Σελίδα 40 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 30353637383940414243444550 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 586 έως 600 από 1285

Θέμα: Γενικο chat cbf600

  1. #586
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Τα νέα μου .

    Τάπαιξε ο διακόπτης στοπ της μανέτας, 21 ευρά +φπα.

    Λέω είναι που είναι δεν τον ανοίγω να δώ τι παίζει?

    Λοιπόν ρίξτε μια ματιά πώς εκανε επαφή :

    Συνημμένο 395094

    Φαίνονται καθαρά οι επαφές στα δεξιά οτι ακουμπάνε λοξά κ στην άκρη με αποτέλεσμα να ''ανάψουν '' και απο την μάκα να μην κάνουν επαφή.

    Εκοψα με το ντρέμελ το πλαστικό κ μετέφερα αριστερά το κάτω λαμάκι κ το εφερα να κάνει πιό σωστή επαφή:

    Συνημμένο 395095

    Ελπίζω ο προηγούμενος να είχε βάλει ιμιτασιόν διακόπτη, γιατί αν είναι γνήσιος δεν πάμε καλά .

    Πρός το παρόν δουλεύει καλά μέχρι να δώ αν έχει ετοιμοπαράδωτο ο Σαρακάκης.
    Ελπίζω ο καινουργιος να μην είναι ίδια παρτίδα.
    Καταπληκτική ΟΕΜ κατασκευή δεν μπορώ να πω

    Μας βάζεις δουλειές ρε Νικόλα .... ανάθεμα την Ιταλική κατασκευή μου μέσα....
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  2. #587
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει στην αγορά πίσω γρανάζι για το μηχανάκι μας σε μαύρο χρώμα;

  3. #588
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Δε με λέτε συμφορουμίτες, ώρες ωρες το μηχανάκι λειτουργεί παράξενα , δλδ :

    Βαζοντας μπροστά απο κρύο δεν λειτουργεί ομαλά , σαν να είναι με καρμπς κ να είναι μπουκωμένο , δεν ακούγεται δλδ ενας συνεχής ηχος απο την εξάτμιση τύπου βουουουου αλλά ένα διακοπτόμενο βου-βου - βου στο στροφόμετρο όμως δεν δείχνει να παίζουν οι στροφές.

    Στην πορεία με 3η κ κάποιες σταθερές στροφές πάντα κάτω απο τις 3000στρ/λ κάνει σαν να ανοιγοκλείνω το γκάζι , ουτε αλογο σε ροντέο δλδ ενα πράμα .
    Απο 2500στρ/λ κ πάνω λειτουργεί άψογα.

    Σε Εθνική κάπου στα 80χλμ/ω με σταθερό γκάζι μολις ανοίξω απαλά το γκάζι δείχνει σαν να κομπιάζει κ μετά ξαφνικά κάνει ενα τίναγμα μπροστά επιταχύνοντας σαν να εχω ανοίξει το γκάζι απότομα .

    Νάχω κάνα θέμα με αισθητήρα λ? τπτ μπεκιέρες, η TPS? νάχει φύγει κάποιο σωληνάκι ?

    Να το παω να το περάσω σε διαγνωστικό, θα δείξει τπτ?

  4. #589
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Ριξε μια ματια για τιποτα υποπιεσει κανενα σολινακι κομενω,και τις ποιο πολλες φορες κοβονται στο σημειο που μπενουν,απο ποπυκαιρια σκαει το σοληνακι.και στο σολυνακι του TPS να δεις.

  5. #590
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Δε με λέτε συμφορουμίτες, ώρες ωρες το μηχανάκι λειτουργεί παράξενα , δλδ :

    Βαζοντας μπροστά απο κρύο δεν λειτουργεί ομαλά , σαν να είναι με καρμπς κ να είναι μπουκωμένο , δεν ακούγεται δλδ ενας συνεχής ηχος απο την εξάτμιση τύπου βουουουου αλλά ένα διακοπτόμενο βου-βου - βου στο στροφόμετρο όμως δεν δείχνει να παίζουν οι στροφές.

    Στην πορεία με 3η κ κάποιες σταθερές στροφές πάντα κάτω απο τις 3000στρ/λ κάνει σαν να ανοιγοκλείνω το γκάζι , ουτε αλογο σε ροντέο δλδ ενα πράμα .
    Απο 2500στρ/λ κ πάνω λειτουργεί άψογα.

    Σε Εθνική κάπου στα 80χλμ/ω με σταθερό γκάζι μολις ανοίξω απαλά το γκάζι δείχνει σαν να κομπιάζει κ μετά ξαφνικά κάνει ενα τίναγμα μπροστά επιταχύνοντας σαν να εχω ανοίξει το γκάζι απότομα .

    Νάχω κάνα θέμα με αισθητήρα λ? τπτ μπεκιέρες, η TPS? νάχει φύγει κάποιο σωληνάκι ?

    Να το παω να το περάσω σε διαγνωστικό, θα δείξει τπτ?
    Το έκανε ξαφνικά ή τώρα το παρατήρησες; Άπαξ και ζεσταθεί, λειτουργεί σωστά ; Αν όχι, το θες το διαγνωστικό και τον έλεγχο.

    Μέχρι να ζεσταθεί, έχει ένα mode στον εγκέφαλο που κρατεί ''μπουκωμένο'' τον κινητήρα για κάποιο λόγο, και τον ελευθερώνει όταν ζεσταθει. Ίσως για να μην κάνει ζημιά στον καταλύτη. Τα συμπτώματα είναι αυτά που περιγράφεις.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  6. #591
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    @ Απορία, έχει σωληνάκι το TPS? κ αν έχει που βρίσκεται? Εχω την εντύπωση πως το TPS είναι καθαρά ηλεκτρικό κομμάτι.

    @ Ναι , δείχνει μπουκωμένο οταν είναι κρύο.
    Οταν ζεσταθεί έχει κανονικό ρελαντί, αλλά κάνει αυτά τα κουφά στην οδήγηση, δλδ το ''ροντεο'' στυλ κυρίως στις χαμηλές.

    Δεν το έκανε ξαφνικά , εχει αρχίσει καιρό, στην αρχή λιγότερο κ τώρα περισσότερο αλλά τωρα φαινεται έφτασε στο μεγιστο κ δεν αλλάζει
    η τσατίστηκε κ θέλει να μου σπάσει τα νεύρα.

    κατι ακόμα , λέτε να είναι θέμα τζίνας? οταν βαζω V-power το κάνει λιγότερο, να γιομίσω μια με 100αρα να δω?

    @ Εχετε κάνει ποτέ διαγνωστικό έλεγχο? τυπικά στο σερβις η υπήρξε αιτία? δλδ κάποια βλάβη ?

    μένω Ελευσίνα , ξέρετε κάποιον έμπιστο με διαγνωστικό της Honda κ οχι διάφορα μπλιμπλίκια κ ενα λάπτοπ?

  7. #592
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Απορία, έχει σωληνάκι το TPS? κ αν έχει που βρίσκεται? Εχω την εντύπωση πως το TPS είναι καθαρά ηλεκτρικο

    εχεις δικιο λαθος μου, το μπερδεψα με το map sencor.

  8. #593
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    @ Απορία, έχει σωληνάκι το TPS? κ αν έχει που βρίσκεται? Εχω την εντύπωση πως το TPS είναι καθαρά ηλεκτρικό κομμάτι.

    Δεν έχει σωληνάκι. Είναι καθαρά ένα ηλεκτρονικό γωνιόμετρο. Είναι το τελευταίο πράγμα που συνήθως κοιτάς σε μία βλάβη.

    @ Ναι , δείχνει μπουκωμένο οταν είναι κρύο.
    Οταν ζεσταθεί έχει κανονικό ρελαντί, αλλά κάνει αυτά τα κουφά στην οδήγηση, δλδ το ''ροντεο'' στυλ κυρίως στις χαμηλές.

    Αυτό είναι νορμάλ μέχρι να ζεσταθεί. Το κάνει και σε εμένα. Θέλει λίγα δευτερόλεπτα μέχρι να ''δώσει'' κανονική λειτουργία. Κράτα σταθερό γκάζι ή περίμενε λίγο να πέσουν οι στροφές όταν την βάζεις μπρος.

    Δεν το έκανε ξαφνικά , εχει αρχίσει καιρό, στην αρχή λιγότερο κ τώρα περισσότερο αλλά τωρα φαινεται έφτασε στο μεγιστο κ δεν αλλάζει
    η τσατίστηκε κ θέλει να μου σπάσει τα νεύρα.

    Μήπως δεν το είχες παρατηρήσει πιο πριν ; (εικάζω)

    κατι ακόμα , λέτε να είναι θέμα τζίνας? οταν βαζω V-power το κάνει λιγότερο, να γιομίσω μια με 100αρα να δω?

    Βάλε μία τύπου V-power racing για να δεις αν συνεχίζει να στο κάνει. Να φύγει και η απορία.

    @ Εχετε κάνει ποτέ διαγνωστικό έλεγχο? τυπικά στο σερβις η υπήρξε αιτία? δλδ κάποια βλάβη ?

    Το έχω κάνει μια φορά για να δω τι γράφει. Η φύσα είναι κάτω από το ντεπόζιτο.

    μένω Ελευσίνα , ξέρετε κάποιον έμπιστο με διαγνωστικό της Honda κ οχι διάφορα μπλιμπλίκια κ ενα λάπτοπ?

    το διαγνωστικό είναι τύπου PDA αλλά μπορεί να είναι και λάπτοπ.
    ...
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  9. #594
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Χαλοου παίδες! Μπορείτε να μ πείτε όσοι έχετε κάνει βαλβίδες πόσο σας βγήκε? Να εχω μια εικόνα.

  10. #595
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Χαλοου παίδες! Μπορείτε να μ πείτε όσοι έχετε κάνει βαλβίδες πόσο σας βγήκε? Να εχω μια εικόνα.
    Όταν τις κάνεις, βάλε καμιά φωτό για να έχουμε και εμείς καμιά εικόνα.

    Υποθέτω πάνω από 100€, αλλά θα ξέρω όταν φτάσω στις 50.000 χλμ.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  11. #596
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Επειδή θα το αφήσω κ θα φύγω φωτο δύσκολα δυστυχώς. Για την ώρα στο εξουσιοδοτημένο που πάω μου είπε ο υπάλληλος 180 () συν 7 ευρώ για κάθε καπελοτο που θα χρειαστεί. Μου φαινονται πολλά.

  12. #597
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Πληροφοριακά, τα καπελώτα (valve lifters) δεν αλλάζουν αλλά οι αποστάτες (shim) κάτω από αυτά. Πάντα σύμφωνα με το manual.

    Η τιμή για τα shims δείχνει καλή -> κλικ και κλικ .
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  13. #598
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Υποθέτω πάνω από 100€, αλλά θα ξέρω όταν φτάσω στις 50.000 χλμ.

    Σκέφτομαι να το πουλήσω στα 49000χλμ .

  14. #599
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Επειδή θα το αφήσω κ θα φύγω φωτο δύσκολα δυστυχώς. Για την ώρα στο εξουσιοδοτημένο που πάω μου είπε ο υπάλληλος 180 () συν 7 ευρώ για κάθε καπελοτο που θα χρειαστεί. Μου φαινονται πολλά.
    Τι τιμή είναι αυτή; δεν πάει καλά ο άνθρωπος.

  15. #600
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Ωραίος καιρός .

    Αλλά κ οι μετεωρολόγοι πάντα μέσα ....


    (Ετσι να λέμε κ τπτ)

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικό chat για CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1068
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2022, 13:43
  2. Γενικό Chat
    από Ζεύκας στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 260
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2018, 09:58
  3. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ - Aftermath - Γενικό chat
    από νυχτερινος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 10:48
  4. chat
    από Todi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 14:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF