Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: τιμονια σε κατεβασμα απο σουζα

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2012
    Μηνύματα
    172

    τιμονια σε κατεβασμα απο σουζα

    λοιπον ισως ειναι λιγο αστειο το θεμα αυτο που ανοιγω αλλα καλως η κακως αρκετοι εχουμε το "σουζομικροβιο"..
    πηρα επιτελους το sm 950..το μηχανακι ειναι αλλου ειναι απιστευτο και φοβερα βολικο για τα παντα..
    δε το μετανιωσα καθολου που δε πηρα το 690 τελικα...

    στο θεμα μας τωρα...ΠΟΤΕ θα σου παιξει τιμονια στο κατεβασμα...η και γενικα...αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι τιμονια θα σου παιξει στα πολλα
    χλμ..αλλα δε ξερω ποτε και γιατι..με το xtx το πηγαινα ορθιο 2α-3η και ειχε τυχει να το σκασω στραβα στις μεσαιες της δευτερας καποιες φορες(γυρω στα 80)..
    ισιωνε με τη μια..τωρα ομως εχω ενα οπλο σε σχεση με το xtx,και επειδη εχω αρχισει τις σουζες ακομα δε το πηρα μιας και το μηχανακι φωναζει σουζαρε με, θελω να ξερω τι παιζει...

  2. #2
    Ti να παίξει?
    Με το κατέβασμα στα πολλά, συνήθως βγάζουν ένα τρέμουλο. Το αφήνεις, κάνει ένα δυο κουνηματάκια και ισιώνει μόνο του.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2012
    Μηνύματα
    172
    https://www.youtube.com/watch?v=B5PhwIxVnck

    αυτο το ισιωνει μονο του στη παραπανω περιπτωση δεν εγινε..οταν λεμε πολλα περιπου τι ταχυτητες εννοουμε?και εχει σχεση το να το ριξεις στραβα η και καλα να το ριξεις παλι μπορει να γινει?

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Δε μπορώ να δω το βίντεο αλλά αν προσπαθήσει κάποιος να κρατήσει το τιμόνι και να το διορθώσει, μόνο να χειροτερεύσει την κατάσταση θα καταφέρει. Αν σφίξουμε το τιμόνι για να σταματήσει θα περάσουμε σε κανονικό tank slapping.

    Τank slapping μπορεί να προκληθεί και χωρίς να κάνεις σούζα και μάλιστα πολύ πιο έντονο απ' το κούνημα που κάνει μετά από σούζα. Σε κάθε περίπτωση η λύση ειναι αυτή που είπε ο Βύρωνας. Χαλαρά τα χέρια στο τιμόνι ή ακόμα και άνοιγμα στο γκάζι. Το ζητούμενο είναι να αποφορτίσουμε το μπροστινό ώστε να πάψει το κούνημα.

    Μετά από έντονο tank slapping ελέγχουμε και το μπροστινό μας φρένο γιατί μπορεί να έχουν ανοίξει τα τακάκια.
    Sent from me using a computer.

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ti να παίξει?
    Με το κατέβασμα στα πολλά, συνήθως βγάζουν ένα τρέμουλο. Το αφήνεις, κάνει ένα δυο κουνηματάκια και ισιώνει μόνο του.
    Δεν είναι ίδια όλα τα μηχανάκια.
    Μπορεί να γίνει ανεξέλεγκτο άνετα και να οδηγήσει σε άσχημη τούμπα.
    Ενα σταμπιλιζατερ τιμονιού βέβαια βοηθάει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι ίδια όλα τα μηχανάκια.
    Μπορεί να γίνει ανεξέλεγκτο άνετα και να οδηγήσει σε άσχημη τούμπα.
    Ενα σταμπιλιζατερ τιμονιού βέβαια βοηθάει.
    Ενα σπαμπιλιζατέρ, πάντα βοηθάει.
    Το video δεν δείχνει πως ήταν ο τροχός όταν ακούμπησε, αλλά απ΄το seconds from disaster φαίνεται ήδη να είναι στο πλάι.
    Χλμ, εννοώ από 120 και πάνω, που με μεγάλα μηχανάκια μπορεί να είναι και η ταχύτητα που σηκώνονται. Στην περίπτωση που κάτσει περίεργα ο τροχός, ναι μπορεί να καταλήξει σε tank slapping ιδίως αν σφίξεις τιμόνι όπως είπε ο daz.

    Δεν ξέρω την εμπειρία σου, αλλά γενικά θέλει πολύ προσοχή με πολλά cc. Μια 3η (που την έχουν άνετα σε σούζα) καταλήγει σε 170-190-200 χλμ όταν ακουμπάει κάτω. Εξυπακούεται φυσικά πως ξέρεις να δουλεύεις φρένο...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Eγώ δεν κάνω σούζες, δεν έχω προσωπική εμπειρία εκτός απο αθέλητες σούζες οπου κουναει το τιμόνι άσχημα πολλές φορές.
    Και στην πίστα πχ με το R6 πριν το ρυθμίσω καλά, στα Μέγαρα σε συγκεκριμένα σημεία σε κάθε γύρο κουναγε πολύ. Δεν εχω σταμπιλιζατερ, αλλιώς θα ηταν πιο ηπια τα πράγματα.

    Το 990 πιστεύω οτι έχει αλλη γεωμετρία απο τα μεγαλα street και εχει και μακρύ πηρούνι και μεγάλο τιμόνι.
    Αυτα κανονικά βοηθάνε στο κούνημα στα πολλά και χωρίς σούζες, αλλά στα 120-130 πρέπει να είναι σταθερό και σουζάρει πολύ άνετα απ οτι έχω δεί.
    Σουζομηχανημα είναι!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    συνηθως οτι ειπε ο μπυρον, εχεις ενα χαζοκουνηματακι και ισιωνει...ΑΛΛΑ, μπορει να γινει και tankslapping...συνηθως απο υπερβολικη αισιοδοξια μπορεις να την πατησεις...
    αν πεσεις χωρις γκαζι, υπαρχει περιπτωση να γινει...η να μην αλλαξεις ταχυτητα στον αερα και να πεσεις απο τον κοφτη, οποτε δεν εχεις γκαζι να αποφορτισεις το μπροστινο...

    πριν λιγα χρονια σε μια χαλαρη καθημερινη προσγειωση με πανω απο 150 , επεσα σε ψιλοκακο δρομο και επαθα τανκ σλαπινγκ...το σκατο στην καλτσα, 2 φορες εχω παθει τανκσλαπ σε δρομο, καμμια δεν επεσα, αλλα ειχα και σταμπιλο καλο, οποτε υποθετω μαλλον πως αυτο το μαζεψε...αλλα οσο κρατησε ηταν πολυ τρομακτικο

    σχεδον ολα τα μηχανακια πλεον απογειωνονται με πολλα, οποτε αμα εισαι και λιγο καγκουρας, το σταμπιλο επιβαλεται...

  9. #9
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    συνηθως οτι ειπε ο μπυρον, εχεις ενα χαζοκουνηματακι και ισιωνει...ΑΛΛΑ, μπορει να γινει και tankslapping...συνηθως απο υπερβολικη αισιοδοξια μπορεις να την πατησεις...
    αν πεσεις χωρις γκαζι, υπαρχει περιπτωση να γινει...η να μην αλλαξεις ταχυτητα στον αερα και να πεσεις απο τον κοφτη, οποτε δεν εχεις γκαζι να αποφορτισεις το μπροστινο...

    πριν λιγα χρονια σε μια χαλαρη καθημερινη προσγειωση με πανω απο 150 , επεσα σε ψιλοκακο δρομο και επαθα τανκ σλαπινγκ...το σκατο στην καλτσα, 2 φορες εχω παθει τανκσλαπ σε δρομο, καμμια δεν επεσα, αλλα ειχα και σταμπιλο καλο, οποτε υποθετω μαλλον πως αυτο το μαζεψε...αλλα οσο κρατησε ηταν πολυ τρομακτικο

    σχεδον ολα τα μηχανακια πλεον απογειωνονται με πολλα, οποτε αμα εισαι και λιγο καγκουρας, το σταμπιλο επιβαλεται...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	-font-b-STABILO-b-font-highlighters-font-b-marker-b-font-font-b-pen-b.jpg 
Προβολές:	293 
Μέγεθος:	70,0 KB 
ID:	370892

    Stabilo....για σταθερές και χρωματιστές σούζες
    Throttle that mysterious friend of ours

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	-font-b-STABILO-b-font-highlighters-font-b-marker-b-font-font-b-pen-b.jpg 
Προβολές:	293 
Μέγεθος:	70,0 KB 
ID:	370892

    Stabilo....για σταθερές και χρωματιστές σούζες
    Είναι και το μόνο σταμπιλό που έχουμε λεφτά να αγοράσουμε.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stamatisx
    Εγγραφή
    15/11/2014
    Μηνύματα
    160
    Έχω την εντύπωση ότι παίζει ρόλο και το που βρίσκεται το σώμα την ώρα που ακουμπάει η μπροστά ρόδα κάτω. Όσο πιο πίσω σε σχέση με το κέντρο βάρους τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα για tank slap κατά την επιβράδυνση.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2012
    Μηνύματα
    172
    ευχαριστω ρε παιδια για τις απαντησεις...το επαθα λιγο απο απο 3 σε 4 αλλα εδωσα με τη μια ολο το γκαζι...(οχι σουζα)ενιωσα πως σηκωθηκε ελαχιστα το μπροστινο και στη συνεχεια εκανε ενα ψιλοκουνηματακι και ηρθε..γενικοτερα το tank slap σκαει με τη μια μια δυνατο η μπορει να αρχισει απο 1 ψιλοκουνημα και να καταληξει να κανει στο μπροστινο ντριπλες?

    επισης μαλλον το κυριο πραγμα που πρεπει να προσεχουμε στις σουζες ειναι να το σκαμε ομαλα με γκαζι και οχι με τα ολα λες και θελουμε να σπασουμε το δρομο σωστα?

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2012
    Μηνύματα
    172
    https://www.youtube.com/watch?v=WukhAYksCT4

    παντως ο φιλος εδω περα φανηκε να το σκαει με γκαζι αλλα εμενα με επιασε η καρδια μου και μονο που το ειδα...(2:00)
    εχει διαφορα μηχανακι με μηχανακι σε αυτο?γιατι εχω παρατηρησει πως κυριως τα street το παθαινουν..ειναι λογω ταχυτητας μονο η και γεωμετριας?

    ενας φιλος παντως που ειχε super duke και το ΕΠΙΝΕ στη σουζα ποτε δεν ειχε παθει κατι τετοιο

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2012
    Μηνύματα
    172
    αλλο ενα καλο βιντεο που απανταει γιατι μου εκανε το κουνημα...

    https://www.youtube.com/watch?v=LmHU-gtlOKo

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stynikop
    Εγγραφή
    22/11/2011
    Μηνύματα
    372
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Eγώ δεν κάνω σούζες, δεν έχω προσωπική εμπειρία εκτός απο αθέλητες σούζες οπου κουναει το τιμόνι άσχημα πολλές φορές.
    Και στην πίστα πχ με το R6 πριν το ρυθμίσω καλά, στα Μέγαρα σε συγκεκριμένα σημεία σε κάθε γύρο κουναγε πολύ. Δεν εχω σταμπιλιζατερ, αλλιώς θα ηταν πιο ηπια τα πράγματα.

    Το 990 πιστεύω οτι έχει αλλη γεωμετρία απο τα μεγαλα street και εχει και μακρύ πηρούνι και μεγάλο τιμόνι.
    Αυτα κανονικά βοηθάνε στο κούνημα
    στα πολλά και χωρίς σούζες, αλλά στα 120-130 πρέπει να είναι σταθερό και σουζάρει πολύ άνετα απ οτι έχω δεί.
    Σουζομηχανημα είναι!
    Βοηθάνε να το ελέγξεις εννοείς;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή καθρεπτών σε 600 από 1000
    από Saranos στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2010, 01:56
  2. Πρόταση ΑΕΚ σε Ριβάλντο;.....απο sportime.gr
    από Gandalf dr685sm στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2007, 08:52
  3. Καλημέρα σε όλους από έναν νέο στο site.
    από DimitrisXLV στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2006, 21:53
  4. Νεες προσφορές σε κράνη από το...
    από warm up στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2006, 20:56
  5. ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΝ Ζ109
    από Ζ109 στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF