Σελίδα 1 από 19 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 280

Θέμα: Travelling 66° 30' North. Αυγ. 2008 (Athens to Reykjavik-ICELAND)

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207

    Travelling 66° 30' North. Αυγ. 2008 (Athens to Reykjavik-ICELAND)

    Ναι και όντως σωστά βλέπετε στην επικεφαλίδα… εγώ δεν το έχω χωνέψει ακόμα …το τι εμπειρίες, και τι απίστευτο ταξίδι, εγώ (Πάνος) και η (Μόνικα), καταφέραμε να πραγματοποιήσουμε αυτό το καλοκαίρι!!! Με μεταφορικό μέσο την μηχανή (ΒΜW Κ-1200S), οδικός ,και απροβλημάτιστα, διασχίζοντας δέκα χώρες (ΣΚΟΠΙΑ-ΣΕΡΒΙΑ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΤΣΕΧΙΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΔΑΝΙΑ-ΝΗΣΙΑ ΦΕΡΟΕ-ΙΣΛΑΝΔΙΑ-ΑΥΣΤΡΙΑ-ΙΤΑΛΙΑ), κάνοντας συνολικά 7.910χιλ και τριάντα έξι μέρες στην διάθεση μας.

    Το εξωτερικό δεν είναι η πρώτη φορά που το επισκέπτομαι. Ξεκίνησα το 2004 με την Μόνικα, να γνωρίσω την χώρα της , την πανέμορφη ( ΠΟΛΩΝΙΑ). Τότε με (CBR-1100XX) και για είκοσι μέρες περίπου, τον Αύγουστο, άφησα την Ελλάδα και τους ολυμπιακούς αγώνες, για τον δικό μου ολυμπιακό άθλο!!! Πρώτη φορά στο εξωτερικό-Ευρωπη,και μάλιστα με δυο τροχούς.

    Από τότε, ήθελα να ξεπεράσω και τον κεντερη!!! Κάθε καλοκαίρι τον Αύγουστο(αδειούχος βλέπεται..) έφευγα για τα ξένα… 2005 με ( CBR-1100XX) κεντρική Ευρώπη… 2006 με( BMW K-1200S) πάω ποιο μακριά, περνώντας από σκανδιναβικές χώρες και φτάνοντας, Βόρειο Ακρωτήριο (ΝΟΡΒΗΓΙΑ)!!! Για όσους έχουν πάει γνωρίζουν πολύ καλά ότι είναι μια εμπειρία μοναδική… 2007 με ( BMW K-1200S) άλλο ένα δύσκολο ταξίδι, από καιρικών συνθηκών(μόνιμα βροχή και σπανίως ήλιος ΣΚΟΤΙΑ-ΙΡΛΑΝΔΙΑ-ΑΓΓΛΙΑ)… μην ξεχνάμε και την ανάποδη οδήγηση, σε αυτές τις χώρες.

    Φτάσαμε και στο 2008, όπου ανοίγοντας τον χάρτη, έβλεπα αυτή την απομονωμένη χώρα (ΙΣΛΑΝΔΙΑ), και κάτι μου έκανε μέσα μου, θέλοντας έντονα να την επισκεφτώ!!! Ξεκίνησα δειλά, δειλά να μαζεύω πληροφορίες. Πράγμα δύσκολο, γιατί δεν είχε κάνει κάποιος το ταξίδι αυτό, και δεν υπήρχαν και βιβλία-περιοδοικα στην ελληνική γλώσσα!!! Φυσικά στο ιντερνέτ έβρισκες τα πάντα, αλλά στη αγγλική γλώσσα, πράγμα που δεν την κατέχουμε και πολύ…

    Το ευχάριστο ήταν όταν, βρήκα στο ιντερνέτ, ζευγάρι ελλήνων, που είχαν φτιάξει με πολύ μεράκι, ιστοσελίδα με ταξίδια που έχουν κάνει κατά καιρούς, σε διάφορα μέρη στον κόσμο. Και ήταν μεγάλη μου χαρά όταν είδα ότι το καλοκαίρι του 2007 είχαν φτάσει οδικός, με αυτοκίνητο (ΙΣΛΑΝΔΙΑ)… Οι πληροφορίες αρκετές και σαφέστατες… το θέμα είναι άλλο αυτοκίνητο και άλλο μηχανή και μάλιστα σπορ-τουρινγκ… και αυτό το λέω γιατί στην (ΙΣΛΑΝΔΙΑ) η τουριστική σεζόν, και επισκέψιμη οδικός, είναι δυο μήνες το πολύ!!! Μέσα Ιουλίου, με 15 Σεπτέμβρη, από εκεί και πέρα ξεχάσετε το…

    Τον Αύγουστο που μας ενδιαφέρει η θερμοκρασία είναι μέσο όρο από 7 έως 18 βαθμοί.. εντάξει αυτό το ξεπερνάμε, αφού είμαστε προετοιμασμένοι για χειμώνα!!! Υπάρχει όμως μεγάλη πιθανότητα να συναντήσουμε ακραία καιρικά φαινόμενα… όπως υπερβολικό αέρα, με αποτέλεσμα και ανατροπή αυτοκινήτων… ακόμα και χιόνι αφού ως γνωστόν τα χιόνια υπάρχουν ακόμα και το καλοκαίρι, και η (ΙΣΛΑΝΔΙΑ) έχει τρεις παγετώνες, με τον έναν από αυτόν να είναι από τους μεγαλύτερους σε έκταση της Ευρώπης!!!

    Εύκολα η δύσκολα, το θέμα είναι, ότι εμένα μου καρφώθηκε στο κεφάλι αυτός ο προορισμός, και αυτό θα πράξω. Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσουμε, είναι να μην βρούμε εισιτήρια για το καράβι. Και αυτό γιατί καλό είναι να τα κλείσεις ποιο νωρίς μέσω ιντερνέτ, γιατί είναι μόνο μια εταιρία(SMYRIL LINE) και ένα καράβι!!! Και με το ιντερνέτ, δεν έχουμε πολλά πάρε δώσε, οπότε αποφασίσαμε να φτάσουμε μια μέρα ποιο νωρίς στο λιμάνι (Hansholm-ΔΑΝΙΑ) όπου και θα παίρναμε το καράβι. Τώρα άμα δεν μας κάτσει η φάση με το καράβι, κάπου αλλού θα καταλήξουμε. Από οργάνωση, ξενοδοχεία και τέτοια, ποτέ δεν έχω κλείσει από Ελλάδα!!! Γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν θα σου βγει, το πρόγραμμα στις σωστές ημερομηνίες.

    Αυτό που υπάρχει είναι ένα γενικό πλάνο του ταξιδιού σαν δρομολόγιο, πχ..από ποιες χώρες θα περάσω, τι θέλω, και προλαβαίνω να επισκεφτώ. Ένα χάρτη της Ευρώπης, GPS αν υπάρχει είναι καλό… εγώ το είχα και δεν το χρησιμοποίησα λόγο βλακείας..!!! αν και δεν με χάλασε καθόλου, με την τεχνολογία δεν τα πάω καθόλου καλά, οπότε αρκέστηκα στον παραδοσιακό τρόπο… χάρτη.. ψάχνε.. ρώτα.. τρέξε..!!!! από μπαγκάζια μόνο τα απαραίτητα. Δηλαδή ότι χωρανε οι μπαγκαζιερες (τριπλετα), και το τανκ-Μπανκ, και να μένει και λίγο χώρος, για μπιχλιμπίδια-αναμνηστηκα,που σίγουρα θα συλλέξουμε από κάθε χώρα. Το ποιο βασικό για βόρειες χώρες είναι: Καλό -ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ- πάνω κάτω, ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ ΓΑΝΤΙΑ- ΓΚΕΤΕΣ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    26-7-08 Σάββατο (SRB-Nis 875χιλ)

    Νύχτα.. η ώρα 1:30 (είμαι παιδί της νύχτας βλέπετε)…βάζω μπροστά και αναχώρηση από(ΑΘΗΝΑ- Κυψέλη), με προορισμό τον συνοριακό σταθμό των ευζώνων.. σύνορα (ΕΛΛΑΔΑ-ΣΚΟΠΙΑ). Την πρώτη διανυκτέρευση για σήμερα την έχω υπολογίσει μετά από 900χιλ περίπου, πάνω στον αυτοκινητόδρομο έξω από την πόλη NIS-(SERBIA). Πιάνουμε τον γνωστό για εμάς εθνικό δρόμο Ε75 με κατεύθυνση προς τον βορρά. Από κίνηση αυτοκίνητα και τέτοια πράγματα ούτε λόγος έτσι; εμμμ… ποιος <<τρελός>> κυκλοφορεί τέτοιες ώρες ; Μόνο στάσεις για καφέ, τουαλέτα, βενζίνη, και τσιγάρο η Μόνικα.

    6:45 περίπου ξημερώματα στην εθνική, πριν την Θεσσαλονίκη, και η πινακίδα που δείχνει για Εύζωνοι, μας υπενθυμίζει ότι σε λίγο θα αφήσουμε την Ελλάδα μας για κάτι περισσότερο από ένα μήνα!!! Τελευταία στάση εντος Ελληνικού εδάφους , στη γνωστή αλυσίδα OLYMPUS PLAZA για φουλάρισμα, καφέ και κάτι φαγώσιμο, να πάρουμε δυνάμεις για την συνέχεια. Καθόμαστε πάνω από μια ώρα, συζητώντας πως θα κυκλοφορήσουμε στις χώρες (ΣΚΟΠΙΑ και ΣΕΡΒΙΑ) άγνωστες για εμάς.!!!

    Έχουμε μάθει κάποια πράγματα για τις χώρες αυτές, από τον αδελφό της Μόνικας, ο οποίος έχει κάνει αρκετές φορές το δρομολόγιο, με αυτοκίνητο (Ελλάδα-Πολωνία) και αντίστροφα. Αυτή την στιγμή μάλιστα είναι (Πολωνία) και θα ξεκινήσει το απόγευμα για (Ελλάδα). Έχουμε δώσει ραντεβού στο ξενοδοχείο πάνω στην εθνική, έξω από την πόλη (NIS) όπου και θα διανυκτερεύσουμε.

    Για τα όρια ταχύτητας μας έχει πει να τα τηρήσουμε, υπάρχουν αρκετά μπλόκα και είναι πολλές φορές κρυμμένοι, μόνο όταν εντοπίσουμε κανέναν γρήγορο(…παντού και πάντα, υπάρχουν οι γρήγοροι…) τον παίρνουμε από πίσω… με την καλή έννοια έτσι..; καιρός να ξεκινήσουμε, να περάσουμε τα σύνορα. Σε λίγο φτάνουμε, περνάμε τυπικό έλεγχο από πλευράς σκοπιανών… διαβατήρια, άδεια, πράσινη κάρτα… και πλέον κινούμαστε επί σκοπιανού εδάφους. Τα πρώτα χιλ …είναι σε επαρχιακό δρόμο μια λωρίδα άνοδο και μια κάθοδο, και με αρκετές στροφές.

    Η ποιότητα ασφάλτου μέχρι μέτρια… πέφτουμε και σε έργα οπότε υπάρχουν ουρές, αλλά με την μηχανή περνάμε μπροστά. Το τοπίο έχει φυσικό ενδιαφέρον, γιατί ο δρόμος πάει παράλληλα με ποτάμι. Οι ταχύτητες είναι μικρές (έτσι και αλλιώς δεν μπορείς για παραπάνω). Σε λίγο η εθνική τους θα γίνει δυο λωρίδες άνοδο και κάθοδο, με φυσικό διάζωμα (δέντρα κ.λ.π.)… οπότε δεν θα έχεις καμιά οπτική επαφή με το απέναντι ρεύμα. Μπαίνοντας τώρα στο κομμάτι με δυο λωρίδες άνοδο, η ποιότητα της ασφάλτου δεν αλλάζει προς το καλύτερο.

    Ο δρόμος είναι χωρίς ιδιαίτερη κίνηση και μου έρχεται η επιθυμία ανοίξω το γκάζι, αλλά το φρενάρω μέχρι τα 120χιλ, γιατί δεν έχω καμιά όρεξη για μπλόκα και ραντεβού με αστυνομία. Η λύτρωση ήρθε γρήγορα όμως… με προσπερνά αυτοκίνητο με αυστριακές πινακίδες (τουρίστας) αρκετά γρήγορα οπότε, αμέσως ακολουθω σε ασφαλές απόσταση!!! Πλέον βλέπω για πρώτη φορά στο κοντέρ μου τα 150, και τα χιλιόμετρα να φεύγουν γρήγορα. Αυτό όμως δεν κρατά για πολύ… σε μια στροφή και γέφυρα από πάνω πετάγετε ο μπάτσος που ήταν κρυμμένος, και κάνει νόημα και σταματά τον αυστριακό.. ευτυχώς που άκουσα τον αδελφό της Μόνικας και μου βγήκε σε καλό!!!

    Συνεχίζω σε ρυθμούς χαλαρούς, για περίπου μια ώρα, και χωρίς να έχει εμφανιστεί ο αυστριακός..(τον ξέσκισε;!!!) 12:30 μόλις πληρώσαμε διόδια 1ευρω και σταμάτησα για ξεμούδιασμα και τσιγάρο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	001.jpg 
Προβολές:	571 
Μέγεθος:	85,8 KB 
ID:	370800

    Λίγο κούραση και νύστα αρχίζει να ξεπροβάλει, αλλά θα περάσουμε τα (ΣΚΟΠΙΑ) και στην (ΣΕΡΒΙΑ) σταματάμε για φαγητό και καφέ. Δεν μας έχει μείνει και πολύ μέχρι τα σύνορα. Όντως μετά από 30 λεπτά οδήγηση φτάνουμε στα σύνορα με (ΣΕΡΒΙΑ). Έχει λίγο κίνηση, γίνετε ο έλεγχος, και αφού περνάμε αμέσως στο πρώτο βενζινάδικο σταματώ, βενζίνη και τουαλέτα σίγουρα…
    Τελευταία τροποποίηση από magelanos 1; 16/10/2016 στις 00:16.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    720χιλ από ΑΘΗΝΑ μέχρι εδώ… μια χαρά και ευτυχώς χωρίς προβλήματα. Μόνο ο καιρός αρχίζει να μας τα χαλάσει, και αποφασίζουμε να βάλουμε αδιάβροχα. Ξεκινάμε μετά από λίγο αρχίζει να δυναμώνει, ο δρόμος όχι στα καλύτερα του, και χαμηλές ταχύτητες. Μετά από 40χιλ περίπου σταματάμε για έναν ζεστό καπουτσίνο… Ρίχνει καρέκλες και παίρνουμε και δεύτερο καφέ. Δεν βιαζόμαστε γιατί δεν μας έχει μείνει και πολύ δρόμος μέχρι το ξενοδοχείο.

    Ξαφνικά σταματά λες και κλείσαμε την βρύση, και ξεπροβάλει δυνατός ήλιος.!! Δεν βγάζουμε αδιάβροχα, αφού υπάρχει πολύ νερό στον δρόμο, και ποτέ δεν ξέρεις. Όντως βγαίνοντας στον δρόμο το σπρέι από τα αυτοκίνητα γίνετε πολύ κουραστικό. Πάλι μαυρίλα πλακώνει, και μετά από λίγα χιλιόμετρα σταματάμε αριστερά του δρόμου σε ρεστοράν που είδαμε. Καλύτερα να φάμε τώρα γιατί στο ξενοδοχείο δεν ξέραμε τι παίζεται.. και τα στομάχια μας την ίδια γνώμη είχαν.

    Για να δούμε τι τρώμε τώρα..μας φέρνει κατάλογους ένα παλικάρι, και μας ρωτά στα Ελληνικά τι θα πάρουμε!!!! Χαζέψαμε για λίγο, είναι Σέρβος που είχε δουλέψει για λίγο στην Ελλάδα, και ότι σαν λαός γουστάρουν πολύ τους Έλληνες. Το αποτέλεσμα ήταν ότι φάγαμε τέλεια και καταλάβαμε ο ένας τον άλλον άψογα!!! Ξεκινάμε με ψιλόβροχο και πάλι, ο αυτοκινητόδρομος τώρα γίνετε διπλή λωρίδα άνοδο, με μπάρα να σε χωρίζει από το αντίθετο ρεύμα.

    Έχουμε αρχίσει να βλέπουμε αρκετές διαφημιστικές πινακίδες από ξενοδοχεία , αλλά εμείς θα πάμε σε συγκεκριμένο ποιο κοντά στην πόλη (NIS) όχι μέσα, αλλά σε παράδρομο δίπλα στον αυτοκινητόδρομο. Επιλογές πάντως υπάρχουν και αξιόλογες… η πινακίδα που βλέπουμε και γράφει (NIS) μας υπενθυμίζει ότι σε λίγο θα δούμε το ξενοδοχείο. Μετά από λίγο βλέπουμε στα αριστερά μας ένα μεγάλο ξενοδοχείο και είναι αυτό που ψάχνουμε. Μπαίνουμε στον παράδρομο και αντικρίζουμε τεράστιο παρκιν σε τρία επίπεδα, το οποίο είναι ασφυκτικά γεμάτο. Με ζώνουν τα φίδια..λες να μην βρούμε δωμάτιο; 875χιλ κλείσαμε μέχρι εδώ, μην αναγκαστούμε να κάνουμε κ’αλλα τώρα!!

    Το περίεργο αρκετοί είναι Τούρκοι οι οποίοι έχουν κατακλίσει τον χώρο με γκαζόν, γύρο από το παρκιν, και αυτό, με σεντόνια κάτω και να τρώνε οικογένειες παιδιά, άλλοι να κοιμούνται, και δεν κρύβω ότι με χάλασε λίγο αυτό το σκηνικό. Το καλό είναι ότι υπάρχει δωμάτιο, και σε καλή τιμή 56ευρω και αρκετά καλό δωμάτιο για μια νύχτα. Αφήνουμε τα πράγματα και πάμε στο ρεστοράν για ένα καφέ.. το ίδιο σκηνικό κ’ εδώ με τους Τούρκους να έχουν πιάσει τα τραπέζια. Αναγκαζόμαστε να κάτσουμε έξω , ευτυχώς δεν βρέχει και έχει βγει ήλιος, αλλά είναι όλα βρεγμένα. Σκουπίζουμε ένα τραπεζάκι και καθόμαστε. Έρχεται μια κοπέλα να μας ρωτήσει αν θέλουμε κατάλογο στα Τούρκικα η σε Αγγλικά!!!!

    Πίνοντας το καφεδάκι παρατηρούμε ότι και το προσωπικό μιλά τα Τούρκικα, λες και κάναμε λάθος και δεν πάμε (ΙΣΛΑΝΔΙΑ) αλλά (ΤΟΥΡΚΙΑ)!!!! Το ποιο πιθανών είναι ότι και γι’αυτους είναι περίοδος διακοπών και πάνε στην χώρα τους . 18:30 η κούραση έχει αρχίσει να βγαίνει πάνω στα κορμιά μας , και η νύστα να κυριεύει τα μάτια μας, όσους και καφέδες να ποιούμε. Πάμε να κοιμηθούμε γιατί αύριο το ξημέρωμα θα έρθει ο αδελφός της Μόνικας. Εγώ δεν ξυπνώ με τίποτα, (η Μόνικα θα έχει στρατιωτικό εγερτήριο) αλλά είναι για καλό σκοπό. Ο αδελφός της μας αγόρασε ένα βιβλίο στην (ΠΟΛΩΝΙΑ) για την (ΙΣΛΑΝΔΙΑ..) οπότε τώρα θα πάμε οργανωμένοι με αρκετές τουριστικές πληροφορίες, και το βασικότερο μπορεί να τις διαβάσει η Μόνικα!!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    27-7-08 Κυριακή (H-Budapest 600χιλ)

    9:30 πρωί με ξυπνά η Μόνικα, είναι ξύπνια από τις 6:00 για τον αδελφό της, ο οποίος τώρα, έχει ξεκινήσει να κάνει 2000χιλ με αυτοκίνητο χωρίς διανυκτέρευση…(ΠΟΛΩΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ) παλικάρι απ’τα λίγα.!!! Πάμε για πρωινό, το θέμα είναι ότι δεν έχει σταματήσει να βρέχει από το βράδυ, και έχουμε να κάνουμε 600χιλ περίπου μέχρι ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ όπου και θα διανυκτερεύσουμε. Αράζουμε κάνα δίωρο ,έχει χαλαρώσει λίγο ξανά αδιάβροχα γκέτες, φορτώνω μηχανή και έξω στον Μ1-Ε75 με κατεύθυνση το ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ.

    Προσπερνάμε και ένα τροχαίο που μόλις είχε γίνει με αυτοκίνητο (ευτυχώς χωρίς δυσάρεστα), το οποίο μας υπενθυμίζει τι μπορεί να σου συμβεί, με συνδυασμό ταχύτητα, χάλια οδόστρωμα και βροχή!! Ελαττώνω ταχύτητα, μετά από αυτό, γιατί είχα πάρει φόρα, και σε λίγο πέφτουμε σε διόδια, παίρνουμε από αυτόματο μηχάνημα τικετ..στυλ άλλα Ιταλικό.. συνεχίζουμε, μετά από 165 με 170χιλ πέφτουμε στα διόδια που εξαργυρώνουμε το τικετ, με το αρκετά υψηλό ποσό των 13ευρω!!

    Σε λίγο μπαίνουμε στο (ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ) λίγο έξω απτό κέντρο, αλλά υπάρχει αρκετή κίνηση. Δεν σταματάμε καθόλου, δεν έχουμε και σκοπό… περνώντας ένα πανύψηλο κτίριο με περίεργο σχήμα(ξεχωρίζει από παντού)συνεχίζουμε με Μ22-Ε75 με κατεύθυνση προς την πόλη (Novi Sad). 208χιλ μέχρι σύνορα, και ο δρόμος έχει και λίγο ενδιαφέρον σε μικρό κομμάτι, αλλά παρουσιάζει και δυσκολία σε μεγάλο κομμάτι λόγο έργων ..

    Σταματάμε 60χιλ πριν τα σύνορα, σε βενζινάδικο. Λίγο χρόνο για καφέ και τσιγάρο και φύγαμε. Φτάνουμε σύνορα έχοντας διανύσει από (Nis) μέχρι εδώ 419χιλ. έχει μπει το απογευματάκι για τα καλά με δυνατό ήλιο αλλά και αρκετή κίνηση. Περνώντας από τον έλεγχο των Σέρβων υπάρχουν περίπου δυο με τρία χιλιόμετρα μέχρι τον έλεγχο τω Ούγγρων.. γεμάτο από αυτοκίνητα, και δεν έχω χώρο να περάσω μπροστά. Βγάζω γάντια τα ακουμπώ μπροστά από το τανκ Μπανκ στο τιμόνι, και σβήνω την μηχανή. Βγάζει η Μόνικα το κράνος και περιμένουμε να δούμε πως θα τσουλήσει…

    Έλα όμως που μετά από 15λεπ… δεν γίνετε τίποτα!!!! Βλέπω ότι υπάρχει χώρος από την λωρίδα που πάνε οι νταλίκες… χωρίς σκέψη βάζω μπροστά, και χωρίς να το καταλάβω, δίνουμε τα χαρτιά για έλεγχο. Αμέσως περνάμε και σταματώ δεξιά του δρόμου για να κουμπωθούμε βάλουμε κράνη και να φύγουμε. Η καθυστέρηση αυτή οφείλετε στους Ούγγρους που ελάγχανε σχολαστικά τα αυτοκίνητα, και γενικός ότι δεν τους καθόταν καλά στο μάτι. Μην ξεχνάμε ότι πλέον εισερχόμαστε σε Ευρώπη… και είναι και οι άδειες του καλοκαιριού, και γενικός γίνετε χαμός.

    Πάω να φορέσω το δεύτερο γάντι, πουθενά το γάντι!!! Ψάχνω γενικός μη τυχών και έχει σφηνώσει σε φερινγκ αλλά μάταια. Πρέπει να έπεσε στο κομμάτι των δυο χιλιόμετρων ανάμεσα ΣερβίαΟυγγαρία!!!! Τι κάνουμε τώρα; Στέλνω την Μόνικα με τα πόδια να ψάξει.. τι να βρει όμως ανάμεσα σε σταματημένα αυτοκίνητα; Τίποτα απολύτως και γυρίζει πίσω. Έχω χαλαστεί αρκετά, γιατί ήταν τα ακριβότερα μου γάντια, αλλά το σημαντικότερο είχαν συναισθηματική αξία για μένα. Παίρνω τις Μόνικας ένα ζευγάρι καλοκαιρινά υφασμάτινα που είχε, γιατί το έξτρα ζευγάρι που έχω εγώ είναι για καταχείμωνο!!

    Έχουμε χάσει αρκετή ώρα με αυτή την ιστορία και πρέπει να φύγουμε… 18:25 έχουμε 169χιλ ακόμα, πρέπει να σταματήσουμε και κάπου να φάμε..αμέσως ξεκινά ο αυτοκινητόδρομος Μ5-Ε75 δυο λωρίδες και από τις δυο πλευρές, με τέλεια άσφαλτο, και φαγούρα στον δεξιό καρπό!!! Η πρόσφυση είναι τέλεια , και σου δίνει την δυνατότητα να κινηθείς γρήγορα και με ασφάλεια.

    Το εργαλείο καταπίνει γρήγορα τα χιλιόμετρα, και σταματάμε για βενζίνη, όπου υπάρχει εστιατόριο να φάμε κ΄εμεις. Έχει αρχίσει να βραδιάζει, αλλά ευτυχώς δεν μας έχει μείνει και πολύ… ξεκινάμε, με φόντο, αστραπές και κεραυνούς μέσα στην νύχτα…. ευτυχώς ούτε σταγόνα… μπαίνουμε (ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ) οι δρόμοι είναι βρεγμένοι, και κατευθυνόμαστε προς κέντρο για ξενοδοχείο.

    Σταματώ στην άκρη του δρόμου και βγάζω GPS προς εύρεση… μάταια δεν μου έβγαζε τίποτα.

    Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μπορούσα να κάνω κάτι. Ξεκινάμε λοιπόν με τον παραδοσιακό τρόπο ρωτώντας και ψάχνοντας. Είμαστε πάνω σε κεντρική λεωφόρο, με χαμηλή ταχύτητα και τα μάτια μας να κοιτάζουν και στις δυο πλευρές. Για καλή μας τύχη ένα στενό που περάσαμε υπήρχε διαφημιστική πινακίδα, ξενοδοχείου. Στρίβουμε στο παρακάτω στενό, και γυρίζουμε για να το βρούμε. Όντως υπήρχε ένα συμπαθέστατο ξενοδοχείο, είχε και δωμάτιο, και παρκινγκ απέναντι. Ήταν λύγο τσιμπημένο (108 ευρώ) με το παρκινγκ αφού το πλήρωνες, αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια…

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Το κλείνουμε για δυο βραδείες , και ξεκινάμε μια αναγνωριστική, νυχτερινή βόλτα με τα πόδια, αφού ήμασταν πολύ κοντά στο κέντρο..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	017.jpg 
Προβολές:	566 
Μέγεθος:	85,6 KB 
ID:	370801

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	002.jpg 
Προβολές:	565 
Μέγεθος:	88,2 KB 
ID:	370802

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	006.jpg 
Προβολές:	565 
Μέγεθος:	51,9 KB 
ID:	370803

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Περπατήσαμε δίπλα στον Δούναβη, με θέα τα φωτισμένα κτίρια τις πόλης, τις γέφυρες, αλλά και τα ποταμόπλοια εστιατόρια, όπου έκαναν βόλτα τους τουρίστες που ήθελαν να απολάψουν ένα ρομαντικό δείπνο, πάνω στα νερά του Δούναβη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	005.jpg 
Προβολές:	562 
Μέγεθος:	63,4 KB 
ID:	370804

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	010.jpg 
Προβολές:	562 
Μέγεθος:	77,3 KB 
ID:	370805

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	012.jpg 
Προβολές:	565 
Μέγεθος:	65,8 KB 
ID:	370806

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Η κούραση μας υπενθύμιζε ότι δεν είναι ώρα για ρομάντζα…

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	007.jpg 
Προβολές:	565 
Μέγεθος:	70,6 KB 
ID:	370807

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	011.jpg 
Προβολές:	561 
Μέγεθος:	63,4 KB 
ID:	370808

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	019.jpg 
Προβολές:	561 
Μέγεθος:	96,9 KB 
ID:	370809

    Γυρίζουμε στο ξενοδοχείο, για ξεκούραση για να είμαστε έτοιμοι την επομένη μέρα να ανακαλύψουμε τις ομορφιές της πόλης.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    28-7-08 Δευτέρα:

    Πρωί 9:00 σιγά σιγά ετοιμαζόμαστε, για το πρωινό να πάρουμε δυνάμεις γιατί, τα πόδια μας θα πάρουν φωτιά σήμερα… ξεκινάμε προς κέντρο με μια ηλιόλουστη μέρα, και με διάθεση για άνοδο και ζέστη. Με τον τουριστικό οδηγό στα χέρια, ξεκινάμε.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	023.jpg 
Προβολές:	547 
Μέγεθος:	100,0 KB 
ID:	370810

    Φτάνοντας στο Εθνικό Μουσείο, καταλαβαίνουμε ότι είναι δύσκολο να δούμε τα κυριότερα αξιοθέατα με τα πόδια… και αυτό γιατί είναι σκόρπια στην μια πλευρά του Δούναβη, όπου και ονομάζεται Βούδα, και στην άλλη που ονομάζεται Πεστη. Δηλαδή έχουμε να κάνουμε αρκετά χιλιόμετρα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	020.jpg 
Προβολές:	550 
Μέγεθος:	80,1 KB 
ID:	370811

    Και εκεί που περιπατάγαμε μας δίνουν διαφημιστικό φυλλάδιο, για τα πούλμαν τα γνωστά (Hop On-Hop Off) αυτά τα διώροφα, όπου και ο επάνω όροφος είναι κάμπριο. Τόσα ταξίδια έχουμε πάει και ποτέ δεν τα έχουμε χρησιμοποιήσει, και μάλιστα υπάρχουν σε κάθε πρωτεύουσα, ακόμα και στην Αθήνα… το άριστο της υπόθεσης είναι ότι στις γλώσσες που θα ακούγαμε την μετάφραση, που υπήρχε για τους τουρίστες, συγκαταλεγόταν και η Ελληνική…!!!!

    Χωρίς σκέψη πλέον φτάσαμε στο σημείο, ξεχωριστή στάση οπού και θα παίρναμε το λεωφορείο. Πληρώνουμε σε μια κοπέλα που ήταν στην στάση 35ευρω, για δυο άτομα, και μας κόβει εισιτήρια για 24ωρο.. με χάρτη που μας έδωσε, των δρομολογίων, και με τις ώρες και από πού, μπορούμε να φτιάξουμε το πρόγραμμα όπως θέλουμε και ξεκούραστα. Καθόμαστε αναπαυτικά στον δεύτερο όροφο του πούλμαν, βάζουμε τα ακουστικά και απολαμβάνουμε την ξενάγηση, άνετα και χωρίς ιδρώτα.

    Πρώτη επιλογή για να εξερευνήσουμε είναι η περιοχή (Varosliget) όπου είναι και το δημοτικό πάρκο της πόλης. Είναι μεγάλη έκταση με τεχνητές λίμνες και αρκετά αξιοθέατα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	027.jpg 
Προβολές:	550 
Μέγεθος:	76,5 KB 
ID:	370812

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Εδώ θα δείτε, το Μουσείο Καλών Τεχνών, το κάστρο Vajdahunyad, το Μνημείο Χιλιετίας , το Μέγαρο Τέχνης, τον Ζωολογικό Κήπο, και τα Λουτρά Szechenyi, όπου και καταλήξαμε για αρκετές βουτιές και χαλάρωση στα ζεστά νερά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	028.jpg 
Προβολές:	546 
Μέγεθος:	87,5 KB 
ID:	370813

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	038.jpg 
Προβολές:	547 
Μέγεθος:	96,8 KB 
ID:	370814

    Πρώτα όμως σταματήσαμε σε ένα ωραίο καφέ δίπλα στην λιμνούλα, μέσα στο πράσινο του πάρκου, και ευχαριστηθήκαμε το καφεδάκι και την δροσούλα του πάρκου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	029.jpg 
Προβολές:	544 
Μέγεθος:	96,5 KB 
ID:	370815

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Τα λουτρά (Szechenyi) άνοιξαν το 1913 και είναι ένα από τα μεγαλύτερα συγκροτήματα, με εσωτερικές και υπαίθριες πισίνες, που περιλαμβάνουν τα πιο θερμά και βαθιά ιαματικά λουτρά της Ουγγαρίας. Εμπειρία απίστευτη και μοναδική!!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	031.jpg 
Προβολές:	547 
Μέγεθος:	99,5 KB 
ID:	370819

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	032.jpg 
Προβολές:	544 
Μέγεθος:	99,1 KB 
ID:	370820

    Πληρώσαμε είσοδο 18ευρω για δυο ώρες που είναι και το στάνταρ. Καλό είναι να έχετε πετσέτα και μαγιό μαζί σας.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	035.jpg 
Προβολές:	542 
Μέγεθος:	86,3 KB 
ID:	370821

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Τελικά αποφασίζουμε να ξεκολλήσουμε, μετά από 1:45 λεπτά και είχαμε επιστροφή χρημάτων την στιγμή που δεν κάτσαμε για όσο, πληρώσαμε απίστευτο; Ξεκούραστοι και ανανεωμένοι πλέον αφήνουμε την πλευρά της Πεστης, για να πάμε στην Συνοικία Κάστρου και Βόρεια Βούδα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	036.jpg 
Προβολές:	541 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	370822

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	037.jpg 
Προβολές:	537 
Μέγεθος:	102,7 KB 
ID:	370823

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	041.jpg 
Προβολές:	540 
Μέγεθος:	75,2 KB 
ID:	370824

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Η συνοικία αυτή εκτίνετε πάνω σε λόφο, με θέα προς τον Δούναβη και την πλευρά της Πεστης.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	046.jpg 
Προβολές:	538 
Μέγεθος:	99,9 KB 
ID:	370825

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	045.jpg 
Προβολές:	535 
Μέγεθος:	95,2 KB 
ID:	370826

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	050.jpg 
Προβολές:	533 
Μέγεθος:	97,3 KB 
ID:	370827

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Και εδώ υπάρχουν αρκετά αξιοθέατα, και σημαντικά κτίρια να δούμε. Είδαμε το Μέγαρο Sandor την επίσημη κατοικία του Ούγγρου Προέδρου. Προχωρήσαμε προς την Εθνική Πινακοθήκη, το Ιστορικό Μουσείο και καταλήξαμε στο Βασιλικό Ανάκτορο-Καστρο όπου και κτισμένο στην καλύτερη θέση πάνω στον λόφο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	049.jpg 
Προβολές:	533 
Μέγεθος:	97,5 KB 
ID:	370828

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	051.jpg 
Προβολές:	528 
Μέγεθος:	98,3 KB 
ID:	370829

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	053.jpg 
Προβολές:	530 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	370830

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Για μια ώρα χαζεύαμε από εδώ την θέα στον Δούναβη και τις όμορφες αρχιτεκτονικά γέφυρες που ενώνουν την Βούδα και Πεστη. Φυσικά ξεχωρίζει το ποιο τεραστίων διαστάσεων επιβλητικό κτίριο της Βουδαπέστης…. Το Ουγγρικό Κοινοβούλιο….

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	058.jpg 
Προβολές:	528 
Μέγεθος:	63,6 KB 
ID:	370831

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	060.jpg 
Προβολές:	526 
Μέγεθος:	84,7 KB 
ID:	370832

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	062.jpg 
Προβολές:	526 
Μέγεθος:	52,5 KB 
ID:	370833

    Βρίσκεται απέναντι και σε αρκετή απόσταση από εδώ που είμαστε, αλλά είναι τόσο μεγάλο σε έκταση κτίριο, που νομίζεις ότι θα απλώσεις το χέρι και θα το αγγίξεις..!!!

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	064.jpg 
Προβολές:	526 
Μέγεθος:	95,1 KB 
ID:	370834

    Ξανά στο πούλμαν, και κοντά από εδώ σε έναν άλλο λόφο, τον Gellert που υψώνεται 140μ στην δυτική όχθη του Δούναβη.
    Εδώ υπάρχουν τα αξιοθέατα, όπως το Μνημείο- Gellert το Οχυρό με τα παρατηρητήρια να προσφέρουν θαυμάσια θέα στην πόλη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	065.jpg 
Προβολές:	525 
Μέγεθος:	94,5 KB 
ID:	370835

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	073.jpg 
Προβολές:	527 
Μέγεθος:	91,7 KB 
ID:	370836

Σελίδα 1 από 19 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Rally Raid - Athens to Gibraltar
    από MikeG στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2015, 04:17
  2. Travelling 66° 30' North. Αυγ. 2008
    από magelanos στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2010, 16:19
  3. Gran Premio di San Marino 29-30-31 agosto 2008
    από blackbusa στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2008, 14:08
  4. How to make the Olympic Games even more interesting in 2008
    από GST στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2006, 00:58
  5. Erxetai to 22o....aurio 18:30
    από SvsGreek στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2005, 20:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF