Σελίδα 41 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 31363738394041424344454651 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 601 έως 615 από 1285

Θέμα: Γενικο chat cbf600

  1. #601
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    20 C και 9 kt βοριάς τώρα που μιλάμε. Όχι και άσχημα.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  2. #602
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Σήμερα είχα κάτι δουλίτσες Νεα Φιλαδέλφεια κ μετα τις 16:00 δεν μπορούσα να ερθω σπίτι μου...
    Η Ελευσίνα ηταν αποκλεισμένη, κ τώρα δλδ που γράφω δεν ξέρω τι παίζει.

    Πρέπει να έχω θέμα με την μπαταρία, είχε κάνει κάτι κόλπα πριν κάτι μήνες αλλά με την βοήθεια του φορτιστή απο το Lidl την έβγαλα καθαρή μέχρι τώρα.
    Οπως πριν το ΣΚ που μας πέρασε πρέπει να γονάτισε τόσο η τάση με το γύρισμα του διακόπτη που αν κ η μίζα εδειχνε να γυρίζει ζωηρά δεν πήρε .

    Και δεν μου έδωσε κ δεύτερη ευκαιρεία. Με το που πάταγα μίζα έκανε κάθε φορά αρχικό έλεγχο .
    Μια μέρα στον φορτιστή κ ζωήρεψε αλλά δεν την εμπιστεύομαι πλέον.

    Λεω να βάλω αυτήν : https://www.skroutz.gr/s/14893775/Yu...Ah-TTZ10S.html

    Καλή επιλογή? η τιμή είναι χαμηλή κ φοβάμαι μην παίζει τπτ παράξενο.
    δεν είναι ΥΤΖ αλλά οι καιροί είναι δύσκολοι.

  3. #603
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Μια χαρα δουλευουν και αυτες,αν ειναι taiwan.εχω βαλει και εγω μια taiwan στο CB1300ειναι μεγαλητερη φυσικα και μου δουλευη μια χαρα.αν δουλευης το μηχανακι καθε μερα θα εισαι οκ.αν το εχεις στο παρκινκ καλο ειναι να του εχεις επανω τον φωρτιστη του ,lidl που εχεις για να σου εχει παντα τη μπαταρια φουλ. ουτος η αλλος ειναι αυροματος ο φωτριστης.εγω πρωσοπικα του εχω βαλει ενα φωρτιστη απλο12volt 500mah. και ενα χρονοδιακοπτη που φωρτιζει απο το βραδη μεχρι το πρωι, και ξανα την αλλη μερα τα ιδια, γιατη δεν την κυκλοφορο συνεχεια.

  4. #604
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Πόσα χρόνια την έχεις επάνω αυτήν την Ταιβάν ?
    Και το κόλπο με τον φορτιστή το έκανες απο την αρχή η σου την έκανε κάποια στιγμή κ ετσι ξεκίνησες?

    Λογικά ο φορτιστής του Lidl αφου είναι προγραμματιζούμενος κ έτσι ,
    θα έπρεπε να την αφήνει να ''πέφτει'' κάποια στιγμή στα 12,5 με 12,6 κ μετα να την φορτίζει.
    Ομως όποτε τον ελέγχω η τάση που δείχνει είναι σχεδόν πάντα πάνω απο 13 και κάτι βόλτ ,
    έχω δεί κ τιμές τάσης έως τα 14,1 ποτέ παραπάνω .

    Το ίδιο κόλπο με τον φορτιστή κάνω κ εγώ στο παπί, 3 ωρες κάθε βραδυ με χρονοδιακόπτη.

  5. #605
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Πόσα χρόνια την έχεις επάνω αυτήν την Ταιβάν ?
    Και το κόλπο με τον φορτιστή το έκανες απο την αρχή η σου την έκανε κάποια στιγμή κ ετσι ξεκίνησες?

    Λογικά ο φορτιστής του Lidl αφου είναι προγραμματιζούμενος κ έτσι ,
    θα έπρεπε να την αφήνει να ''πέφτει'' κάποια στιγμή στα 12,5 με 12,6 κ μετα να την φορτίζει.
    Ομως όποτε τον ελέγχω η τάση που δείχνει είναι σχεδόν πάντα πάνω απο 13 και κάτι βόλτ ,
    έχω δεί κ τιμές τάσης έως τα 14,1 ποτέ παραπάνω .

    Το ίδιο κόλπο με τον φορτιστή κάνω κ εγώ στο παπί, 3 ωρες κάθε βραδυ με χρονοδιακόπτη.
    επειδη δεν την κινω πολυ τον χειμωνα στα πρωτα χρονια τα επαιζε η μπαταρια πολυ συντωμα, εκτοτε εχω βαλει εναν απλο φωρτιστη 500mha με το συστημα που εξηγω παραπανω. την μπαταρια την εχω 25 μηνες τωρα και δουλευη αψογα.

  6. #606
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Taiwan yuasa και εγω την εχω 6χρονια(60 ευρώ) την εβαλα το 12 πριν το μεγαλο μου ταξιδι στην Ισπανία.
    Την εχω ακομη απλως αποσυνδεω τον πολο της μπαταριας οταν σταθμεύει για μέρες η μηχανή

  7. #607
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Aυτό με τον πόλο το έχω ακούσει απο πολλούς.
    Οπως έχω ακουσει κ για άλλους που βγαζουν εκτός τον συναγερμό βγαζοντας την ασφάλειά του.

    Δεν ξερω σε τι βοηθάει αφου το μηχανάκι σβηστό τραβάει ρεύμα :
    α) για το λαμπάκι του Hiss κ αυτό μόνο για μια μέρα αν δεν κάνω λάθος,
    β) για τον συναγερμό που τραβαει είτε είναι ανοικτός είτε κλειστός , και
    γ) για το ρολόι .

    Εχω ακουσει ακόμα οτι στα καταλυτικά αυτ/τα η κεντρική μονάδα ανα διαστήματα παίρνει δείγματα πίεσης κ θερμοκρασίας ωστε να είναι ετοιμη να ρυθμίσει την καύση ανα πάσα στιγμή.
    Δεν το έχω σιγουρέψει , ετσι εχω ακούσει.Και αν ισχύει δεν ξερω αν ισχύει κ στο μηχανάκι μας.

    Είναι δυνατόν αυτές οι καταναλώσεις να μειώσουν το φορτίο της μπαταρίας?
    Τόσο πολύ σε μια βδομάδα?

    Πιστεύω οτι μάλλον δεν κάνουμε πιά τόσα χλμ όσα απαιτούνται για να διατηρούμε την μπαταρία μας φορτισμένη.
    Οταν κυκλοφορούμε το μηχανάκι ενα ΣΚ για να πάμε για ενα καφέ δεν ....
    Αυτή είναι η αιτία κ το ότι εχουμε πλέον γεμίσει κινεζιές της κακιάς ώρας.

  8. #608
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος

    Εχω ακουσει ακόμα οτι στα καταλυτικά αυτ/τα η κεντρική μονάδα ανα διαστήματα παίρνει δείγματα πίεσης κ θερμοκρασίας ωστε να είναι ετοιμη να ρυθμίσει την καύση ανα πάσα στιγμή.
    Δεν το έχω σιγουρέψει , ετσι εχω ακούσει.Και αν ισχύει δεν ξερω αν ισχύει κ στο μηχανάκι μας.

    Αυτό δεν έχει νόημα. Τις τιμές αυτές τις παίρνει ακαριαία όταν ανοίγεις τα ρεύματα για να βάλεις μπρος.

    είπαμε .... έξυπνα συστήματα, αλλά όχι και έτσι ....δεν θα αμολήσουν πύραυλο ...


    Το ρολόι και HISS τραβάνε ελάχιστα mA, οπότε δεν τίθεται θέμα αποφόρτισης.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Πιστεύω οτι μάλλον δεν κάνουμε πιά τόσα χλμ όσα απαιτούνται για να διατηρούμε την μπαταρία μας φορτισμένη.
    Οταν κυκλοφορούμε το μηχανάκι ενα ΣΚ για να πάμε για ενα καφέ δεν ....
    Αυτή είναι η αιτία κ το ότι εχουμε πλέον γεμίσει κινεζιές της κακιάς ώρας.
    Σωστότατη κουβέντα αυτή και η αιτία των κακών της αποφόρτισης.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  9. #609
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Aυτό με τον πόλο το έχω ακούσει απο πολλούς.
    Οπως έχω ακουσει κ για άλλους που βγαζουν εκτός τον συναγερμό βγαζοντας την ασφάλειά του.

    Δεν ξερω σε τι βοηθάει αφου το μηχανάκι σβηστό τραβάει ρεύμα :
    α) για το λαμπάκι του Hiss κ αυτό μόνο για μια μέρα αν δεν κάνω λάθος,
    β) για τον συναγερμό που τραβαει είτε είναι ανοικτός είτε κλειστός , και
    γ) για το ρολόι .

    Εχω ακουσει ακόμα οτι στα καταλυτικά αυτ/τα η κεντρική μονάδα ανα διαστήματα παίρνει δείγματα πίεσης κ θερμοκρασίας ωστε να είναι ετοιμη να ρυθμίσει την καύση ανα πάσα στιγμή.
    Δεν το έχω σιγουρέψει , ετσι εχω ακούσει.Και αν ισχύει δεν ξερω αν ισχύει κ στο μηχανάκι μας.

    Είναι δυνατόν αυτές οι καταναλώσεις να μειώσουν το φορτίο της μπαταρίας?
    Τόσο πολύ σε μια βδομάδα?

    Πιστεύω οτι μάλλον δεν κάνουμε πιά τόσα χλμ όσα απαιτούνται για να διατηρούμε την μπαταρία μας φορτισμένη.
    Οταν κυκλοφορούμε το μηχανάκι ενα ΣΚ για να πάμε για ενα καφέ δεν ....
    Αυτή είναι η αιτία κ το ότι εχουμε πλέον γεμίσει κινεζιές της κακιάς ώρας.

    Πιστεύω οτι μάλλον δεν κάνουμε πιά τόσα χλμ όσα απαιτούνται για να διατηρούμε την μπαταρία μας φορτισμένη.


    αυτο ειναι το βασικο προβλημα τις μπαταριας. γι'αυτο και την βαζω στην μπιζα μολις την βαλω στο παρκινκ.
    πιστευω οτι το προβλημα αυτο λυνεται με μπαταρια λιθιου η οποια δεν εχει τοση αποφορτηση και αντεχει παραααα πολυ.

  10. #610
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    ΣΚ παλια.. εμενα παίρνει μπροστά μια φορα τον μηνα. Έλλειψη χρόνου και αν βρεθει χρόνος, η κούραση ειναι ανυπέρβλητη
    Οπότε αναγκαστικά βγαλσιμο πολου μιας και δυνατότητα ελευσης φορτιστή συντηρητή δεν υπαρχει

    Κινεζικα γεμίζουμε γιατι τα ιαπωνικα κλπ ειναι ακριβά για τον μεσο ελληνα ελεω παρατεταμένης οικ. κρίσης

  11. #611
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    διαβάζω σουκού και μια φορά το μήνα ... βγαλμένος πόλος και κουκούλα μέχρι τον Οκτώβριο ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	κουκούλα.jpg 
Προβολές:	111 
Μέγεθος:	32,0 KB 
ID:	397230

    αυτά είναι ...
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  12. #612
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Kαι συνεχίζω να σας τα κάνω καμπάνες

    α) Εχει κάποιος ασχοληθεί με το θέμα ''καλλωπισμός τάπας τεπόζιτου'' ?

    Η δικιά μου έχει ενα γκρι ματ χρώμα αλουμινέ σπαστικό , κ τωρα που έχω χρωμιάρει σχεδόν τα πάντα δείχνει χάλια .

    Σκέφτηκα να την πάω για χρώμιο κ αυτήν αλλά φοβάμαι για το πώς θα αντιδράσει η κλειδαριά της. Δλδ αν ο χρωμιάς την θέλει σε κομμάτια τι κάνω?

    β) Εχει κάποιος τον φορτιστή του Lidl? κ αν ναι, τι τιμές τασης σας δείχνει? Εχω τραβήξει μια γραμμή κάτω απο το κάθισμα του συνεπιβάτη κ τον συνδέω απο εκεί για να μην βγάζω καθίσματα .
    Αλλά όσες φορές έχω ελέγξει τις ενδείξεις του ήταν πάνω απο τα 13 βολτ.
    Λογικά μετα την φόρτιση στα 14 + δεν θα έπρεπε να αφήνει την μπαταρία να ''πέφτει '' έστω στα 12,6 κ μετα να ξαναπαίρνει?
    Αφού κάθε τάση πάνω απο τα 12,6 βολτ θεωρείται ταση φόρτισης.
    Δυο τινά συμβαίνουν , η εγώ τον ελέγχω πάντα σε λάθος στιγμή η η μπαταρία μου είναι τόοοοοοοοσο χάλια που θέλει πλέον συνεχή φόρτιση η είναι ο ατιμος ενα τεχνολογικό θαύμα κ με καταλαβαίνει .
    Ισως δλδ με μια καινούργια να κόψει την φόρτιση για λίγο.

    και γ) Οταν πέφτω σε λακκούβα μετρίου μεγέθους ακούγεται απο μπροστά ενα κρ σαν πλαστικά που ταλαντώνουν? τριξιμο δεν θα τόλεγα, σαν πλαστικό ξεβίδωτο που χτυπάει μοιάζει.
    Ολα είναι βιδωμένα , αλλά εκεί που τα δύο πλαινά φτάνουν στο τεπόζιτο δλδ τα Νο12 στο σχεδιο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4430045840943659001349718679COWL.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	76,8 KB 
ID:	397250

    Εκεί ''παίζουν '' αρκετα, όλες οι βίδες στο σχεδιο υπαρχουν κ τις έχω ελέγξει αλλά κ αυτά τα πλαστικά πιρτσίνια το Νο23, το μόνο που δεν ξερω τι είναι , είναι το Νο14, το ''Εξάρτημα: FASTENER B, DUAL LOCK, 30X30''
    Τι είναι αυτό το ρημάδι?
    Αν κ απο ότι βλέπω τα Νο14 κ 26 έχουν να κάνουν με τις πάνω άλλεν βίδες , στην κάτω μύτη του πλαστικού δεν βλέπω να υπάρχει κάτι να το κρατάει.

    Η ζελατίνα είναι σταθερή, το ίδιο κ τα φανάρια, τα φλάς, τι νάναι? οέο?

  13. #613
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    το μόνο που δεν ξερω τι είναι , είναι το Νο14, το ''Εξάρτημα: FASTENER B, DUAL LOCK, 30X30''
    Τι είναι αυτό το ρημάδι?
    Αυτό το ριμάδι είναι βέλκρο, σκρατσ, και αν δεν το έχεις, ε..... μάντεψε ........ πρέπει να το έχεις .....
    Είναι σκληρό και δεν ξέρω αν υπάρχει στο εμπόριο. Μπορεί βέβαια να κάνεις δουλειά και με τα υφασμάτινο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	χωρίς τίτλο.JPG 
Προβολές:	91 
Μέγεθος:	73,2 KB 
ID:	397278

    Για να χρωμιώσεις την τάπα, πρέπει να την κάνεις βίδες. Βάλε ένα αυτοκόλλητο κάρμπον λούκ να πάρεις και 5 αλόγατα !!!

    Για τα της μπαταρίας δεν κατέω.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  14. #614
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Ελα τωρα, βέλκρο? κ τι είναι σώβρακο?

    Λογικά δλδ πρέπει να έχει ενα σετ σε κάθε πλευρά, ωστε ετσι να κολάνε τα πλαστικά.

    Αρα αυτά που δείχνεις είναι τα Νο21 στο σχεδιο, με περιγραφή :FASTENER A, DUAL LOCK, 30X30

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11947975250174915001349718667FUELTANK(CBF600S-SA).jpg 
Προβολές:	84 
Μέγεθος:	75,3 KB 
ID:	397281

    Που πάνε πάνω στο τεπόζιτο, κ τα Νο14 : FASTENER B, DUAL LOCK, 30X30'' είναι αυτά που πάνε πάνω στο πλαστικό.

    Τρέμε Σαρακάκη σούρχομαι.

    ΥΓ: Η να δοκιμάσω να κολήσω βέλκρο? με αυτοκόλητη ταινία διπλής όψης ? το σκληρό στο τεπόζιτο κ το μαλλιαρό στο πλστικό, αν κ νομίζω οτι κάποια απο αυτά υπάρχουν.
    Θα δω αυριο.

  15. #615
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Ελα τωρα, βέλκρο? κ τι είναι σώβρακο?
    Ηονδα λεμε !!!



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος

    Λογικά δλδ πρέπει να έχει ενα σετ σε κάθε πλευρά, ωστε ετσι να κολάνε τα πλαστικά.

    Αρα αυτά που δείχνεις είναι τα Νο21 στο σχεδιο, με περιγραφή :FASTENER A, DUAL LOCK, 30X30

    Που πάνε πάνω στο τεπόζιτο, κ τα Νο14 : FASTENER B, DUAL LOCK, 30X30'' είναι αυτά που πάνε πάνω στο πλαστικό.

    Τρέμε Σαρακάκη σούρχομαι.
    Αυτό ακριβώς.

    Ελπίζω να μην τρέμουμε εμείς με την τιμή που θα σε πει ...


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    ΥΓ: Η να δοκιμάσω να κολήσω βέλκρο? με αυτοκόλητη ταινία διπλής όψης ? το σκληρό στο τεπόζιτο κ το μαλλιαρό στο πλστικό, αν κ νομίζω οτι κάποια απο αυτά υπάρχουν.
    Θα δω αυριο.
    Αυτά και τα δυο είναι σκληρά. Και τα δυο έχουνε γατζάκια και κουμπόνουνε πολύ δυνατά. Μόνο σε αεροπλάνα τα έχω δει και δεν περίμενα ότι θα τα έβρισκα σε μηχανή. Είναι τρελοί οι Χονταίοι ....
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικό chat για CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1068
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2022, 12:43
  2. Γενικό Chat
    από Ζεύκας στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 260
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2018, 08:58
  3. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ - Aftermath - Γενικό chat
    από νυχτερινος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 09:48
  4. chat
    από Todi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 13:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF