Σελίδα 84 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 34747980818283848586 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.246 έως 1.260 από 1285

Θέμα: Γενικο chat cbf600

  1. #1246
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Καλημέρα Γιατρέ μου,

    Οχι ακόμα αντέχω τις πιέσεις οικονομικού κ ψυχολογικου περιεχομένου τύπου τι θες το μηχανάκι παλιόγερα , ολο έξοδα είναι κ δεν κινείται,
    ο γερος η απο πέσιμο η απο κλ....μο θα πάει κλπ.

    Το σκέφτομαι όμως , χρήμα δεν υπάρχει, που κα να υπήρχε ετσι οπως πάει η κατασταση μόνο σε ιντερνετ-αγορες θα πάει ,
    χρόνος υπάρχει λόγω σύνταξης αλλά με τον κορονοιό τους μέσα ετσι που μας μαντρώσανε δεν κινειται τπτ.

    Πήγα μια ημερήσια μοτοβόλτα πριν απο ενάμισο μήνα , εναν κωδικό φαρμακείο για ντεπόν την περασμένη βδομάδα ,
    έχω δώσει πάνω απο 700 ευρω φέτος για λάδια , ξύδια, λάστιχα, φρένα χωρίς να υπολογίζω τα τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια κ ΚΤΕΟ.
    Κατάντησε ακριβό το σπόρ.

    Αν δεν αλλάξει κάτι , κ συνεχίσει ετσι η κατάσταση θα το δώσω αφού πλέον δεν κινείται καθόλου.
    Είναι ασκοπο να έχεις κάτι που δεν το χρησιμοποιείς κ αποτελεί κ έξοδο η συντήρησή του. Αλλαξα λάδια φίλτρο την Ανοιξη,
    εχω κάνει ούτε 500χλμ , θα ερθει η επόμενη Ανοιξη θα αλλάξω πάλι λάδια κ δεν θα ξέρω το γιατί .

    Ασε που όπου κα να μπείς να διαβασεις όλοι χαριτολογώντας λένε για ραντεβού του χρόνου τον Μάη .
    Ακυρώθηκαν όλες οι μοτοσυγκεντρώσεις κ πάμε για του χρόνου αν προλάβουμε με το εμβόλιο μπάς και ....

    Φυσικά για όλα αυτά δεν ευθύνεται το μηχανάκι , αλλά ετσι όπως πάει είναι πλέον μονόδρομος η πώλησή του.

    Αυτό που με κρατάει ακόμα είναι η σκέψη της επόμενης μέρας που θα κατέβω στο πάρκιγκ κ δεν θα είναι εκεί , αφού έχει γίνει πλέον συνήθεια,
    η διαδικασία πλυσίματος είναι ολόκληρη ιστορία , πλύσιμο, φύσημα με αέρα για να στεγνώσει, αλοιφές, γυάλισμα λαιμούς εξάτμιση, αλυσίδα,
    κ μετα σεντόνι βαμβακερό υπέρδιπλο για να μην κρυώνει κ κουκούλα κ στο παρκιγκ γρήγορα μη το δεί κάνα κακό μάτι.
    Ενα 4 ωρο στο νερό.


    Εχω βέβαια το παπί, αλλά τι να κάνεις με ένα παπί 72 κυβικών 35 ετών ? Να πάς βόλτα δικάβαλος?
    Μάλλον με τελάρο στη λαική θα πάς .

  2. #1247
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Θα σου πω την αποψη μου, αμα το αγαπας τοσο μη το δωσεις
    Δωσε χρονο, σε λιγο καιρο θα ξέρεις αν θα πρεπει να το δωσεις η οχι.
    Ομως να ξερεις οτι η ψυχη υπερνικαει την ηλικια. Πολλα παραδειγματα.

    Πως το βλεπω εγω, δε μπορω να με φανταστω χωρις δίκυκλο, οσο μεγαλώνω ομως αισθάνομαι λιγοτερο αθλητικός ειναι προτιμότερο να μεταπηδησω σε ελαφρυτερο μηχανακι ας πουμε 250-300cc χαμηλοτερα πάγια, μικροτερο κοστος συντήρησής, μικροτερο βαρος, αδρανεια και λιγο πιο χαλαρα αντανακλαστικά λογω της πιο ομαλης
    δυναμικής επιτάχυνσης.Πιο ευκολο γενικώς.

  3. #1248
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Επιασα τα 60, θέτω ενα όριο , το μέγιστο δλδ τα 65, μερικοί βέβαια το πάνε κ όσο πάει, έχω φίλο γεννηθείς το 1949 που οδηγάει FJR .

    Σαν φυσική κατάσταση είμαι οκ, ένεκα κ το ποδήλατο που βάζω μερα παρά μέρα 15-20 χλμ τώρα λόγω κορονοιού , πριν πιό συχνά.
    Δλδ θέλω να πω δεν με κουράζει .

    Ομως όπως το είπες κ εσύ δεν μπορώ να με φανταστώ δίχως δύο ρόδες.

    Eχω ένα παπί Townmate T50 του 1986 αναπαλαιωμένο κ φτιαγμένο στα 72 κυβικά , αλλά δεν ειναι για βόλτα,
    κάνει μόνο για μόστρα εξω απο καμμιά καφετέρια να το χαζεύουν με τα χρώμια .
    Ουτε φώτα, ουτε φρένα , ούτε αναρτήσεις , δεν λέει ...

    Το να πάρω άλλο παπί στα 125 κυβικά πάλι δεν είναι για βόλτα εκτός κ αν έχεις μαζόχα στόλο.

    Πάμε στα 250 κυβικά, ενα CBF250 Η YBR250 , να βγάζει μια μοτοβόλτα δικάβαλο μεχρι 100 αντε 150 χλμ απόσταση , χωρίς να το σκίζεις κ χωρίς να σε κουράζει.
    Ομως ξεχνάμε τις παρέες αφου δεν θα μπορώ να ακολουθήσω ρυθμούς απο μεγαλύτερα μηχανάκια, θα πρέπει να βρώ τπτ πουρά να κόβουμε βόλτες .

    Εσύ τι προτείνεις ?

  4. #1249
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Εγώ την βόλτα την απολαμβάνω μόνος. Και δεν έχω πρόβλημα(αν έχω την μέρα ολόκληρη) να ταξιδέψω όσο μακριά γίνεται
    Ειναι δύσκολο να βρείς άνθρωπο στον ρυθμό που θέλεις να απολάυσεις την βόλτα/ταξίδι σου και δεν είναι ηλικιακό γιατί έκανα βόλτα με 55ριδες μου που με πίεζαν να πάω πιο γρήγορα. Και η πλάκα είναι οτι δε είχαν εμπειρία απο γρήγορη οδήγηση

    Εγώ ενώ έχω το CBF1000 το αγόρασα του κουτιού με δόσεις τότε, που οδηγικά είναι τάυλα και το τοπ δίκυκλο για τις προτιμήσεις μου, είχα παράλληλα και ενα dt125x και λόγω εμπειρίας και απομυθοποίησης έμαθα να απολαμβάνω επίσης τα μικρά κυβικά και να ρολάρω με ταχύτητες που αναλογούν εξίσου ευχάριστα.

    Παράλληλα πρίν κάποιους μήνες επειδή ήταν τρελή ευκαιρία και επειδή με βάρεσε η πρώτη καραντίνα στο κεφάλι πήγα και αγόρασα ένα gsx250r. Είναι 250cc δικύλινδρο, νομίζω με βάσει την εμπειρία και το χορτασμένο μάτι μου με καλύπτει για όλες τις χρήσεις. Αν θα μου έλειπε το CBF1000(το έχω βγάλει προς πώληση καθαρά λογω πλεονασμού και μη ελέυθερου χρόνο για να δικαιολογεί την καταχή του), είναι το συναισθηματικό δέσιμο μιας και με αυτή την μοτοσυκλέτα έκανα αρκετά ευρωπαικά ταξίδια μεγάλωσα εγκεφαλικά μαζί της

    Και μια που ανέφερες μοντέλα τα cbf/ybr είναι αρκετά παρωχημένα...σήμερα έχει πιο ενδιαφέροντα μοτερ

    Ένα vstrom250, crf250L, versys300 όλα απο 150 εώς 185kg, απο τα 230 του cbf600 είναι 45-80kg διαφοράς, αυτό το χαρακτηριστικό είναι αρκετά μεγάλο για να σε κάνει να ανανεωθείς και να καβαλάς με περισσότερη ευκολία χωρίς υπεκφυγές
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #1250
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Πως να απαντήσεις σε ενα ποστάρισμα που σε εκφράζει απόλυτα?
    Απλά να πείς ενα συμφωνώ κ να κλείσει το θέμα ?

    Βασικά θέλω ενα μηχανάκι που να μη θυμίζει σε τπτ ονοφ, ξεκινησα με ονοφ κ δεν τα πάω με τπτ, πήρα ον οφ κ ηθελα μηχανάκι για ασφαλτο, ετσι αναγκάστηκα
    να οδηγώ μια μετριότητα εκμεταλευόμενος το 50% απο αυτό.
    Οσο για βόλτες, οδηγώ τουριστικά , χαλαρά, κ θέλω να απολαμβάνω την διαδρομή, δε με νοιάζει να φτάσω γρηγορα κ να είναι τα νεύρα μου τσίτα.

    Το CBF το βολεύτηκα , οχι σαν ισχύ σαν δύναμη , αλλά σαν ροπή κ σιγουριά σε φρένα , κ γενικά χαίρομαι τον ελαστικό κινητήρα του που πιστεύω δεν θα έχω δεύτερη ευκαιρεία
    στην ζωή μου να αποκτήσω κ γι΄αυτό κ το τρενάρω όσο με παίρνει πριν ''κατέβω'' παρακάτω.
    Τώρα το που είναι αυτό το παρακάτω? Ανάλογα το χρήμα που θα πέσει κ δεν θα ήθελα να ξεπεράσω το ποσόν που θα πάρω απο αυτό που έχω.
    Μεταχειρισμένο μηχανάκι θα πάρω, να μην έχω στα χερια ενα χιλιάρικο να το μαζέψω?

    Το μονο κακό με τα μικρά κυβικά είναι οχι η μικρότερη ισχύς η η ροπή κ αν υποφερονται σε βόλτα δικάβαλα, αλλά το αν μπορούν αυτά να ανταπεξέλθουν σε ενα ταξίδι Αθήνα -Λάρισσα.
    Θα μου πείς όλα πάνε , ακόμα κ με παπί πάς , αλλά πώς θα είσαι όταν φτάσεις.
    Βέβαια μετά απο μια ηλικία δεν θα μπορούμε κ σωματικά να κάνουμε ταξίδι χωρίς καναπέ οπότε βλέπω η κατασταση κ οι όποιες αποφάσεις να παίζονται στο στυλ
    βλέποντας κ κάνοντας.

    Αυτό που δεν θέλω είναι να παίρνω αποφάσεις τώρα που η κατάσταση δεν είναι νορμάλ.
    Δλδ αν δεν είχαμε τον κορονοιό, την κλεισούρα , την ψυχολογία μας που μας την έχουν σκίσει πιστεύω οτι θα έβλεπα τα πράγματα αλλιώς , κ ίσως πολύ
    διαφορετικά.

    Τον Μαρτη δουλευα, η κλεισούρα δεν μου φάνηκε αφου ημουν 12 ωρες στους δρόμους , τότε είχα πεί κ το είχα όνειρο να πάρω την σύνταξη μου
    και να πηγαίνω καθημερινά για καφέ παραλία Ελευσίνα για καφέ με το μηχανάκι να το αράζω φάτσα κ να το χαζεύω.
    Τπτ απο αυτά δεν πήγε σωστά.
    Πέφτει το πρώτο λοκντάουν, πηγαίνει η δουλειά 4 μηνες πίσω για αρχες Σεπτέμβρη, ισα που προλάβαινα , πέφτουν κατι θέματα υγείας , κατι νοσηλείες παπούδων , χανω κ τον Σεπτέμβρη , ερχεται τωρα κ το νεο λοκνταουν κ εδεσε το γλυκό.

    Τώρα θα περιμένω την Ανοιξη μπας κ στρωσει το πράμα , θα δούμε , ισως , αν επιβιώσουμε στην τελικά απο αυτό το κακό, η δεν με κλείσουν πουθενά χαπακωμένο.

    ΥΓ Κοιταξα για το τζουτζούκι 250 που εγραψες , το εχει στα 4000 κούτα, αυτό που εχεις τι ηλικίας είναι?
    Αν κ θέλω μηχανάκι εντελώς γυμνό, τύπου CB400Four , δλδ μπροστά ψαλίδια κ ενα στρογγυλο φαναρι .

  6. #1251
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    το gsx250r το αγόρασα τον Ιούνιο του '20 είναι δεν είναι 6μηνών με 1000km στο κοντέρ(τρείς βόλτες, μια 500ρα μια 200ρα και κάτι εντός πόλης). εσύ πιο μοντέλο βρήκες καινουργιο μήπως το 250vstrom?

    ο χρόνος για μένα είναι το πρόβλημα δεν έχω, μπορώ μονο ΣΚ γιατί η δουλειά μου είναι ελέυθερο ωράριο(απο το πρωί ως το βράδυ) και από τότε που ήρθαν τα παιδιά δεν υπάρχει ουτε το ΣΚ, όμως όπως σου είπα το δίκυκλο είναι προσωπική υποθεση θα έχω πάντα ένα, ότι μπορώ να έχω και για όσο μπορώ να περπατάω και φυσικά αναλόγως της αθλητικότητας που νιώθω. Δηλαδή δεν θέλω να σπρώχνουν τα κουραμένα γόνατα μου μηχανάκια 250kg στα 60 μου χρόνια, θα μπορώ να το ευχαριστιέμαι και με ενα μικρότερο αλλά σημαντικά ελαφρύτερο.

    ωραίο το cb400sf δεν ξέρω αν βγάλουν ποτε ένα, αλλα δεν κάνεις μεγαλη διαφορά στα κιλά, ο δικύλινδρος ή μονοκύλινδρος είναι μονοδρομος αν θα πρεπει να μεταβείς σε ελαφρύτερο μηχανάκι. Γιατί ο παράγοντας "Χ" όσο μεγαλώνουμε είναι το βάρος.
    Κι εμένα μου αρέσουν τα στρογγυλοφάναρα(είχα 2 παλαιότερα) και πάντα κοιτάω την κατηγορία των νεορετρό ή νεοκλασσικών, αλλά μετά την αγορά του gsx250r(που δε πιστευα ποτέ οτι θα αγοραζα μηχανάκι με sport look ως ταξιδιάρης τύπος αναβατών) απομυθοποίησα και αυτό, δηλαδή δεν έχει νόημα με τι... νόημα έχει να βγεις να κάνεις βόλτα να αισθάνεσαι ανετα να το βρίσκεις εύκολο ή ευκολότερο απο το προηγούμενο.
    Δουλεύουν αν και ετεροχρονισμένα οι ιάπωνες σε μικρές ρετρό μοτοσυκλέτες, το επόμενο διάστημα θα υπάρχουν περισσότερες επιλογές στα 125-400cc, εναλλακτικά οι κινέζοι έχουν πολλές επιλογές πάνω σε αυτό μια καλή προσπαθεια της SWM Gran Milano αλλά με μοτερ λίγο λαχείο αν δε σου βγεί τον ήπιες

    Αυτό που είπες σχετικά με το ταξίδι Αθήνα-Λάρισα
    Με τον κορονοιο δεν βρήκες ευκαιρία να κάνεις περισσότερο ποδήλατο, περπάτημα, να χαρτογραφήσεις σημεία / περιοχές που δεν γνώριζες? δεν το χάρηκες? Είμαι σίγουρος οτι χάρηκες έστω στιγμιαία αυτό που αντιλήφθηκες ως νέο.
    Συνεπώς είναι θέμα αντίληψης, με το 250 δε θα πάς απο εθνική(αν θές πας και το πας και τέρμα απροβλημάτιστα) όπως με το cbf600, αλλά απο επαρχιακό, θα χαράξεις την διαδρομή και θα ακολουθήσεις τον ρυθμό σου.
    Για την αποδιδόμενη άνεση έχει να κάνεις με τις ταξιδιωτικές προτιμήσεις - τροποποιήσεις, θα φέρεις το μηχανάκι στα μέτρα σου π.χ έναν ανμεμοθώρακα ένα τζελ pad για το σέλα, κάποια ηλεκτρονικά καλούδια για να σε συντροφεύουν μια σχαρίτσα να δέσεις ένα λουκάνικο είναι πράγματα που μπορεί να τα κανεις σε οποιοδήποτε δίκυκλο ΔΕΝ είναι goldwing 1800 (ως σημείο αναφοράς του χαλαρού μοτοτουρισμου).

    Το σαράκι το έχω χρόνια, όταν είδα οτι κρατάω μηχανάκια που δεν μπορώ να τα χαρώ πραγματικά.. αλλά όσο αναφορά την ψυχολογία δεν αισθάνομαι οτι επηρεάζει τις επιλογές μου, θα ήθελα να γίνω μινιμαλιστής αλλά έχω πολύ παρακαταθήκη πίσω για να μπορέσει να συμβεί, νομίζω οτι το προσπαθώ όμως.
    Αν εσύ όμως νομίζεις οτι η κατάσταση σε επηρεάζει, κάνε υπομονή περίμενε να τελειώσει αυτό το πανηγύρι με τον ιο και δες ανάλογα.
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #1252
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Για κάτι καινουργιο δεν υπάρχει περίπτωση λόγω ηλικλιας κ επειδη πλησιάζω στο τέλος της καριέρας μου ενα μηχανάκι κούτα θα πάει αδικα σε 3-4 χρόνια,
    αν πέσω σε κυβικά/βάρος θα είναι ισα τα λ7 που θα πάρω απο αυτό που έχω μείον κ κάτι ψηλά ωστε οτι πάρω να το ''μαζέψω''.

    Θέλω κ ενα μηχανάκι απλό για να μπορώ να το ''πειράζω'' , να στο σερβισάρω ο ίδιος , αφού εκτός απο μεταφορικό μέσον αποτελεί κ ενα κάτι σε χόμπυ.

    Τώρα είναι ασχημη εποχή για αποφάσεις, μετα την ερχόμενη Ανοιξη αν όλα πάνε καλά κ είμαστε πρώτα ο Θεός και καλά θα ληφθούν οι όποιες αποφάσεις .

    Τώρα πιάνει μια τιμή 3200 κ 3500 με την μπαγκαζιέρα, τιμή λογική , ούτε κοροιδεύω ούτε θα φύγει για ψίχουλα.

    Αν το δώσω σε ενα χρόνο αντε να πιάσει τα 3000 οροφή, σιγά το ποσόν που θα χάσω ωστε να αγχώνομαι μη χάσω το κελεπούρι.

    Το CBF250 μου έχει κάτσει , κόλημα μεγάλο αλλά δύσκολο, τάπαμε, όπως πριν παρω το 600 μου την είχε κάτσει το 500 επειδη ήταν γυμνό κ πλησίαζε στα
    400 κυβικά που ζητούσα .

    Ενι γουέι , να σε ρωτήσω κ κάτι αφου μείναμε τα δυό μας .

    Οταν το αγόρασα ο τυπάκος στο εξουσιοδοτημένο είπε οτι χρησιμοποιούσε λάδια LIQUI MOLY σε ημισυνθετικό 10/40.
    Εγώ επειδη στην Τρανσάλπ χρησιμοποιούσα τα Bell Ray είπα να τα βάλω κ εδώ, στην πρώτη αλλαγη με αλλαγή φίλτρου (πάντα) πήγανε καλά , στην δεύτερη δεν .... με τπτ,
    σα να γεμισα το μηχανάκι με μέλι. Σα να κολάγανε τα δισκάκια, πάταγα συμπλέκτη κ αισθανόμουν το κινητήρα να τρεμει σαν να πιάνανε τα δισκάκια κ δεν απομόνωνε.
    Πήγα κ στον μηχανικό που εμπιστευομαι (το είχαμε συζητήσει κ εδώ μέσα ) και μου πρότεινε να γυρίσω στα παλιά LIQUI MOLY.
    Τα άλλαξα κ εστρωσε , η 1η αλλαγή πήγε αψογα στα 5000χλμ, στην δεύτερη αλλαγη (αυτά που εχω τώρα δλδ απο την Απρίλη ) δεν παει καλά, πολύ μεταλική η αίσθηση
    στο λεβιέ, δεν βρίσκω ευκολα την νεκρά , οχι τπτ τρομερό αλλά οχι σαν πριν, κ γενικά ειδικά στις ζεστες μοιάζανε σαν τα motul που χρησιμοποιούσα κάποτε κ μετα τα 3500 χλμ
    αισθανόμουν οτι κουραζόντουσταν.
    Σαν δλδ να ηθελε μια μίξη απο αυτά τα δυο λάδια , κάτι στο ανάμεσα, αφου λειτουργούσε σωστά οταν αλλαζα λάδι ενώ μέσα είχε μια ιδέα από το προηγούμενο.

    Τώρα θέλω λάδια πάλι κ δεν ξέρω τι να κάνω . Λέω να μην αλλάξω φίλτρο να μείνει λιγο απο το παλιο κ να βάλω πάλι bell Ray ...... μιξαρισμένα

  8. #1253
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Γιατί δεν δοκιμάζεις και της Honda ;
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  9. #1254
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος

    Τώρα θέλω λάδια πάλι κ δεν ξέρω τι να κάνω . Λέω να μην αλλάξω φίλτρο να μείνει λιγο απο το παλιο κ να βάλω πάλι bell Ray ...... μιξαρισμένα
    Εφόσον δοκιμάζεις brands να αλλάζεις πάντα το φίλτρο, και σιγά το κόστος το honda έχει 12 και το hiflo 8

    εγώ βάζω μόνο φουλ συνθετικά 10-40 αφενός γιατί φουλ έβαζε το συνεργείο κατα την εγγύηση και μετά και αφετέρου απο την στιγμή που αλλάζω εγώ και χρησιμοποιώ την μοτό πια μονο για ένα τρίμηνο το καλόκαίρι 10-40 καλύτερα και φουλ συνθετικά για να κρατάνε απόδοση και για το "κλανκ" του κιβωτίου

    Έχει πολλές επιλογές και για όλα τα κόστη

    πρόσφατα έβαλα στο cbf1000 για ενα μήνα μονο λόγω κοβιντ τα Shell Advance Ultra 4T 10W-40 1lt με τιμή 6ευρώ/λίτρο τα οποία είναι φουλ και στα μονο 500χλμ που πρόλαβα να κανω δεν είχα κανένα παράπονο(βέβαια δεν ξέρω πως θα λειτουργούσαν στα 5000χλμ θα τα αλλάξω το καλοκαίρι παλι)

    για λαδάρα που δεν προλαβα ποτέ να βάλω οι χωματεροί πίνουν νερό στο όνομα του είναι τα αμερικάνικα Amsoil
    πάρε ενα μοντελάκι εδώ να δεις Amsoil MCFQT Metric Motorcycle 10W-40 946ml


    Επίσης εναλλακτικά αυτό που προτείνει ο grafton τα honda ημισυνθετικά στα 10-30 όμως (όπως ακριβώς προτείνει το εργοστάσιο) αν και ακριβά για αυτό που είναι όσοι έχουν βάλει είναι ικανοποιημένοι
    Honda 4-Stroke Motorcycle Oil 10W-30 1lt
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #1255
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Γιατι να το δώσεις να πας σε 250?
    Anyway παντως εαν οντως το αποφασίσεις έχω φίλο που ψάχνει cbf μαυρό όπως το δικο σου, σαν αυτό που είχα κ εγώ δλδ

  11. #1256
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Καταλαβαίνω οτι το λάδι είναι σαν επιλογή κάτι 100% υποκειμενικό ,
    κ είναι ανάλογα πώς το έχει συνηθίσει ο καθένας στο μηχανάκι του.
    Αρα δεν μπορώ να ασχοληθώ με το θέμα επιλογή .

    Και πάντα αναφέρομαι στο τι παρατηρώ εγώ στο δικό μου μηχανάκι .

    Μάλιστα για να φτάσω στο σημείο να το αναφέρω είμαι 200% σίγουρος οτι κάτι παίζει .

    Ασχολήθηκα πολύ με τα Liqui moly, πήρα τηλ μέχρι την αντιπροσωπεία /εισαγωγέα για να μάθω οτι αυτός τα φέρνει σε 300αρια βαρέλια
    κ παλέτες με 16 λιτρα δοχεία , μέχρι εκεί μου εγγυάται για 1000% γνήσιο λάδι .

    Ομως , αναθέτει την συσκευασία σε μονόλιτρα , κ δεν θυμάμαι αν είπε κ 4 λιτρα , κ εκεί δεν μπορεί να εγγυηθεί.
    Αυτό πράγματι με παραξένεψε, αν είναι δυνατόν σαν εταιρεία να μην γνωρίζεις τι γίνεται παρακάτω , η εστω ρε φιλαράκο να μην ελέγχεις αυτόν που συσκευάζει τι στην τελική ρίχνει μέσα? ελεος δλδ.

    Μάλιστα πήγα στο εξουσιοδοτημένο κ ζήτησα 4 λίτρα λάδι απο το βαρέλι που είχαν σε μια γωνιά , αλλά δεν μου έδωσαν , αρκέστηκαν μόνο στο φιλικό να μου προτείνουν να πάω εκεί να αλλάξω λάδια , κ να πληρώσω μια αλλαγή κάπου 80 ευρώ.

    Το θέμα είναι οτι κάτι που σε εμάς δεν δείχνει σωστό η δεν είναι οτι περιμένουμε δεν μπορούμε να το χαρακτηρίζουμε νοθευμένο, ειδικά αν
    δεν το γνωρίζουμε απο πρώτο χέρι .

    Οταν πχ πάς σε βενζινάδικο κ με 45 αρι ρεζεβουάρ το γεμίζεις με 46 λίτρα ενώ εννοείται οτι έχεις άλλα 3-5 μέσα λόγω ρεζερβας ,
    εκεί καταλαβαίνεις τι συμβαίνει.
    Στο λάδι πρέπει να το πάς σε χημείο να πληρώσεις για να έχεις μια τεκμηριωμένη γνώμη ,
    ολα τα άλλα με κουβέντες στο περίπου δεν παίζουν.

    Παράδειγμα, βαζοντας το μοτουλ 10/40 η 15/50 ημισυνθετικό στην ΤΑ καταλάβαινες άμμεσα την ανίδραση του φρέσκου λαδιού στον κινητήρα.
    Ομως μετά απο 3500χλμ η αντίδραση δεν ηταν σαν την 1η μέρα .
    Αυτό όμως δεν το είχαν τα Αμσοιλ, ακόμα κ στις 7000χλμ που τα κράτησα ηταν σαν την 1η μέρα, απλά δεν τα συνέχισα επειδη είχαν 20-50 κ όχι 15/50
    ενώ τότε δεν διέθεταν το 10/40 που ηθελα . Αυτό όμως ισως οφειλόταν κ στο ότι ηταν 100% συνθετικά . Δεν το ξέρω.

    Το θέμα είναι λοιπόν οτι βρισκομαι πάλι στο κενό, αναπολώ την εποχή της ΤΑ που είχα βρεί το λάδι μου στα Bell Ray κ τα παίρνω οταν σκέφτομαι
    πως πάλι είμαι στην αναζήτηση.
    Επειτα τα αποτελέσματα φαινονται μετά την δεύτερη αλλαγη , δλδ μετα απο δύο χρόνια, αφου αν αλλάξω λάδια (λέμε τωρα) στο εξάμηνο ολα δείχνουν καλά, αλλά τωρα λόγω του ιού κ της καραντίνας το πείραμα πάει πίσω ... λόγω μηδενικών χιλιομέτρων

    Τέλος πάντων , είμαι πρός τα 10/40 του Σαρακάκη κ βλέπουμε , φυσικά με το νέο έτος .

  12. #1257
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν δοκιμάζεις και της Honda ;
    Κατά εκεί με βλέπω , κ σύντομα .


    Ιστορική αναδρομή : Κάαααποτε είχα ενα Toyota Celica , πισωκούνα, εβαζα λάδια/φιλτρο ότι εβρισκα , κ απο τον κινητήρα ακουγόταν ενας θορυβος, μάλλον οχι θόρυβος , σαν κτύπος, σαν κατι να χτυπάει μια επιφάνεια με υγρό ενα πράμα.
    Οταν δοκίμασα τα λάδια της Τoyota που ήταν κ πιο φθηνά απο τα εμπορίου με γνησιο φίλτρο , αυτό σταμάτησε , κουφό μεν , αληθές δε.
    Βέβαια δεν δοκίμασα να ξανακάνω το ανάποδο ωστε να σιγουρευτ΄β, κ ακόμα δεν ξερω αν ηταν θέμα λαδιών η φίλτρου.
    Τέλος ιστορικής αναδρομής .

    Από τότε μου έχει μείνει αυτό, στην προκειμένη περίπτωση όμως τα λάδια 10/30 του Σαρακάκη είναι proHonda, τα 10/40 δεν είναι , είναι λένε δική του εισαγωγή
    κ δεν ξέρω κατά πόσο αυτό εχει τη σημασία του.

    Οσο για τα φίλτρα λαδιου , πάντα γνήσια , που προμηθευομαι στην τιμή των 12 ευρω αν θυμάμαι καλά απο Σαρακάκη, και που πάντα παίρνω 3-4 να υπάρχουν.

  13. #1258
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Γιατι να το δώσεις να πας σε 250?
    Anyway παντως εαν οντως το αποφασίσεις έχω φίλο που ψάχνει cbf μαυρό όπως το δικο σου, σαν αυτό που είχα κ εγώ δλδ
    Η ψυχούλα μου το ξέρει πως νοιώθω, αν σκεφτώ οτι θα φύγει νοιώθω σαν διασωληνομένος με κορονοιό που του τελείωσε το οξυγόνο.


    Λέω , αφου το ξανάπα, οτι μιας κ σητεψα , οχι βέβαια πολύ , δεν φοβάμαι μη πέσω απο το δέντρο,
    δλδ στα 60,2 πλέον, προσεχώς να πάω σε κάτι πιο ελαφρύ , προσεχώς βέβαια.

    Τωρα γιατι το CBF250? γιατί όπως κάνω με όλα αφου είναι του χαρακτήρος μου κ δεν βλέπω ουτε με ψυχοθεραπεία να την γλυτώνω, θα πάρω πάλι ενα χρεπι
    κ θα το καβαλήσω μετα απο κάνα χρόνο μεχρι να το κάνω μηχανάκι κ να το δώσω αφου πλέον δεν θα θέλει τπτ.

  14. #1259
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2016
    Μηνύματα
    407
    Ρε σείς την παλεύετε ?

  15. #1260
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝικόλαςXL Προβολή μηνύματος
    Ρε σείς την παλεύετε ?
    OXI αλλα εχουμε γινει μαστερ-σεφ,και BANGGOOD-HOLIC στις μικρο-κοκοψίνια αγορες μεχρι 2 ευρω.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Παρόμοια θέματα

  1. Γενικό chat για CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1068
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2022, 13:43
  2. Γενικό Chat
    από Ζεύκας στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 260
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2018, 09:58
  3. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ - Aftermath - Γενικό chat
    από νυχτερινος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 10:48
  4. chat
    από Todi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 14:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF