Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: Εναλλακτικός πάροχος ηλεκτρικής ενέργειας - protergia

  1. #16
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Να θέλεις να ρωτήσεις κάτι, και να μην χρειάζεται να φας 2 μέρες πάνω από ενα τηλέφωνο που δεν το σηκώνει κανείς.
    Ανεκτίμητη αξία.
    Που ισχύει αυτό?

  2. #17
    ΕγώοΜικρόςοΑμνόςΤουΘεού Το avatar του/της jtoros
    Εγγραφή
    29/03/2004
    Μηνύματα
    271
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

    Ο λόγος για να φύγεις από τη ΔΕΗ είναι απλά και μόνο ανταγωνιστικός. Πόσοι από εσάς δεν έχετε πάρει την εταιρία κινητής που σας έχει πελάτη χρόνια και να πείτε "Η τάδε εταιρία μου δίνει το ίδιο πακέτο με Χ ευρώ το μήνα" ώστε να πετύχετε την ίδια τιμή στον πάροχό σας; Για τον ίδιο ακριβώς λόγο σκέφτομαι να φύγω, για να ενισχυθούν οι μικροί και να θορυβηθεί ο μεγάλος, ώστε να αναπτυχθεί ανταγωνιστικότητα.
    Για το θέμα αξιοπιστίας, εμένα μου είπαν ότι έχουν δικά τους εργοστάσια παραγωγής ρεύματος με φυσικό αέριο, φωτοβολταϊκά και ανεμογεννήτριες, οπότε σίγουρα δεν είναι απολοί μεσάζοντες όπως την ιστορία πριν μερικά χρόνια. Το επιβεβαίωσα στο site τους. Επίσης η κοπέλα μου ανέφερε ότι η κατάσταση είναι διαφορετική γιατί πλέον η παραγωγή ενέργειας έχει απελευθερωθεί, κάτι που δεν ίσχυε τότε.
    Για να με καθησυχάσει μου είπε ότι ηλεκτροδοτούν το δίκτυο της Αττικό Μετρό και το Mall, αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω.
    Τέλος, εγώ ήμουν στην Cosmote χρόνια και όταν τους ζήτησα μια προσφορά για ένα συγκεκριμένο κινητό, με αντιμετώπισαν σαν άγνωστο που μπαίνει σε κατάστημα λιανικής, δίνοντάς μου αστεία προσφορά. H vf σκίστηκε να με ικανοποιήσει στο αίτημά μου. Οι μικροί σε βλέπουν ως πελάτη, οι μεγάλοι ως αναλώσιμο.
    Αυτά.
    Μάλλον θα τους εμπιστευθώ.
    Ευχαριστώ και πάλι για την παράθεση εμπειριών
    Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, θα πας εκεί που κοιτάς.

    Nothing is Impossible!


  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Στην Πρωτέργεια (βλ Μυτηληναίος) δεν πληρώνεις πάγιο στη ΔΕΗ. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν και πρέπει να είναι αλήθεια μιας και μου ήρθε εκκαθαριστικός από τη ΔΕΗ 26 ευρώ. Βλάβες, μετρήσεις κλπ παραμένουν στον ΔΕΔΔΗΕ αφού παραμένουν υπεύθυνοι για το δίκτυο. Το πρώτο εξάμηνο έχεις έπτωση 30% και μετά 15% που απ ότι κατάλαβα χρεώνεται το ρεύμα ως νυχτερινό.
    Θα δείξει στον πρώτο λογαριαμό.
    Τελευταία τροποποίηση από freco; 18/10/2016 στις 11:15.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Που ισχύει αυτό?
    Το να μην σηκώνουν τηλέφωνα? Στην ΔΕΗ...που αλλού?

    btw εγώ χρησιμοποιώ elpedison. Δεν έχω κάποιο θέμα μέχρι τώρα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #20
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Το να μην σηκώνουν τηλέφωνα? Στην ΔΕΗ...που αλλού?
    Μπα κανένα πρόβλημα με τη ΔΕΗ, ούτε σε τηλέφωνα ουτε στην ανταπόκριση.

    Παίρνω κατευθείαν το τεχνικό στο κινητό του και έρχεται

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Μπα κανένα πρόβλημα με τη ΔΕΗ, ούτε σε τηλέφωνα ουτε στην ανταπόκριση.

    Παίρνω κατευθείαν το τεχνικό στο κινητό του και έρχεται
    Ναι, οκ...καλά.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #22
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Όποτε τα έχω κοιτάξει πάντως, είδα ότι δεν έχει σοβαρή διαφορά από τη ΔΕΗ, τουλάχιστον στο δικό μου επίπεδο κατανάλωσης

    Ένα βασικό θέμα επίσης ήταν ότι αν διάλεγες το Χ πρόγραμμα στην Υ εταιρία, και ανέβαινες λίγο στην κατανάλωση, σε πήδαγαν άνευ πτυέλου

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  8. #23
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ναι και βέβαια το θυμόμαστε, όπως επίσης θυμόμαστε ότι κατατέθηκε ειδική τροπολογία στην βουλή για να εισπράξουν αυτοί τον ΕΝΦΙΑ (αλλιώς τον έλεγαν τότε), τα τσέπωσαν και μην τον είδατε μην τον απαντήσατε τον Κίτσο τον λεβέντη τον καραμπουζουκλή.
    Αλλά έχουν αλλάξει τα πράγματα (αριστερή κυβέρνηση γαρ ). Έχουν οικονομικότερο τιμολόγιο οι εναλλακτικοί πάροχοι και δίνουν και κάποιες επιπλέον εκπτώσεις από τις βασικές τιμές. Τρελή διαφορά δεν θα δεις μιας και όλα τα υπολοιπα που βαρύνουν έναν πελάτη της ΔΕΗ βαρύνουν κι εσένα που είσαι σε εναλλακτικό πάροχο. Κακό δεν είναι όμως, όπου μπορείς να γλιτώσεις έστω και λίγα δεν βλέπω τον λόγο να μην το κάνεις. Πάντως στην W&V που είμαι εγώ ο πωλητής είναι σε διαρκή επικοινωνία μαζί μου για ότι νεότερο σε προσφορά ή έκπτωση βγει. Δεν κάναμε την σύνδεση και με ξέχασε. Και άμεσοι, σε ότι έχω ζητήσει.
    πουλας ως παραγωγός?

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Elpedison εχω και εγώ. Νοικιάσαμε σπίτι το καλοκαίρι οπότε έπρεπε να κανω συνδεση απο την αρχή.
    Όλα καλά προς το παρόν, διετές συμβόλαιο. Την έβαλα λόγω:
    - 1ευρώ την ημέρα για τους πρωτους 5 μηνες ανεξάρτητα με την καταναλωση
    - Από τον 6ο μήνα χρεωση ανά Kwh κατα τα γνωστά, αλλά με λιιιγο καλύτερη τιμή από την ΔΕΗ
    - Χωρις εγγυηση αν το βαλεις με πάγια εντολή
    - Έκπτωση σε οσους πληρώνουν τακτικά
    - Χωρις πάγια


    Πάντως κάτι που μου έκανε θετική εντύπωση. Τους πήρα τηλεφωνο, την επόμενη (αν θυμαμαι καλά) είχα ρεύμα, και μεσα στην εβδομάδα ήρθε ένας υπάλληλος τους και πήρε ολα τα χαρτιά. Δεν κουνηθηκα καν από τον καναπέ μου..
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/12/2015
    Μηνύματα
    38
    1 . Ποιοτητα ενεργειας :το 90% των βλαβων αφορα στον ΔΕΔΔΗΕ που ειναι κοινη ,ενδιαμεση εταιρεια μεταξυ των Προμηθευτων.
    Δεν εξαρταται λοιπον η ποιοτητα της ηλεκτροδοτησης απο το αν εχει η οχι δικη του Παραγωγη ο Προμηθευτης . Ειναι θεμα δικτυου που ειναι κοινο για ολους .
    2.Κοστος ρευματος :Λιγο πολυ ειναι ολοι παραπλησιοι και η ΔΕΗ μετα την εκπτωση του 15% που δινει τελευταια , αν εξοφλει κανεις εμπροθεσμα ,ισως ειναι και φθηνοτερη ..ΑΛΛΑ μεχρι το 2020 το 50% των πελατων της πρεπει να εχει παει οπωσδηποτε σε αλλη εταιρεια . Απο περυσι εχει ψηφιστει νομος . ( 3ο Μνημονιο )
    Αν μεχρι τοτε δεν εχουν φυγει 3.500.000 πελατες απο τη ΔΕΗ "εθελοντικα" , θα φυγουν υποχρεωτικα ..
    Η αποθεωση του ελευθερου ανταγωνισμου !
    Σε καθε περιπτωση θεωρω βεβαιο οτι οι ιδιωτες δε θα δειξουν την ανεκτικοτητα της ΔΕΗ που καταφερε να της χρωστανε σχεδον 3 δις ευρω !
    Οι ιδιωτες δε θα παιξουν με τα εσοδα των , θα ειναι ιδιαιτερα απαιτητικοι ..
    Αυτη θα ειναι ισως η πιο εμφανης διαφορα των με οτι θα εχει απομεινει απο τη ΔΕΗ .

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    πουλας ως παραγωγός?
    αν κατάλαβα καλά είναι sales point της εταιρίας, όχι ιδιοκτήτης της.

  12. #27
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    πουλας ως παραγωγός?
    αν δεν έχεις κάνει λάθος στο "πουλά(ς)" και αναφέρεσαι σε μένα, απαντώ: όχι δεν είμαι παραγωγός απλός πελάτης τους είμαι.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    11/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Απο την στιγμη που το ρευμα ειναι περιπου το ενα τριτο του λογαριασμου και τα αλλα δυο τριτα ειναι ερτ δημοτικα τελη κτλπ αν δεν εχεις μεγαλη καταναλωση ρευματος ποσο συμφερει να αλλαξεις παροχο;

  14. #29
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros 650 Προβολή μηνύματος
    Απο την στιγμη που το ρευμα ειναι περιπου το ενα τριτο του λογαριασμου και τα αλλα δυο τριτα ειναι ερτ δημοτικα τελη κτλπ αν δεν εχεις μεγαλη καταναλωση ρευματος ποσο συμφερει να αλλαξεις παροχο;
    Περίπου ένα τρίτο.
    Life begins at 45°.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    κατι πηρε το αυτι μου για σουαρε στη Μυκονοοοοοο στην υγεια του κορόιδου.... Δε λεμε το ιδιο ε?
    ααααχ αξεχαστο παρτυ
    και πληρωμενο ολο με το ΕΝΦΙΑ του κοσμου ,ωραιες εποχες

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2007, 09:10
  2. neroogle-οικονομια ενεργειας
    από AFTER στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2007, 14:43
  3. Ερώτηση ηλεκτρικής φύσεως...
    από McGyver στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2007, 19:36
  4. Νεες Πηγες Ενεργειας..
    από kalesin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2006, 19:23
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2006, 23:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF