Σελίδα 66 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 1656616263646566676869707176 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 976 έως 990 από 1285

Θέμα: Γενικο chat cbf600

  1. #976
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Ξανά μανά ..

    Grafton 505 , είναι δλδ ο τζόγος που πρέπει να έχει η μανέτα πρίν αρχίσει να τραβάει το λεβιεδάκι κάτω δεξιά ?

    Ακριβώς. Υπάρχει έτσι ώστε όταν στρίβει τέρμα το τιμόνι, αριστερά - δεξιά, να μην τραβάει και τον συμπλέκτη μαζί. Ξεκινάς λοιπόν από κει και μετά πας κάτω δεξιά στην καμπάνα του συμπλέκτη και ....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	clutch.jpg 
Προβολές:	231 
Μέγεθος:	96,9 KB 
ID:	407172
    copyright honda
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  2. #977
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Πήγα τελικά στο συνεργείο που εμπιστεύομαι, του εξήγησα οτι έχω χάσει τον ύπνο μου , το πήγε μια βόλτα κ πρώτη εντύπωση οτι δεν πατινάρει .
    Του είπα για την ντίζα κ είπε οτι την είχα πολύ τεντωμένη, την έφερε στα σωστά της κ μου είπε να ''παίξω'' με τα λάδια .
    Σωστός ο μάστορης .

    Τώρα αυτό με τα λάδια κ το παίξιμο περιπέτεια μου φαίνεται αλλά δεν βλέπω κ άλλη λύση .
    Σαν πρώτη δοκιμή θα πάω πίσω στα Liqui Moly που είχε όταν το αγόρασα, αφού στα χέρια μου έχει κάνει 8000χλμ σε τρία παρά κάτι χρόνια.
    Τι να πώ? οτι τωρα με την 2η αλλαγή των Bell Ray ''ξεπλύθηκε'' κ σαλτάρησε?
    Να πώ ότι έπεσα σε νοθευμένα λάδια ? Μα απο αυτό το μαγαζί ψωνίζω χρόνια .
    Θα περάσω αυριο απο το εξουσιοδοτημένο που το αγόρασα κ θα ρωτήσω τι τύπο λαδιού χρησιμοποιούσαν κ βλέπουμε .



    @ Panos, ευχαριστω για τις επεξηγήσεις , δεν είναι ανάγκη να ποστάρεις σελίδες ,(οχι πως με ενοχλεί για δική σου ευκολία το λέω) έχω την βίβλο , απλά δώσε σελίδα η index.

    Αστεία αστεία η Βίβλος είναι κάπου 600 σελίδες κ θέλει 25 ευρώ για να γίνει εκτύπωση,
    κάποια στιγμή θα το κάνω επειδή έχω βαρεθεί να κουβαλάω το λάπτοπ η το κινητό στην αυλή.

  3. #978
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Κανένας κόπος Νικόλα. Άλλωστε μπορεί κάποιος που διαβάζει να μην έχει την ''βίβλο''.

    Όσο για το πρόβλημα, ίσως και απλά να σου φαίνεται.

    Learn to Stop Worrying and Love the Bomb ... eee.....the Bike !!!

    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  4. #979
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    SLOWWWWW βγες έξω ωρέ και πες τι πήρες ....!!!!!
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  5. #980
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Πήγα τελικά στο συνεργείο που εμπιστεύομαι, του εξήγησα οτι έχω χάσει τον ύπνο μου , το πήγε μια βόλτα κ πρώτη εντύπωση οτι δεν πατινάρει .
    Του είπα για την ντίζα κ είπε οτι την είχα πολύ τεντωμένη, την έφερε στα σωστά της κ μου είπε να ''παίξω'' με τα λάδια .
    Σωστός ο μάστορης .

    Τώρα αυτό με τα λάδια κ το παίξιμο περιπέτεια μου φαίνεται αλλά δεν βλέπω κ άλλη λύση .
    Σαν πρώτη δοκιμή θα πάω πίσω στα Liqui Moly που είχε όταν το αγόρασα, αφού στα χέρια μου έχει κάνει 8000χλμ σε τρία παρά κάτι χρόνια.
    Τι να πώ? οτι τωρα με την 2η αλλαγή των Bell Ray ''ξεπλύθηκε'' κ σαλτάρησε?
    Να πώ ότι έπεσα σε νοθευμένα λάδια ? Μα απο αυτό το μαγαζί ψωνίζω χρόνια .
    Θα περάσω αυριο απο το εξουσιοδοτημένο που το αγόρασα κ θα ρωτήσω τι τύπο λαδιού χρησιμοποιούσαν κ βλέπουμε .



    @ Panos, ευχαριστω για τις επεξηγήσεις , δεν είναι ανάγκη να ποστάρεις σελίδες ,(οχι πως με ενοχλεί για δική σου ευκολία το λέω) έχω την βίβλο , απλά δώσε σελίδα η index.

    Αστεία αστεία η Βίβλος είναι κάπου 600 σελίδες κ θέλει 25 ευρώ για να γίνει εκτύπωση,
    κάποια στιγμή θα το κάνω επειδή έχω βαρεθεί να κουβαλάω το λάπτοπ η το κινητό στην αυλή.
    Εγώ για όσο διάστημα είχα το Μηχανάκι μόνο Bel Ray έβαζα τα EXP ημισυνθετικά και μόνο τα καλύτερα έχω να πω .

  6. #981
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    SLOWWWWW βγες έξω ωρέ και πες τι πήρες ....!!!!!
    Ότι και να πήρα το avatar μου δεν θα αλλάξει ποτέ. Και τα βρουμ μου θα κάνω και το cbf θα εξυμνώ και τα τουκανια τα κράτησα

  7. #982
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παιδες καλημέρα..πουλησε ο αδερφος μου το cbf600 και εχει ξεμεινει το ΜΠΑΓΚΣΤΕΡ χρωματος γκρι με τσαντακι (τανκμπαγκ) απο πανω σε εξαιρετικη κατασταση και τα πουλαει.

    αν ενδιαφερεται καποιος ας επικοινωνησει μαζι μου με pm

    συγγνωμη αν παραβιαζω καποιον κανονα του φορουμ με το ποστ αυτό...αν ναι διαγραψτε το.

    ευχαριστω.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 07/06/2019 στις 12:16.

  8. #983
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Ότι και να πήρα το avatar μου δεν θα αλλάξει ποτέ. Και τα βρουμ μου θα κάνω και το cbf θα εξυμνώ και τα τουκανια τα κράτησα
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  9. #984
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Εγώ για όσο διάστημα είχα το Μηχανάκι μόνο Bel Ray έβαζα τα EXP ημισυνθετικά και μόνο τα καλύτερα έχω να πω .
    Λέω να κάνω μια αλλαγή με Liqui Moly κ θα δώ αν αλλάξει τπτ.
    Μήπως να πάω σε 15/50? η είναι υπερβολή?

    Το φίλτρο λαδιού να το κρατήσω? αν το γυρίσω τ' ανάσκελα βγάζει μπόλικο λάδι, αλλά δεν ξερω αν αδειάζει 100%.
    Ουτως η άλλως κ φίλτρο να αλλάξω πάλι ο κινητήρας κρατάει μέσα μια ποσότητα.
    Εκτός κ αν κρατήσω τα λάδια αυτά που έχουν μόλις 400 χλμ σετάκι με το φίλτρο τους αλλάξω λάδια με σετάκι νεο φίλτρο

    Δεν είναι το κόστος αλλά η ταλαιπωρία να βρω τωρα φίλτρο, με βλέπω να αγοράζω 3-4 να έχω στοκ.

  10. #985
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Νικολα, θες να πεις 10-50 η χοντα προτείνει 10-30 ο πρωτος αριθμος υποδηλώνει το ποσο χοντρο θα ειναι το λαδι, αυτο το νουνερο δε θα το αλλαξεις το δευτερο νουμερο μπορεις να παιξεις

    Εγω σου προτείνω να βαλεις φουλ συνθετικα οχι για να γκαζωνει περισσοτερο η μηχανη αλλα για λογο ποιουικοτερης λειτπυργιας και προστασιας στις υψηλες και χαμηλες θερμοκρασίες
    11/ λιτρο motul 7100 η πρωτη ακουγεται "κλανκ" ουτε κοπανηματα ουτε τιποτε

    https://www.shopbattery.gr/%20MOTUL-...-ESTER-MOTO-1L
    Δοκίμασε τα αξίζουν

  11. #986
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Λέω να κάνω μια αλλαγή με Liqui Moly κ θα δώ αν αλλάξει τπτ.
    Μήπως να πάω σε 15/50? η είναι υπερβολή?

    Το φίλτρο λαδιού να το κρατήσω? αν το γυρίσω τ' ανάσκελα βγάζει μπόλικο λάδι, αλλά δεν ξερω αν αδειάζει 100%.
    Ουτως η άλλως κ φίλτρο να αλλάξω πάλι ο κινητήρας κρατάει μέσα μια ποσότητα.
    Εκτός κ αν κρατήσω τα λάδια αυτά που έχουν μόλις 400 χλμ σετάκι με το φίλτρο τους αλλάξω λάδια με σετάκι νεο φίλτρο

    Δεν είναι το κόστος αλλά η ταλαιπωρία να βρω τωρα φίλτρο, με βλέπω να αγοράζω 3-4 να έχω στοκ.
    Για να καταλάβεις διαφορά με ένα τύπο και μάρκα λαδιού θα πρέπει να κάνεις 2 ακόμη και 3 αλλαγές και αυτό γιατί όπως κι εσύ ορθά έγγαψες κρατάει λίγο λάδι ο κινητηρας από το παλιό,σε κάθε αλλαγή.
    Στη δική σου περίπτωση, εγώ θα έβαζα πάλι Bel Ray 10 - 40.
    Τα προβλήματα που βλέπεις στην σύμπλεξη δεν νομίζω πως προέρχονται από το λάδι.

    Υ.Γ. Εγώ πάντα άλλαζα το φίλτρο με κάθε αλλαγή λαδιών.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 09/06/2019 στις 07:10.

  12. #987
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Θα προσπαθήσω να γίνω περισσότερο .... περιγραφικός .

    Εχω 5η κ πλησιάζω φαναρι.
    Αφήνω γκάζι , κοβει
    Κατεβάζω 4η , ανετος
    Το μηχανάκι έχει κόψει αρκετα ταχύτητα κ δεν με παίρνει να συνεχίσω να κατεβάζω φρεναροντας με κινητήρα,
    φρεναρω λοιπόν κ με το μηχανάκι ισα που κυλάει προσπαθώ να κατεβάσω σε 3η, 2α, κ νεκρά .
    Με πατημένο φυσικά συμπλέκτη αισθάνομαι τις ταχύτητες πιο ''μεταλλικά'' σαν να γρατζουνάνε, δεν ξερω το γιατί αλλά έχω κ απο το άλλο μηχανάκι συνδέσει αυτήν την αίσθηση με ''κουρασμένα '' λάδια . Κάτι που το Μοτούλ 5100 το έκανε μετα τα 4000χλμ.
    Εχοντας πλέον κατεβάσει σε 2α πατάω λεβιέ να πάει νεκρά κ αρνείται, (οχι πάντα ) μου δίνει την αίσθηση οτι έχω ήδη 1η κ δεν το έχω καταλάβει
    η οτι δεν πρόλαβα να δώ το λαμπάκι της νεκράς.
    Πατάω πιό δυνατά τπτ, κινώ το μνηχανάκι μπρός πίσω κ πατάω δυνατά , βλέπω το λαμπάκι νεκράς να αναβει στιγμιαία
    κ αισθάνομαι αυτό το τίναγμα που κάνει οταν μπαίνει η 1η.
    Ανεβαζω να πιάσω την νεκρά κ μπάινει 2α, ξανά μανά κ τελικά μπαίνει η νεκρά.
    Δυσκολεύομαι δλδ να βρώ κ την νεκρά.

    Ολο αυτό δεν το είχα, δεν παρουσιάστηκε ξαφνικά σιγά σιγά , αλλά κ δεν χειροτερεύει.
    Κατά τα αλλα δεν έχω το παραμικρό παράπονο απο το μηχανάκι.

    Αν τώρα ισχύει αυτό που μου είπαν στο σέρβις του εξουσιοδοτημένου που το αγόρασα οτι χρησιμοποιούν δλδ Liqui Moly , γιατί δεν ξερεις κ ποιόν να πιστέψεις πιά, σκέφτομαι να βάλω πάλι τα ίδια .
    Πήγα απο εκεί κ ζήτησα λάδια αλλά μου είπαν οτι τα έχουν σε βαρέλια κ δεν μπορούν (βασικά δεν θέλουν ) να μου δώσουν.
    Δεν μου είπαν ούτε κάν τι τύπος είναι αυτό που χρησιμοποιούν.

    Τώρα , απο ότι βλέπω στην παρακάτω σελίδα , βλέπω κ λάδια 10/60, λάδια street, λάδια street race

    Eίμαι ανάμεσα στο LIQUI MOLY STREET 4T 10W40 4 LT (32,00 €) 29,99 € και στα LIQUI MOLY 4T SYNTH STREET RACE 10W50 4 LT+ ΔΩΡΟ MOTORBIKE CHAIN LUBE 250 ML
    40,00 €
    Τα 10/60, .... δεν ξερω τι κουφό είναι πάλι τούτο.
    Και δεν θα αγοράσω απο μαγαζί αλλά απο εδώ: http://www.autopartscenter.gr/etairia.aspx δλδ απο την APC Auto Parts Center

    Και απαντώ ..

    doros74 , αφού έχω λάδια Bell Ray , γιατλί να βάλω πάλι τα ίδια? εννοείς να τα προμηθευτώ απο άλλο καταστημα μπάς και ?
    Δεν ξερω απο που προέρχεται το πρόβλημα , αλλά κ απο κάπου πρέπει να αρχίσω. Πρίν βγάλω καπάκι κ τα αλλάξω όλα .
    Ασε , σκέφτομαι ακόμα κ μην είχαν ρίξει τπτ στον κινητηρα για να το πουλήσουν κ τώρα που έφυγε η επίδρασή του βλέπω τι γίνεται, κ τρελλαίνομαι.
    Ελεος δλδ .

    doctora, θα το δώ κ αυτό αν κ μου φαίνεται σαν υπερβολή.

  13. #988
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    πριν κανεις οτιδηποτε με λαδια βεβαιωσου οτι η ντιζα σου ειναι σωστα ρυθμισμενη
    αν εχει ξεφτισει καπου δουλευοντας θα χανει τη ρυθμιση της
    επισης βεβαιωσου οτι η αλυσιδα σου ειναι σωστα τεντωμενη οχι περισσοτερο οχι λιγοτερο

  14. #989
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Τελικά η APC Auto Parts Center διαθέτει λάδια λιανική μονο για αυτοκίνητα , για μοτό μόνο χονδρικής.

    Κ με παρέπεμψαν σε καταστημα με λάδια .


    toyar , η ντίζα είναι μάχιμη, τώρα αυτό με την αλυσίδα δεν ξερω τι ρόλο μπορεί να παίζει.

  15. #990
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Τελικά πήρα ημισυνθετικά Liqui Moly, πήρα κ 2 - 3 φιλτρα να υπάρχουν .

    Το θέμα είναι τώρα πως να ''ξεπλύνω'' τον κινητήρα , αλλα σα να την ψειρίζω πολύ την μαιμού.

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικό chat για CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1068
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2022, 12:43
  2. Γενικό Chat
    από Ζεύκας στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 260
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2018, 08:58
  3. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ - Aftermath - Γενικό chat
    από νυχτερινος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 09:48
  4. chat
    από Todi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 13:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF