Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: AIROH T600 VS AGV K3 SV

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της the_skunk
    Εγγραφή
    14/10/2016
    Μηνύματα
    6

    AIROH T600 VS AGV K3 SV

    Ανέστησα ένα νήμα, με μικρή επιτυχία, οπότε ξεκινάω ένα εκ νέου.

    Έκανα δεύτερη βόλτα και κατέληξα σε αυτά τα 2. Και τα 2 κράνη μου κάνουν στο κεφάλι. Το καλύτερο deal που βρήκα είναι 180€ για το Airoh και 175€ για το AGV, οπότε η o παράγοντας τιμή μπαίνει στην άκρη.

    AIROH T600
    + composite fiber
    + ελαφρύτερο κατά 140gr
    + πιο ήσυχο (λένε)

    AGV K3 SV
    + sun visor
    + ομορφότερο

    Πόσο χρήσιμο είναι ένα sun visor? Πόσο 'καλύτερο' είναι το comp fiber από το θερμοπλαστικό? Ποιό θα επιλέγατε?

    ευχαριστώ

  2. #2
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    ειχα το Τ600 για 1,5 μηνα εως που μου το εφαγαν.Εχω να πω τα καλυτερα.Ελαφρυ,μεγαλο πεδιο σε οτι εχει να κανει την περιφερειακη οραση,πολυ καλη εφαρμογη.
    Προλαβα και το δοκιμασα σε ενα βαλκανικο ταξιδι και ενα Θεσνικη- Αθηνα και διαπιστωσα ολα τα παραπανω.

  3. #3
    Για το AGV μονο εχω αποψη.

    Πολυ ωραια αισθηση, καλο εξαερισμο, ζελατινα που θολωνει μονο στα φαναρια και μολις ξεκινησεις εχει καθαρισει.

    Το SV αξιζει. Ειναι η πρωτη φορα που πηρα κρανος με τουτο το μαραφετι, μα με εχει βολεψει.
    Η μονη μαλακια ειναι οτι οταν το "κλεινεις" δεν καθεται ακριβως και "ενοχλει" (παπαρια μαντολες, νομιζω οτι ενοχλει, γιατι ειναι 1-1,5mm πιο κατω).

    Το πηρα μετα απο ενα carbon UVEX που ειχα, δεν μου κανει διαφορα στο βαρος, γιατι μαλλον ειναι καλο αεροδυναμικα (και δεν τα βοηθω τα κρανη, γιατι ειμαι ζαβος τελείως).

    Α! και το ξεχασα.... ΠΟΛΥ ΘΟΡΥΒΟ. Διαδρομες ανω των 5-6χλμ τι κανω μονο με ωτοασπιδες.

    Θα κλεισω με το κλισεδακι: Δοκιμασε τα και τα 2 και οποιο σου κατσει καλυτερα.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Στα ιδια λεφτα παιζει και το HJC IS-17 παντως. Κατοχος και πολυ ευχαριστημενος προσωπικα.

    Για τα κρανη που αναφερεις εχω γνωμη μονο για το AGV απο το οποιο δεν εχει μεινει πολυ ικανοποιημενος ενας φιλος. Παραπονιεται για αεροδυναμικους θορυβους σε υψηλοτερες ταχυτητες.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Για τα κρανη που αναφερεις εχω γνωμη μονο για το AGV απο το οποιο δεν εχει μεινει πολυ ικανοποιημενος ενας φιλος. Παραπονιεται για αεροδυναμικους θορυβους σε υψηλοτερες ταχυτητες.
    Ναι, ένα θέμα σε πάνω από 10 χλμ/ώρα το έχει

    Κι εγώ το έχω το Agv και είμαι ευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσα. Αλλά έχει πολύ θόρυβο.

  6. #6
    Μια χαρα κρανος ειναι το Airoh T600 για τα λεφτα του, σε μενα εχει τελεια εφαρμογη -καλυτερη απο shoei που ειχα πριν- και ειναι οτι πιο ελαφρυ εχω φορεσει. Σταθερο σε πολλα χιλιομετρα, οχι πολυ θορυβο. Στα 180-200 ευρω για carbon-kevlar δεν το σκεφτεσαι και πολυ.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της cornell
    Εγγραφή
    16/05/2010
    Μηνύματα
    112
    Kαλύτερο σε όλους τους τομείς το Airoh.

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της the_skunk
    Εγγραφή
    14/10/2016
    Μηνύματα
    6

    new dillema, AIROH T600 vs Nexx XR2

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Στα ιδια λεφτα παιζει και το HJC IS-17 παντως. Κατοχος και πολυ ευχαριστημενος προσωπικα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από the_skunk Προβολή μηνύματος
    To πρώτο [HJC IS-17] μάλλον θα το απορρίψω λόγω του ελατηρίου που έχει για το sv, το οποία στη θεωρία μου φάνηκε κακή ιδέα, και στην πράξη επίσης διάβασα περιπτώσεις όπου το ελατήριο αχρηστεύεται με τη χρήση.
    Ωραία το λοιπόν, απορρίπτεται το AGV, λόγω θορύβου, και μπαίνει στο παιχνίδι Nexx XR2 (βγάζει κάτι σε Μικρούτσικο στο 'Μεγάλο Παζάρι' αυτό).

    Από 280€, μου το αφήνει 200€, οπότε για τα ίδια λεφτά, είναι AIROH T600 vs Nexx XR2, σύγκριση μεταξύ 2 kevlar.

    Εάν υπάρχει κανείς με εμπειρία στο 2ο, παρακαλώ ας μιλήσει.

Παρόμοια θέματα

  1. HJC FG-17 vs AGV K3 SV
    από feredafas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2015, 22:29
  2. Shark RSI Prime vs AGV S4
    από los_re στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2009, 14:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF