Σελίδα 1 από 86 1234561151 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 1285

Θέμα: Γενικο chat cbf600

  1. #1
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452

    Γενικο chat cbf600

    Επειδη εχω την ταση να ρωταω πολλα πραγματα σε ασχετα θεματα ας γραφουμε εδω οτι θελουμε..

    Θα πιασω τα σερβις και θα ρωτησω ποιοι εχετε κανει ρυθμιση βαλβιδων, στα ποσα χλμ και ποσο πηγε το μαλλι

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Το manual λέει στις 24.000, αλλά εγώ πέρασα και δεν ακούμπισα. Μερικοί το κάνανε και δεν βρήκανε τίποτα. Άλλοι το τσεκάρανε στις 50.000 και ήταν μέσα στα όρια.

    Αν είναι να ακολουθήσεις το μάνουαλ δεν θα χάσεις, αλλά είναι αρκετή δουλεία να ξέρεις και έχει ανάλογη τιμή φυσικά.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  3. #3
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    120 έμαθα πάει το κοστούμι.. Γαμπριατικο..

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Επειδη εχω την ταση να ρωταω πολλα πραγματα σε ασχετα θεματα ας γραφουμε εδω οτι θελουμε..

    Θα πιασω τα σερβις και θα ρωτησω ποιοι εχετε κανει ρυθμιση βαλβιδων, στα ποσα χλμ και ποσο πηγε το μαλλι
    Μόλις, είδα στο Service Book ότι έχει γίνει έλεγχος και "ενδεχομένως" ρύθμιση βαλβίδων στα 23.000+ χλμ. Με ένα φίλο μηχανικό, όμως, που μίλησα χθες μου είπε ότι σε 3 CBF που έχει κάνει έλεγχο βαλβίδων σε αυτά τα χλμ βρήκε σχετικά ρυθμισμένες τις βαλβίδες (στα 3 μηχανάκια μόνο στο ένα ήθελαν δύο βαλβίδες μια μικρή ρύθμιση).

  5. #5
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Μάλιστα... αρα λέω να το αφήσω προς το παρόν τώρα στα 30κ και να το δω στο επόμενο κάπου στις 36κ που λογικά δεν θα συμπίπτει πάλι με δόση εφορίας κ τσμεδε

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Μόλις, είδα στο Service Book ότι έχει γίνει έλεγχος και "ενδεχομένως" ρύθμιση βαλβίδων στα 23.000+ χλμ. Με ένα φίλο μηχανικό, όμως, που μίλησα χθες μου είπε ότι σε 3 CBF που έχει κάνει έλεγχο βαλβίδων σε αυτά τα χλμ βρήκε σχετικά ρυθμισμένες τις βαλβίδες (στα 3 μηχανάκια μόνο στο ένα ήθελαν δύο βαλβίδες μια μικρή ρύθμιση).
    ''Ρύθμιση'' σημαίνει αλλαγή στα shims που έχουνε από κάτω τα valve lifters. Λογικά δεν έγινε κάτι τέτοιο......φαντάζομαι....
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    ''Ρύθμιση'' σημαίνει αλλαγή στα shims που έχουνε από κάτω τα valve lifters. Λογικά δεν έγινε κάτι τέτοιο......φαντάζομαι....
    Στο Book Service γράφει έλεγχος και ρύθμιση. Τώρα τι ακριβώς έγινε δεν ξέρω να σου πω.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2008
    Μηνύματα
    159
    το σχετικα ρυθμισμενες δεν ισχυει
    ειδικα οταν μιλαμε για καπελοτα,η εισαι εντος των οριων η οχι
    τοσο απλα

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SOTHRHS Προβολή μηνύματος
    το σχετικα ρυθμισμενες δεν ισχυει
    ειδικα οταν μιλαμε για καπελοτα,η εισαι εντος των οριων η οχι
    τοσο απλα
    Αν διαβαζες με προσοχή το post μου θα διαπιστωνες οτι στην φραση "σχετικά ρυθμισμένες" κανω σαφή επεξηγηση και αναφέρω οτι μονο οι 2 απο τις 16 εχρηζαν ρυθμιση οι οποίες μάλιστα ηταν ελαχιστα εκτός ορίων. Αν ήταν ολες οκ θα ελεγα οτι ηταν ρυθμισμένες, αν οχι ότι ήταν αρύθμιστες. Δεν εννούσα αυτό που αναφέρεις, ούτε θα μπορούσα να εννοήσω οτι καποιος ειναι για παραδειγμα πολυ ή λιγο πεθαμένος. Ήμουν σαφής. Να μην παιζουμε με τις λέξεις.

  10. #10
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    να χαλαρώσουμε λιγάκι παρακαλώ.

  11. #11
    καλή ιδέα σου αυτό το γενικό θρεαντ και να λέμε διάφορα..΄γιατί όλο θέλω να γράψω κάτι μικρό και δεν μου βγαινει.. Για τις βαλβίδες δεν τις έχω πειράξει ποτέ και ούτε ο προηγούμενος.. και έχω 140,000 χλμ .. και δεν κάνει κιχ το άτιμο..

    Με την αλυσίδα έχω θέμα μόνιμα σχεδον και από λάθος λύπανση δική μου και πάει λέγοντας..έβαλα μια φορά μια jt αλύσιδα και γρανάζια σε μάστορα έβγαλε 15 000 χλμ only.. τώρα έχω βάλει afam καλή ποιότητα (ν7 ή 8 δεν θυμάμαι) δικια τους ποιότητα.. την έβαλα μόνος μου.. η αλήθεια πίεσα λίγο παραπάνω το ένα από τα δύο πριτσινια αλλά το μέτρησα δεν έχει παει πιο μέσα.. όλα κομπλε στην αρχή πέταγε το θηρίο.. μετά από λίγο άρχισε τα τσικ τσικ γαμώ το κέρατο.. καθάρισμα λάδωμα παλι τσικι τσικι.. πήγα σε ένα μάστορα αμέσως πηγε να τα ρίξει στο πλακάκι του πριτσινιου τέντωμα μου λέει δεν χρειάζεται.... τι να πω εκενυρίζομαι τόσο πολύ που ούτε βόλτα δεν θέλω να παω..

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Το πλακάκι είναι παράλληλο με τα υπόλοιπα ; ( Το μπροστά του και το πίσω του).

    Η αλυσίδα είναι ευθυγραμμισμένη σωστά ;
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  13. #13
    Ελάχιστη διαφορά πιο πιεσμένο.. ευθυγραμμιση εννοείς με το τέντωμα?? Την τέντωσα ελάχιστα και με τις γραμμες αυτές που έχει πιστεύω σωστά είναι... σήμερα ήμουν στο τσακ να το πάω..αλλά σκέφτηκα μήπως το γράσσο μια βλακεία που είχα πάρει δεννέκανε δουλεια και τελευτάία στιγμή πήγα και πήρα ένα bel ray που πιστεύω είναι καλύτερο..να δω..

  14. #14
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    ευθυγράμμιση ... εννοεί το εμπρός με το πίσω γρανάζι να είναι στην ίδια ευθεία.
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  15. #15
    Αν είναι έστω και λίγο πιο μέσα το λεγόμενο master link που τοποθέτησες μόνος σου,στην κίνηση της αλυσίδας δεν έχει το απαραίτητο κενό για να "μπει"μέσα στο γρανάζι εξ ου και το τσίκ τσίκ..Βγάλσιμο και καινούργιο.
    Τον σύνδεσμο τον έβαλες με εργαλείο για αλυσίδες ή με άλλον τρόπο;
    Επίσης και η ευθυγράμμιση που λέει και ο πεντακόσια πέντες παίζει ρόλο.

Σελίδα 1 από 86 1234561151 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικό chat για CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1068
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2022, 13:43
  2. Γενικό Chat
    από Ζεύκας στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 260
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2018, 09:58
  3. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ - Aftermath - Γενικό chat
    από νυχτερινος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 10:48
  4. chat
    από Todi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 14:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF