Σελίδα 74 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 2464697071727374757677787984 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.096 έως 1.110 από 1285

Θέμα: Γενικο chat cbf600

  1. #1096
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cbf1.jpg 
Προβολές:	210 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	414190

  2. #1097
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cbf1.jpg 
Προβολές:	210 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	414190
    Καλώς ήλθες !
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  3. #1098
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    σύντροχε συμφορουμίτη, αντε να μαζεύεται κόσμος γιατί χανόμαστε .

  4. #1099
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.112
    Μην ανησυχείς, όλοι εδώ είναι απλά είναι οι μπαγκαζιέρες ανάμεσα..

  5. #1100
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Καλώς ήλθες !
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    σύντροχε συμφορουμίτη, αντε να μαζεύεται κόσμος γιατί χανόμαστε .
    Να είστε καλά!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μην ανησυχείς, όλοι εδώ είναι απλά είναι οι μπαγκαζιέρες ανάμεσα..
    Και αυτές βγαίνουν κιόλας

  6. #1101
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Aπο λάστιχα τι κάνουμε?

    Τωρα έχω , η μάλλον είχε , Michelin pilot , 815, δλδ δεύτερο μήνα του 2015, δεν έχω πρόβλημα ακόμα αφού εχω κάνει κ'απου 10000χλμ με αυτά , αλλά λέω σιγά σιγά να το παίρνω ααπόφαση.
    Michelin θα βάλω σίγουρα , είδα κ αυτά τα Pilot Road 5 μια 300αρα , δεν είναι πολλά τα λ7? .

  7. #1102
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Ωπα!!!εδω σε πιανω αδιάβαστο.
    Εσυ που "ξεψειριζεις την μαιμου" και δε σου ξεφεύγει τιποτα..άφησες λαστιχο 5χρονια??

    Στο θεμα τωρα, εξαρτατε απο ποσα χλμ κανεις ανα χρονο. Παραδειγμα εαν στην τριετια βαρια τετραετια εχεις λιγότερο απο 10k τοτε σε παιρνει να πας sport ελαστικα και και οχι σε sport-touring οπως αυτα που αναφέρεσαι.

    Για το cbf600:
    Τα sport-touring ειναι ακριβότερα(ενδεικτικά 270-350€) λογο του οτι χρησιμοποιούν περισσότερο ανθεκτικό υλικό το οποιο καλείται να αντεξει σε μεγαλη χλμ χρηση(25-30k) σε φουλ φορτιο ταξιδιου και αναβατων. Και καλο κράτημα στο βρεγμένο λογο περισσότερης χάραξης
    Τα sport λαστιχα ειναι οικονομικότερα(190-270€) ειναι αισθητα πιο μαλακά με καλυτερο κράτημα σε στεγνο με καλυτερο φρενάρισμα αλλα με και γρηγοροτερη φθορα(10k).
    Θα σου πρότεινα τα bridgestone s20 στα 250€ θα εκπλαγείς με την συμπεριφορά τους!

  8. #1103
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Βαλε κατι μαλακο αν το στριβεις, κατι sport touring αμα το πας διαδικαστικα.
    Ειχα roadsmart2 και 3, βγαζαν καμια 17.000χλμ αξιοπρεπως. Θελαν κανενα 10λεπτο για να ζεσταθουν τουλαχιστον.
    Μετα εβαλα sportsmart2 max και ειδα το φως μου. Το εδωσα ενω ειχαν 9.000χλμ αλλα εβγαζαν ανετα αλλα 2-3.000. Εκανα τα παντα και ταξιδι δικαβαλος και ηταν μια χαρα, δεν τετραγωνισαν. Στο cbf αμα προσεχεις τις πιεσεις δεν υπαρχει λογος να μην πας σε σπορ λαστιχο. Αυτο που τα φθειρει στο συγκεκριμενο μηχανακι ειναι το βαρος του σε συνδιασμο με λαθος πιεση και οχι η δυναμη του.
    Τωρα (σε αλλο μηχανακι) φοραω s21, πολυ τιμιο και σε βροχη, θα παω σε καινουργιο πιθανως s22. Για εμενα δες κατι νεοτερο απο το s20.

  9. #1104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Aπο λάστιχα τι κάνουμε?
    Εγώ που λες, θέλω κράτημα στο βρεγμένο. Τα Michelin pilot road 1 που είχε όταν την πήρα, ήταν ότι καλύτερο έχω περπατήσει σε μηχανή. Έβαλα τα Road 2 και δεν με αρέσανε. Για το στεγνό καλό αλλά για το βρεγμένο έτσι και έτσι. Θα βάλω λοιπόν τα Road 5 που θεωρούνται βροχολάστιχα με εσάνς και γαρνιτούρα street και ίδωμεν.

    Για άλλα λάστιχα δεν έχω γνώμη.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  10. #1105
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Πράγματι είμαι αδιάβαστος , δεν το κρύβω , απο παπί που είχα πάντα Metzeler, σε Τρανσάλπ με δυο φορές Anakee,
    και τωρα σε ενα μηχανάκι που πάλι με αλλαγη κατηγορίας δεν ξερω τι μου γίνεται.

    Τώρα τα sport-touring η τα σκέτα sport δεν κατέχω για την διαφορά .

    Τα χιλιόμετρα είναι 3000 το χρόνο μέσο όρο, κ με ήρεμη τουριστική θα έλεγα χαβαλεδιάρικη οδήγηση , τα προσέχω στις πιέσεις αν κ αγοράζοντας το μηχανάκι είχα μια ελπίδα οτι λόγω tubeless θα γλύτωνα απο αυτό το μαρτύριο.

    Συμπέρασμα , επειδή δεν οδηγώ με βροχή παρά μόνον αν με πιάσει αδιάβαστο στο δρόμο, η εκτός κ αν κάποιος έχει ρίξει νερα στο δρόμο που αφού φάει τα μπινελίκια του , σετ με μερικές κατάρες απλά πάω απο άλλο δρόμο ,
    Τα χιλιόμετρα είναι λίγα αρα στην τετραετία αντε να εχω πιάσει τα 10000χλμ,
    θέλω λοιπόν ένα λάστιχο που να έχει δείκτη ταχύτητας χαμηλο κ να ζεσταίνεται γρήγορα κ απο χαμηλές ταχύτητες.

    Τα Road 5 τα ανέφερα για δύο λόγους , πρώτον έχω κόλημα με την Michelin, κ δεύτερον θέλει να τα βάλει κ φίλος με CBF1000 με ίδιο οδηγικό στυλ αρα είπα να τα προτιμήσω.


    Πάει αυτό , θέμα δεύτερον , διάβασα οτι μερικοί άλλαξαν τους καθρέπτες με αυτούς απο το 1000 κ είδαν σημαντική διαφορά, εμένα οπτικά ίδιοι μου φαίνονται, τουλάχιστον σαν μήκος μπράτσου, εκτός κ αν αλλάζει ο καθρέπτης.

    Κ τέλος , αφού άλλαξα εμπρός σωληνάκια φρένων , κ κατάφερα με πολύ κόπο να τα στηρίξω με αυτές τις κ@λόβιδες που σε κάνουν να αλλάξεις πίστη, έκανα κ την απαιτούμενη εξαέρωση , πρώτα πίσω , μετα εμπρός δεξιά το μεσαίο εμβολάκι για το πίσω φρένο , κ μετα αριστερά εμπρός κ δεξιά για το εμπρός φρένο.
    Χάλασα πάνω απο μισό λίτρο υγρά αφου τρομπάριζα κάθε φορά δύο λεκανάκια σε ποσότητα για να αλλάξω κ τα υγρά .
    Ομως ενω το πίσω φρένο σκλήρινε κ είναι μάχιμο, το εμπρός παραμένει μαλακό η ετσι τουλάχιστον το αισθάνομαι , δλδ όσο κ να εξαερώνω κ να βγαίνει το υγρό καθαρό δίχως φυσαλίδες η μανετα πλησιάζει το γκρίπ στα 2 εκ οταν την σφίξω για τα καλά.
    Τώρα η κατι δεν κάνω σωστά, η επειδή έχω τρείς μήνες να το καβαλήσω ξέχασα σε ποιά θέση ''πιάνει'' η εμπρός μανέτα .

  11. #1106
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Πράγματι είμαι αδιάβαστος , δεν το κρύβω , απο παπί που είχα πάντα Metzeler, σε Τρανσάλπ με δυο φορές Anakee,
    και τωρα σε ενα μηχανάκι που πάλι με αλλαγη κατηγορίας δεν ξερω τι μου γίνεται.

    Τώρα τα sport-touring η τα σκέτα sport δεν κατέχω για την διαφορά .

    Τα χιλιόμετρα είναι 3000 το χρόνο μέσο όρο

    Συμπέρασμα , επειδή δεν οδηγώ με βροχή παρά μόνον αν με πιάσει αδιάβαστο στο δρόμο, η εκτός κ αν κάποιος έχει ρίξει νερα στο δρόμο που αφού φάει τα μπινελίκια
    Τα χιλιόμετρα είναι λίγα αρα στην τετραετία αντε να εχω πιάσει τα 10000χλμ,
    θέλω λοιπόν ένα λάστιχο που να έχει δείκτη ταχύτητας χαμηλο κ να ζεσταίνεται γρήγορα κ απο χαμηλές ταχύτητες.
    Ξεχνας sport touring, κοιτας τις σπορ σειρες της καθε μαρκας

  12. #1107
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Με άλλα λόγια sport turing είναι τα sport αλλά για ταξιδισριδες;

  13. #1108
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    990
    Είναι πιο περίπλοκα απο αυτό.

    Συνήθως τα sport touring έχουν σκληρότερη γόμα στη μέση για περισσότερα χιλιόμετρα, όπως αναφέρθηκε πριν.
    Ακόμα, έχουν συνήθως μικρότερη (ομαλοτερη) κορόνα, άρα δεν στρίβουν τόσο άμεσα σε σχέση με τα sport.

  14. #1109
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Όπως τα είπε και ο Volpad, συν του ότι τα sport λάστιχα δε συμπαθούν τόσο πολύ και τη βροχή.
    Απο τη στιγμή που λές οτι δε το βγάζεις με βροχή (αν κάτσει στη διαδρομή) και δε κάνεις πολλά χιλιόμετρα ανα έτος τότε πας σε ένα sport λάστιχο, π.χ. matzeler m7rr ή το νεο m9rr ή το bridgestone s22 ή στο πιο extreme το dunlop d222.
    Εγώ, απο το 2015 που έχουν πέσει αισθητά τα χιλιόμετρα, 3000 με την βία 4000, και έβαλα τα m7rr, τα υπερευχαριστήθηκα, ειδικά σε ορεινές διαδρομές ήταν όλα τα λεφτά, έκαναν και εμένα τον άσχετο ... οδηγάρα, κράτησαν ούτε 8000.
    Ήταν ακριβώς για 2 καλοκαίρια, όπως ακριβώς τα ήθελα ... τώρα που κόψαμε τις βόλτες τα καλοκαίρια και βγαίνω όταν βρέχει (σα τους χοχλιούς και εγώ) έβαλα τα michelin road 5, sport turing λάστιχο, το ξέρω ότι δε θα το "φάω" στα 4 (πλέον) χρόνια που θα το αλλάξω αλλά είναι τρομερό στη βροχή ... άρα μου είναι τέλειο για τη χρήση το θέλω.
    Οπότε ανάλογα με τις ανάγκες σου βάζεις λάστιχο κάνοντας τους απαραίτητους συμβιβασμούς.
    Sport turing: +:χιλιομετρική απόδοση, οδήγηση στη βροχή, αντέχουν στα φορτία (2κάβαλος/3βάλιτσος), -: έχουν κόστος στα 300€, οδηγική απόλαυση
    Sport: +: κάτω απο 250€, οδηγική απόλαυση, καλή απόδοση και μέσα στη πόλη μιας και ζεσταίνονται σχεδόν αμέσως , -: χιλιομετρική απόδοση, βροχή
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  15. #1110
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Πόσο ασχετος μπορεί να είναι κάποιος τελικά .

    Ο κόσμος , και εγώ μέσα δλδ, ακούγοντας Michelin σκέφτεται κάτι το μαλακό , δεν σκέφτεται οτι η κάθε μάρκα θα έχει απο κάθε είδος/κατηγορία ελαστικού.
    Ενας φίλος αγοράζει πάντα metzeler επειδή είναι λάστιχα μόνο για μηχανές , αρα κ τα καλύτερα .
    Απόψεις .
    Τωρα έχω , οπως κ προανέφερα τα michelin pilot, αλλά δεν είδα πουθενά να γράφουν νούμερο, γράφουν Michelin radial , pilot power , νούμερο οχι, ισως να είναι κ τα πρώτα ?
    Δεν ξέρω, είναι σπορτ, η σπορτ τουριγκ? Πάντως φθορά σημαντική δεν βλέπω , μην πώ οτι δεν βλέπω καθόλου

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Dsc01790.jpg 
Προβολές:	51 
Μέγεθος:	97,8 KB 
ID:	414524

    Τελικά είμαι για λάστιχα sport, δλδ να ψάχνω για metzeler m7rr, m9rr , bridgestone s22 kai dunlop d222

    Aυτά είναι λάστιχα σπορτ, με τα συν κ τα πλήν τους .

    Κ κάτι ακόμα , ο δείκτης ταχύτητας για το μηχανάκι μας πρέπει να είναι Η? ο δείκτης αυτός έχει να κάνει με το αν ένα ελαστικό ζεσταίνεται γρηγορότερα η όχι απο κάποιο άλλο
    η απλά θέτει ένα ανώτατο όριο ταχύτητας που μπορεί αυτό το λάστιχο να αντέξει?

    Πάιζει ρόλο η χώρα κατασκευής η είναι όλα ίδια? τα τωρινά γράφουν Ισπανια

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικό chat για CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1068
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2022, 12:43
  2. Γενικό Chat
    από Ζεύκας στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 260
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2018, 08:58
  3. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ - Aftermath - Γενικό chat
    από νυχτερινος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 09:48
  4. chat
    από Todi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 13:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF