Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: HONDA NC750X DCT - γνώμες για αγορά

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ανεμοστρόβιλος
    Εγγραφή
    14/09/2013
    Μηνύματα
    18

    HONDA NC750X DCT - γνώμες για αγορά

    Πολύ καλησπέρα σας. Θα ήθελα, αν γνωρίζετε, να μου πείτε τη γνώμη σας για την HONDA NC 750 X DCT.

  2. #2
    Εχω οδηγησει για πολυ λιγο το 700 dct...

    Αχρωμο Αοσμο Αγευστο και το dct Αχρηστο

    Δικη μου γνωμη
    πουτσ@@@@@@@@@

  3. #3
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Γαμω τα μηχανακια. Αν δουλευα ακομη θα το επαιρνα χτες. Δεν καιει και ειναι ανετο για μεσα στην πολη και λιγο πιο εξω.

    (Ο αποπανου ειναι αντιχοντικος..... μη του δινει σημασια χαχαχαχαχαχαχα)

  4. #4
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Γαμω τα μηχανακια. Αν δουλευα ακομη θα το επαιρνα χτες. Δεν καιει και ειναι ανετο για μεσα στην πολη και λιγο πιο εξω.

    (Ο αποπανου ειναι αντιχοντικος..... μη του δινει σημασια χαχαχαχαχαχαχα)
    +++++
    με βαση οτι λενε φιλοι και γνωστοι...
    καλα λογια ακουγονται παντως....
    :ZZZ:

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    (Ο αποπανου ειναι αντιχοντικος..... μη του δινει σημασια χαχαχαχαχαχαχα)
    για να μην μπερδευτεί ο συμφορουμίτης και απο "ανεμοστρόβιλος" και γίνει "άπνοιας" (),
    ναι,
    είμαι αντιχοντικός ΑΛΛΑ,
    είμαι δίκαιος (βλέπε τεστ άφρικα 1000)
    και
    καταθέτω ΠΑΝΤΑ τη δική μου γνωμη χωρίς να υποστηρίζω οτι ντε και καλά είναι η σωστή












    (είναι, αλλά μου αρέσει να έρχεται η ώρα της κωλοτούμπας σας και δεν επιμένω )....
    πουτσ@@@@@@@@@

  6. #6
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Δεν το έχω καβαλήσει αλλά με μια πρόχειρη ματιά μου δημιουργήθηκε μια απορία. Πως 230 κιλά μηχανή 750cc φρενάρει με ένα δισκόφρενο μπροστά, δεν είναι πολύ λίγο;

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Δεν το έχω καβαλήσει αλλά με μια πρόχειρη ματιά μου δημιουργήθηκε μια απορία. Πως 230 κιλά μηχανή 750cc φρενάρει με ένα δισκόφρενο μπροστά, δεν είναι πολύ λίγο;
    Τη ΧονΔα δε θα την αμφισβητεις.
    Τη ΧονΔα.

    Αφου δεν παει για να θελει διπλα, τι δεν καταλαβαινεις;
    πουτσ@@@@@@@@@

  8. #8
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Τη ΧονΔα δε θα την αμφισβητεις.
    Τη ΧονΔα.

    Αφου δεν παει για να θελει διπλα, τι δεν καταλαβαινεις;
    Όσο και να μην πηγαίνει υπάρχουν και οι κατηφόρες, εκεί τι κάνει έχει καμιά άγκυρα κρυμμένη ;




    Υ.Γ Σπυράκο Χόνδα έχω.

  9. #9
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Έβγαλε μια σειρά από μηχανές με συνδυαζόμενα τρια δισκόφρενα ντούαλ ει μπι ες ψιψιψίνια κοκοκόψαρα ... και τώρα, τι φρένα είναι αυτά;

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Εχω το nc750x χωρις DCT.

    Πιστευω οτι ειναι ενα μηχανακι που πρεπει να το παρεις με dct ή καθολου. Εγω το πηρα χωρις γιατι δεν μου αρεσει η ιδεα του αυτοματου αλλα....

    Με το μοτερ που φοραει ξεχνας την νορμαλ οδηγηση μηχανης.... δεν εχει το γνωστο "θα κανω μια κατεβασα και θα περασω αερας". Οταν εισαι στις 4000 στροφες με οποιαδηποτε ταχυτητα που ειναι το νορμαλ για το μηχανακι δεν μπορεις να κατεβασεις ταχυτητα γιατι απλα θα στο στειλει στον κοφτη.

    Οποτε καλυτερα να αναλαμβανει μονο του να κανει οτι κανει και εσυ απλα να στριβεις το γκαζι.

    Κατα τα αλλα και επειδη το νορμαλ με το dct ειναι ιδια:

    1) Φρενα γιαπωνεζικα. Σταματαν την μηχανη αλλα η αισθηση τους ειναι καπως...γιαπωνεζικη. Τα φρενα ειναι επαρκη για να σταματησουν ενα μηχανακι που ειναι αργο. Το μηχανακι δεν εχει γκαζι, δεν εχει νευρο και δεν εχει ξεσπασματα.
    2) Το abs δουλευει (ή μαλλον δεν δουλευει) καλα. Στους 6 μηνες που το εχω οδηγησει σε συνθηκες αθλιας πολης (κινηση Θεσσαλονικης με οδηγικη συμπεριφορα ουγκανου και δρομους σκατα) και με εκδρομουλες στα περιξ μια φορα δουλεψε στο πισω.
    3) Πρακτικο και οικονομικο. Περιπου 4 λιτρα στην πολη χωρις να σκεφτομαι να παω οικονομικα
    4) Του 16 που εχω εγω εχει ωραιο πανελ οργανων με πολλα ψιψιψινια (τα οποια βαριεσαι μετα απο καναδυο μηνες βεβαια)
    5) Παει το χωματακι του οσο και τα αλλα μουφα ον-οφ
    6) Πχιοτητα κατασκευης χονδα γιουροπ. Δηλαδη νταξ.... εχει κατι πραγματακια πανω που καταλαβαινεις οτι θα βγαλουν σκουρια πριν κλεισει ο χρονος. Εχει κατι αλλα που καταλαβαινεις οτι η χοντα ειναι ο γεροσκρουτζ. Τα αυτοκολλητα ας πουμε ειναι σα να τα τυπωσε στο βιβλιοπωλειο Στριτζη με Σπαγγοραμενου γωνια.

    Αυτα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Πήγα διακοπές με ένα φίλο το καλοκαίρι που είχε το 700 το απλό. Κτμ950 εγώ σουπερμοτο. Παμε χαλαρα του λεω εθνικη 130-140να παλευω τον αερα... 180καρφωμενα απο την τριπολη μεχρι την σπαρτη το πηγαινε,μου φυγε η μαγκια. Γιατι ετρεχες τοσο ρε μλκ του λεω οταν σταματησαμε.. γιατι δεν πήγαινε παραπάνω μου λεει!!! Τις στροφές τις περνάμε μαζί ,180αρες όλα κάτω. Λεω δε μπορει θα κουνήσει ... Σιδερένιο πλαίσιο.. λαστιχακια... Παπαρια τρένο το χοντα! Κατεβαίνουμε κυθηρα. Για φέρε το κλειδί του λέω. Τα λέμε το βράδυ. Γύρος του νησιού μόνος μου. Εντυπώσεις. Αντικειμενικά κακασχημο. Σα μπασταρδεμα δελφινι με βραδυποδα... Καβάλαω. Χαμηλό ωραίο. Βολευομαι. Κινητήρας αθόρυβος. Συνηθισμένος από τις ακραπες έπαθα πολιτισμικό σοκ. Το ρεζερβουάρ είναι κάτω από τη σέλα οπότε στη θέση του ρεζερβουάρ υπάρχει ένας κουβας πρακτικοτατος πλην του γεγονότος ότι ανοίγει μόνο με το κλειδί. Ητοι πρέπει να σταματήσεις, σβησεις,βγαλεις κλειδι ανοίξεις κ μετά ξανά κλειδί στο διακόπτη κ βάλε μπρος. Τιμόνι φαρδυτατο του δίνει όμως τον ιδιαίτερο χαρακτήρα στο στρίψιμο. Χλουπ μπήκε η πρώτη. Πουτανα χοντα πάντα τα κιβώτια σου ήταν βούτυρο κ αυτό το μηχανάκι δεν αποτελεί εξαίρεση. Ξεκινάω κ αλλαζω χαμηλά, τουφτουφτουφ γεμίζουν όμορφα. Δικυλινδρος σε σειρά κ ρυθμισμένος για πολύ ροπή χαμηλά. Δε ξεμπαζωνει την άσφαλτο ούτε σου μακραίνει τα χέρια. Αλλά η ώθηση που σου δίνει είναι ικανοποιητική. Χαλαρά φρένα. Λίγο ξερή αίσθηση λίγο αδύναμα. Έχω συνηθίσει όμως κ σε 4πιστονες. Ας τα δω λίγο παραπάνω. Ανεβαζω ρυθμό σε χουλιγκανικο επίπεδο. Πρωτ...κοφτης,δευτ..κοφτης,τρ...κοφτης γαμω το στανιο μου τι μλκια είναι αυτή. Ο κινητήρας έχει κόκκινα στις 6500σαλ εντελώς αυτοκινηταδικα. Σε αφήνει χωρίς δύναμη στη έξοδο της στροφής, στο προσπερασμα κ σ οποιαδήποτε προσπάθεια σβελτης μετακινησης. Κ δεν είναι κ διακριτικος παναθεμα τον, γονατίζει το μηχανάκι. Βέβαια στις προσπάθειες αυτές να πρόλαβεις τον κόφτη έχεις μαζέψει περί τα 120χλμ χωρίς να το έχεις πάρει χαμπαρι! Άλλο ένα ιδιάζων χαρακτηριστικό της χοντα. Δε σου δίνει την αίσθηση της ταχύτητας, αλλά πάει. Για να δούμε τα φρένα τώρα. Τσαρουχι! Ο εμπρος μονός δίσκος γεφυρώνεται με τον πίσω(κλασικό cbs Honda) κ το σκηνικό πλαισιώνεται από το abs. Με δεδομένο ότι ο δρόμος ήτανε γαματος, πολύ καλή ασφαλτος, η μηχανή σταματάει πολύ δυνατά με το πισω abs να χτυπάει ελάχιστα. Μπροστα ουτε λογος. Συμπερασμα, όντως ως μονάδες είναι λίγες κ σίγουρα σε επόμενες εκδόσεις θα μπει δεύτερο δισκοφρενο μπροστα. Στη καθημερινή μετακίνηση δεν υπάρχει πρόβλημα. Σε απαιτητική οδήγηση δε δίνουν εμπιστοσύνη, αλλά τη δουλειά την κάνουν. Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο. Η μοτοσυκλέτα στην οδήγηση πάντως είναι ιδιαίτερα ευχάριστη, ελαφριά κ ευελικτη. Σ αυτό συμβάλλει ο πολύ χαμηλά τοποθετημένος κινητήρας κ η τιμοναρα. Αμα πας με ροή πιανεις εύκολα σβέλτο ρυθμό κ κάνεις πλάκες σε σουπερμοταρνταδες, τους οποίους βέβαια δε θα προσπερασεις αλλά θα τους κάνεις να σκυλιασουν που θα σε βλέπουν μονίμως στους καθρέπτες τους.
    Είναι εμφανές ότι η μοτοσυκλέτα (ή μάλλον καλύτερα ο κινητήρας) έχει σχεδιαστεί με το αυτόματο κιβώτιο. Το συμβατικό μπήκε μόνο κ μόνο για να μην τρομάξει ο κλασικός συντηρητικός αναβάτης μιας κ βρισκόμαστε σε μεταβατικό στάδιο. Τα αυτόματα διπλού συμπλέκτη είναι αντικειμενικά το μέλλον, μέχρι να τα αποδεχθεί η αγορά χρειάζεται χρόνος. Το ncx dct είναι το επόμενο μου μηχανάκι, το ξέρω. Είναι φθηνό βολικό οικονομικό κ τα κάνει όλα. Μολις ξεκαγκουρεψω κιόλας θα είναι τέλειο, ειδικά για όσους δε μπορούν να έχουν περισσότερα από ένα διτροχα. Μουλάρι όλη βδομάδα, σαφώς ανώτερο κ ασφαλέστερο από οποιοδήποτε παπί η σκουτερ οποίο κ αν είναι αυτό. Χρηστικότητα που εκτοξευεται έτσι κ βάλεις μπαγκαζιερα. Συν ο κουβας ανάμεσα στα πόδια σου, ο οποίος σημειωτέον χωράει ολοκληρο full face κράνος άνετα. Κατανάλωση για όσους ξέρουν να μετράνε κ δεν είναι "καιω 20€την εβδομάδα..." είναι κατά τι κάτω από τα 4 λίτρα εντός πόλεως. Έτσι για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους καίει όσο καίει ένα 250αρι σκουτερ κυριολεκτικά κ είναι κλάσεις ανωτέρη κ ταχύτερη. Κ το σουκου φορτωνεις κ πουλελε για πελοποννησο. Οδηγικά θα σε ανταμείψει σε κλειστό στροφιλικι κ στην dct έκδοση δεν θα έχεις το άγχος να παίζεις κλακετες με το λεβιε. Σέρβις θέλει λάδια φίλτρο κάθε 10.000 ή μία φορά το χρόνο. Βαλβιδες πολύ απλά ΠΟΤΕ με το αυτοκινηταδικο μοτέρ που φοράει(είναι ο κινητήρας του Honda jazz 1.4 κομμένος στη μέση).

    Φίλε το μηχανάκι παρτο με κλειστά μάτια. Μόνο το dct. Είναι εξαιρετικό value for money κι αυτό στο λέει ένας ΚΤΜακιας. Θα κάνεις τα πάντα για πάντα. Άχρωμα, αοσμα κ αγευστα ομολογουμενως αλλά απολύτως στο κλίμα της εποχής που δε ξεκουναμε τις μηχανές μας γιατί σκεφτόμαστε βενζίνες κ φθορές

  12. #12
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Για να δούμε τα φρένα τώρα. Τσαρουχι! Ο εμπρος μονός δίσκος γεφυρώνεται με τον πίσω(κλασικό cbs Honda) κ το σκηνικό πλαισιώνεται από το abs. Με δεδομένο ότι ο δρόμος ήτανε γαματος, πολύ καλή ασφαλτος, η μηχανή σταματάει πολύ δυνατά με το πισω abs να χτυπάει ελάχιστα. Μπροστα ουτε λογος. Συμπερασμα, όντως ως μονάδες είναι λίγες κ σίγουρα σε επόμενες εκδόσεις θα μπει δεύτερο δισκοφρενο μπροστα. Στη καθημερινή μετακίνηση δεν υπάρχει πρόβλημα. Σε απαιτητική οδήγηση δε δίνουν εμπιστοσύνη, αλλά τη δουλειά την κάνουν. Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.
    Ωραία, αυτό είναι το πρόβλημά μου από την αρχή, χωρίς να το έχω καβαλήσει. Οι αριθμοί μιλάνε από μόνοι τους, 750cc, 160-170 χιλιόμετρα, 230 κιλά, ένα δισκόφρενο μπροστά. Τώρα μιας και το καβάλησες φαντάσου το με δεύτερο άτομο και αποσκευές σε λογικά πλαίσια. Χωρία απαιτητική οδήγηση, απλά να χρειαστεί να φρενάρεις από τα 160, Γιατί τα φρένα εκεί τα χρειαζόμαστε πιο πολύ.. στις δύσκολες.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Ωραία, αυτό είναι το πρόβλημά μου από την αρχή, χωρίς να το έχω καβαλήσει. Οι αριθμοί μιλάνε από μόνοι τους, 750cc, 160-170 χιλιόμετρα, 230 κιλά, ένα δισκόφρενο μπροστά. Τώρα μιας και το καβάλησες φαντάσου το με δεύτερο άτομο και αποσκευές σε λογικά πλαίσια. Χωρία απαιτητική οδήγηση, απλά να χρειαστεί να φρενάρεις από τα 160, Γιατί τα φρένα εκεί τα χρειαζόμαστε πιο πολύ.. στις δύσκολες.
    οντως μετα το βαραντερο τα οποια φρενα φαινονται "πολύ λιγα"..για αυτό εχεις απορησει..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  14. #14
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Όχι δεν συμβαίνει αυτό, είχα πολλά μηχανάκια διαφόρων κατηγοριών, απλά το βαραντέρο είναι το τελευταίο. Ξέρω πως λειτουργούν τα φρένα ανάλογα με το βάρος της μηχανής. Το Ζ750 που είχα είχε δύο 300άρηδες διπίστονες μπροστά πιο ελαφρύ από το NX κατά 35 κιλά... πάλι λίγοι ήταν μετά τα 160klm φορτωμένο.

  15. #15
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    .................
    Συγκινήθηκα

    Βρήκα με τι θα αλλάξω το hornet

    μπα.................

    Πέραν της πλάκας πολύ ώριμη η περιγραφή σου, και νομίζω βοηθάει κάποιον να πάρει τις αποφάσεις του

    Τώρα όσον αφορά στα φρένα, ε με μισό τόνο μικτό βάρος και 180 χαω, όπως αφήνεις και να εννοηθεί, θα φρενάρει όπως κάθε μηχανάκι της κατηγορίας του...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. γνώμες για αγορά CBR 900RR 96-97
    από zeus_12 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2010, 22:57
  2. Γνώμες για αγορά Yamaha DT
    από bidil στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2009, 13:56
  3. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  4. γνωμες για αγορα κρανους "ixs Hx 330
    από kopa1956 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2007, 22:59
  5. Γνώμες για αγορά μοτοσυκλέτας
    από crywolf74 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 00:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF