Σελίδα 59 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 949545556575859606162636469 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 871 έως 885 από 1285

Θέμα: Γενικο chat cbf600

  1. #871
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    ...Γιατί εγώ το μηχανάκι το πήρα με 33.000 στην τιμή των 4.500 πριν 2,5 χρόνια και το μηχανάκι, αν εξαιρέσω την αλλαγή λαδιών, καμία ουσιαστική συντήρηση δεν είχε γίνει. Είχε τακάκια κινέζικα της πλάκας, δεν είχε γίνει αλλαγή παραφλού με αποτέλεσμα να ανεβάζει θερμοκρασίες εύκολα, ειδικότερα μέσα στην πόλη, τα υγρά φρένων δεν είχαν αλλαχθεί ποτέ, το σύστημα Injection δεν είχε καθαριστεί ποτέ και οι βαλβίδες δεν είχαν ρυθμιστεί επίσης ποτέ. Επίσης, τα λάστιχα ήθελαν αλλαγή. ......
    Καλά , αδελφάκια είναι τα μηχανάκια μας? Μια απο τα ίδια κ το δικό μου.
    Πλήρως παρατημένο απο θέμα συντήρησης.
    Η τάπα του ψυγείου είχε πιάσει βρύα στο δικό μου.



    Πολύ ωραία κ ακρως εποικοδομητική η συζήτηση αυτή.

    Το 2009 στα 48 μου όπως έχω ήδη γράψει πήρα μηχανάκι, μέχρι τότε είχα ενα παπί κ μάλιστα 50αρι.
    Αργησα, παιδιά, σπίτι , δάνεια που χρόνος κ χρήμα για μηχανάκι.
    Οταν όμως μεγαλωσαν τα παιδιά κ δεν ακολουθούσαν επιασα την ευκαιρία κ εζησα τ όνειρο.
    Αφού δεν το είχα μικρός το πήρα μεγάλος .
    Αν το είχα απο τότε θα στεναχωριόμουν αν κάποια στιγμή λόγω υποχρεώσεων κ οικογένειας αναγκαζόμουν να το πουλήσω η να το βάλω στη ναφθαλίνη κ να μείνω αμήχανος.
    Τωρα απλά στεναχωριέμαι που δεν έχω χρόνο κ κουράγια να το ευχαριστηθώ.
    Το κακό είναι οτι εκείνη την εποχή διέθετα μόλις 3000 ευρώ για μηχανάκι, ετσι πήρα μια Τρανσάλπ 650, δλδ ετσι η αλλιώς πάλι δεν θα το έπιανα.
    Ετσι είναι η ζωή , δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

    Τωρα λοιπόν έχω το εξής θέμα , δεν θέλω να οδηγώ παπί, δεν θέλω να σχοληθώ με σκούτερ ,
    δεν έχω τπτ με αυτά τα οχήματα η τους οδηγούς τους, απλά δεν μπορώ .
    Πρέπει όμως να ''πέσω'' σε κάτι μικρότερο λόγω ...... αρθρώσεων . Βλέπετε το γήρας το άτιμον ούκ έρχεται μόνον.
    Είναι κ η σκέψη πως αργότερα δεν θα ''πιάνει '' μια τιμή.

    Σκέφτηκα λοιπόν να κατέβω σε κυβικά, κ σε βάρος /όγκο.
    Δεν αξίζει να διώξω το 4κύλινδρο 600 για ενα 2κύλινδρο 500 .
    Ούτε καν 400.
    Θέλω ένα πρησμένο παπί, ενα 250 αρι με μορφή μοτοσυκλέτας.
    Πχ σήμερα είδα αυτό : https://motorbike.gr/dokimes/benelli...bs-super-test/
    250cc, ABS, ψεκαστό, 4 λίτρα κατανάλωση , 3,7 λένε αλλά αστους να λένε αστους να πούν , ανεστραμμένο μπροστά, 25 αλογάκια, 6τάχυτο, και τιμή 3800, δίνω κ παίρνω δλδ.
    Κούτα μάλιστα με ότι σημαίνει αυτό.

    Θα δείξει , ήρθε κ η Ανοιξη, αμα πλακωθώ στις βόλτες ισως αλλάξω γνώμη . Το Λεωνίδιο περιμένει τον Απρίλη.

  2. #872
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Τελικά, το μηχανάκι πουλήθηκε. Δόθηκε χωρίς την εξάτμιση την οποία θα βάλω αγγελία, για όποιον ενδιαφερθεί σε μια τιμή αρκετά ενδιαφέρουσα.
    Θα ήθελα να σημειώσω ότι το CBF 600 SA είναι ένα πολύ τίμιο μηχανάκι, καλό σε όλα χωρίς να ξεχωρίζει πουθενά με έκανε να αγαπήσω την μοτοσυκλέτα και να κάνω το επόμενο βήμα.
    Τις επόμενες ημέρες αν όλα πάνε καλά, θα παραγγείλω το Yamaha Tracer GT, ένα μηχανάκι παρόμοιας φιλοσοφίας, αλλά φυσικά πολύ πιο σύγχρονο και πολύ πιο δυνατό.

  3. #873
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    καλό σε όλα χωρίς να ξεχωρίζει πουθενά
    Έτσι !


    Μεγειά το τδμ .....εεεε...... Tracer ήθελα να πω ... !!!

    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  4. #874
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Επειδή το μηχανάκι δόθηκε χωρίς την Akrapovic, για όποιον ενδιαφέρεται έχω ανεβάσει Αγγελία.
    https://www.car.gr/parts/view/213013...apovic-slip-on

  5. #875
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dor.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	49,0 KB 
ID:	404455

    αυτός ο Θόδωρος, ακόμα δεν κρύωσε το μοτέρ του cbf φεύγοντας από το νησί, το ξέχασε κιόλας

  6. #876
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dor.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	49,0 KB 
ID:	404455

    αυτός ο Θόδωρος, ακόμα δεν κρύωσε το μοτέρ του cbf φεύγοντας από το νησί, το ξέχασε κιόλας
    Ρε τι κατάΣκοπος είσαι 'συ ... !!!!!
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  7. #877
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Μαστρο doros74 μεγάλη απόφαση , αν το '74 σημαίνει ημερομηνία γέννησης τότε έχουμε 15 χρόνια διαφορά ηλικίας .
    Αρα καλά έκανες κ προχώρησες , έχεις χρόνια μπροστά σου να ''καβαλήσεις'' κ αλλες ....

    Και όπως λέει φιλαράκι μου, η μηχανή είναι γκόμενα , την παίρνεις την πηδ@ς , την καβαλάς ήθελα να πώ , την βαριέσαι μόλις σου δώσει ότι έχει να σου δώσει κ μπίβ για την επόμενη.

    Εγώ όμως είμαι σητεμένος κ σε ηλικία γάμου οπότε το δικό μου το παντρεύτηκα , το έχω κ μόλις 3 χρόνια κ αρκεί κ μόνον η σκέψη οτι λείπει απο το πάρκιγκ για να πάθω σύνδρομο στέρησης , τρέμουν τα χέρια μου κ μου κόβεται η αναπνοή. κ όπως λέει η γυναίκα μου .. Πάει ο γέρος ήταν που ήταν το έχασε τελείως .

    Πάμε τώρα παρακάτ' .... στα δικά μας .

    Επρεπε να περιμένω να φάει το ψυγείο μια δεύτερη για να το επισπεύσω .

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1.jpg 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	85,5 KB 
ID:	404519

    Το ίσιωσα όσο καλύτερα μπορούσα , δεν είναι κ εύκολο, λίγο τα κουνάς κ κόβονται

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_2.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	98,3 KB 
ID:	404520

    Ετσι παράγγειλα την επέκταση για το εμπρός φτερό, όχι απο τον εδώ αντιπρόσωπο αλλά απο Amazon , αφού τα πήρα στην κράνα όταν ζήτησα τηλεφωνικά επέκταση για CFF600 και μου έστειλαν για CB600F, κ φυσικά δεν αναγνώρισαν το λάθος τους , αφού μάλιστα ήταν κ τηλεφωνική η παραγγελία δεν μπορούσα να αποδείξω τπτ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3.jpg 
Προβολές:	119 
Μέγεθος:	74,4 KB 
ID:	404521

    Δεν θα τόλεγα κ άσχημο, ούτε σαν εμφάνιση ούτε σαν ιδέα.
    Ομως 34 ευρώ για ενα κομμάτι πλαστικό, κ 12 η ''ειδική'' κόλα ( κοινή παρμπριζόκολα δλδ ) αφου δεν ήθελα με τπτ να τρυπήσω το φτερό για να το βάλω βιδωτό ,
    ε όσο νάναι δεν τα λές κ λίγα αλλά χαλάλι της με αποζημιώνει κ με το παραπάνω .

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_4.jpg 
Προβολές:	119 
Μέγεθος:	99,2 KB 
ID:	404522

    Τώρα θέλω δύο τζάμια για τα πίσω φλας , έχουν ξεθωριάσει απο την πάνω μεριά , φαίνεται ο προηγούμενος το αφηνε στον ήλιο το μωρό , τέλος αυτά , σεντονάκι παιδικό με περιμετρικό λάστιχο απο κάτω , κουκούλα απο πάνω και στο πάρκιγκ.

  8. #878
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.450
    ΝικόλαςXL το δικό σου είναι στις φωτό εγώ γιατί είχα την εντύπωση οτι είχες το καρπυρατερ μοντέλο
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #879
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Oσι, το CBF600SA8 είναι .

  10. #880
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    @ΝικόλαςXL Βάλε σήτα ψυγείου. Δεν υπάρχει άλλη σωτηρία για τις πέτρες. Αυτό το φτεράκι το έβαλα από την πρώτη στιγμή αλλά οι πέτρες δεξιά και αριστερά πάλι έρχονται.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  11. #881
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Καλά ρε δόκτορ, πόσο καθαρό το έχεις?

  12. #882
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    @ΝικόλαςXL Βάλε σήτα ψυγείου. Δεν υπάρχει άλλη σωτηρία για τις πέτρες. Αυτό το φτεράκι το έβαλα από την πρώτη στιγμή αλλά οι πέτρες δεξιά και αριστερά πάλι έρχονται.
    Ναι αυτό το πιστεύω κ εγώ.

    Γλύτωσα τα νερα κατά ένα μέρος αλλά τις πέτρες δεν ....

    Τό έχουμε ξανασυζητήσει παλιότερα , για την σίτα που δίνει η Χόντα για το εντελώς γυμνό μοντέλο.
    Είναι το Νο6 στο σχεδιο:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10413140570631706001349718671RADIATOR.jpg 
Προβολές:	123 
Μέγεθος:	82,3 KB 
ID:	404543

    Το ψυγείο και στο γυμνό μοντέλο κ στο δικό μας το δίνει με τον ίδιο κωδικό 19010-MFG-D01 αρα λογικά θα ταιριάζει κ θα κουμπώνει.

    Κόστος για την γνήσια σίτα αν υπάρχει 50 ευρώ .
    Απλά δεν μου αρέσουν αυτές του εμπορίου που γράφουν επάνω CBF600, είναι χρωμέ κλπ.

    Σκέφτομαι να φτιάξω μια αλλά δεν ξερω αν θα βγεί σωστή.

  13. #883
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dor.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	49,0 KB 
ID:	404455

    αυτός ο Θόδωρος, ακόμα δεν κρύωσε το μοτέρ του cbf φεύγοντας από το νησί, το ξέχασε κιόλας
    Δεν το ξέχασα απλώς το ξεπέρασα, όταν έκανα την παραγγελία του Yamaha Tracer 900 GT !

  14. #884
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Μαστρο doros74 μεγάλη απόφαση , αν το '74 σημαίνει ημερομηνία γέννησης τότε έχουμε 15 χρόνια διαφορά ηλικίας .
    Αρα καλά έκανες κ προχώρησες , έχεις χρόνια μπροστά σου να ''καβαλήσεις'' κ αλλες ....

    Και όπως λέει φιλαράκι μου, η μηχανή είναι γκόμενα , την παίρνεις την πηδ@ς , την καβαλάς ήθελα να πώ , την βαριέσαι μόλις σου δώσει ότι έχει να σου δώσει κ μπίβ για την επόμενη.
    Όντως το 1974 γεννήθηκα, όπως ορθά επισήμανες από το User Name που χρησιμοποιώ στο Forum και μάλιστα στις 17-03-1974, δηλαδή χθες έκλεισα 45!
    Τώρα όσον αφορά το CBF είναι αναμφισβήτητα ένα καλό μηχανάκι, αλλά όπως είναι γνωστό, εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.
    Έτσι αποφάσισα να πάρω ένα καλύτερο μηχανάκι, στην ίδια κατηγορία, καθόσον, μου αρέσουν τα Street Touring μοντέλα.
    Αφού το σκέφτηκα και αφού άρχισα αν αποκλείω διάφορα μοντέλα κατέληξα σε δύο, στο Honda Crossrunner 800 και στο Tracer 900.
    Αφού σύγκρινα τα δύο μοντέλα και εδικά μετά την ανανέωση του Tracer 900 το 2018, κατέληξα ότι σαφώς το Yamaha είναι καλύτερο από το Honda.
    Είναι πιο σύγχρονο, πολύ πιο ελαφρύ, έχει καλύτερο κινητήρα, πιο οικονομικό στην κατανάλωση και τα service, έχει καλύτερο εξοπλισμό κλπ.
    Γενικά θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή είναι το καλύτερο Sport Touring μηχανάκι στην κατηγορία του.
    Μετά αποφάσισα να δώσω την διαφορά των 1700 € και να πάρω την GT έκδοση με τις πλαϊνές βαλίτσες, τις πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις, το Cruise Control, το Quick Shifter, τα θερμαινόμενα Grips, την καλύτερη οθόνη κλπ, γιατί αν έπαιρνα την απλή έκδοση για να πάρω όλα αυτά τα παραπάνω που έχει η GT έκδοση θα χρειαζόμουν άνω των 3.000 €.
    Έτσι την προηγούμενη εβδομάδα το παρήγγειλα στην έκδοση GT.
    Όσον αφορά την ηλικία ποτέ σε είναι αργά.
    Από ότι είδα στο Tracer 900 GT Club, στο Facebook πολλοί είναι αυτοί στην ηλικία των 60 που το πήραν. είτε την GT έκδοση είτε την απλή.
    Και ας μην ξεχνάμε ότι το Tracer είναι, σαφώς, πιο ελαφρύ μηχανάκι από το CBF.
    Δεν δημιουργεί πρόσθετες δυσκολίες στην οδήγησή του σε σχέση με το CBF.
    Το μόνο εμπόδιο για εμένα είναι το οικονομικό, σαφώς όχι η ηλικία.

  15. #885
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    ...

    E χρόνια πολλά ρε κουμπάρε !!! και φώτο όταν παραλάβεις το GT !!!
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικό chat για CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1068
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2022, 12:43
  2. Γενικό Chat
    από Ζεύκας στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 260
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2018, 08:58
  3. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ - Aftermath - Γενικό chat
    από νυχτερινος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 09:48
  4. chat
    από Todi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 13:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF