Σελίδα 75 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 2565707172737475767778798085 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.111 έως 1.125 από 1285

Θέμα: Γενικο chat cbf600

  1. #1111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Αυτά που βλέπω στην φώτο είναι τα road 2. Φοράω τα ίδια.

    Το Η είναι δείκτης ανώτατης ταχύτητας. Αν βάλεις μικρότερου δείκτη δεν θα αντέξει το λάστιχο όταν περάσεις αυτήν την ταχύτητα.

    Η χώρα κατασκευής δεν παίζει ρόλο αλλά να μην είναι και από τα βάθη της Κίνας.

    Κάθε εταιρία έχει διάφορες κατηγορίες ελαστικών για την ίδια διάσταση. Βάλε αυτό που σε βολεύει. Πολλά χιλιόμετρα, γρήγορο ζέσταμα, μαλακή γόμα κτλ.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  2. #1112
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Σκέφτομαι να αλλάξω την θέση της μπαταρίας από δεξιά στο καπάκι που είναι τώρα και να την βάλω κάτω από την σέλα όπως στα επόμενα μοντέλα. Τι λέτε; Κάθε γνώμη δεκτή! Το δικό μου είναι του 2004.

  3. #1113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Όχι.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  4. #1114
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Σκέφτομαι να αλλάξω την θέση της μπαταρίας από δεξιά στο καπάκι που είναι τώρα και να την βάλω κάτω από την σέλα όπως στα επόμενα μοντέλα. Τι λέτε; Κάθε γνώμη δεκτή! Το δικό μου είναι του 2004.
    Τα καλώδια παροχης ειναι οριακα, καθε αλλη κίνηση θα τραβήξει μερος της πλεξούδας που δε το θέλεις. Απο την αλλη η πρόσβαση στην μπαταρία ειναι πανεύκολη με μολις ενα καπακι με μια 5ρα αλλεν, ενω η θεση κατω απο την σελα του οδηγου προυποθέτει να βγαλεις σελα συνοδηγου και κατοπιν οδηγου(με αφερεση δυο εξτρα βιδων).

    Και αντε πες οτι τα μετακινησες ολα, τι θα τον εκανες τον χωρο της υπάρχων μπαταριας?

  5. #1115
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    ενω η θεση κατω απο την σελα του οδηγου προυποθέτει να βγαλεις σελα συνοδηγου και κατοπιν οδηγου(με αφερεση δυο εξτρα βιδων).
    Συν άλλες δύο βίδες που κρατάνε το κάτω μπρακέτο της σέλας του οδηγού, συν την βίδα στην κορυφή της μπαταρίας που την κρατάει στην θέση της.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  6. #1116
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Τα καλώδια παροχης ειναι οριακα, καθε αλλη κίνηση θα τραβήξει μερος της πλεξούδας που δε το θέλεις. Απο την αλλη η πρόσβαση στην μπαταρία ειναι πανεύκολη με μολις ενα καπακι με μια 5ρα αλλεν, ενω η θεση κατω απο την σελα του οδηγου προυποθέτει να βγαλεις σελα συνοδηγου και κατοπιν οδηγου(με αφερεση δυο εξτρα βιδων).

    Και αντε πες οτι τα μετακινησες ολα, τι θα τον εκανες τον χωρο της υπάρχων μπαταριας?
    Τα καλώδια της παροχής θα τα επιμηκύνω από την αρχή τους. Η πλεξούδα δεν θα επηρεαστεί καθόλου!

    Το ότι η πρόσβαση στην μπαταρια είναι πανεύκολη θέλω να αποφύγω. Σε εμένα δεν έχει αλεν. Είναι απλά με κουμπώματα το πλαστικό. Αν ο Χ που θέλει να μην βαρέσει ο συναγερμός μου, κόβει πανεύκολα το ρεύμα και κάνει φτερά η μοτό.

    Στον υπάρχον χώρο της μπαταρίας θα έβαζα το φαρμακείο ή το τσαντάκι με το κιτ επισκευής, μιας και η πρόσβαση εκεί είναι πολύ εύκολη.

    Αλλιώς θα πρέπει να αλλάξω τον συναγερμό που έχω με έναν σύγχρονο που έχει μπαταρία δική του.

    Το να ξεβιδώσω δύο βίδες για να βγάλω την σέλα δεν είναι πρόβλημα.

  7. #1117
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ο συναγερμος σου πιθανον εχει εισοδους για μαγνητικες παγιδες
    μπορεις να προσθεσεις μια τετοια στο καπακι της μπαταριας οποτε αν παει να αφαιρεθει να χτυπησει

  8. #1118
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Σκέφτομαι να αλλάξω την θέση της μπαταρίας από δεξιά στο καπάκι που είναι τώρα και να την βάλω κάτω από την σέλα όπως στα επόμενα μοντέλα. Τι λέτε; Κάθε γνώμη δεκτή! Το δικό μου είναι του 2004.
    Δεν έχω δεί πως είναι το κουτί της μπαταρίας στο μοντέλο σου , αλλά αν είναι η μπαταρία τοποθετημένη κάθετα καλύτερα αστην ετσι.

    Οι μπαταρίες που τοποθετούνται υπό κλίση πρέπει να είναι τύπου τζέλ ωστε να μην μένουν τα στοιχεία στεγνά απο ηλεκτρολύτη, κατι που σαν κόστος αγοράς διπλασιάζει την τιμή , μην πω κ τριπλασιάζει σε επώνυμες.

    Ομως παίζει ρόλο κ η κλίση , δλδ για μικρές κλίσεις δεν είναι κ απαραίτητο.

    Εγώ άλλαξα πέρισυ κατακαλόκαιρο μπαταρία με MF με υγρά λόγω του οτι δεν ηθελα να πληρώσω πάνω απο 50 ευρω, τελικα εδωσα 55 για μια Yuasa, γνωρίζοντας οτι η κλίση δεν θα της πολυαρέσει.

  9. #1119
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος

    Αλλιώς θα πρέπει να αλλάξω τον συναγερμό που έχω με έναν σύγχρονο που έχει μπαταρία δική του.

    .
    Αυτό αλλάζει ευκολα, δλδ απο το θετικό (+) καλώδιο του συναγερμού , οχι το μόνιμο, αλλά αυτό που ελέγχεται απο τον διακόπτη με το κλειδί τραβας ενα καλώδιο κ τοποθετείς μια απλή δίοδο με φορά απο το (+) πρός μια εξωτερική μπαταρία , μικρή επαναφορτιζόμενη , συνδέεις κ το (-) της στην γείωση του συναγερμού .
    Ετσι η μπαταρία αυτή θα φορτίζει κανονικά αλλά λόγω της διοδου δεν θα εκφορτίζει πρός την καλωδίωση .
    Μονο αρνητικό οτι η μπαταρία αυτή θα πρέπει να είναι 12 βολτ κ οχι 7 οπως συνήθως έχουν οι συναγερμοι για λόγους κόστους κ όγκου.
    Ομως την τοποθετείς όπου θές σε ασφαλές μερος κ αντε να βρεί ο αλλος που βρίσκεται.Το είχα κάνει σε ενα ΜΕΤΑ που είχα κ δούλεψε.

    Στο παπί μου έχω (για πλάκα το εκανα στην αρχή) τοποθετήσει ενα ρελέ που ενεργοποιείται οταν κλεισει ο διακόπτης με το κλειδί κόβει σχεδόν τα πάντα ωστε να μην παίρνει μπροστά με τπτ ακόμα κ να σπάσουν τον διακόπτη απλά κανουν τα πραματα χειρότερα.
    Ομως δεν το συστήνω σε μηχανάκι, αν πάθει κοκομπλόκο το ρελέ με το παπί απλά εγκαταλείπεις .

  10. #1120
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Στα δικά μας, δλδ να ψάχνω για metzeler m7rr, m9rr , bridgestone s22 κ dunlop d222 , οπως είπε ο σύντροχος.

    Δεν πιστεύω η αλλαγη ελαστικού αλλά διατηρώντας τις ιδιες διαστασεις να επηρεάζει το Αμπουσοϋ? ετσι?




    Σε αυτό που ρώτησα σχετικά με τους καθρέπτες απο το 1000 ξερετε τπτ? σε τι διαφερουν απο του 600? σε κλιση , μηκος βραχίονα η τυπο καθρέφτη?
    Τωρα για να δω καθαρά πίσω πρέπει να κουνήσω λίγο την κράνα μου δεξά η αριστερα.

  11. #1121
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ο συναγερμος σου πιθανον εχει εισοδους για μαγνητικες παγιδες
    μπορεις να προσθεσεις μια τετοια στο καπακι της μπαταριας οποτε αν παει να αφαιρεθει να χτυπησει
    Αυτό θα το κάνω για το σελάκι του συνοδηγού.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Αυτό αλλάζει ευκολα, δλδ απο το θετικό (+) καλώδιο του συναγερμού , οχι το μόνιμο, αλλά αυτό που ελέγχεται απο τον διακόπτη με το κλειδί τραβας ενα καλώδιο κ τοποθετείς μια απλή δίοδο με φορά απο το (+) πρός μια εξωτερική μπαταρία , μικρή επαναφορτιζόμενη , συνδέεις κ το (-) της στην γείωση του συναγερμού .
    Ετσι η μπαταρία αυτή θα φορτίζει κανονικά αλλά λόγω της διοδου δεν θα εκφορτίζει πρός την καλωδίωση .
    Μονο αρνητικό οτι η μπαταρία αυτή θα πρέπει να είναι 12 βολτ κ οχι 7 οπως συνήθως έχουν οι συναγερμοι για λόγους κόστους κ όγκου.
    Ομως την τοποθετείς όπου θές σε ασφαλές μερος κ αντε να βρεί ο αλλος που βρίσκεται.Το είχα κάνει σε ενα ΜΕΤΑ που είχα κ δούλεψε.

    Στο παπί μου έχω (για πλάκα το εκανα στην αρχή) τοποθετήσει ενα ρελέ που ενεργοποιείται οταν κλεισει ο διακόπτης με το κλειδί κόβει σχεδόν τα πάντα ωστε να μην παίρνει μπροστά με τπτ ακόμα κ να σπάσουν τον διακόπτη απλά κανουν τα πραματα χειρότερα.
    Ομως δεν το συστήνω σε μηχανάκι, αν πάθει κοκομπλόκο το ρελέ με το παπί απλά εγκαταλείπεις .

    Αυτό δεν το ήξερα και θα το δοκιμάσω. Νόμιζα ότι δεν μπορώ, εφόσον δεν έχει built in μπαταρία, να του βάλω μία και να μην αποφορτίζει προς την κύρια μπαταρία. Νομίζω είναι η καλύτερη λύση!

    Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

  12. #1122
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Σε αυτό που ρώτησα σχετικά με τους καθρέπτες απο το 1000 ξερετε τπτ? σε τι διαφερουν απο του 600? σε κλιση , μηκος βραχίονα η τυπο καθρέφτη?
    Τωρα για να δω καθαρά πίσω πρέπει να κουνήσω λίγο την κράνα μου δεξά η αριστερα.
    Είναι πιο μακρύς ο βραχίονας στο 1000.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  13. #1123
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Αν ο Χ που θέλει να μην βαρέσει ο συναγερμός μου, κόβει πανεύκολα το ρεύμα και κάνει φτερά η μοτό.
    Μην αγχώνεσαι το cbf δεν το εκτιμουν οι κλεφτες.

  14. #1124
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Στα δικά μας, δλδ να ψάχνω για metzeler m7rr, m9rr , bridgestone s22 κ dunlop d222 , οπως είπε ο σύντροχος.

    Δεν πιστεύω η αλλαγη ελαστικού αλλά διατηρώντας τις ιδιες διαστασεις να επηρεάζει το Αμπουσοϋ? ετσι?
    Που θα επηρεάσει αλλαγή ελαστικού (στις διαστάσεις που προτείνει ο κατασκευαστής) στη λειτουργία του ABS;
    Το σκεπτικό της ερώτησης σου δε καταλαβαίνω ...
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  15. #1125
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Μην αγχώνεσαι το cbf δεν το εκτιμουν οι κλεφτες.
    Μακάρι!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικό chat για CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1068
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2022, 13:43
  2. Γενικό Chat
    από Ζεύκας στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 260
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2018, 09:58
  3. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ - Aftermath - Γενικό chat
    από νυχτερινος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 10:48
  4. chat
    από Todi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 14:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF