνη την εποχή. Με λίγα λόγια είχα βρει και φθηνότερα αλλά δεν τα πήρα γιατί δεν ήταν σε τόσο καλή κατάσταση, αν και όπως αναφέρθηκα και σε αυτό που πήρα δεν είχε την καλύτερη συντήρηση.
    Σε 2 χρόνια το μηχανάκι του μηδένισα το κοντέρ μηχανολογικά και πλέον όχι μόνο είναι σαν καινούργιο., αλλά όπως μου είπε ένας φίλος, είναι πολύ καλύτερο από καινούργιο και αυτό γιατί.
    • Έχει γνήσια αναλώσιμα παντού (τακάκια, παραφλου, φίλτρα λαδιού κλπ),μέχρι και η ροδέλα στην μαγνητική βίδα του καρτερ πάντα γνήσια βάζω.
    • Έχουν ρυθμιστεί οι βαλβίδες και έχει καθαριστεί το σύστημα injection με αποτέλεσμα να μειωθεί σημαντικά η κατανάλωση και να βελτιωθεί η απόδοση.
    • Έχουν τοποθετηθεί καινούργιες κορυφαίες αναρτήσεις οι οποίες έχουν βελτιώσει σημαντικά την συμπεριφορά της μηχανής, σε έναν τομέα που πάσχει πολύ το μηχανάκι, αναλαμβάνοντας επίσης ένα σημαντικό κόστος. Ήδη, ένας φίλος μου έχει ζητήσει το πίσω after market αμορτισερ, σε περίπτωση που το πουλήσω χωρίς αυτό.
    • Έχουν πολλά αξεσουαρ, τα οποία δεν υπολογίζω στην αξία μεταπώλησης, τα οποία όμως θα μπορούσα να τα πουλήσω κάτι που φυσικά δεν θα κάνω.
    • Έχει μπει φίλτρο ελευθέρας και κορυφαία εξάτμιση η οποία ναι μεν μπορεί να μην δικαιολογούν απόλυτα τα χρήματα τους στο τομέα τον επιδόσεων, έχουν όμως άλλα πολύ σημαντικά πλεονεκτήματα όπως, μείωση του βάρους, εξαιρετικά γρήγορη απαγωγή θερμότητας κλπ, ζητήματα που δεν είναι καθόλου αμελητέα.
    Όπως και να έχει το δικό μου μηχανάκι είναι καλύτερο από καινούργιο γιατί έχει καλύτερες αναρτήσεις, καλύτερο τελικό κλπ, γνήσια βαλίτσα κλπ. Βεβαίως δεν είμαι αδαής για να πιστεύω ότι θα το πουλήσω 8.000 + όπως κόστιζε καινούργιο. Όμως, δεν θα το δώσω όσο δίνουν άλλοι τα μηχανάκια τους τα οποία ούτε τις αναρτήσεις έχουν, ούτε τη συντήρηση που έχει το δικό μου, ούτε το τελικό κλπ. Εξάλλου, όπως είδα στο Car το υπάρχουν μηχανάκια σαν το δικό μου που πωλούνται από 4.000 μέχρι 5.500.
    Ε λοιπόν αν ήμουν στη θέση ενός αγοραστή θα έδινα 300-400 € παραπάνω για να πάρω το μηχανάκι μου που έχει αναρτήσεις, που κοστίζουν μαζί με τα εργατικά 850 € και εξάτμιση που κοστίζει 700 €. Σε αντίθετη περίπτωση υπάρχουν και άλλα στην αγορά. Ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει και τέλος ,γιατί το Post είναι πολύ μεγάλο, θεωρώ ότι θα βρεθεί κάποιος που θα εκτιμήσει αυτό το μηχανάκι. Εξάλλου δεν είναι λίγες οι φορές που με σταματάνε στο δρόμο και με ρωτάνε για το μηχανάκι, παρόλο που δεν είναι ήταν και το κορυφαίο μοντέλο της Honda. Και αν δεν βρεθεί, δεν θα στενοχωρηθώ καθόλου, θα το κρατήσω και ενδεχομένως να το δώσω μετά από λίγα χρόνια σε χαμηλότερη τιμή.
    Να το σκοτώσω ούτε για αστείο. Δεν καίγομαι να το δώσω, δεν έχω ανάγκη να το δώσω.
    Αν πετύχω αυτό που θέλω, τότε και μόνο τότε θα το δώσω.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 24/02/2019 στις 23:21.

  8. #863
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Μαλλον δε επιασες τι ηθελα να ανάδειξω δεν διαφωνώ σε τιποτα απο αυτα που έγραψες.
    Κατοχος cbf1000 πρωτο χερι ολα μαμα ολα γνησια και ολα στην ωρα τους βαση μπουκ.

    Για να μη πλατιασω αν θεωρητικά εψαχνα να παρω cbf600 μετ/νο και έπεφτα πανω σου, θα αντιλανβανονουν την προσπαθεια και την αξια που έδωσες στο μηχανάκι να το διατηρήσεις οσο καλυτερα μπορεις. Θα τσεραρα το ενδεχόμενο αν εχει φαει στουκο και εαν οκ θα το επαιρνα γιατι αντιλαμβάνομαι το κιμπαριλικη.

    Αυτοι που θα σε καλεσουν(και εαν θελεις βαλε ενα χρονικο διαστημα και να ξανασυζητησουμε την εμπειρία σου απο τα τηλέφωνα που θα λάβεις) ψαχνουν για μια γκάμα μοτοσυκλετών onoff/street/sport touring κλπ θα πέσουν πανω σου και το πρωτο πραγμα που θα προσπαθήσουν να αλλιευσουν αν η τιμη ειναι συζητήσιμη και οχι προσανατολισμό μοντελου και να ψαξουν πληροφορίες για το ποσο προσεγμένο μπορει να ειναι.

    Το ταργκετ γκρουπ των ακριβών μοτοσυκλετών ειναι και ηταν συγκεκριμένο. Παλια οι αντίστοιχοι ευκατάστατοι αγοραστές αγόραζαν, goldwing/electra glide/fjr/paneuropean/r1100lt/r1150rt κλπ.

    Cbf συνήθως θα παρει newbie, ο νεαρός με το περιορισμένο μπατζετ, ο τρανσαλπακιας, ο μαξι σκουτερας. Αν είμασταν πισω στο 2007 οταν θα κανατε το ντυλ θα σου ελεγε οκ θα παρω το δανειο και θα σου ερθω να στα σκάσω, σημερα ο ιδιος προσεγγίζει τσιμα-τσιμα και ειναι πρόβλημα.
    Και οταν αγοταζει αυτο που αγοραζει οριακά, αδυνατεί να συντηρήσει γι'αυτό και οπως ειπες ανελαβες μια αναλογη κατασταση.

    Σήμερα ολη αυτη η αδυναμία στις αγοραπωλησίες ειναι εμφανείς. Εάν επιθυμεί ο πωλητής να επιτύχει μια γρήγορη πώληση θα πρεπει να "σκοτώσει".

    Τα μεριδια στην αγορα ειναι υπαρκτα μπορει να μην εχουν ανοδικές πορειες του πρόσφατου παρελθόντος (για πολλους και διαφορους λογους), ισχυρή ομως δε.

  9. #864
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Μαλλον δε επιασες τι ηθελα να ανάδειξω δεν διαφωνώ σε τιποτα απο αυτα που έγραψες.
    Κατοχος cbf1000 πρωτο χερι ολα μαμα ολα γνησια και ολα στην ωρα τους βαση μπουκ.

    Για να μη πλατιασω αν θεωρητικά εψαχνα να παρω cbf600 μετ/νο και έπεφτα πανω σου, θα αντιλανβανονουν την προσπαθεια και την αξια που έδωσες στο μηχανάκι να το διατηρήσεις οσο καλυτερα μπορεις. Θα τσεραρα το ενδεχόμενο αν εχει φαει στουκο και εαν οκ θα το επαιρνα γιατι αντιλαμβάνομαι το κιμπαριλικη.

    Αυτοι που θα σε καλεσουν(και εαν θελεις βαλε ενα χρονικο διαστημα και να ξανασυζητησουμε την εμπειρία σου απο τα τηλέφωνα που θα λάβεις) ψαχνουν για μια γκάμα μοτοσυκλετών onoff/street/sport touring κλπ θα πέσουν πανω σου και το πρωτο πραγμα που θα προσπαθήσουν να αλλιευσουν αν η τιμη ειναι συζητήσιμη και οχι προσανατολισμό μοντελου και να ψαξουν πληροφορίες για το ποσο προσεγμένο μπορει να ειναι.

    Το ταργκετ γκρουπ των ακριβών μοτοσυκλετών ειναι και ηταν συγκεκριμένο. Παλια οι αντίστοιχοι ευκατάστατοι αγοραστές αγόραζαν, goldwing/electra glide/fjr/paneuropean/r1100lt/r1150rt κλπ.

    Cbf συνήθως θα παρει newbie, ο νεαρός με το περιορισμένο μπατζετ, ο τρανσαλπακιας, ο μαξι σκουτερας. Αν είμασταν πισω στο 2007 οταν θα κανατε το ντυλ θα σου ελεγε οκ θα παρω το δανειο και θα σου ερθω να στα σκάσω, σημερα ο ιδιος προσεγγίζει τσιμα-τσιμα και ειναι πρόβλημα.
    Και οταν αγοταζει αυτο που αγοραζει οριακά, αδυνατεί να συντηρήσει γι'αυτό και οπως ειπες ανελαβες μια αναλογη κατασταση.

    Σήμερα ολη αυτη η αδυναμία στις αγοραπωλησίες ειναι εμφανείς. Εάν επιθυμεί ο πωλητής να επιτύχει μια γρήγορη πώληση θα πρεπει να "σκοτώσει".

    Τα μεριδια στην αγορα ειναι υπαρκτα μπορει να μην εχουν ανοδικές πορειες του πρόσφατου παρελθόντος (για πολλους και διαφορους λογους), ισχυρή ομως δε.
    Επειδή αναφέρθηκες στα σκούτερ και ότι το CBF 600 είναι στο target group αυτών που έχουν maxi scooter, να σου πω ότι ως πρωην κάτοχος σκουτερ 400 κυβικων ( Kymco Xciting 400 ABS), το οποίο μάλιστα ήταν και συνεχίζει να ειναι κορυφαίο στην κατηγορία του, οτι αν γύριζα τον χρόνο πίσω δεν θα το έπαιρνα με τίποτα. Με 6.000 που κόστισε, θα μπορούσα να έπαιρνα από το 2014 ένα CBF 4 ετών, για την πλάκα, το οποίο είναι απείρως καλύτερο για την χρήση που ήθελα και θέλω, σε ολα τα επιπεδα.. Και όμως βλέπεις ότι πλέον τα 400ρια σκουτερ, σχεδόν, η τιμη τους φθανει τα 7.000 πλέον, λεφτά που θεωρώ παράλογο να δώσει κάποιος για ένα σκούτερ και όμως κάποιοι τα αγοραζουν, όπως αντιστοίχως αγόρασα εγώ το Kymco το 2014.
    Όταν ομως, κάποιος συνειδητοποιήσει τι προσφέρει ένα μονοκυλινδρο σκούτερ και ένα τερτρακυλινδρο 600ρι, με κλειστά μάτια θα πάρει το 600ρι.
    Για εμένα τα σκούτερ έχουν λογική να τα πάρει κάποιος μέχρι το πολύ τα 300 κυβικά. Από εκεί και πέρα καλύτερα να πάει σε μηχανή ( δεν βάζω μέσα τα δικυλινδρα σκουτερ που είναι σαν μοτοσυκλέτες αν και αυτά υστερουν συγκρικα).
    Και για να κλείσω το κεφάλαιο σκούτερ να πω ότι έχω και σκούτερ, ένα Honda PCX 150 MY 2016, που αν και θεωρείται κορυφαίο στην κατηγορία του, όλο το CBF θέλω να παίρνω ακόμη και για να πηγαίνω στην πόλη αν και δεν το κάνω χρησιμοποιώ το PCX συνήθως.
    Αυτά περί σκούτερ και μοτοσυκλετών.
    Όσον αφορά το θέμα της πώλησης του CBF όπως είπα και ανωτέρω, δεν βιάζομαι, δεν καίγομαι, δεν με νοιάζει καν να το πουλήσω γρήγορα σκοτώνοντας το. Θα το δώσω μόνο αν βρεθεί κάποιος αγοραστής που θα μπορεί να το πάρει και θα εκτιμήσει αυτό που θα πάρει. Αν δεν βρεθεί κανένα πρόβλημα. Μια χαρά κάνω τη δουλειά μου και με αυτό.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 24/02/2019 στις 23:47.

  10. #865
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Όσον αφορά το θέμα της πώλησης του CBF όπως είπα και ανωτέρω, δεν βιάζομαι, δεν καίγομαι, δεν με νοιάζει καν να το πουλήσω γρήγορα σκοτώνοντας το. Θα το δώσω μόνο αν βρεθεί κάποιος αγοραστής που θα μπορεί να το πάρει και θα εκτιμήσει αυτό που θα πάρει. Αν δεν βρεθεί κανένα πρόβλημα. Μια χαρά κάνω τη δουλειά μου και με αυτό.
    την καλύτερη δουλειά θα κάνεις, είμαι της ίδιας άποψης.
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #866
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Cbf συνήθως θα παρει newbie, ο νεαρός με το περιορισμένο μπατζετ, ο τρανσαλπακιας, ο μαξι σκουτερας.
    όλα τα δέχομαι αλλά το τελευταίο μας πέθανε

  12. #867
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    όλα τα δέχομαι αλλά το τελευταίο μας πέθανε
    Α να μην κακολογούμε τα σκούτερ. Δείτε εδώ https://www.bmw-motorrad.gr/el/model...ty/c400gt.html. 8.000 ευρώ για ένα σκούτερ 34 αλόγων και κορυφαίου συστήματος αναρτήσεων πίσω ( παίζει το PCX 150 που εχω να έχει καλυτερες).
    Αυτά βλέπω και λέω, όχι δεν χαρίζω το μηχανάκι μου.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 25/02/2019 στις 22:55.

  13. #868
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    όλα τα δέχομαι αλλά το τελευταίο μας πέθανε

    Αυθόρμητα βγηκε απο αυτα που διαβαζω απο τα μιντια σχετικα με τις υποκατηγορίες.
    Αλλοι τα λενε και "GT"
    Να τολμησω γκραντουρισμ σκουτερας?

    Ολα καλα ειναι i like them all

  14. #869
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    όλα τα δέχομαι αλλά το τελευταίο μας πέθανε
    Τι, έγινες ;;;;;
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  15. #870
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    γιατί να γίνω μαξοσκουτεράς? Μπορώ να παραμείνω απελπιστικά αργός και με μηχανή

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικό chat για CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1068
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2022, 12:43
  2. Γενικό Chat
    από Ζεύκας στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 260
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2018, 08:58
  3. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ - Aftermath - Γενικό chat
    από νυχτερινος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 09:48
  4. chat
    από Todi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 13:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF