Σελίδα 83 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 3373787980818283848586 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.231 έως 1.245 από 1285

Θέμα: Γενικο chat cbf600

  1. #1231
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Ναι. Κοιτάς την δεξιά μεριά και με το καρμπιρατέρ έχει ένα σωλήνα που πάει από το ψυγείο μπροστά στο τέλος του ντεπόζιτου.Αυτός δεν υπάρχει στο injection. Επίσης τα φέρινγκ του τελειώνουν σε τριγωνική μορφή, ενώ του injection έχουν σχήμα ''νύχι αετού''. Θα σε βάλω φωτογραφείς σε λίγο να δεις.

    Συνημμένο 420506

    edit : φωτο

    edit edit : Και ότι είπε ο αποκάτως !!!!
    Εμ ποιός άλλος θα ''ζωγράφιζε'' ετσι την απάντηση

  2. #1232
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Δε με λέτε , ορέ σύντροχοι καβαλάρηδες, το να βάλεις στο μοτόρι παραπάνω λάδια τι μπορεί να προκαλέσει?

    Σήμερις ασχολήθηκα με το αγαπημένο μου σπόρ, αλοιφή για ανοξείδωτα, κ τρίψιμο μεχρι αηδίας για να διατηρηθεί το γυαλισμα στις εξαγωγές .
    Στον κήπο, κάτ' απ'΄τα δέντρα , ιδρώτας κ αλοιφή .

    Λέω ... δεν κοιτάω κ το ''ματάκι'' του λαδιού?
    Ολο σκούρο, να τάκαψε δεν παίζει, να ξέχασα να βάλω στην τελευταία αλλαγή ? τσου!
    Να εχω κάψει τπτ χιλιάδες νευρώνες το παλιομπαρμπάδι κ να το γιόμισα παίζει.

    Ξεβιδώνω τάπαν . Αδειάζω μεχρι να φανεί η φούσκα , μετρώ κ εχω βγάλει περίπου δύο ποτήρια του φραπέ τα μεσαία , αυτά που ο καφές είναι στο 1 με 1.2 ευρώ , οχι του 1.5 με δώρο νεράκι δλδ.
    Κάπου μισό λίτρο κ πολύ λέω.

    Για πέτε ετσι απο μηχανολογικής απόψεως τι παίζει?

    Μπορεί το επιπλέον λάδι να σκληρήνει τις αλλαγές ταχυτήτων καθότι τελευταία είχα κατι δουλίτσες καταναλωτικού χαρακτήρα στο κέντρο κ στο παράκεντρο κ στις ζέστες είχα μια σκληράδα στο αριστερό ποδάρι.

  3. #1233
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Εμ ποιός άλλος θα ''ζωγράφιζε'' ετσι την απάντηση


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Δε με λέτε , ορέ σύντροχοι καβαλάρηδες, το να βάλεις στο μοτόρι παραπάνω λάδια τι μπορεί να προκαλέσει?

    Σήμερις ασχολήθηκα με το αγαπημένο μου σπόρ, αλοιφή για ανοξείδωτα, κ τρίψιμο μεχρι αηδίας για να διατηρηθεί το γυαλισμα στις εξαγωγές .
    Στον κήπο, κάτ' απ'΄τα δέντρα , ιδρώτας κ αλοιφή .

    Λέω ... δεν κοιτάω κ το ''ματάκι'' του λαδιού?
    Ολο σκούρο, να τάκαψε δεν παίζει, να ξέχασα να βάλω στην τελευταία αλλαγή ? τσου!
    Να εχω κάψει τπτ χιλιάδες νευρώνες το παλιομπαρμπάδι κ να το γιόμισα παίζει.

    Ξεβιδώνω τάπαν . Αδειάζω μεχρι να φανεί η φούσκα , μετρώ κ εχω βγάλει περίπου δύο ποτήρια του φραπέ τα μεσαία , αυτά που ο καφές είναι στο 1 με 1.2 ευρώ , οχι του 1.5 με δώρο νεράκι δλδ.
    Κάπου μισό λίτρο κ πολύ λέω.

    Για πέτε ετσι απο μηχανολογικής απόψεως τι παίζει?

    Μπορεί το επιπλέον λάδι να σκληρήνει τις αλλαγές ταχυτήτων καθότι τελευταία είχα κατι δουλίτσες καταναλωτικού χαρακτήρα στο κέντρο κ στο παράκεντρο κ στις ζέστες είχα μια σκληράδα στο αριστερό ποδάρι.
    Κοίτα...... μισό λίτρο στα 2,8ltr που παίρνει δεν το λες και λίγο αλλά δεν το λες και πολύ. Το μόνο κακό είναι ότι φτάνει η στάθμη μέχρι τον στροφαλοφόρο. Δεν τον σκεπάζει για να έχεις πρόβλημα.

    Οι ταχύτητες από την άλλη σκληρύνανε επειδή κουράστηκε ο συμπλέκτης, με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  4. #1234
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Το μόνο κακό είναι ότι φτάνει η στάθμη μέχρι τον στροφαλοφόρο. Δεν τον σκεπάζει για να έχεις πρόβλημα. .
    Δεν τα κατέχω αυτά, ξερω φυσικά τι είναι στροφαλος αλλά τι παίζει με το λάδι εκεί κάτω οχι, φυσικά δεν ξέρω μεχρι που φτανει η στάθμη, λογικά μεχρι εκει που δείχνει το ματάκι αλλά αν δεν ξέρεις το υψος του στροφάλου δεν μπορείς να ξέρεις.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Οι ταχύτητες από την άλλη σκληρύνανε επειδή κουράστηκε ο συμπλέκτης, με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Κουράστηκε ε?
    109/40 liqui moly αλλαγμένα τον Μαιο, με κάτω απο 1000χλμ κ ζορίζονται στην ζέστη? Μα τον Τουτάτη μου τη δίνει αυτό.
    η δεν είναι θέμα λαδιού?
    Σκέφτομαι κ ενα φίλο με το 1000 που βαζει 10/30 Χοντα επειδή τα αλλάζει σε εξουσιοδοτημένο, δεν πιάνουν τα χερια του η βαριέται, στα διόδια αν τον ακολουθώ κ βάλει 1η την ακούω κ εγώ πίσω μέσα απο το κράνος.
    Να βάλω 10/40 Χοντα, η Amsoil?

  5. #1235
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Βοήθειά μας σύντροχοι καβαλάρηδες


    Biker's Prayer

    LORD, thank you for the open air, the feel of wind blowing through my hair;

    Just me alone upon my bike, the thrill of freedom's what I like.
    To wind through country unexplored, not knowing what I'll see next LORD;

    That's what I seek when off I ride,

    I'm thankful that you're by my side.
    If I should ride 'til morning's light, please keep me safe throughout the night;



    And when I've come to journey's end, It's you I'll thank - protector, FRIEND

  6. #1236
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Δεν τα κατέχω αυτά, ξερω φυσικά τι είναι στροφαλος αλλά τι παίζει με το λάδι εκεί κάτω οχι, φυσικά δεν ξέρω μεχρι που φτανει η στάθμη, λογικά μεχρι εκει που δείχνει το ματάκι αλλά αν δεν ξέρεις το υψος του στροφάλου δεν μπορείς να ξέρεις.



    Κουράστηκε ε?
    109/40 liqui moly αλλαγμένα τον Μαιο, με κάτω απο 1000χλμ κ ζορίζονται στην ζέστη? Μα τον Τουτάτη μου τη δίνει αυτό.
    η δεν είναι θέμα λαδιού?
    Σκέφτομαι κ ενα φίλο με το 1000 που βαζει 10/30 Χοντα επειδή τα αλλάζει σε εξουσιοδοτημένο, δεν πιάνουν τα χερια του η βαριέται, στα διόδια αν τον ακολουθώ κ βάλει 1η την ακούω κ εγώ πίσω μέσα απο το κράνος.
    Να βάλω 10/40 Χοντα, η Amsoil?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	χωρίς τίτλο.JPG 
Προβολές:	258 
Μέγεθος:	57,9 KB 
ID:	420607

    Όταν βάλεις μπρος, θα δεις το λάδι στο ματάκι να κατεβαίνει και να εξαφανίζεται. Αυτό είναι φυσιολογικό. Το μισό λίτρο είναι λίγο και όταν λειτουργεί ο κινητήρας δεν ακουμπάει καν τον στροφαλοφόρο.

    Ο συμπλέκτης, εφόσον είναι υγρός, λιπαίνεται διαρκώς από το λάδι του κινητήρα, όπως και το κιβώτιο ταχυτήτων. Άρα το λάδι παίζει ρόλο στο πως λειτουργεί ο συμπλέκτης. Στο κιβώτιο ταχυτήτων όχι και τόσο, αλλά αυτό είναι άλλη μεγάλη κουβέντα.

    Εγώ έβαζα το 10W-30 της Honda και στην τελευταία αλλαγή έβαλα το 10W-40 της Motul. Διαφορά δεν είδα, άλλοι είδαν. Το γκαπ που έκανε η πρώτη όταν μπαίνει το κάνει ακόμα. Στον συμπλέκτη επίσης δεν είδα διαφορά.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  7. #1237
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Kατανοητός κ πλήρως επεξηγηματικός .

    Τώρα ψειρίζουμε την ρημάδα την μαιμού αλλά δεν θα βρούμε ποτέ ενα λάδι της προκοπής?

    Θα μου πείς οτι το λάδι εχει να κάνει με λίπανση = προστασία των επιφανειών που τρίβονται, κ δεν έχει σχέση με θορύβους ταχυτήτων κ λεβιέ.

    Και πόσο ήσυχο να είναι το κιβώτιο η ο συμπλέκτης όταν ενα μάτσο σίδερα ακινητα μεχρι πριν λίγο με το γκάπ πιάνουν τις στροφές του ρελαντί?
    Το γκάπ δεν θα σταματίσει, αλλά αυτό το γρατζούνισμα στο πόδι που αισθάνεσαι, σα να περπατάς σε σιδεράδικο κ σπρώχνεις τα ρετάλια στο πάτωμα κ τα νιώθεις που το ενα σπρώχνει το 'άλλο?
    Στο Τρανσάλπ είχα βρεί την λύση , μετα τα Μοτούλ, τα Καστρολ, τα Αμσόιλ, βρήκα τα Μπελ-ρέι, ολα στα 10/40, αλλά τα τελευταία ηταν το κάτι άλλο σε αίσθηση.

    Τα δοκίμασα κ εδώ στην 1η κ 2η αλλαγή κ μου φάνηκε ??? δεν ξέρω , σα να κολούσαν τα δισκάκια μεταξύ τους , πατούσα συμπλέκτη κ αισθανόμουν το μηχανάκι σα να θέλει να φύγει ενα πράμα .
    Φοβήθηκα κ πήγα στα Λικουι Μόλι 10/40 που έβαζε (ετσι είπε) ο προηγούμενος .

    Αρα το θέμα δεν είναι η προστασία του κινητήρα , αλλά η υποκειμένική καθαρά αίσθηση του καθενός στο δεξί ποδάρι. Που πιστευω δεν έχει να κάνει με την φθορά του συνόλου του κινητήρα, ειδικά στο δικό μου που όσο το έχω δεν έχω δεί πάνω απο 6500στρ/λ στο στροφόμετρο.

  8. #1238
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Το έχουμε συζητήσει εδώ με τα λάδια και συμπέρασμα δεν βγάλαμε. Ή μάλλον βγάλαμε ότι δεν θα βγάλουμε και ότι βολεύει τον καθένα.


    Όσο για τα γρανάζια στο κιβώτιο, είναι σε διαρκή κίνηση από την στιγμή που πάρει μπρος ο κινητήρας. Είναι ο συμπλέκτης και κάτι '' φουρκέτες'' (ανάλογα τον κατασκευαστή) που αναλαμβάνουν να μεταδώσουν την κίνηση από τον στροφαλοφόρο στο μπροστά μικρό γρανάζι της αλυσίδας-άξονας-ιμάντας και αυτή στο πίσω γρανάζι - ρόδα.

    Πολύ γενικά τα γράφω, παρακαλούνται οι παγκόσμιοι μηχανολόγοι να μην με φάνε. Merci....
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  9. #1239
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Το έχουμε συζητήσει εδώ με τα λάδια και συμπέρασμα δεν βγάλαμε. Ή μάλλον βγάλαμε ότι δεν θα βγάλουμε και ότι βολεύει τον καθένα.


    ..

    Αυτό λέει την αλήθεια, αυτό που 'ελεγα κ εγώ δλδ αλλά με άλλα λόγια.

    Οτι βολεύει τον καθένα , μάλλον όχι ακριβώς βολεύει αλλά ανάλογα το τι αισθάνεται στο αριστερό ποδάρι του θα συμπλήρωνα .

    Πάντως τα liqui Moly τώρα το καλοκαίρι ελαφρώς ζορίζονται σαν 10/40 ημισυνθετικά, δεν μου αρέσουν , μου θυμίζουν τα Μοτούλ μετα απο 3000χλμ που ''κουράζονταν''.
    Δεν ξέρω που θα κατασταλάξω, λέω πρός το παρόν να την βγάλω φέτος τον χειμώνα με αυτά γιατί και χλμ δεν έχουν κ ο καιρός θα ψυχράνει κ θα βοηθήσει, και του χρόνου την Ανοιξη νάμαστε καλά, θα δοκιμάσω τα 10/40 του Σαρακάκη η θα κάνω μίξη τα Liqui Moly με τα Bell Ray γιατί κάπου εκεί ανάμεσα είναι η βόλεψή μου πιστευω.

    Μετα είναι και τα Amsoil που σε 20/50 έβαζα στο Τρανσαλπ κ τα ρημάδια μεχρι κ την ημέρα που τα άλλαζα είχαν την ίδια συμπεριφορά αλλά ήταν κ φουλ συνθετικά.
    Αν και πιστεύω οτι τα φούλ συνθετικά λάδια είναι για μηχανάκια/κινητήρες που τραβάνε περισσότερα ζόρια απο τα δικά μας και είναι σπατάλη χρημάτων.

  10. #1240
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2018
    Μηνύματα
    54
    Ποια θα λέγατε είναι λογική τιμή εν έτει 2020 για αγορά ενός CBF 600 σε καλή ας πούμε κατάσταση?

  11. #1241
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Δεν βλέπω να υπάρχει απάντηση στο θέμα σου. Κάθε πωλητής, προσπαθεί για την μέγιστη τιμή, κάθε αγοραστής την ελάχιστη. Όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης. Ένας μπουσουλας είναι να μπεις στο car.gr να βάλεις τα φίλτρα που θέλεις και να δεις τον μέσο όρο τιμής, σε σχέση με τα χιλιόμετρα, τα εξτρά που έχει πάνω, το μοντέλο, και την γενική κατάσταση από τις φωτογραφίες για αρχή και από κοντά αργότερα. Μια περιποιημένη αγγελία, προδιαθέτει για νοικοκύρη ιδιοκτήτη.

  12. #1242
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Εξαρτάται απο το μοντέλο , με καρμπς, η ψεκαστό? πριν το 2007 η μετά?

    Πχ: το δικό μου που είναι 2ος του 2008 με ψεκασμό, ABS κ CBS, μια τιμή είναι τα 3000 με 3200 ευρώ . Σκέτο χωρίς μπαγκαζιέρα , αλλά με διπλό γνήσιο σταντ, ανατομική σέλα, κ συναγερμό.
    Φυσικά υπάρχουν κ τα βιβλία του κ τα εργαλεία του κομπλέ , με λάστιχα 8 μηνών, καινουργια αλυσίδα Χρυσή/μαύρη κ γρανάζια γνήσια, λεντ λευκά στα όργανα, ζελατίνα ψηλή Givi.

    Η μπαγκαζιέρα μου κόστισε κάπου 470 κ γι αυτό δεν την δίνω . Ασε που επειδη δεν μου αρεσει το μηχανάκι με δαύτην επάνω είναι σχεδόν αχρησιμοποίητη.

  13. #1243
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Δε με λέτε ορέ ρεμάλια μηχανόβιοι. την παλεύετε με την κλεισούρα ?

    βγαίνετε καθόλου η απλά ανεβαίνετε πάνω στο μηχανάκι στο παρκιγκ κ κάνετε όνειρα ? (πόσο μ αρεσει αυτή η φατσουλα )

    Εγώ το Μαρτη δούλευα κ κάπως δεν μου φάνηκε , τωρα αραχτός κ λάιτ μου ερχεται κάπως ...

  14. #1244
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Δεν παρακολουθείς με φαίνεται ...

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post3073224
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  15. #1245
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Εξαρτάται απο το μοντέλο , με καρμπς, η ψεκαστό? πριν το 2007 η μετά?

    Πχ: το δικό μου που είναι 2ος του 2008 με ψεκασμό, ABS κ CBS, μια τιμή είναι τα 3000 με 3200 ευρώ . Σκέτο χωρίς μπαγκαζιέρα , αλλά με διπλό γνήσιο σταντ, ανατομική σέλα, κ συναγερμό.
    Φυσικά υπάρχουν κ τα βιβλία του κ τα εργαλεία του κομπλέ , με λάστιχα 8 μηνών, καινουργια αλυσίδα Χρυσή/μαύρη κ γρανάζια γνήσια, λεντ λευκά στα όργανα, ζελατίνα ψηλή Givi.

    Η μπαγκαζιέρα μου κόστισε κάπου 470 κ γι αυτό δεν την δίνω . Ασε που επειδη δεν μου αρεσει το μηχανάκι με δαύτην επάνω είναι σχεδόν αχρησιμοποίητη.
    Το εβγαλες πωλητήριο?

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικό chat για CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1068
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2022, 13:43
  2. Γενικό Chat
    από Ζεύκας στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 260
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2018, 09:58
  3. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ - Aftermath - Γενικό chat
    από νυχτερινος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 10:48
  4. chat
    από Todi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 14:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF